Нашите цветя - обща тема 11

  • 27 415
  • 748
  •   1
Отговори
# 135
  • Мнения: 5 753
dariVale, ама си бързак. Не съм я препоръчвала, само споделих, че вероятно е по-добра от другата. Simple Smile Дано да ти свърши добра работа. Внимателно чети и питай за сортовете, при ягодите има доста заболявания, особено кореново гниене. Гледай да са устойчиви сортове. И не се връзвай на семена за ягоди, само разсад. Призасаждане, подрежи леко корените и внимавай да не ги подгънеш, трябва да са прави в почвата. Simple Smile
Много благодаря за съветите. Със сигурност няма да са семена, защото не съм от търпеливите. По отношение сортовете и продавачите на качествен разсад ягоди, ако имаш на лесно инфо, моля да ме насочиш с няколко линка на лични, че не е по темата.
Кулата си я поръчах напълно на моя отговорност Wink, защото видях логика в препоръката ти, и защото модела в същност е обикновена пластмасова саксия с възможност да се реди една върху друга. Обещавам като пристигнат да ги снимам и покажа.
Търся сега в мрежата някакъв вид пергола за катерещи, само че за саксия и не намирам. Имам един дяволски бръшлян, сега е увит около конопен прът, но ми се иска да му повдигна ластарите, за да се види пълната му красота.

# 136
  • Мнения: 6 858
Цитат
защото модела в същност е обикновена пластмасова саксия с възможност да се реди една върху друга
И на мен това ми хареса, затова го пуснах този модел, има и съд най-долу за оттичане на водата. Но не съм търсила дали това е най-изгодната цена.
Пергола за катерещи можеш и сама да си направиш с 3 здрави прави пръчки, забити стабилно в саксията и кръстосани на върха и на това място ги връзваш стегнато. По тях можеш да разположиш катерача и да го привържеш на няколко места, да се задържи държи стабилно. Дори може да им обелиш кората, и да ги обработиш в долната част с восък да не гният - нагряваш на котлона и мажеш с восък да попие. Може да потърсиш бамбукови.
Зависи и от цветето, може да се направят хоризонтални мрежи от външната страна между пръчките,  от конопена връв, за да се катери по нея и да облича пирамидата отвън.
  Също можеш да направиш като дъга от  здрава тел, но бих предпочела пръчките, че в жегите телта ще се нагрява силно и може да опече цветето. може да се обвие с хартиена лента, тънко въже, конопена връв - за красота и да се изолира от метала.

Последна редакция: пн, 13 сеп 2021, 16:10 от Diorela

# 137
  • Мнения: 4 199
Розите виреят ли на сенчести места?Попаднах във фейсбук на дама предлагаща чудесни рози,искам 2 катерливи,но покрай тях харесах още доста,а по-голямата част където искам да ги насадя е сенчеста над тях ще има лозница.
Също може ли съвет за отглеждането на Дипладенията?Купих си две и много искам да успея да ги отгледам и запазя през зимата.

# 138
  • Мнения: 6 858
Роза на сянка ще се издължи и ще цъфти слабо и некачествено.
Дипладения успях да опазя зимата на кухненския прозорец. Но външното стъкло на прозореца ми е високоселективно и не пропуска топлина и в двете посоки.

# 139
  • Мнения: 3 768
Дама Трефа,
Подобни фонтани в Пловдив ги има по главната, в пъти по-големи, с петунии ги пълнят и стават големи, целта е да скриеш пластмасата според мен

# 140
  • Карлово
  • Мнения: 4 621
Роза на сянка ще се издължи и ще цъфти слабо и некачествено.
А може и да не цъфти. Преместих на сенчесто място между 2 сгради една катерлива роза, слънцето я огрява само в обедните часове. Трета година не е цъфтяла.

А на приятелка в двора под голям кестен правихме розариум с резници, ами не цъфтят както трябва, по веднъж годишно на пролет и не са както се очаква от рози. Но на същото място има един розов храст с жълта роза от 30 години и си цъфти.

Вероятно не съм по темата, но ме вълнува следния въпрос: декоративни тикви, които са откъснати, могат ли да пожълтеят/оранжавеят или каквото там ще става с цвета им, впоседствие?
Май не. Аз миналата година засадих и като започна едно чакане да се оцветят , чаках и доста наедряха. Тази година не съм сяла. А миналогодипните са си още здрави и свежи.

# 141
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 15 954
ДамаТрефа, за фонтана може да сложиш каскадна лобелия и каскадни бегонии (туберхибрида, като рози са им цветовете и висят надолу), покрай тях и калибрахое, бакопа, фуксии (има храстовидни растящи нагоре и други по-висящи), от зелените висящи може лизимахия, непета, дихондра, те стават много дълги и ще покрият надолу като водопад, лизимахията се покрива с жълт цвят, само внимавай да е от каскадния тип че има най-различни лизимахии . За да задържат повече вода саксиите може да сложиш в пръста вермикулит, но все пак в жегите се полива сутрин и вечер. Ако им намериш и малко течен тор още по-добре.

