Седмокласници 2020/2021 - Второ класиране - (19.07 - 25.07)

  • 58 542
  • 923
  •   1
Отговори
# 705
  • Мнения: 12
Мой съученик завърши Медицинската академия, беше за малко лекар и после се преориентира към ИТ, какъвто е и досега.
Нали знаете, че това просто е изключение, доказващо правилото.
Няма никаква логика първо и съкровено желание да ти е ТУЕС (системно и приложно програмиране), ама ако не стане, айде, дай да ходи в НГДЕК, защото за там му стига бала.

# 706
  • София
  • Мнения: 17 597
Моля да се придържате към темата Sunglasses

По темата: За мен е абсолютно непонятно как едно дете и майка му могат да се чудят толкова време кое училище да изберат: НГДЕК, 9 ФЕГ или примерно ТУЕС.
Три коренно различни по своята същност училища с коренно различна насоченост. ОКей, по някакви причини са приети и в трите, но майката на това дете или самото дете все пак няма ли наблюдения какво наистина го влече. Няма как да си едновременно и математически, и езиково, и хуманитарно насочен. Все едно един вече завършил историк, юрист или лекар да реши да следва второ висше "Машинен инженер" или "Приложен програмист"..


И що пък да няма как!? Има и деца, на които всичко им се отдава и всичко им харесва... и им е трудно да изберат от всички неща, които силно харесват кое само едно да учат.
Освен редицата медици, активно публикували / публикуващи художествена литература и плеядата изявени физици, блестящо изявявали се в същата сфера редно е и да се запитаме: кой е Чарлс Догсън (ака Луис Карол): авторът на метода на Догсън за изчисляване на детерминантите на квадратни матрици, авторът на една от най-четените книги (не само на нея) или един от първопроходниците в художествената фотография... и има ли право да иска да бъде и трите неща едновременно?

# 707
  • София
  • Мнения: 1 582
Изключение, което доказва, че правило няма Joy

# 708
  • София
  • Мнения: 12 516
Мой съученик завърши Медицинската академия, беше за малко лекар и после се преориентира към ИТ, какъвто е и досега.
Нали знаете, че това просто е изключение, доказващо правилото.
Няма никаква логика първо и съкровено желание да ти е ТУЕС (системно и приложно програмиране), ама ако не стане, айде, дай да ходи в НГДЕК, защото за там му стига бала.
А къде трябва да отиде? Не може ли да харесва и историята, и програмирането?

# 709
  • София
  • Мнения: 17 597
Мой съученик завърши Медицинската академия, беше за малко лекар и после се преориентира към ИТ, какъвто е и досега.
Нали знаете, че това просто е изключение, доказващо правилото.
Няма никаква логика първо и съкровено желание да ти е ТУЕС (системно и приложно програмиране), ама ако не стане, айде, дай да ходи в НГДЕК, защото за там му стига бала.


ММ е учил 3 години МЕИ, понеже го е влечала електрониката, после 3 години медицина, понеже и това го е влечало. В крайна сметка е фърмуерист.

"Изключение, доказващо правило" е нонсенс. Глупост, демек, по нашенски.

# 710
  • София
  • Мнения: 7 097
Мой съученик завърши МУ, беше за малко лекар и после се преориентира към ИТ, какъвто е и досега.
Божкеее, рязко получих пристъп на мигрена при мисълта, що години със сериозен труд са отишли на вятъра! 😳😁

# 711
  • София
  • Мнения: 1 582
И аз така, като разбрах. Как захвърляш толкоз труд на вятъра...

# 712
  • София
  • Мнения: 2 685
Мой съученик завърши Медицинската академия, беше за малко лекар и после се преориентира към ИТ, какъвто е и досега.
Нали знаете, че това просто е изключение, доказващо правилото.
Няма никаква логика първо и съкровено желание да ти е ТУЕС (системно и приложно програмиране), ама ако не стане, айде, дай да ходи в НГДЕК, защото за там му стига бала.
Всъщност за НГДЕК не му "стига балът", а се яви на допълнителен изпит, за да има право да му стигне каквото и да е.
 Детето има афинитет към история и изкуства, в същото време е ходил на уроци по програмиране, интересно му е, имаше голямо желание да се занимава с това (не е гений по математика обаче, което не вярвам да е пречка пред мечтите). Не разбирам какъв Ви е проблемът? Наистина се чудя къде бяхте при първото подаване на желания, да ни разясните подробно кое е нормално да поискаме след ТУЕС, за да не е просто в НГДЕК, защото за там му е стигнал балът!!! (упс, редактирам се, видях къде сте били - овайквали сте се за повишения минимален бал в НГДЕК, това обяснява засилената активност по темата)

ММ е учил химия и биология в ПМГ, после е кандидатствал медицина, бил е приет и се отказва, за да стане компютърен инженер... (и до ден днешен не понася игли, кръв и изобщо болници).

Последна редакция: пт, 23 юли 2021, 00:33 от magi_sveta

# 713
  • София
  • Мнения: 1 524
Момичета, последните страници са наистина нечетими. Нямам никакво лекарско образование, но май това кандидатстване и това НВО ни докара толкова емоции и стрес, че сега страдаме от посттравматично стресово разстройство. ( в кръга на шегата го пиша това)

Всеки човек, (всяко дете) е уникално, неповторимо, вкарването на децата в калъп е толкова грешно, колкото и пагубно. Системата ни е калпава, просто казано трябва нова система.

