Вагинално раждане след секцио

  • 40 823
  • 318
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 161
Абе хора, аз знам какво искам и търся подкрепа за такива като мен, не искам да ме убеждавате колко по-леко и безопасно е секциото!

Знам, че повечето майки у нас са фенове на секциото и с радост минават под ножа, ако може - ама нека тази тема е за другата порода!

# 16
  • Мнения: 416
За това си права - в България наистина се правят много повече раждания със секцио, отколоко в Европа, но това си има своите логични обяснения.

В повечето европейски държави раждането се поема от техните здравни каси. И най-често то се извършва от акушерки. Та, от десет кладенеца вода ще донесат, само и само жената да роди по нормален начин, защото секциото струва доста пари - плаща се на хирург-специалист, още не знам колко си екип, повече лекарства, скъп престой в болницата. Ами естествено, че по сайтовете ще се намират чудни статийки как няма нищо по-хубаво от това да родиш като нормален човек, пък другото е сложна коремна операция!

С 5 % да скочат ражданията със секцио ще им се отрази много зле на бюджета. Затова им е по-евтино дори кампании да се провеждат по този повод, да се настрои общественото мнение положително към нормалното раждане.

Примерът е аналогичен с борбата с тютюнопушенето - повечето държави я водят, водени не от загриженост, а поради факта, че лечението на последиците от тютюнопушенот излиза доста по-скъпо.

Така че преди да си кажем по инерция "как е в чужбината", нека да помислим за целта и значението на многобройните статии и статитийки, които уж ни информират, но може би повече пропагандират.

# 17
  • Мнения: 3 506
За съжаление от личен опит не мога да ти отговоря, но напълно те разбирам в желанието ти. След първото ми кошмарно раждане една от мечтите ми беше да мога да изживея раждането нормално и пълноценно, като един вълшебен момент...

Не знам дали ти е попадала в дир-а една мама, ЕТ (между другото тя е човекът, който ме "светна" за кърменето на поискване). Тя има две секциа, а третото и раждане е нормално. По чудо днес търсачката работеше, ето ти няколко нейния мнения, ако не си ги чела, сигурно ще са ти интересни:

разказ за трите и раждания
цялата тема за третото и раждане
възстановяване след третото раждане
коментар за VBAC-а


Каквото и да решиш, ти пожелавам вълшебно второ раждане   bouquet

# 18
  • Мнения: 3 089
...уж ни информират, но може би повече пропагандират.
че информират - няма смисъл да спорим. така си е. но че пропагандират - в това, виж, си права.
сори за офф-а

емем - мисля, че в св. софия ще се намери лекар, който ще се 'реши' на естествено раждане. хеле пък с новата вана, която ще инсталират - предполагам, че това ще улесни процеса на раждането. a към частни клиники не бих се засилила в подобен на твоя случай. може и да съм предубедене, но си мисля, че за пари много лекари ще направят много неща. а пари най-лесно се предлагат и приемат в частните заведения.

# 19
  • Мнения: 2 292
емем и аz искам да опитам нормално раждане след секцио, което zа мен беше иzненадващо, zащтоо раждането си течеше добре до един момент ... после въzстановяването беше също неочаквано неприятно и болеzнено ... дори сега година по късно си ме дърпат шевовете.
Много лошо.
Аz ще ходя скоро на лекар и ще питам има ли начин преди второ zабременяване да се провери състоянието zа сраствания, иzтъняване и подобни усложнения. И ако има начин ще настоявам zа такъв преглед. Друго не zнам какво да те посъветвам. Освен ,към края на бременноста ще е добре да си винаги нащтрек и въzможно най бърzо да може да се придвижиш до болницата в авариен случай. ЗАщото недай си боже нещо се случи да могат да реагират навреме.


