Хистеректомията е вече факт.Какво следва след нея?

  • 14 337
  • 131
  •   1
Отговори
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Здравейте,понеже в темата за хистеректомията не желаят да се обсъждат последствията от толкова важна промяна в живота на всяка жена,претърпяла този ужас,ми се иска тук да си споделяме всичко от следоперативния период,от живота и промените,които настъпват в тялото на жената.
На мен ми е изключително трудно,преживях хистеректомия на 29 годишна възраст и имам 10 години след това много проблеми,които възникнаха като последици от хистеректомията.
Добре дошли са всички,независимо какви тревоги и притеснения имат.
На мен не са ми били правени химиотерапия или лъчетерапия,но можете да споделяте,всичко,което е важно за вас.
Или ако просто имате нужда от подкрепа и прегръдка.

# 1
  • Мнения: 5 003
Имам лимфедем.

# 2
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
В какво се изразява,какви са симптомите при теб?

# 3
  • Пловдив
  • Мнения: 1 219
Моята е направиха след секциото, не съм боредувала преди това.
След отстраняването на матката имам само плюсове. Не купувам пренръзки за 7 дни всеки месец. Мога да си резервирам море още януари и не ме грози опасноста, да ми дойде баш на морето. Като гледам наборките - критическата яко ги мори - то кървете по 40 дни, то кръв до глезените ... на мен ми е спестено и това.

# 4
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Pesheck,aко имаш оставени яйчници,това е добре.
Съжалявам,че ти се е случило,явно е трябвало обаче.Дано всичко е наред за вбъдеще.
Защо се наложи?
Да,една близка,която е почти на 50,има кръвоизливи,пие хормони,за да спре,пие уж да регулира...
За мен единственият плюс е,че не кървя и не се занимавам с превръзки.
Болки от колита си имам дзверски...
Това е положението.
Е,преди цикъл бяха нечовешки,то е имало аденомиоза,миома,просто е било мазало...Посинявали са ми устните от болка,не знам защо така се получаваше.

bubolina73,прочетох за лимфедем,никак не ти е розово положението.
Отстранени лимфни възли ли имаш?
Аз нямам отстранени,поне доколкото знам...
Имам обаче метаболитен синдром и висока пикочна киселина.А поседя 4-5 часа права,а са станали двойни глезените ми.А как боли,не е истина.Стъпалата ми са почти постоянно като смазани.

# 5
  • Мнения: 5 003
Лимфедема не боли,не пречи за сега,но е неприятно и грозно.Чудиш се с какви дрехи да го прикриеш,обувки по поръчка-готовите не стават.Серия масажи,ако не си от София към 3000 лева.Касата не поема нищо,

# 6
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Касата поема само обществено значими заболявания.Нямам думи за това...
Половината ми изследвания никога не са били по каса.Имах проблем с паращитовидните жлези,нищо не се поема.Ехографията на щитовидната жлеза не беше по каса,ФТ3(хормон на щитовидната),никога не е бил по каса.
Съжалявам за неудобството.
Поне обувки чрез социалните могат да се вземат...
На мен ми отказаха,въпреки тежкото плоскостъпие,което ТЕЛК видяха,въпреки рентгеновата снимка и малката разлика в дължината на краката.
Социалните се обърнаха към ТЕЛК.Думи нямам.Една прекрасна дама ми подари ортопедични обувки (благодаря ти,ако прочетеш),наистина разликата е огромна.Обикновените са ми ужасно неудобни.
Аз имам проблем с килограмите,много са.
90.
Миналото лято 103 бях стигнала.
Тежат и не трябва да са толкова.
Но...и с хистеректомия,и с премахната щитовидна жлеза...няма вариант да ги намаля.
И да спортувам интензивно не мога...
Лекарите само отбелязват,че трябва да отслабна и дотам.Никой не дава идея как да стане.
Ям ориз,картофи,пилешко...
Признавам понякога шоколад.
Само това ми позволява колитът.
Сурови зеленчуци е пълен абсурд да ям.

