Счупен живачен термометър

  • 1 744
  • 20
  •   1
Отговори
  • Мнения: 18
Здравейте, преди 3 часа счупих стъккления термометър, който в последствие разбрах че е живачен, в стаята която спим с бебето. Просто го вдигнах с голи ръце и оставих на шкафа. После случайно когато пих хапчето си случайно на земята видях топчета и изпаднах в ужас. Дали не съм погълнала без да искам ако се е залепило нещо на ръката ми или сега като спим ако не съм го изчистила добре какво ще стане моля за помощ. Сама съм в къщи

# 1
  • Мнения: 9 655
Първо се успокойте. Със сигурност ли е бил живачен термометъра? Тъй като живачните са извадени от употреба преди доста години. Сиво или червено беше стълбчето? Второ, преди години чупих термометър и се бях панирала също доста, та питах лекар-невролог, той каза, че количеството живак в 1 термометър е прекалено малко, че да ти стане нещо. Мисля, че щяхте да забележите, ако ви се е залепило нещо на ръката. Ако въобще е възможно, тъй като помня, че самите топчета се събират с лепкава лепенка точно защото са много хлъзгави. Все пак препоръчвам да проветрите много добре, защото каквото и да е било веществото, то доста бързо се изпарява, така че може би вече няма какво да събирате, просто проветрете, защото изпаренията са опасното нещо, доколкото ми е известно.

Може би е добре все пак и да не спите я тази стая тази нощ..

Последна редакция: вт, 21 сеп 2021, 01:08 от moonriver

# 2
  • Мнения: 18
Ами да сигурна съм живачен беше, трудно го събрах и мисля че има още топчета под леглото. Беше тъмно в стаята не съм обърнала внимание дали съм има нещо на ръката. Но за повече от 5 мин не мога да провретя стаята, защото бебето спи. Притеснява ме какво може да стане ако спи цяла нощ и ако съм погълнала топче, а аз имам и Панически атаки и хипохондрия и това сега ме довърши. За съжаление нямам възможност да се преместим в друга стая.

Последна редакция: вт, 21 сеп 2021, 01:23 от Кристина Данаилова 703510

# 3
  • Мнения: 9 655
Не може ли да отнесете бебето в друга стая, докато разрешавате проблема? Мушнете се под леглото и ако има още топчета ги съберете с тиксо или лейкопласт. Нямам идея какво става при поглъщане на живак..
Ето тук също има съвети
https://saveti.framar.bg/%D0%BA%D0%B0%D0%BA-%D0%B4%D0%B0-%D0%B4% … D1%82%D1%8A%D1%80

# 4
  • София
  • Мнения: 28 563
Трябва да се проветрява повече. Изпаренията са проблемът.

# 5
  • София
  • Мнения: 13 121
Случвало ми се е и следвах правилата по-долу:

"Изведете всички хора и животни от мястото, където е счупен живачния термометър, като внимавате никой да не преминава около мястото на счупване или да докосва живака. Ограничете мястото на произшествието. Живакът се задържа по повърхностите и лесно може да бъде съсредоточен само в една част на помещението.
Отворете всички прозорци и врати, за да влезе чист въздух и затворете всички вътрешни врати. Не позволявайте на деца да ви помогнат да почистите разлива.
Преди събиране на живака си сложете гумени ръкавици - веществото не трябва да влиза в контакт с кожата.
Възможно най-старателно съберете всички части на термометъра в стъклен буркан със студена вода и затворете капачката. Водата е необходима, за да не се изпарява живакът. Поставете буркана далеч от отоплителни уреди.
Съберете малките капчици с помощта на спринцовка, между два листа хартия, лейкопласт, тиксо или мокър вестник.
Бавно и внимателно изстискайте живака върху хартиена кърпа, след което я сложете в пластмасов плик с цип. Обезопасете и поставете етикет върху него, според изискванията на местното здравеопазване или пожарна, за да предотвратите възникване на здравни последствия.
Поставете крем за бръснене на върха на малка четка за рисуване и внимателно намажете засегнатата повърхност, за да може да видите по-малките частици стъкло. Алтернативно може да използвате тиксо, за да съберете останалите малки фрагменти. Изхвърлете четката или тиксото също в плик с цип и залепете етикет.
Може да използвате и сяра на прах. Тя абсорбира най-малките капки живак и ги прави по-лесни за виждане, променяйки цвета си от жълт към кафяв. Освен това свързва живака и го прави по-лесен за премахване с пипета, потиска дори и изпаряването му.
Поставете всички използвани материали за почистване, включително ръкавиците, в торба за боклук и се свържете с местния здравен отдел, общински орган за отпадъци или местната пожарна, за да разберете как правилно да изхвърлите отпадъците.
Почистете мястото на разлива с разтвор на белина. Ако не разполагате с никакъв хлорен препарат, направете гореща сапунена вода с 30 грама сода бикарбонат и 40 грама настърган сапун на 1 литър вода.
Поддържайте зоната добре проветрена за поне 24 часа след почистването.
Ако усетите някакво здравословно неразположение, незабавно потърсете лекарска помощ.
Ето какво не бива да правим:
Не изхвърляйте в коша за боклук счупения термометър. Когато се изпарят, 2 грама живак могат да замърсят 6000 кубични метра въздух.
Не събирайте с метла живака - това може да го направи на още по-малки топчици с прах, които да се разпространят още по-лесно.
Не събирайте живака с прахосмукачка, тъй като вкараният в нея въздух улеснява изпаряването на течния метал. Вакуумът разпространява живака във въздуха и увеличава експозицията.
Не докосвайте и не стъпвайте с обувки или боси върху замърсени с живак повърхности, тъй като те могат да разпространят живака наоколо. Изперете в пералнята дрехите и обувките, които са били в контакт с вредното вещество. Ако е възможно, по-добре ги изхвърлете.
Не изхвърляйте живака в канала на мивката. Той може да остане в канализацията и да причини бъдещи проблеми при ремонт на водопровода. Освен това може да замърси септичната яма или пречиствателната станция, а премахването на живак от отпадъчните води е изключително трудно."