 

# 20
  • Мнения: 409
Родих първото си дете със секцио по спешност в 8-ми месец ,защото се загубиха тоновете.Второто исках да родя нормално ,но след много опити на лекарите не стана( много малко лекари се навиват да израждат нормално след секцио) и затова родих пак секцио. И аз първия път се възтанових много бавно за разлика от втория-станах и се раздвижих 5 часа след операцията.
Успех и ти пожелавам леко раждане и скоро да се похвалиш. Hug

# 21
  • София
  • Мнения: 505
a към частни клиники не бих се засилила в подобен на твоя случай. може и да съм предубедене, но си мисля, че за пари много лекари ще направят много неща. а пари най-лесно се предлагат и приемат в частните заведения.

Точно обратното се получава при мен - лекарката е категорична, че няма да рискува с нормално раждане /за Болница Вита става въпрос/.

А относно третото нормално раждане на ЕТ от Дир-а - това е поредното доказателство, че лекарите се страхуват от вагинално раждане след секцио!

# 22
  • Мнения: 1 104
Вагиналното раждане след секцио е по-трудно или лекарите не им се рискува. По при първо вагинално, няма проблем второто да е секции.

# 23
  • Мнения: 3 506
Точно обратното се получава при мен - лекарката е категорична, че няма да рискува с нормално раждане /за Болница Вита става въпрос/.

Това учудва ли те? Каква е цената на нормално и каква на секцио във "Вита"? Престоят след това? Допълнителните манипулации?

# 24
  • Мнения: 1 288
предварително се извинявам на авторката, че разводнявам темата.

Това учудва ли те? Каква е цената на нормално и каква на секцио във "Вита"? Престоят след това? Допълнителните манипулации?

аз съм раждала там. разликата е 300лв. престоят е +2 дни за секциото. нищо не се плаща допълнително.
точно в частните клиники няма да те изнудват за пари на ръка.
по темата- много ми се иска да родя и аз нормално след секциото. искам 3 деца, а 3 секцио Sad
затова ще следя темата.

# 25
  • ville de Quebec
  • Мнения: 509
И аз съм една майка, с първо раждане секцио и желание второто да е нормално.

Нямам проблема, който съществува в БГ - докторът, който ми следи бремеността е на мнение, че няма никакъв проблем да раждам нормално и риск няма. Интересуваше го единствено как е рязана матката и след като прочете протокола ми за раждането, отсече че няма никакъв проблем за нормално раждане. Тук, обаче, няма уговорки с лекари и ще е на който се падна като отида да раждам, но моят доктор ме убеждава, че ще положат по-специални грижи за мен, ама аз като знам какво е в БГ и не мога да имам вяра в персонала.... Също така, за да ми даде окончателното си разрешение за нормално раждане, ще ме прати на видеозон 9ти месец, за да се види колко е изтъняла раната и ако е добре, ще мога да раждам нормално Laughing

Жалко, че не се включват в темата майки, които са преживели вече нормално раждане, след секцио. Разказът на ЕТ ми беше наистина интересен.

От това, което съм чела по въпроса, пък и моят доктор потвърди е, че при евентуално преносване, не може да се прави предизвикване на раждането. Четох също, че в процеса на раждане може да се използват средства, ускоряващи раждането, но моето лично мнение, е че това би усложнило нещата и смятам да не искам никакви такива медикаменти. Дори ми се иска и за монитор да не ме връзват, ама май няма да се преборя с това, ще видим, още не съм говорила с моят лекар по-сериозно как точно ще протече раждането, в смисъл какво ще иска от мен персонала Laughing...

