НПМГ - тема 6

  • 46 962
  • 770
  •   1
Отговори
# 180
  • Мнения: 11 746
За математика дъщеря ми си се готвеше в школа. Влезе математика и информатика с НЕ. Така или иначе изпитът е НВО. За химия и биология бих казала, че курсовете си заслужават, макар че имам близко дете, което не успя да влезе биология, а тази година малката ми дъщеря с един! ден подготовка по химия, ей тъй да види изпита, изкара 33т. от 100. Предполагам с курсове по химия щеше да е двоен и по-висок резултата.
За химическите паралелки, резултат от от 33т и двоен е крайно недостатъчен, при положение, че има много повече кандидати от броя места, изкарали над 80 т. на състезанието и на олимпиадата. Да не кажа, че няма как да знаете колко са, защото някои, които имат висок резултат на олимпиадата, изобщо не се явяват на състезанието.
Детето на мои роднини, преди няколко  години влезе прърво по успех в паралека биология, но посещаваше курса при Дойнов. На състезанието изобщо не се яви, защото на олимпиадата беше с много висок успех и класирано за националния кръг.  Това не го казвам, за да се хваля, а за да имате предвид, че има и такива кандидати, които няма да се появят в списъка от състезанието.
Аналогичен случай е с дъщерята на приятелка, но по химия.
Съгласна съм, че курсовете по биология и химия са много полезни и са силно препоръчителни.

# 181
  • Мнения: 3 634
33т. са.... Най-много участници има с 60-70, които тази година май не бяха достатъчни. Вижте баловете и си направете сметката. Курсовете при Дойнов според мен са за вече много знаещи и можещи, там се надгражда. Говорих няколко пъти с него, човекът е прекрасен. Моят син се готви сам за Х и Ф. Каза, че въпросите в НПМГ са били трудни, но на областният кръг преди това се беше справил много добре. Наистина можеше да си позволи да не ходи защото резервните му желания бяха сигурни.

Последна редакция: вт, 27 юли 2021, 09:25 от Октопод с рокля

# 182
  • Мнения: 1 800
Жената ви каза 33 точки без грам подготовка, а с подготовка биха били много повече...и беше казано в друг контекст Simple Smile
Иначе и аз съм за уроци за моето дете. Очи в очи, да не може да си "блеее през прозорчето", както той се изрази веднъж за курсовете
Ако интересът към Човекът и природата прераства в интерес към биология, ще помисля за малкия ми за тези курсове...ама тогава пък ще ви питам Simple Smile

# 183
  • Мнения: 3 634
Жената ви каза 33 точки без грам подготовка, а с подготовка биха били много повече...

Няма да са много повече. Подготовката започва много преди записването на курсове, нищо че реално науките започват от 7-ми клас. Няма ли я основата, резултата ще е добър, но не достатъчен.

# 184
  • Мнения: 2 962
Вие не четете с разбиране май - дъщеря ми НЕ се готви за кандидатстване с химия, отиде, за да провери какво ще направи БЕЗ да се е готвила. Просто харесва предмета. Ей така. И не сте прави за 66т - тазгодишния бал с толкова точки щеше да и стигне.
В НПМГ учи голямата ми дъщеря и направих сравнения в начина на подготовката за различните профили. Аман във всяка тема да си мерим … точките.

# 185
  • София
  • Мнения: 1 339
Не се ядосвай, Iseis. Децата на бг-мамите винаги са ни най-подготвени и успешни. Само ние си знаем как се постига това Grinning Няма лошо да си похвалиш детето. Човешко е. Харесвам си темата и ми е уютна.

# 186
  • Мнения: 332
Аз гледам и точките, нали те са определящи за бал. Може да споделяте и резултати, ако се чувствате добре от това. Посещаването на курс/уроци по още 2 предмета, освен математика и БЕЛ, си е трудоемко, времеемко и финансово красиво начинание.

# 187
  • Мнения: 19 334
Най-добре е детето да се яви на олимпиадите първо и след това да прецените дали да се явява и на състезанието. Така ще има два шанса.

По химия вкъщи имахме два учебника. На едното издателство беше по-добър, но в момента не помня кое беше. По-късно ще проверя. Дъщеря ми беше ОЕСР и не караше  химия в училище, а гледаше уча се. Като понаближи училищния кръг, прегледах набързо ученото и тук-там й зададох някои въпроси. Беше научила крайно недостатъчно и незадълбочено от уча.се. Обясних каквото можах на две на три и за училищния кръг стигна. За областния вече седнах, прочетох с нея уроците, обяснявах всяко нещо, разглеждахме подробно картинките отстрани, а опитите търсехме на клипчета в интернет. Отговорихме на повечето задачи след уроците и накрая направи няколко стари олимпиади. Не бях наясно с част от материала дали е включен и за някои неща гледахме клипчета от уча.се за 9ти клас, но бяха съвсем малко. Класира се за национален кръг, което аз изобщо не очаквах. На олимпиадата има и доста математика, така че ако на детето тя му се отдава, ще е една идея по-лесно за задачите от втората част.
Допълнителни помагала не сме ползвали.
Сумарно да сме инвестирали около 1-2 седмици по-интензивно, което е много по-малко от 5те часа всяка събота.
На националния кръг също изкара хубав резултат.
На оли по биология не ходи, защото тогава не знаехме, че за паралелката с немски, която искаше, и биологията ще е балообразуваща. Почти се бяхме отказали от нея, но като разгледах бала от миналата година, прецених, че и 10т на състезанието по биология биха й стигнали. Яви се съвсем нищо незнаеща и непрочела, от което доста се беше паникьосала преди състезанието. Изкара 42т, което беше предостатъчно за смесената паралелка. Така че не се отказвайте от явяване, стига детето да не се стресира много. Аз много се бях отчаяла, че не кара часове в училище и няма да се справи, но ето че за химията се оказа, че не е нещо невъзможно и чак толкова трудно.
Тук ми дадоха много ценни съвети да се прочете всичко от учебника, включително малките картинки и схемички.

