Празниците, които не обичам

  • 2 186
  • 38
  •   1
Отговори
# 15
  • Bristol
  • Мнения: 9 363
в темата ми за тиквата пуснах едно инфо за корените на този празник. Peace
Прочето разказчето там. Много красиво е обяснено  Flutter
Аз знаех само, че този езически празник е възникнал в Ирландия и по-късно пренесен и видоизменен в Америка. И аз го свързвах с края на есента и началото на зимата. Сега определено имам повече информация  newsm10
А защо мъртвите души слизат на земята на този ден  newsm78 и с каква цел децата се маскират като демони и обикалят къщите. Ако не ги почепиш с нещо, ти правят някоя пакост  ooooh!

# 16
  • Мнения: 7 914
Мен пък най ме дразни холандския празник Sinterklaas , празнуващ се на 5 декември !
Много се дразня от този празник понеже той замества и Коледа и Нова Година -  подаръците трябва да се дадат именно на този празник!

 Ако някой му се чете точно какво представлява може да се осведоми на английски етотук

# 17
  • Мнения: 3 491
Всичко що е календарен празник не обичам, явно чувството ми за общностна принадлежност нещо го няма. Само покрай 24-ти май ме обхващат леки фанфарени вълни.
Но празнуваме всичко наред! Peace Не може иначе, хлапетата се радват, те така си живеят, от празник на празник, и все в календара гледат. Старая се максимално да им спестявам собственото си отношение и факта, че в някои отношения родителството и природата ми са две субстанции, осъдени на вечна раздяла.

# 18
  • Plovdiv->Toronto
  • Мнения: 1 361
Не обичам деня на благодарността, чужд ми е Confused, обичам Кристмаааас  Laughing, декорации, сладкиши, свещи, джунджурии ... Обичам и немските адвенти всяка седмица преди коледа, припомнят ми за детството, позабравени адвентски песни  Heart Eyes ...

# 19
  • Мнения: 6 167
в темата ми за тиквата пуснах едно инфо за корените на този празник. Peace
Прочето разказчето там. Много красиво е обяснено  Flutter
Аз знаех само, че този езически празник е възникнал в Ирландия и по-късно пренесен и видоизменен в Америка. И аз го свързвах с края на есента и началото на зимата. Сега определено имам повече информация  newsm10
А защо мъртвите души слизат на земята на този ден  newsm78 и с каква цел децата се маскират като демони и обикалят къщите. Ако не ги почепиш с нещо, ти правят някоя пакост  ooooh!

може би пакостите са свръзани с Джак Фенера, който е бил един такъв лукав хитрец.
децата ходят като него всъщност, с фенери и нали ( по филмите съм вижала,де), чукат на вратите и 'изнудват' за сладкиши, заплашват с пакости и тн. newsm78

за мъртвите...ами пак има някаква логика. 'слизат' само тези , които са починали в последните 12 месеца.може би има вр-ка с тъгата, с желанието да се 'свържем' със загубените наскоро хора. а и нали е задушница...

незнам, ще потърся информация newsm78

# 20
  • Мнения: 920
Силно ме дразни това, че тук, в България започнахме много усърдно да празнуваме чуждите празници - Хелоууин и т.н.  Че и Свети Патрик празнувахме. Много обичам празници, но мисля, че би било по-добре да възродим някои наши.

# 21
  • Мнения: 6 167
Мен пък най ме дразни холандския празник Sinterklaas , празнуващ се на 5 декември !
Много се дразня от този празник понеже той замества и Коледа и Нова Година -  подаръците трябва да се дадат именно на този празник!

 Ако някой му се чете точно какво представлява може да се осведоми на английски етотук


ами звезде, има логика. Peace

това е горе-долу Коледа по стар стил ( мисля, 6 януари е К.) или ако по католическия
каленар Никулден е тогава.. ( 6 ян) - логично е. у нас Никулден е на 6 дек, но нали има разлика...защото св. Николас е дядо ти Коледа, та.. има логика.

м/у другото ла Бефана, ( старицата вещица в Италианския фолклор) е италианския дядо Коледа: Тя точно на 5/6 януари дава подаръците на децата, т.е едно и също е.
ето за нея информация: http://en.wikipedia.org/wiki/Befana

аз миналата година направих едно проучване за дядо Коледа.. исках и да пиша някакво мое си изследване, натрупах доста материал ( една част остана в БГ) за писане  Crazy, от чист интерес. видях у дома , че имаме играчки от 19в., където дядо Коледа е бял със златна брада, а има и един син.
Дядо Коледа ме побърква от в-си. Crazy

Оказа се, че хаоса е пълен, но света като цяло май вече се стреми към един appearance на този образ, който е корпоративно наложен до голяма степен.
т.е кока кола се спират на този вид : червено-бялия и от тогава го налагат , като вид.
освен това д. Коледа в Американската история е важен - т.е създаване на национална държава с няколко наложени празници ( Хелоуин, Коледа, Ден на Благодарността) предполага и обединяване о/о един образ.

Последна редакция: сб, 28 окт 2006, 11:57 от Lennie

# 22
  • Мнения: 6 167
Силно ме дразни това, че тук, в България започнахме много усърдно да празнуваме чуждите празници - Хелоууин и т.н.  Че и Свети Патрик празнувахме. Много обичам празници, но мисля, че би било по-добре да възродим някои наши.

засрамена, а  ти маскираш ли се като кукер-ка? примерно...
дъщеря ти пускаш ли я, като Лазарка?

тези празници са архаизми за българина, защото никой не ги налага корпоративно.
ако ти се завъртят 10 реклами на КокаКола ( напр) за Еньовден и това се повтори 5 години - ще видиш, че хората ще почнат да празнуват.

няма интерес да се празнуват такива празници.
на никой не му пука.
лятото например има обичай да се правят фенери от дини.
не помня на кой ден...
на морето сме правили преди години - сега никой май не прави.


 Peace Peace Peace

Последна редакция: сб, 28 окт 2006, 11:55 от Lennie

# 23
  • Bristol
  • Мнения: 9 363
Лени, и аз като малка съм правила динени фенери  Grinning Скоро коментирах с една приятелка и двете се чудехме по какъв повод ги правехме лятото  newsm78
За Халоуин прочетох вчера малко от един сайт. Излиза, че съвременния празник е микс от няколко празника  Crazy В началото на този ден келтите, които живеели в Ирландия и Шотландия, празнували Нова Година! Със специални тържества отбелязвали идването на Новата година и отбелязвали краят на сезона на "светлината и слънцето" и началото на сезона на "тъмнината и студа". Келтите вярвали, че лошите духове идвали по тъмно на земята и намаляването на деня и увеличаването на ноща благоприятствало за това. Специално на 31ви те вярвали, че силата която възпрепятствала духовете да слязат на земята и ги задържала в техния свят отслабвала и затова в тази нощ можело да се срещнат най-много духове! На 31ви вечерта келтите палели огньове, празнували и танцували около тях, за да прогонят злите духове. От там е тръгнало всичко, но по-късно е повлияно от някои християнски традиции и съответно видеоизменено с времето.
Г-жа Смутена, то си има БГ празник подобен на този, нашият в кукерския, но аз никога не съм го виждала на живо  Rolling Eyes
Свети Патрик е националният празник на Ирландия  Thinking Срам и позор, но не знам въобще как се отбелязва този ден  newsm78

# 24
  • Мнения: 11 314
Харесва ми, че се завъртя дискусия.

Аз лично харесвам празника с това почитане на починалите, с паленето на свещи вечерта, уединението и тишината на гробищата в тия дни. Харесва ми как са осветени от малките червени свещи и всичко е едно загадъчно.
Мен ме дразни друго - желанието за показност. Видите ли нашия гроб е най-рано оправен, с най-хубавите и скъпите цветя, с много свещи и тн. И цялата суматоха около това просто разваля усещането за празника. Затова и се вбесих днес. Поисках да отида сама да я свърша тая работа - не ми тежи саденето на цветя, поддръжката на гробовете. Просто си беше истинско изпитание с двете деца.

Звезди, разбирам негодуванието ти за Санта Клаас. Но това си е Никул ден. Те и в Германия преди 40тина година са раздавали тогава подаръците на децата. Не е имало дядо Коледа, а само Детето Христово (баварките знаят за какво говоря). Традициите им тук са такива, но и те вече не са това, което са, покрай американизирането на пазара.
Лени е права, че ако почнат реклами на Кока Кола с Еньов ден или Сирни Заговезни (когато са кукерите), то ще се възроди интереса у българите за тези традиционни празници, независимо колко са архаични. Но да не забравяме и факта, че доста на брой годинки тези празници бяха едва ли не изтрити от календара и благодарение на етнографите и някои забравени бабички в схлупени селца знаем за тях.

# 25
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Мен пък най ме дразни холандския празник Sinterklaas , празнуващ се на 5 декември !
Много се дразня от този празник понеже той замества и Коледа и Нова Година -  подаръците трябва да се дадат именно на този празник!

 Ако някой му се чете точно какво представлява може да се осведоми на английски етотук



Аааа, не съм съгласна. Има голяма атмосфера, когато пристига и тържествата по улицата. Много е весело и когато правят тържествата за децата и хората от старческите домове. Голям смях пада! Миналата година получих прекрасно стихотворение от един мой съученик, когато го празнувахме в класа. Беше свързано и с майка ми и ми стана много мило...

На 5 декември е датата на смъртта му, а на 6 рождението му.
 
И не всички си дават подаръците тогава Naughty Ние си разменяме само шоколадови букви и вкусотиики. Но ние сме и го изместили на 6 декември, когато правя риба и го чествам по нашенски / + църква/

Последна редакция: сб, 28 окт 2006, 13:56 от Kalinka

# 26
  • Мнения: 6 167

дядо коледа и още 3-4 празника се превръщат в корпоративна политика.
глобализираме се - празниците ( т.е моментите за пазаруване) трябва да се уеднаквят.
оборотите на брандове да растат.
затова и образа на дядо Коледа, какъвто си го представяме сега е наложен с тази цел.
преди това хората са имали различни представи за него и изобщо за коледа, за празника и тн.
за подаръците. за коледното дърво и тн и тн.
затова хаоса все още съществува, но лека полека се избистря, когато гледаме коледния филм на Холивуд или идва тира с Кока Колата.
еньовден не е пазарно предизвикателство за света.
ще си остане ( ако го има) - локален празник, екзотика за шепа хора.
коледа, хелоуийн и тн , които заливат с реклами и тн света - те ще станат новите празници.
няма да се учудя, ако след 10 години почне да се празнува деня на благодарността, като се трансформира в глобален празник, тоест, пазар на пуйки  и тн. дайте им още време и от американски, празника ще се превърне в глобален.

# 27
  • Мнения: 7 914
ИиииИИ  Mr. Green

Нали говорим кой какъв празник лично не му харесва! Аз си казах какво на мен не ми допада! Peace

Все пак до  преди '89 не съм празнувала Коледа у дома.... винаги Нова Година за мен е била Празника!...А тук ( добре хайде в нашия край на Холандия)...Нова Година се празнува между другото, а ако нямаш фойерверки си загубен... подаръци по Коледа забрави... на 25 задължително се прекарва  със семейството, което за мен си е чисто изпитание....
Така, че един вид се чувствам насилена да празнувам и да подарявам подаръци в края на декември.... не че не го правя в името на семейството Crazy...ама не ми е по сърце и това е!

ПП сега се замислих...как след години ще ми се налага да обяснявам за Sinterklaas , Дядо Коледа и Дядо Мраз Mr. Green Mr. Green Mr. Green

# 28
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Звездичке, ти да не се обиди нещо? newsm78
 И аз си казвам мнението....Това с подаръците на 5 декември не е ли при вас предимно при семействата с деца?

# 29
  • Мнения: 7 914
 Hug Няма за какво да се обиждам Hug
Само лекичко ти завидях Mr. Green Сигурна съм,че и моята приятелка също ти е завидяла понеже и двете страдаме от синтерклааски синдром  ooooh! Mr. Green И нейната фамилия е без деца....ама те с подаръци се занимават на 5 декември ooooh!

Общи условия

Активация на акаунт