# 6
  • Мнения: 18
Да ясно за почистването днес вече е основно и внимателно. Но ако съм погълнала снощи и спахме там а и с голи ръце съм пипала

# 7
  • София
  • Мнения: 13 121
Проблемът не е с поглъщането, а с вдишването. Свържи се с личния лекар и с педиатъра на бебето. Нека те дадат насоки дали трябва да се прави нещо.

# 8
  • Мнения: 9 655
Аз не знам защо изобщо сте спали в тази стая, ако не друго е могло поне да се пренесете в друго помещение. Колкото и да е неудобно, бих се премъчила една нощ, отколкото да стоя да си дишам живачните пари.. но ваше решение. Едва ли нещо вие е станало, ама все пак ..

# 9
  • Мнения: 12 765
И на мен количеството ми се струва прекалено малко. Навремето, като имаше живачни термометри, се чупеха, ние децата си играехме с живака. Не се знаеше, че е отровен. Не сме го яли все пак, но беше интересно как се събира. И на никого нищо не е ставало.

# 10
  • Мнения: 1 119
Съберете колкото можете и обработете мястото със сяра на прах от аптеката. Втрийте във фугите. Опасни са живачните пари, но отравянето не е мигновено. Сярата образува на повърхността на живачната капка неразтворим живачен сулфид, който препятства изпарението.

# 11
  • Мнения: 233
Случи се и на нас преди време. В паниката се обадих на 112. Посъветваха ни да отворим всички прозорци и веднага да напуснем жилището. Изпратиха екип на Гражданска защита да събере живака. Хората дойдоха с уред, който приличаше на прахосмукачка, и събраха каквото успяха. След като си тръгнаха по техен съвет пуснахме щорите и на тъмно като осветявахме с фенерче лесно се виждаха блестящите остатъчни топченца живак. Събрахме каквото можахме оборудвани с ръкавици, празна спринцовка и тиксо и ги поставихме в стъклен буркан със здрава капачка. След това обработихме повърхностите със сяра и оставихме да се проветри за няколко дни (денонощно). Да отбележа, че събраните топченца живак се предават отново в Гражданска защита, поне на нас така ни казаха и така направихме. Успех!

# 12
  • Мнения: 1 327
Чупила съм поне 5 и нищо не се е случвало. Мъжът ми събра топчетата доколкото е успял да види и готово.
Това беше преди години. Живи и здрави сме си. Голяма истерия...

# 13
  • Мнения: 13
Така е, с всичко съм съгласна, но няма по-точен от добрия стар живачен термометър!!! Удома имаме какви ли не супер модерни, но винаги разчитам на стария още от  мама!!!
Направих експеримент да измеря висока температура на детето с 3 различни електронни! На пипане беше много горещо челцето, а електнонните показваха 37.7, 38.3, 38. Живачният показа 39 градуса.
А е много важно да има адекватна реакция при малко дете с температура!!!

# 14
  • Мнения: 44
Здравейте, вчера мъжът ми счупи живачен термометър от старите… Аз разбира се изпаднах в паника, а той влезе за да събира остатъците. Събрал е всичко, в термометъра си е имало живак, но не знаем дали всичкия е бил там или се е скрил някъде. Той мина цялата стая на коляно, поръси със сяра, но нищо не откри или поне не е видял. От тогава стои отворено, днес изчисти 3 пъти с белина, пусна прахосмукачка, звънях дори на 112 и от там ми казаха, че сме направили каквото трябва. Но аз притеснявам някъде да не се е скрило някое топче и да започне да се изпарява, защото чета ужасни неща, а имаме и малко детенце. Какво е вашето мнение, би ли могло да бъде опасно вдишването, ако нещо е останало скрито или няма опасност?

Общи условия

Активация на акаунт