EdeIweiss, декоративни тикви вземам есента по хелоуинско време за украса, и от частни лица съм вземала и супермаркетски, разни видове, не си променят цвета въобще ¯\_(ツ)_/¯

Morkovel99, имам рози на сенчесто, под голямо дърво са и наблизо има и едни храсти им правят също сянка, в момента цъфти за трети път тази година
 

Астрите у нас са такива високи и ситни, на тъмнолилавите ще им е последния сезон, че стана голяма гъчканица там Scissors Scissors

# 142
  • Мнения: 6 858
Като спомена лизимахия, на вилата това е плевел, с който няма преборване. Simple Smile  Всяко прешленче, докоснало почва, се вкоренява. Монетолистната лизимахия (L. nummularia) -  като снимката тук https://zagradinata.eu/encyclopedia/%D0%BB%D0%B8%D0%B7%D0%B8%D0% … 1%85%D0%B8%D1%8F/Носила съм да си сложа в сандъчета, но в София не става толкова хубава и свежа, както в планината.

# 143
  • Карлово
  • Мнения: 4 621
ДамаТрефа, за фонтана може да сложиш каскадна лобелия и каскадни бегонии ), покрай тях и калибрахое, бакопа, фуксии (има храстовидни растящи нагоре и други
Не ми върви с фуксиите. До месец умират при мене. На сянка, на полусянка, в градината, в саксия. Не ме обичат.
С бегониите същата работа.
Ще опитам бакопа и калибрахлое. Това последното съм гледала преди 2-3 години и успях дори 2 поредни години да не уморя, дори на 2-та беше станало още по-кичесто и разкошно.
Лобелията я харесвам, но не съм пробвала.
За другата година ще опитам.
Също и на дихондрата съм хвърлила око, издържа и на студ май.

вермикулит
това е новост за мене, ще се възползвам от идеята.

Благодаря за насоките.Flowers Hibiscus
А, като каза астри самозасаждат ли се или правиш разсад?

Последна редакция: ср, 15 сеп 2021, 11:56 от ДамаТрефа

# 144
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 15 954
Моите астри ги садих от не помня какво беше, грудки някакви, май луковици. Като ги взех мислех че са онези ниските, а то жирафи излязоха на кокили. Нямам впечатление да се самозасаждат или разпространяват или поне не им личи много. Сега искам в тази леха да се разпространи повече от вечерната иглика, тя е точно до лилавите и само чака празно да се разпростре. А и тъмнолилавите имат твърде много листа, много голяма джунгла правят, докато бледолилавите по-ми харесват, по-ефирно стоят и ще ги оставя.

# 145
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 014
тъмнолилавите са коренищни.
нямам спомен при нас да са се появявали на други места, значи със семена няма да е. и да се размножават ще е с раздляне на коренището.

за светлите не знам. при майка имаше, но тя ги смяташе за буренчета.
истинските били тези по-тъмните. има и едни по-светли, ниски и компактни, пак с коренища. Simple Smile

# 146
  • Карлово
  • Мнения: 4 621
Аз вече говорих с жената, която ми даде разсада. Каза края на март сее семена. Самопоникват, ако случайно някое семе се хване.

А вечерната иглика не я виждам. Само някаква червена ябълка има при тъмнолилавите астри.

# 147
  • Стара Загора
  • Мнения: 933
Момичета аз днес се сдобих с тези красавици ,дано успея да ги отгледам

# 148
  • Мнения: 589
Привет цветни момичета!
Радвам се, че открих тази тема, тъй като от началото на пандемията се запалих по отглеждането на растения вкъщи и в градината. Понаучих някои неща от опит и с четене, но със сигурност има още доста. С първоначалния ентусиазъм малко се вманиачих и претрупах с цветя вкъщи, мъжът ми постоянно се оплаква, че съм го обърнала на джунгла Grinning
Много харесвам филодендроните, до момента съм се сдобила с така популярната Monstera deliciosa, Brasil, Malay gold, Pink Princess и Green congo. Сансевиерии също имам няколко вида и продължавам да запълвам колекцията.
Нещото, което ми е най-трудно за отглеждане се оказаха кактуси и сукуленти. Или ги преполивам или не знам и аз какво толкова им правя, но уморих вече доста с изключение на тези две сладки бебчета, на които май им хванах цаката
Скрит текст:

Да попитам за мушкатите, кога мислите да режете и зазимявате? От миналогодишните ми нищо не излезна на пролет, май ги бях орязала повечко Simple Smile

# 149
  • Карлово
  • Мнения: 4 621
Привет цветни момичета!

Да попитам за мушкатите, кога мислите да режете и зазимявате? От миналогодишните ми нищо не излезна на пролет, май ги бях орязала повечко Simple Smile
Здравей,
Добре дошла.
Аз  мушкатата прибирам като хванат студове, под 10 градуса да речем. Иначе стоят на завет. Вчера гледах клип на някаква сръбкиня, как ги прибира  с корен обвит с вестници, после в найлонова торба и ги навесва на тъмно, в изба. Така мисля да направя тази година.

Една съседка ме изненада в началото на месеца, имаше едно застудяване и всички сакъзчета, тъкмо бяха почнали да правят едни водопади, ги извади от сандъчето и ми ги даде да си правя нови разсади за пролетта. И тя си направи де...
Ама поне 30-40 см клонки бяха с много цвят. Набола съм ги в една голяма саксия, ако станат, станат.

Последна редакция: ср, 15 сеп 2021, 16:43 от ДамаТрефа

Общи условия

Активация на акаунт