# 188
  • Мнения: 11 746
Вие не четете с разбиране май - дъщеря ми НЕ се готви за кандидатстване с химия, отиде, за да провери какво ще направи БЕЗ да се е готвила. Просто харесва предмета. Ей така. И не сте прави за 66т - тазгодишния бал с толкова точки щеше да и стигне.
В НПМГ учи голямата ми дъщеря и направих сравнения в начина на подготовката за различните профили. Аман във всяка тема да си мерим … точките.
Е аз специално много добре разбрах, че детето не е искало да учи химия. Разбрах и какво учи в момента, за което я поздравявам.
Единствено не съм съгласна с това, че без курс изкарало еди колко си (колкото 60% от участниците всъщност), а пък с курс какво ли щяло да бъде. Това няма как да се каже, защото вероятността деца да са били на курс и да не са се класирали е мнооого голяма, което не означава, че конкретното дете не би се справило. Същото е и с НВО-тата, където повечето деца ходят на курсове, но не всички успяват на изпита.
Не мисля, че кой знае какво има да се бистри по темата, тъй като всичко е хипотетично. Важното е сега детето да има хубав клас, да са единни, да имат попътен вятър и да са щастливи децата.

# 189
  • София
  • Мнения: 8 286
Писала съм по-назад в темата.
Ако детето има интерес към от природните науки (и Географията) и отговорни учители, училищната подготовка стига.
Опит от две деца и две училища.
Едното с интерес към Химия и Биология, другото - География и Физика.
Уроците не са задължителни или препоръчителни, но пък участието на олимпиадите и Състезанието (и двете) - да.

# 190
  • София
  • Мнения: 1 524
Девойката ходи на курса от НПМГ по химия при Маркова, после взе три или четири урока при Върбанова. Влюбена е както в предмета, така и в учителките. Казва ми, че те когато обясняват, всичко от раз се разбира. Учителката и по математика също е от НПМГ,страхотна е и тя. Изкара на състезанието по химия страхотен резултат, на НВО по математика се размина с малко от стоте точки, българският много се разочарова от себе си, а имаше 82, което си е за мен ок. Но факт е, че там където имаше участие учител от НПМГ - имаше невероятен резултат. Дъщеря ми учи с хъс само химия, физика, биология и математика, другите предмети хич не са и интересни и просто учи, както сама се изразява, за оценки.

# 191
  • Мнения: 11 746
Ако беше минала и през Наско Стаменов, както се казва, нямаше да иска да си тръгне от НПМГ! Поздравления!

# 192
  • София
  • Мнения: 17 592
Скрит текст:
Предстои ни кандидатстване след две години. Някой може ли да каже, след като вече не е отделен изпитът по матем. за НПМГ, нужно ли е да търсим учител за частни уроци от НПМГ или може и друг? Сега почвам да се ориентирам...


Синът ми не е ходил нито на курсове там, нито на частни уроци при някой от техните учители (нямам идея дали изобщо дават), на частни уроци ходеше само по БЕЛ - при училищната учителка на дъщерята на наши приятели, понеже се оказа, че е много добра... та така. За протокола 92.5 точки му беше успехът на олимпиадата по хим. Не е някакъв гений, не е непостижимо.

# 193
  • Мнения: 3 634
Още в темите преди години когато четях имаше родители, на които децата бяха приети без допълнителни курсове. Тогава ми се струваше невъзможно, но с времето си промених мнението. ОБАЧЕ подвеждате аудиторията, дами. Свикнали сте, че имате умни деца и заблуждавате сега търсещите. Средните оценки от НВО, резултатите от олимпиадите и изпитите са публични. Знае се с какви балове се приемат децата. Всеки трябва да прецени докъде биха стигнали силите на детето му. Но не казвайте, че е лесно защото не е.

# 194
  • София
  • Мнения: 8 286
Октопод с рокля, то умни деца се очаква да имат интерес, на курса не ползват фуния.
Умът не рядко е съчетан с мързел и интереси, от които им зависи живота, но не и ученето Wink , от опит.

Общи условия

Активация на акаунт