# 26
  • Мнения: 503
Аз съм с едно раждане секцио преди почти 4 год., сега съм бременна в 6ти месец. И тук не е лесно да се намери лекар, който да се съгласи на естествено ражане след секцио, особено ако секциото не е правено в Канада (моето си е от БГ). Но аз по тази причина си смених гинеколога, и сегашният казва, че ако всичко е наред и бебето не е много голямо, може да опитаме естествено. Но пък и никой не може да ме задължи да родя секцио, ако всичко е наред - имам право на ибор, което в БГ никой не ми даде. Там до последно питах, не може ли поне да опитаме естевено раждане, но ми казваха - едро бебе, тесен таз и т.н.
И какво се оказа? Прекалено рано направено секцио, бебе 2750 гр, 48 см, което спря да диша първия ден и после 17 дни беше в Неонатологията. Първите 6 дни след раждането изобщо не можах да я видя, а след това ме пускаха от време на време, веднъж на няколко дни, за 10-ина мин. Лекарите в Неонатологията непрекъснато спасяват точно такива бебета, родени с планирано секцио - уж едри, уж не могат да се родят естествено, а накрая се оказва, че не само не са били едри, но и не са били готови да се раждат и имат куп проблеми. Моята Мила беше и с пневмония, с инфекция, с която са я заразили в родилнот  #Cussing out , и с анемия. И всичко това - след напълно нормална бременност, без никакви усложнения!!!  #2gunfire  #Cussing out  И моето въстановяване беше бавно и болезнено, като това на емем.
По темата: аз лично познавам една майка, която преди 11-12 год. има едно секцио, поради седалищно предлежание, накрая се оказва, че секциото е направено прекалено рано, защото майката е била бременна в 8ми месец (за което тя е убеждавала лекарите много дълго, но те не са й повярвали; тя има нередовен цикъл, а лекарите смятат бременността от датата на последната менструация). По тази причина, 6 год. по-късно тя ражда естествено. И двете й раждания са в БГ. Само да спомена, че според измерванията на таза, които се правят в БГ, послендият размер на нейния таз е 17 см, при "нормален" размер според лекарите 21 см. Моят таз е 20 см (в картона от болницата бяха го намалили на 19 см, за всеки случай  #Cussing out , но аз имам документи и от консултацията). Майка ми има 2 нормални раждания с таз 20 см, а свекърва ми, която е 155 см и 45 кг с мокри дрехи - 2 нормални раждания с таз 17 см, като второ й дете е родено 3850 гр, БЕЗ разкъсвания.
И понеже всяко раждане е индивидуално, малко инфо, за тези, които се интересуват:
Предимства на естественото раждане след секцио
- Трудно е да се прецени сигурността на естественото раждане след секцио, тъй като не можем да знаем, дали то ще е успешно. Успешното естествено раждане е по-сигурно (носи по-малко рискове) от планираното секцио. Но неуспешно естествено раждане след секцио носи пове4е рискове от повторно планирано секцио. Да опитате да родите естествено след секцио носи малко пове4е рискове от планираното повторно секцио, защото може да бъде неуспешно. Ако е успешно оба4е, има много по-малък риск от инфекции, сериозна загуба на кръв (каквато опасност има при всяка операция) или усложнения от упойката, отколкото след повторно планирано секцио. Това е в сила особено при трето, 4етвърто и пето раждане. (Зна4и, в изследванията са били вклю4ени и жени с пове4е от 3 деца, родени естествено или със секцио.) (И само да добавя, че една жена може да има до 5 раждания секцио, макар да знам за случаи и на повече раждания секцио при една и съща жена.)
- Периодът за възстановяване след естествено раждане след секцио е много по-кратък, отколкото след повторно секцио (разбира се, и тук има изклю4ения, не може да няма, но по принцип при болшинството родилки е така).
- По-голямо у4астие на майката в раждането. За някои жени (под4ертано е, не за вси4ки) естественото раждане може да бъде по-удовлетворително от емоционална гледна то4ка, отколкото повторното секцио.
- Като цяло, жените, родили естествено, имат по-силна емоционална връзка с бебето си (сега, това го пише в статията, знам, 4е рискувам да ми се нахвърлят; в никакъв слу4ай това не озна4ава, 4е родилите секцио не са добри майки и статията не цели да обиди никого, моля, не се засягайте и не го приемайте ли4но). Кърменето след естествено раждане също е възможно по-скоро, отколкото след повторно секцио.
- Успешното естествено раждане след секцио струва по-малко от повторно планирано секцио (в слу4ая се има предвид разликата в цената за САЩ, по-скъпо  с $2000). Но неуспешното естествено раждане след секцио струва по-скъпо от планирано такова (около $1000 пове4е).
- Ако разрезът е хоризонтален ниско долу, вероятността от руптура на матката е под 1%. Ако разрезът е вертикален през корема, както са режели едно време, има пове4е рискове от усложнения. Но аз лично знам за случай на жена, при която първото раждане е било секцио с вертикален разрез през корема, и която след това има не едно или две, а цели 12 естествени раждания (Интересно, как не й е изтъняла матката  Wink Човек ще си каже, че според лекарите, само ние, българките, сме едни такива нежни и крехки създания с тънички пергаментови матки.. Моля, не го приемайте като заяждане  Hug ) ЕТ от дир-а също е доказателство за това, че матката далеч не изтънява толкова, колкото лекарите смятат.
- Не е добре да се предизвиква раждането със система, таблетки и др., тогава има пове4е рискове, особено от руптура на матката.
Не е вярно, 4е рисковете при естесвено раждане след секцио са пове4е, отколкото при повторно планирано секцио, това е голяма заблуда, която се разпространява в БГ. Дори лекарите, писали горната статия, не смеят да твърдят това! Рискът от руптура на матката (отваряне на шева) е под 1 % !!! За сравнение, рискът при нормално протекла бремнност да се роди бебе с увита около врата пъпна връв е по-висок!!!
Това е от мен (за сега  Wink ), че стана доста дълго.