# 7
  • Мнения: 5 003
И обувки не се полагат,плащаш си като поп 200 лева за чифт.За отслабване без гладуване режима на Атанас Узунов,но не толкова стриктно.Ядеш месо,зеленчуци, млечни.Без ориз,картофи,брашно,захар и плодове.За три месеца-10 килограма.

# 8
  • Пловдив
  • Мнения: 1 219
mariqivanova799, да яйчниците са ми оставили и шийката на матката също. Наложи се, заради секциото и нежеланието на матката, да спре да кърви -бая кръв съм загубила, като раждах и 2 дни след това си лежах със системи и на двете ръце - ама резултата от цялото упражнение си струва.

# 9
  • Мнения: 14
На мен ми престои хистеректомия, защото съм с миоматозна матка. Какви са последиците при вас? Казаха ми че ако много държа ще ми оставят яйчниците, но нямало смисъл защото и без това нямало да раждам

# 10
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
На мен ми престои хистеректомия, защото съм с миоматозна матка. Какви са последиците при вас? Казаха ми че ако много държа ще ми оставят яйчниците, но нямало смисъл защото и без това нямало да раждам
На колко си години?
Как да няма смисъл,при мен състоянията след отстраняване на матка,шийка на матка,тръби,яйчници...бяха ужасни.
Яйчниците ако останат,все пак ще имаш някакъв естроген в организма,функцията им ще спре все пак по-плавно...
Аз имах жестоки вълни,за година качих 35+ кг без промяна на диетата,тогава вървях с километри...Буквално за дни ми отесняваха дрехите.

Pesheck,разбира се,че резултатът си струва,децата са ни най-голямото съкровище,любовта на живота ни...
Всеки ден благодаря,че имам син.
Аз от 11 годишна възраст имах проблеми,бяха казали,че едва ли ще имам деца...Когато забременях,бях толкова щастлива,синът е моето най-голямо щастие.

bubolina73,това е безобразие...Ако ги нямаш?С цървули ли да ходиш...
Уффф,гадна @нтисоциалн@...няма да коментирам какво,че да не ме трият.

С господин Атанас Узунов говорих лично,човекът отдели време да поговори с мен,не поиска нищо като заплащане.
Посъветва ме да пробвам,но на принципа проба-грешка съм установила,че нямам диарии и кървене от червата само ако ям ориз, картофи,месо,шоколад,захар.
С всичко друго имам проблем.
Няма смисъл да ходя при диетолог,самите гастроентеролози са ми казвали какво се прави.

# 11
  • Мнения: 18
Във връзка с този лимфедем, аз ходих онзи ден на съдов хирург, който ми каза да нося компресионен чорап, да вдигам крака нагоре и да не стоя права на едно място, прави ми и ехо-доплер. На мен ми се отключи от Ковид, като и аз имам направена радикална хистеректомия през април сега ходя на химия заради разсейки, а преди операцията бях на лъчетерапия. Но нещо не ми стана много ясно, толкова неразбираемо ми го обясни. Ти при кой съдов хирург ходиш и откъде
си? Аз съм от Пловдив.

# 12
  • Мнения: 5 003
За лимфедем се ходи на мануален лимфен дренаж в София,в студио Релакс.Лимфедема не се лекува по каса.Чорапите трябва да са Меди или Сигварис, трета компресия,но специалист-рехабилитатор трябва да ти вземе мерките,защото са по ръстове.Лимфедема не е от КОВИД,а от отрязаните лимфни възли и лъчетерапията.Да не те е оперирал Христамян?Не се хващай на масажи и масажни чорапи,защото ще се влошиш,противопоказни са.На мен нямаше кой да ми каже и докато стигна да Релакса,ходейки по съдови и рехабилитации се уголеми.Ходила съм при Вакрилов,Горанова, Луканова,Павлова,Станчева-всички казват общи приказки,които може да прочетеш и в интернет,само си даваш парите за прегледи.

