Погача на бебе - въпроси, традиции, обичаи

  • 26 350
  • 51
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 3 730
Всичко може, но тогава лично за мен, не е никакъв ритуал, а обикновено събиране. Всъщност и ние се събрахме с мъжете и се почерпихме, но на следващият ден.

# 31
  • Мнения: 46 515
Не съм вярваща и не харесвам традиции, които разделят половете.
Събрахме най-близките си приятелски двойки, за да ги запознаем с бебето. Прекарахме си чудесно.

Ако сте вярващи, спазвайте правилата, ако не сте, изберете вариант, който ви допада.

# 32
  • Мнения: 1 021
Вярващи сме, но за момента няма и как да направим ритуала, приятелките ми не са тук сега. Иска ми се все пак да отбележим деня с една хубава торта с мъжа ми и евентуално една приятелка, но ще е просто събиране. 

 А за четенето на молитва - трябва ли да е непременно точно на 40ти ден или може и по-късно?

# 33
  • Мнения: 450
За молитвата попитай в църквата дали ще е проблем.
По принцип ние живеем в чужбина и за 40 ден от раждането свекърва ми беше тук събрах няколко съседки ,направихме ритуала,ако събереш още една приятелка или пък само вие двете направете ритуала

# 34
  • Мнения: 1 489
В църквата се ходи точно на 40 ден. Чете се молитва на бебето и майката. Свещеникът въвежда символично двамата в Божия храм и ги представя на Бог!
Питайте какво трябва да носите. Различно е за всеки град/църква. При нас искаха пита с мед.

# 35
  • Мнения: 2 352
Погачата няма нищо общо с църквата. Навлязоха като мода последните години. Това е също като baby shower в други държави. Просто събиране. Направете си го, както вие искате.
Чете се молитва в църквата на 40 ден, точно на деня, не може по- късно. Тя е за майката и за бебето. Това е единственият път, в който се чете молитва на непокръстен човек.

# 36
  • Мнения: 468
Хубаво е да се отиде на църква точно на 40-ят ден,добре е за здравето и благополучието и на детето и на майката.Носи се,пита,бонбони,мед,бутилка олио и вино,като след ритуала,всичко остава за църквата,само питата се раздава на познати,близки или съседи.Щом искате торта,може да си вземете и след църква да се почерпите в къщи.

# 37
  • Мнения: 1 021
Добре, а след като аз самата не съм покръстена, не би трябвало да споменават името ми в молитвата или?

# 38
  • Мнения: 468
Добре, а след като аз самата не съм покръстена, не би трябвало да споменават името ми в молитвата или?
        Не се притеснявайте за това,ще питате свещеника,той ще каже има ли някакви забрани при некръстени родилки.

# 39
  • Beyond the stars
  • Мнения: 7 853
Погачата няма нищо общо с църквата. Навлязоха като мода последните години. Това е също като baby shower в други държави. Просто събиране. Направете си го, както вие искате.
Чете се молитва в църквата на 40 ден, точно на деня, не може по- късно. Тя е за майката и за бебето. Това е единственият път, в който се чете молитва на непокръстен човек.

Хич не е от последните години, виж в какво се превръща в последните години (украси, заведения и 50 човека гости) е друг въпрос.
Ритуалът е пореден пример за преплитането на езическото и православното в нашата фолклорна традиция. Всъщност ритуалът е наричане и в първообраз са се събирали жени, близки на родилката, за да замесят хляба и да нарекат детето за здраве. Наричали, докато месели ( в нашата традиция водата и хляба имат памет), последна меси родилката. Разчупването на питката на детето (майката с детето) от жена с живи родители също е в корена на ритуала. Естествено с годините и в различните райони е добил разни притурки и обичаи.

Иначе нищо задължително няма, мен просто ми харесва символиката на наричането.

# 40
  • Мнения: 2
При мен тепърва предстои и се пада в ден Понеделник. Мислите ли, че ще е удачно да го направя в предния ден - Неделя или след това през уикенда? Просто всичките ми близки и приятели ще са на работа в Понеделник 🤷

# 41
  • Мнения: 3 730
Не се прави предварително.

# 42
  • Мнения: 1 489
Не се прави предварително! И на двете ми деца 40 ден се падаше в делничен ден. Само до църквата ходихме на самия ден, а събирането беше в неделята след датата.

# 43
  • Мнения: 1 600
Здравейте,

Минаха 40 дни от погачата на бебока и тъй като бяхме само три жени, остана доста от питката... Прибрала съм я, но все в един момент ще трябва нещо да я направя...


Знаете ли, какви са традициите? Какво се прави в такива моменти? Simple Smile)

# 44
  • София
  • Мнения: 13 143
Изяжте си я. Важното е да не се изхвърля.

Общи условия

Активация на акаунт