Презиме на детето

  • 5 001
  • 54
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 12 003
Благодаря, Алиса. Важното е, че децата ми харесват имената, които аз им дадох. Особено дъщеря ми. Тя беше на три, знаеше си името, но просто не можех да й го оставя. После го забрави. След няколко години ме попита и като й го казах каза, че много се радва, че съм й го сменила.

# 46
  • Мнения: 5 545
Това е най-важното, детето да си харесва името. Къде е нещо като Пенка, къде е другото...

# 47
  • Мнения: 783
Включвам се с инфо за международни осиновявания, тъй като преди години имах досег с тях в Работен план-някои семейства даваха съвсем различно име, други  запазваха буквата, трети търсеха еквивалент в съответната държава, а четвърти пък много държаха на това рожденото име да присъства дословно и съответно добавяха към него и това, което те са избрали Simple Smile

# 48
  • Мнения: 5 545
Благодаря. Последният вариант е най-интересен. Представям си нещо като Божидар-Хосе, Христо-Майкъл, Борислав-Алесандро и т.н., но предполагам, че в основата е уважение към първоначалната идентичност на детето, националност, принадлежност, така че бих одобрила в случая.

# 49
  • Мнения: 12 003
Във форума непрекъснато се коментира в темите за имената как родителите имат право да изберат съвременно и добре звучащо име, как не е нужно да се кръщава на баби и дядовци, как дори майката има повече право за избере име на детето... Ами осиновителите не са по-малко родители и нямат по-малко право да изберат на детето си име, което им харесва на тях, вместо да се съобразяват с биологичната майка. Дори не винаги тя е дала името на детето, а може и служителите в болницата да са го направили.
Алиса, не беше Пенка, една идея по-добре звучеше и все пак беше име, което не харесвам нито като женско, нето като мъжко. В случая на сина ми пък имаше различни варианти за изписване и нямаше хубаво кратко име. А за мен беше важно името да се изговаря и изписва еднозначно.

Последна редакция: чт, 05 авг 2021, 00:49 от Mama Ru

# 50
  • Мнения: 5 545
Мама Ру, разбира се, че сте пълноправни родители и можете да избирате името, никой не е казал друго. Ставаше дума за международните осиновявания, че вероятно родителите са искали да запазят нещо от страната, от която произхожда детето, като част от идентичността му или поне аз така го разбирам. Пак - респект за хора като вас! Flowers Hibiscus

# 51
  • Мнения: 1 367
Прочетох историята на българка, осиновена от американци. Била е с името Елица. Добавили са й английското Маргарет и е станала Елица Маргарет. Вижте тук: https://www.24chasa.bg/novini/article/9511208.

Гледах по телевизията двама братя, също осиновени от американци. В България са били Калин и Мартин, в САЩ са станали Кайл и Мартин.

Млада жена, на име Галина, участваше в последното издание на "България търси талант". Каза, че била осиновена от ямболския детски дом от датско семейство. Запазили са й името Галина, като са й дали датска фамилия.

И един Марин, станал Жефроа във Франция. Вижте тук: https://www.24chasa.bg/region/article/9392265.

# 52
  • Мнения: 212
Нашата дъщеря в момента е на 2г.и 3 месеца.От самото начало никога от никой не сме крили,че е осиновена.Говорим пред нея съвсем свободно и спокойно.Тя знае,че е родена от на мама сърчицето даже го показва.А колкото до името нейното беше с турски произход и нямаше как да го оставя.Дори буквата не запазих.При по големи деца от курса препоръчваха да се запази първата буква.Всеки си преценява в крайна сметка.Нашата първа буква беше Г,не ми е фаворит като цяло.

# 53
  • Мнения: 14 629
Правилно сте постъпили.Аз също мисля,че спасявайки едно дете и буквално,вдъхвайки му нов живот,осиновителите имат моралното право да кръстят детето както им харесва.

# 54
  • Мнения: 5 545
Всеки си преценява наистина. За мен всички варианти са ок. Аз си мисля, че бих оставила името, ако ми харесва и особено, ако детето е по-големичко и си е свикнало с него, за да не му причинявам излишен стрес и дискомфорт. Ако е осмиващо, грозно, остаряло бих го сменила задължително за доброто на самото дете.
Хареса ми решението на чужденците да запазят българското име и да добавят още едно от тях, някак си все едно да не се затриват българските корени, където и да заминат да живеят по света. Допада ми идеята. Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт