Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Погача на бебе?

• 1 421
  • 21
  •   1
Отговори
Здравейте. Тъй като в момента няма как да събера приятелките ми и да направим класическа погача с орисници по ред причини - в друг град сме, а и заради епидемичната обстановка не ми се рискува да каня хора вкъщи - не може ли двамата с мъжа ми просто да се почерпим, да отидем на църква без излишни официалности? Вие правихте ли непременно погача по класическия обичай само по женски или просто събрахте най - близки роднини (включително мъже!)? И още нещо - понеже така и не успях да се покръстя - специално за 40я ден на бебето проблем ли е да ми четат молитва и на мен(по принцип знам, че на некръстени не е редно да се чете). Но то и бебето не е кръстено все още, естествено, така че ...

# 1
  • София
Това си е ритуал и изобщо не е нужно да се прави. Има майки, които не ходят на църква примерно. Онзи ден видях погача пред блока. Жената беше събрала 3-4 приятелки и я направиха под малък навес. Така хем беше на въздух хем бяха на достатъчна дистанция една от друга ( разбира се времето го позволяваше).

# 2
Аз си мисля, ако правя класическа погача - не мога ли да я направя примерно след 3 месеца, когато ще има и кого да поканя... Тук сме само тримата с бебето и нямаме близки приятели, които да дойдат...А засега да вземем само една хубава торта за нас и толкоз...

# 3
  • София
Може да направите всичко, което сметнете за добре. Нищо не е задължително още повече в такива времена на пандемия.

# 4
Няма нищо задължително. Аз не съм правила, защото не го намирам за нужно и не съм религиозна. Направете както на вас ще ви е приятно.

# 5
Това е лично решение. Можете просто да отидете в църквата да прочетат молитва и толкова. За мен ритуал след 3 месеца е напълно излишен. Като искате просто се съберете и почерпете.
Аз родих преди пандемията (2019), така, че успях да направя ритуала само с приятелки (в сладкарница, защото бяхме 25 души). Естествено без мъже, защото така е редно. В църквата ходихме само с бащата и бебка.

# 6
Това е лично решение. Можете просто да отидете в църквата да прочетат молитва и толкова. За мен ритуал след 3 месеца е напълно излишен. Като искате просто се съберете и почерпете.
Аз родих преди пандемията (2019), така, че успях да направя ритуала само с приятелки (в сладкарница, защото бяхме 25 души). Естествено без мъже, защото така е редно. В църквата ходихме само с бащата и бебка.

е, чак пък да е естествено. ние с мъже го правихме втория път и добре се повеселихме. всеки прави каквото намери за добре.

# 7
Zenata, по традиция ритуала се прави без мъже.

# 8
знам, което не пречи да се направи със. въпрос на личен избор. мен лично идеята да се събирам с жени в сладкарница не ме кефи.

# 9
Всичко може, но тогава лично за мен, не е никакъв ритуал, а обикновено събиране. Всъщност и ние се събрахме с мъжете и се почерпихме, но на следващият ден.

# 10
Не съм вярваща и не харесвам традиции, които разделят половете.
Събрахме най-близките си приятелски двойки, за да ги запознаем с бебето. Прекарахме си чудесно.

Ако сте вярващи, спазвайте правилата, ако не сте, изберете вариант, който ви допада.

# 11
Вярващи сме, но за момента няма и как да направим ритуала, приятелките ми не са тук сега. Иска ми се все пак да отбележим деня с една хубава торта с мъжа ми и евентуално една приятелка, но ще е просто събиране. 

А за четенето на молитва - трябва ли да е непременно точно на 40ти ден или може и по-късно?

# 12
За молитвата попитай в църквата дали ще е проблем.
По принцип ние живеем в чужбина и за 40 ден от раждането свекърва ми беше тук събрах няколко съседки ,направихме ритуала,ако събереш още една приятелка или пък само вие двете направете ритуала

# 13
В църквата се ходи точно на 40 ден. Чете се молитва на бебето и майката. Свещеникът въвежда символично двамата в Божия храм и ги представя на Бог!
Питайте какво трябва да носите. Различно е за всеки град/църква. При нас искаха пита с мед.

# 14
Погачата няма нищо общо с църквата. Навлязоха като мода последните години. Това е също като baby shower в други държави. Просто събиране. Направете си го, както вие искате.
Чете се молитва в църквата на 40 ден, точно на деня, не може по- късно. Тя е за майката и за бебето. Това е единственият път, в който се чете молитва на непокръстен човек.

Общи условия

Активация на акаунт