Мнения за гимназии в Пловдив - 2

  • 30 886
  • 736
  •   1
Отговори
# 435
  • Мнения: 10 641
Здравейте!

Моля за вашия съвет, като майка на седмокласничка, която има много висок резултат от матурите и се колебае между езикова и търговска гимназия.
ЕГ, разбира се.
НТГ ... със средно не знам кой ще те вземе вече с тия професии. А след ЕГ, ако драпа за счетоводство, ще си го учи висше Simple Smile

# 436
  • Пловдив
  • Мнения: 5 234
Ако иска да го научи счетоводството, НТГ е мястото. Всичките ми приятелки казват, че висшето после е било за кетап, а подготовката си е била в търговската . Трябва да имате предвид, че в Езикова гимназия втората матура ще е по-широк избор (2 езика или двата профилиращи предмета ,които си избере в 10 клас), а в търговската ще е държавен изпит на профила. Трудно е да се даде мнение, от сегашната ми камбанария професията е за цял живот, а езика се научава винаги. Курсове и готово. Но това съм аз, за друг е друго.

# 437
  • Мнения: 10 641
Е то щото няма курсове по счетоводство?

# 438
  • Пловдив
  • Мнения: 5 234
Подготовката е съвсем различна. 
Не споря, просто мисля, че ЕГ са силно надценени и ще стават все по-маловажни. Просто вече много вожд, малко индианец, и се търсят и умения ,а не само щом знаеш езици, значи ставаш за всичко. Особено професиите в тета, в механото, са адски търсени , и със средно не само взимат децата , ами и бързо на ръководна позиция ги слагат, просто няма специалисти. Езика не е никакво умение. Вярвам ,че все по-маловажно ще е при наемането на работа. Разбира се, ако човек не е ориентиран, ЕГ е вариант. Моя син за това е в езикова  ,просто не знаеше какво иска да прави, а не е и сръчен. Иначе, директно щях да го пратя в ТЕТ. Или в строителния , той поне ни е и близо. За момиче е по-различно, но Търговската гимназия хем дава добра професионална подготовка, хем децата са амбициозни и подбрани.

# 439
  • Пловдив
  • Мнения: 583
Ще ви отговоря и от позицията на майка и на счетоводител Simple Smile Значи аз съм завършила Лиляната, след това Икономика на транспорта в УНСС и имам всичко на всичко 1 семестър счетоводство! В този семестър се видя, че нещо ми има дет се вика, щото от 80 човека курс сигурно 70 нищо не вдяваха, пък аз от ден едно, все едно за това бях родена...Та завърших в годините на страшна криза, транспортните фирми бяха кът, спедиция и логистика съществуваха като понятия само в учебниците, и с връзки ме уредиха в счетоводна кантора! И така 22 години, от които 15 вече самостоятелно. Та мисълта ми е, че практиката ме научи и наистина най-много съвети получих от първата ми колежка, коята беше с НТГ и после някакво УНИ. Та тя беше номер едно в професията, и нейните и двете деца са в НТГ.
Моите няма да стават икономисти явно, но  големия ми е в езикова, от където смятам, че ще получи доста добър старт в живота, от към знания, езици и не на последно място мироглед, който се постига от средата!

# 440
  • Пловдив
  • Мнения: 927
Да не забравяме, че НТГ не е само "Счетоводство".
И все пак, не мога да се убедя в предимствата на завършването на Търговска гимназия за бъдещи успехи във висшето образование и последващата кариера.

# 441
  • Пловдив
  • Мнения: 820
Още един глас за ЕГ.Hug
Както казва младежът, там вибрацията е различна Blush

# 442
  • Пловдив
  • Мнения: 5 234
Ами какво е кариера ? То може всяко средно да завършиш и после всяко висше и пак да имаш/нямаш кариера (каквото и да се влага в думата). Лични примери в много посоки също. А пък бизнес нюх е съвсем друго  ,реализация трето, и изобщо... зависи кой какво търси.
Ако задължително желае да учи в чужбина вероятно, да, ЕГ е най-добре.

# 443
  • Пловдив
  • Мнения: 401
Аз съм пристрастна към НТГ като бивш възпитаник. За съжаление седмокласничката ми се е насочила към Хуманитарната гимназия предимно,не иска и да чуе за НТГ,за сметки,икономики  ,търговии .В крайна сметка най -добре ще е да учи там,където иска тя,да не ми мрънка после 5 години че съм я насочила грешно.