Сега трябва да стискаме палци на децата чакащи трето класиране и да сме им максимално от помощ.

# 714
  • Мнения: X
"... Но, бидейки беден, имам само мечти.
Постлал съм мечтите си под твоите нозе-
стъпвай леко, защото вървиш по мечтите ми..."

Уилям Йейтс, британски поет, по темата за мечтите и небесните пътеки.
Според мен темата за правото на избор е много важна. Важно е децата ни да имат достъп и до най-елитарните в миналото училища; равна възможност да изберат какво и къде да учат. И дори когато пред нечие дете има повече избори, нека го отдадем на по-големи възможности, на повече допълнителни занимания и интереси, на които е обърнато внимание и са насърчени - с уроци, курсове... В този смисъл си позволявам да напиша, че е важно да не вървим по мечтите на другите и когато те имат повече варианти и по-голям избор, да се отнесем с разбиране към колебанията им. Защото зад тези варианти стоят качества, грижи и много труд.

# 715
  • София
  • Мнения: 17 597
Мой съученик завърши МУ, беше за малко лекар и после се преориентира към ИТ, какъвто е и досега.
Божкеее, рязко получих пристъп на мигрена при мисълта, що години със сериозен труд са отишли на вятъра! 😳😁


А може и да не са отишли на вятъра.
https://www.youtube.com/watch?v=rF6DTHobZWc

# 716
  • Мнения: 2 712
Мой съученик завърши МУ, беше за малко лекар и после се преориентира към ИТ, какъвто е и досега.
Божкеее, рязко получих пристъп на мигрена при мисълта, що години със сериозен труд са отишли на вятъра! 😳😁
Покойният Валери Петров също е завършил медицина, че дори и практикувал известно време. После се е отказал, от което всички ние сме спечелили.
Медицината винаги е била много престижна специалност, ако не и най-престижната. Това обаче не я прави подходяща за всеки. Получава се нищо, кото да не се похаби бала. После идва отрезвяването и осъзнаването, че не е тяхното.
Съседско дете завърши ТУЕС. Това му беше първото желание и там влезе. После беше силен ученик и дори последната година се класира на някакво състезание, което се организира от училището на база на което ТУ и СУ му признават служебно шестица на кандидатстудентски изпит по математика. Той избра ТУ, но некомпютърна специалност. В последствие разбрах, че не иска да работи, като програмист. Не знам, защо толкова ненавижда тази професия. Зачеркнал е възможността да изкарва хляба си по този начин.

# 717
  • Някъде на край света
  • Мнения: 311
Покрай класиранията явно темата се понапряга. Misc Ghost
За изборите и интересите имам много да разказвам. Завършила съм икономика за средно, но голямата ми мечта беше да програмирам. Е, да ама не. Животът имаше други планове за мен. След средното с най-голямо желание влязох в ТУ и с много мъки заради един преподавател завърших. През цялото си следване работих, че даже и с дете и съпругът се сдобих (не ме питайте как се случи, като почти не се прибирах и животът ми беше лекции, работа, 3 часа сън и отново същата въртележка). Като завърших работа по специалността не си намерих, но и не съм търсила (вече ми беше минал ищяха).
Добро ниво на английски от средното, някаква си икономика, много добра логика и математика - съответно без работа не съм стояла. Дете и скука покрай майчинството ме подбутнаха да вземе да завърши още едно виШу. И тъй избрах си каквото ме влечеше и беше модерно - Маркетинг. Звучеше ми страхотно. В университета нищо не научих, но с толкова свободно време, изчетох къде какво намерих по темата. Сега си работя по двете завършени образования в сферата на средното. Не програмирам, но ръководя проекти, които са свързани с програмиране (даже не рядко ми се налага да QA-ствам) и работата ми доставя удоволствие. Рядко срещано в България.
... та никой не знае къде ще го отвее вятъра и какви планове си е направил за него живота.
Стана дълго и досадно, извинявам се за отклонението от темата и чаршафа.
Успех на всички дечица, които все още търсят тяхното! Hug

# 718
  • Мнения: X
Избори … Синът ми от първи клас знае какво иска да стане и да работи. С него ще е по- лесно поне откъм желанията.
Дъщеря ми не знае какво иска , като желанията й се менят. Последно ще се занимава с изкуство, кандидатства с рисуване и я приеха без да беше ходила на уроци.
Обаче е единствената от бившия й клас с такова направление - голяма част избраха ЕГ или МГ и тя сега се пита дали изборът й е бил достоен т.е. ето те сериозно профили са избрали пък тя.. и някакви такива глупости.  Балът й стигал и за тези гимназии. Хората на изкуството не изкарвали достатъчно пари.. и върхът на герзанията й :
“Дали съм се срамувала от изборът й????”
 Аз й бях оставила право на избор и според мен познавайки детето си това й приляга най-много.
За съжаление децата често допускат тази грешка да угодят на родителите си, да отговорят на всички очаквания пренебрегвайки себе си и желанията си

# 719
  • София
  • Мнения: 18 380
Големите се лашкат в изборите си, какво остава за децата... На моя съученичка бащата не само беше завършил медицина,  ами беше много известен неврохирург, автор на научни трудове, монографии и  учебници, създател на ефикасен метод за следоперативно лечение на злокачествени тумори на главния мозък. Прочетох преди време в статия за смъртта му, че някъде по трасето  след дългогодишна практика е оставил медицината, за да се посвети  изцяло на поезията и публицистиката..

Общи условия

Активация на акаунт