# 13
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Ох,ужас.
Това са много неприятни последствия.
А колко съм ходила и аз и съм давала пари за общи приказки...
bubolina73,а как стоят нещата с физиотерапия при лимфедем?

# 14
  • Мнения: 18
За лимфедем се ходи на мануален лимфен дренаж в София,в студио Релакс.Лимфедема не се лекува по каса.Чорапите трябва да са Меди или Сигварис, трета компресия,но специалист-рехабилитатор трябва да ти вземе мерките,защото са по ръстове.Лимфедема не е от КОВИД,а от отрязаните лимфни възли и лъчетерапията.Да не те е оперирал Христамян?Не се хващай на масажи и масажни чорапи,защото ще се влошиш,противопоказни са.На мен нямаше кой да ми каже и докато стигна да Релакса,ходейки по съдови и рехабилитации се уголеми.Ходила съм при Вакрилов,Горанова, Луканова,Павлова,Станчева-всички казват общи приказки,които може да прочетеш и в интернет,само си даваш парите за прегледи.
Оперираха ме в онкологията. Ми засега нося чорапа. В София засега нямам възможност да ходя, че не съм много добре покрай химиите. То че е от махнати те лимфни възли е оттам, но ми се появи точно когато карах пост Ковид. И този доктор при когото ходих ми каза че е вследствие като цяло на общото ми състояние.

# 15
  • Мнения: 5 003
Щом правиш терапии и да отидеш в София ще те върнат.Поне казаха ли ти да не си правиш коло маска на краката,педикюр,да не се къпеш с много топла вода,да не ходиш на плаж,да не стоиш в жегите на топло,да правиш упражнения за лимфедем на крака,винаги да си с дълъг панталон,защото,ако те ухапе комар или нещо друго може да стане червен вятър,да го пазиш да не го нараниш по никакъв начин,да не вдигаш и да не носиш тежко.Поне за чорап дано са ти казали правилно,а да не са те пратили да си купиш за разширени вени.

# 16
  • Мнения: 18
Щом правиш терапии и да отидеш в София ще те върнат.Поне казаха ли ти да не си правиш коло маска на краката,педикюр,да не се къпеш с много топла вода,да не ходиш на плаж,да не стоиш в жегите на топло,да правиш упражнения за лимфедем на крака,винаги да си с дълъг панталон,защото,ако те ухапе комар или нещо друго може да стане червен вятър,да го пазиш да не го нараниш по никакъв начин,да не вдигаш и да не носиш тежко.Поне за чорап дано са ти казали правилно,а да не са те пратили да си купиш за разширени вени.
Щом правиш терапии и да отидеш в София ще те върнат.Поне казаха ли ти да не си правиш коло маска на краката,педикюр,да не се къпеш с много топла вода,да не ходиш на плаж,да не стоиш в жегите на топло,да правиш упражнения за лимфедем на крака,винаги да си с дълъг панталон,защото,ако те ухапе комар или нещо друго може да стане червен вятър,да го пазиш да не го нараниш по никакъв начин,да не вдигаш и да не носиш тежко.Поне за чорап дано са ти казали правилно,а да не са те пратили да си купиш за разширени вени.
Щом правиш терапии и да отидеш в София ще те върнат.Поне казаха ли ти да не си правиш коло маска на краката,педикюр,да не се къпеш с много топла вода,да не ходиш на плаж,да не стоиш в жегите на топло,да правиш упражнения за лимфедем на крака,винаги да си с дълъг панталон,защото,ако те ухапе комар или нещо друго може да стане червен вятър,да го пазиш да не го нараниш по никакъв начин,да не вдигаш и да не носиш тежко.Поне за чорап дано са ти казали правилно,а да не са те пратили да си купиш за разширени вени.
Сигварис Медикъл ми е чорапа. Само за него ми казаха. Дори мислех да ходя на педикюр, защото аз ходя. Купих си го от един магазин в Каршиака, там ме изпрати доктора и там ми взеха размерите. Тромбекс трябва да пия, но малко го спрях заради химията и слагането на стенд на бъбрека и това е.