# 444
  • Пловдив
  • Мнения: 1 320
...В крайна сметка най -добре ще е да учи там,където иска тя,да не ми мрънка после 5 години че съм я насочила грешно.
Това ми се струва най-правилното.
Казвам го като майка на осмокласник в ЕГ Пловдив с немски, който в края на тази учебна година констатира "съсипах СИ живота с тоя немски"Sunglasses
Представяте ли си колко гръм и мълнии щяха да са, ако аз (и баща му, де) го бях насочила кои паралелки и училища да са по първите места в желанията.

# 445
  • Пловдив
  • Мнения: 927
Ами какво е кариера ? То може всяко средно да завършиш и после всяко висше и пак да имаш/нямаш кариера (каквото и да се влага в думата). Лични примери в много посоки също. А пък бизнес нюх е съвсем друго  ,реализация трето, и изобщо... зависи кой какво търси.
Ако задължително желае да учи в чужбина вероятно, да, ЕГ е най-добре.

Нали се коментира, че счетоводителите завършили Търговска гимназия са по-успешни в работата си? В тази връзка беше моят коментар.
Езиците не са само за чужбина. Английският е абсолютно задължителен, а всеки допълнителен е възможност за по-добра реализация.

# 446
  • Пловдив
  • Мнения: 820
Това ми се струва най-правилното.
Казвам го като майка на осмокласник в ЕГ Пловдив с немски, който в края на тази учебна година констатира "съсипах СИ живота с тоя немски"Sunglasses
Представяте ли си колко гръм и мълнии щяха да са, ако аз (и баща му, де) го бях насочила кои паралелки и училища да са по първите места в желанията.
След 1 седмица ще му мине, а на есен ще е носталгично настроен към 8 клас Innocent

Особено професиите в тета, в механото, са адски търсени , и със средно не само взимат децата , ами и бързо на ръководна позиция ги слагат, просто няма специалисти

За съжаление през последните 4 години имах "удоволствието" да общувам с деца от Механото 11-12 клас. Това е покрай Дуалното обучение и фирмите, които им предлагат договор за работа. Е няма да коментирам подробности, но се радвам, че повече няма да си сътрудничим. Директорката е страхотна, училището на времето беше топ, но ...  За професията нищо не знаят, умения нула и това от професионална гледна точка. Това е личното ми наблюдение и съм сигурна, че учителите дават всичко от себе си, но мотивацията за учене и средата на децата  си оказват влияние.

Последна редакция: ср, 29 юни 2022, 15:18 от mrancho

# 447
  • Пловдив
  • Мнения: 9 742
Вижте с какви балове се влиза в механото. Съвсем логично е нивото на учениците да е ... нулево или клонящо към нулево. Най-вероятно болшинството от тях не се интересуват от това, което учат. Там са, защото за там им е стинал балът и за да издаянат до 10 клас, че иначе шофьорска книжка йок.
А че професиите са търсени, е факт. Ние при нас не можем да намерим свестни шлосери, заварчиците са кът, стругарите са като бели лястовици. Да не говорим какви пари искат, за да ти напавят нещо по-специфично. Но то с висене по телефоните не става.
За професионална гимназия детето трябва да е убедено, че иска да учи това в следващите 5 години.
Както и език. Във ФЕГ е пълно с деца, които хич не са искали да учат френски, но са там, защото за там им е стигнал балът. Пример от преди няколко дни - попадна ми диплома на една девойка с 3,16 на ДЗИ по френски ... от ФЕГ. За мен е това е срамно нисък резултат. Като знам какво е нивото на ДЗИ.

# 448
  • Мнения: 199
...В крайна сметка най -добре ще е да учи там,където иска тя,да не ми мрънка после 5 години че съм я насочила грешно.
Това ми се струва най-правилното.
Казвам го като майка на осмокласник в ЕГ Пловдив с немски, който в края на тази учебна година констатира "съсипах СИ живота с тоя немски"Sunglasses
Представяте ли си колко гръм и мълнии щяха да са, ако аз (и баща му, де) го бях насочила кои паралелки и училища да са по първите места в желанията.
И ние минахме по този път, спокойно. И това при все, че сам си избра ЕГ Пловдив с немски, а ние с баща му клоняхме към МГ, там беше 5-7клас. Осми клас за немските паралелки наистина е много, много труден. Девети при всички предмети и материал им е песен. Тази година почти не го видях да учи сериозно, с изключение на биологията, но там учителят е легенда. Вярвам всичко ще си дойде на мястото. И тази година промрънква от време на време защо не си е останал в МГ, но като цяло е доволен от избора си.

# 449
  • Пловдив
  • Мнения: 1 320
galina_malina,
ДАНО ДА СИ ПРАВА!
(записа ли го на немски извън училище? защото аз не издържах и, май съм писала тук, че му включих и курс от април месец)
Биологията на немски ли му беше?

Общи условия

Активация на акаунт