# 27
  • Мнения: 163
Аз пък съм обратния вариант - предстои ми раждане през ноември и след едно нормално първо раждане - бебе 4200 кг. и нито един външен шев сега мисля да раждам секцио - просто в последно време се нагледах на какви ли не простотии - страшно много са се увеличили локсациите при ражданията и ако едно време(защото съм раждала преди 9 год.) те щадяха от разрези,то сега при най - лекото запъване на бебето те цепят до задника.Просто много се комерсиализираха лекарите и те карат на конвейр да не изпуснат да лапнат някой лев и по този начин гледат лесното за тях, а не за нас.

# 28
  • Варна
  • Мнения: 2 171
Момичета, "приказките" за  "тесния таз" като причина за секцио не винаги са голословни Naughty . Освен това, ако бяхме години назад, аз и бебето ми щяхме да не сме на този свят- 18 вътрешен таз и заклещено седалищно с изпънати крака /още има синьо на дупето, след почти две години/ близо четири килограмово бебе още от четвърти месец на бременността. Аз също искам второто ми раждане да е нормално, както и исках и за първото. Без да е 100% вероятността бебето да се заклещи отново, с такова устройство на таза е напълно невъзможно нормално раждане. Констатацията е на трима различни един от друг специалисти.
Исках да кажа, че не винаги всичко зависи от нашите желания.
На емем желая успех  bouquet!

# 29
  • Мнения: 581
Родих първото си дете със секцио преди повече от 14 години. Родих така, поради факта че не получих нужното разкритие. Преживях всички контракции и болки като при нормално раждане и след няколко смени на докторите, най - сетне предприеха секцио.  Всичко протече максимално сложно и трудно. След секциото настъпиха усложнения на матката. Претърпях още една операция седмица по - късно. Сега когато очаквам второто си бебче много се тревожа, мойта докторка е на мнение че трябва пак секцио, а като ходих в АГ болница ми казаха че ще преценят на място като му дойде времето. Незнам, но нямам и лист/документ относно първото раждане и как точно е протекло то и в какво състояние  е матката. Къде се прави проследяване на стените на матката и други подобни изследвания? Моля ви, кажете ми.

Общи условия

Активация на акаунт