# 17
  • Мнения: 5 003
Добре поне,че за чорапа са ти казали правилно.Какъв е -през кръста или до бедрото,коя компресия,памучен или традиционален?На мен никой нищо не ми каза и след операцията си ходех и на педикюр и на коло маска и си се къпех с топла вода.Къде в Пловдив има магазини на Сигварис и колко струва един чорап?Че Пловдив ми е по- близо,аз ги купувах от София,ама станаха за смяна ,а пък в тоя КОВИД нямам намерение да ходя на масажи.

# 18
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Червен вятър се причинява от бактерии...
Наистина ли дори от ухапване на комар може да стане?
Те и на мен за това топче,което се образува лятото на крака и личната ме наплаши,че е тромб...ми казаха да не ходя на плаж(аз не ходя,в жегата ми е лошо,само за плаж съм),на педикюр никога не съм ходила.Казаха да не се къпя с топла вода,да вдигам крака...
Разнесе се за щастие,не разбрах от какво се възпали вената.Килограми,общо влошено състояние,ненормални хормони...
За мой ужас ангеологът каза,че вените не са в добро състояние.
Вие нещо за разреждане на кръвта пиете ли?
Аз само Флебодия(знам,че е венотоник)и мажа с Троксевазин.

# 19
  • Мнения: 18
Добре поне,че за чорапа са ти казали правилно.Какъв е -през кръста или до бедрото,коя компресия,памучен или традиционален?На мен никой нищо не ми каза и след операцията си ходех и на педикюр и на коло маска и си се къпех с топла вода.Къде в Пловдив има магазини на Сигварис и колко струва един чорап?Че Пловдив ми е по- близо,аз ги купувах от София,ама станаха за смяна ,а пък в тоя КОВИД нямам намерение да ходя на масажи.
Купих го от една дрогерия на бул. Васил Априлов до р-нт  Хитър Петър. Чорапът е памучен за 106лв, като аз си купих и една ръкавица за поставянето му за 10лв, иначе се закопчава на кръста.

# 20
  • Мнения: 5 003
При лимфедем при всяко нараняване може да се получи червен вятър.
И в София са по 106 лева чорапите,аз до сега купувах памучни,но сега взех и един традиционален,по-ефективен е и като износя тези,минавам на традиционалния.А тези тяхните ръкавици с топчетата късат чорапите,ползвай обикновени от аптеката.Този магазин сигурно е филиал на софийския,защото само една фирма била вносител за България,ама добре,че и в Пловдив са отворили.Аз съм от Хасково и ми е по-близо.

# 21
  • Мнения: 18
При лимфедем при всяко нараняване може да се получи червен вятър.
И в София са по 106 лева чорапите,аз до сега купувах памучни,но сега взех и един традиционален,по-ефективен е и като износя тези,минавам на традиционалния.А тези тяхните ръкавици с топчетата късат чорапите,ползвай обикновени от аптеката.Този магазин сигурно е филиал на софийския,защото само една фирма била вносител за България,ама добре,че и в Пловдив са отворили.Аз съм от Хасково и ми е по-близо.
А за Телк за пенсията, има ли някакво значение този лимфидем или изобщо не го взимат под впредвид

# 22
  • Мнения: 5 003
За лимфедем ТЕЛК няма.30%,които не се прибавят към % за основното заболяване.

# 23
  • Пловдив
  • Мнения: 9 709
На мен ми престои хистеректомия, защото съм с миоматозна матка. Какви са последиците при вас? Казаха ми че ако много държа ще ми оставят яйчниците, но нямало смисъл защото и без това нямало да раждам
Яйчниците се оставят не, защото ще раждаш, а за да не те вкарат преждевременно в менопауза. Що за лекар е изрекъл такава глупост?
На мен ми остраниха матка, тръби и шийка, яйчници си имам.
Чувствам се прекрасно, нямам кръвоизливи, нямам анемия, не се задъхвам. Успях да поотслабна даже. Все още се чудя защо си удължих агонията с кръвоизливите една година.

