Новости в ЗДП - детски столчета

  • 4 668
  • 39
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 8 505
anichka5,и ние имаме две катастрофи с дъщеря ми в колата.При първата ударът беше доволно силен,а Ирина нямаше 3м.Втората беше лека,в началото на това лято.Не искам да си помислям какво щеше да се случи,ако дребната не беше в кошница/стол,а се подмяташе в ръцете ми или обикаляше задната седалка.

# 16
  • Мнения: 1 311
А пък аз вярвам, че именно столчето за кола спаси детето ми от сериозни наранявания, когато един (не искам да давам определения какъв точно) буквално спря в нашата кола отзад. Като видях къде бяха всички неща, незакрепени на мястото им, просто не ми се мисли какво можеше да се случи и с детето ми.

# 17
  • Мнения: 7 640
аничка5, мой познат оцеля в драматична катастрофа с мотор без каска, а друг младеж загина, въпреки, че беше със шлем.
Дали са излишни шлимовете, според теб или проблемът е, че столчетата струват колкото един резервоар гориво? Confused

Проблемът е, че ако аз ви блъсна и детето ти без столче пострада, няма да съдят безотговорните родители/настойници, а мен. Естествено, че не съм съгласна Twisted Evil

# 18
  • Мнения: 476
Не мога да повярвам, че има хора, които са против детските столчета. Тук в САЩ те са абсолютно задължителни. Когато се роди синът ми, един ден преди изписването ни накараха да донесем столчето в болницата. Без такова тук не изписват бебенцата.

# 19
  • Мнения: 6 164
От родилното ни взеха със столче, винаги се вози и ще се вози със столче.

# 20
  • Мнения: 8 917
Така и трябва да е Peace

# 21
  • Мнения: 4 629
Точно така е в Европата, а и не само там  Peace

Тава се прави в името на безопасността на децата, а не е някаква си там приумица просто да има "кресла на задната седалка"

# 22
  • Мнения: X
не вярвам да има държава в Европ. съюз, където това да не е задължително
в Швеция всички пътници трябва да са с колани напр., глобата за възрастен без колан е 50 евро, а за дете без колан - 100 евро
глобите движат земята
ако караш с 40км/ч над позволената скорост - 400 евро - само за една седмица бяха събрали 1.5 млн (150хил евро) крони от глоби, а тези пари в БГ ще ги съберат сигурно само за 1 ден

# 23
  • Варна
  • Мнения: 2 942
много по-безопасно е и удобно, друг е въпроса че докато не почнат да глобяват нищо няма да се промени.  Отделно, след като го сложихме в стола си възвърнах част от правата върху колата и сега бръмчим заедно с малкия Simple Smile

# 24
  • София
  • Мнения: 461
Някой да каже до каква възраст детето трябва да се вози в столче за кола.

# 25
  • Мнения: 1 001
Някой да каже до каква възраст детето трябва да се вози в столче за кола.
На Александра съм казал: Докато й се събира д-то в седалката (нейното столче е седалка със сваляща се облегалка) или стане на 12 години

# 26
  • Мнения: 1 451
Някой да каже до каква възраст детето трябва да се вози в столче за кола.
На столчетата пише до какви килограми да се ползват. Можеш да се ориентираш по това.

# 27
  • София
  • Мнения: 461
Това е ясно. Има до 36 кг., но по закон до каква възраст е задължително детето да ползва столче за кола. Защото като е по-голямо може да е на задната седалка и с колан.

# 28
  • Мнения: 1 451
Ето цитата от ЗДП:

Цитат
Чл. 133 (1) Забранява се превозването на по-голям брой пътници от определения в свидетелството за регистрация на моторното превозно средство. Допуска се в лек автомобил да се превозва допълнително на задната седалка още две деца до 7 години или едно до 14 години.

(2) Превозването на деца до 10-годишна възраст е забранено на задната седалка на мотоциклет или мотопед и на предната седалка на лек автомобил, освен ако за детето е поставена допълнителна специална седалка.

Никъде не се казва за това ако е на задната седалка и в столче.

# 29
  • някъде ... тук ...
  • Мнения: 8 187
Някой да каже до каква възраст детето трябва да се вози в столче за кола.
Промените в ЗДП относно столчетата за кола  Peace

Самоцитирам се от посочената тема:
Все още е на ниво Министерски съвет. Тепърва ще се внася в НС, ще се разглежда, гласува и т.н.
Ще видим кога ще стане факт Thinking

Общи условия

Активация на акаунт