Обръщение към свекървата

  • 10 580
  • 284
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 5 702
Само първият път е странно. После се свиква.
Имате ли брак вече?
Рецепта няма, когато го почувстваш.

На 10.09 ни е сватбата, но от 5г. сме заедно от 1година сгодени и някакси го отлагам постоянно, и колкото по голяма ставам толкова по трудно ми се вижда.
Ами нищо не пречи веднага след подписването да започнеш да им казваш така. Щом е желано и обсъдено, свекърите ти вече го очакват. Няма значение в кой точно ден и как. Важното е да, имате чисти взаимоотношения и обръщенията да не ти тежат.
Ако пък искаш по-скоро, следващият път кагато се видите започни със: Здравейте майко и татко...и си продължаваш нататък.
Аз имам брак отдавна но когато ми предстоеше баба ми каза: Няма да ти се счупи устата, а за тях е уважение.
Така го и приех.
Разбира се с уговорката, че взаимоотношенията предопределят да ги чувстваш като втори майка и татко.
Ако не се разбирате и имате дразги, това едва ли ще помогне.

# 16
  • Мнения: X
Аз бих попитала в приятелски разговор как иска да се обръщам към нея.
Омъжена съм от 20 години, никога не съм наричала моята свекърва майка/майче.  Живот и здраве, ше бъда двойна такава. Не бих желала да се обръщат към мен с нещо, различно от името ми.
*Сега видях пояснението в горният пост. Най-лесбо ще е според мен да й благодариш за нещо и да добавиш обръщението. Учтиво, мило и естествено. Не се насилвай, за да не звучи насила.

Благодаря Ви!

# 17
  • на брега на морето
  • Мнения: 6 254
В удобен за теб момент направо й кажи, че имаш въпрос към нея. Няма нищо неудобно, напротив. На една приятелка на сватбата на сина й свекървата на всеослушание обяви, че не иска снахата да й казва майко, а да се обръща към нея с името й. Аз не можах да си счупя езика за каквото и да е обръщение; свекървата почина няколко месеца след сватбата ми.

# 18
  • Мнения: 1 847
Въобще не те нападам, исках да каже че е много просто решението отстрани, все пак 5 г сте заедно , познавате се, просто я попитай....или не я питай направо подкарвай с обръщението, ако тя не се чувства ОК с това сама ще ти каже.

Последна редакция: вт, 27 юли 2021, 00:19 от Olivia_FL

# 19
  • Мнения: 5 309
Ако искаше да я наричаш "майко" и производните, нямаше да питаш във форум как да го вмъкнеш в разговора. Затова и отговарите на въпроса ти са такива. Явно нещо те "гложди".
Както щеш й викай, мен лично ми е все тая.

# 20
  • Мнения: 1 047
Може би да я попиташ нея как би искала да я наричаш. Към моята свекърва се обръщах с мамо + името и умалително . Така поиска. Вече е покойница и понякога ми се иска да мога да поговоря с нея и Да я питам разни работи.
Поздравления за предстоящата сватба. Радвайте се на младостта си.

# 21
  • Мнения: 580
Разбирам неудобството ти напълно. Когато ММ ме заведе да ме представи като официална приятелка, те директно ми казаха да ги наричам по име, без леля, чичо, майко, татко и прочие. И пак ми беше странно да се обръщам така към тях. Важното е веднъж да се пречупиш. На твое място бих го направила, когато сме само двете, за да не ти е притеснено от другите. Хубаво е да си спокойна, за да прозвучи искрено, а не като по задължение. Отиди в кухнята да ѝ помогнеш за вечерята например и я попитай “майко, от къде да взема(оставя)… или искаш ли помощ.

# 22
  • София, Bulgaria
  • Мнения: 2 715
На мен ми помогна мъжа ми. Направихме го, като ритуал е силно казано,  но стана така: бяхме се събрали на обяд. И той непренудено и шеговито каза: булка,  хайде сега кажи " мамо...татко" . Аз станах, казах майче/ така си бях решила/ , прегърнахме се и после татко и със свекъра се прегърнахме и поздравихме и така...Посмяхме се ...всичко си тръгна.
Не беше обсъждано предварително. И в двете фамилии, поколения наред, това бяха обръщенията към родителите на другия. Дори зетьовете наричаха тъщите и тъста си майко и татко.

# 23
  • Мнения: 2 496
Koгато се обръщаш към нея, казваш майко. Няма сложно. Така, както казваш майко на твоята или се обръщаш по някакъв начин към мъжа ти .Колкото повече го мислиш, толкова по-странно ще ти бъде. Свекърите  ще се радват на това обръщение.

# 24
  • Мнения: 383
Още ли съществува тази отживелица? Струва ми се много тъпо.
Бих питала със сигурност, защото на мен примерно не би ми станало приятно.
Майка ми казва на свекърва си майко и много се е притеснявала, как да започне и първото обръщение го е направила по телефона. След това вече е било лесно.

# 25
  • Мнения: 468
Нормално е да си развълнувана и притеснена,това не са просто обръщения,а израз на твоето отношение към тези хора.Пишеш,че ще ходите на гости,за да не се притесняваш и дебнеш момента,започни от влизането,ако е удобно,според това кой ще ви посрещне здравей/те майко/татко,как сте или ако носите нещо,майко донесли сме ви нещо заповядай или къде е удобно да го оставя,татко как си и така.Искрено ти,желая прекрасен сватбен ден и много щастие!Това,че уважаваш и почиташ възрастното поколение,не е отживелица,а признак на желание за хармоничен живот изпълнен с разбирателство и обич!

# 26
  • Мнения: 2 002
Колкото повече го репетираш на ум, толкова по-изкуствено и невярно ще ти звучи. Сега покрай сватбата ще имате много поводи за разговори. Може по телефона, да ти е по-лесно - Майко, да вземем ли ... Майко, трябва ли...
   Мойта свекърва много се радвала, че й казах "майко". Стана някъде след годежа, но преди 30 години годежът беше 3 месеца преди сватбата - тогава официално те вземаха да живееш с милото. Та свекървата се обадила да се хвали на колежки.

# 27
  • Мнения: 4 418
Търсеше запалка. Намерих и казах "майко, заповядай". Първия път е странно. После се свиква.

# 28
  • Мнения: 25 695
Аз на моята снаха ѝ казах да се обръща към нас както ѝ дойде отвътре. Ако иска на име, ако иска майко и татко, тя си решава. Не съм фен на майко и татко, ама ако се обърне така, няма да правя фасони, я.
Според мен младите трябва да се обръщат с майко и татко или и към двете двойки родители, или към никоя от тях.
Винаги ми е бил противен обичаят свекървата и свекърът да са майка и татко, а тъщата и тъстът - бабо и дядо. Гадно е, особено ако тъстовете са по-млади.
Слава богу, тези традиции все повече отмират.

# 29
  • Мнения: 346
Аз си бях решила, че на годежа ще се обърна към тях с майко и татко. Знаех, че ще ми подарят тогава някакво златно бижу, и просто казах Благодаря, майко, благодаря, татко. Веднъж като го кажеш, после е лесно. Впоследствие се разведох, имаше период, в който хич не бяхме в добри отношения със свекървата (свекър ми почина преди това), тя смяташе, че може да настройвам детето срещу нея и сина ѝ, но като видя, че няма такова нещо, се успокои. Сега сме в идеални отношения, а аз почти десет години след развода се обръщам към нея с майко.
 Към майката на сегашния ми мъж, с когото нямаме брак, се обръщам по име.

Общи условия

Активация на акаунт