# 24
  • софия
  • Мнения: 149
На мен ми престои хистеректомия, защото съм с миоматозна матка. Какви са последиците при вас? Казаха ми че ако много държа ще ми оставят яйчниците, но нямало смисъл защото и без това нямало да раждам

Нещо не си разбрала доктора, който ти го е казал - с яйчници или без, щом нямаш матка няма как да родиш.
Иначе моята хистеректомия беше в края на юни тази година, поради рецидиви на полипи в матката, множество миомни възли с различна големина и пролапс на предна и задна влагалищна стена , следствие от бързо раждане на второто ми дете. Махнаха ми шийката и матката, яйчниците останаха, както и направиха пластика на влагалището. Нямам рак (слава Богу) и за миг вече не съжалявам за операцията. Първата и втората седмица беше най- тежко, но с всеки отминал ден се чувствах все по- добре. Използвах два от трите ми полагащи се месеци болничен, защото всичко беше наред, бях си отпочинала и не ме свърташе вече вкъщи. Сега вече три месеца след операцията се чувствам повече от щастлива - нямам болки в корема по време на менстроация и секс, нямам кървене през две седмици, нямам кръвоизливи. Сексът е в пъти по- добър благодарение и на пластиката (от началото ме беше адски страх, но с търпение и желание го превъзмогнах към вторият месец). Аз съм на 47 години и понеже яйчниците са ми здрави, ги оставиха, за да не вляза в преждевременна менопауза. Успех ти желая и бързо възстановяване!

# 25
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
siseto1974,моля те да ми споделиш за пластиката на влагалището.
Боли ли?Какво точно правят?Не те режат...?
Ректоцеле имаше ли при теб?
Цена?
Свлечени са ми и предна,и задна стена на влагалището,ужас е.

# 26
  • софия
  • Мнения: 149
siseto1974,моля те да ми споделиш за пластиката на влагалището.
Боли ли?Какво точно правят?Не те режат...?
Ректоцеле имаше ли при теб?
Цена?
Свлечени са ми и предна,и задна стена на влагалището,ужас е.
Да, не режат - всичко направиха през влагалището - и хистеректомията и пластиката. Сложен ми е слинг, за да придържа пикочният мехур и червата, за да не се получи смъкване на всички органи.
Операцията правих в Шейново. При Димов. Всичко ми излезе точно 2000 лв. - 900 избор на екип, 400 за слинга, 500 хонорар за доктора и два пъти заплащах контролните прегледи в частния кабинет на Димов ( 200 лв.) Само за пластиката може да е и по- малко, ти си имаш хистеректомията. А забравих и за още 100 лв. в началото, когато обсъждахме операцията.

# 27
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Благодаря!
Това са много пари,как я мислят тези хора така,не знам.
Не може ли по каса?
Направо е кошмар.
И като не знам на мен биха ли ми я направили,че имам и други заболявания...
А искам да се оправи това свличане,съвсем е атрофирало всичко,а съм на 39...Май ще трябва някак да го измисля.

# 28
  • софия
  • Мнения: 149
Благодаря!
Това са много пари,как я мислят тези хора така,не знам.
Не може ли по каса?
Направо е кошмар.
И като не знам на мен биха ли ми я направили,че имам и други заболявания...
А искам да се оправи това свличане,съвсем е атрофирало всичко,а съм на 39...Май ще трябва някак да го измисля.
Ама тя самата операция е по каса, принуждават те да избереш екип и да си доплатиш консумативите, защото не се поемали от касата и така , излиза, че ние сме касичката на повечето лекари. Взех парите назаем, още ги връщам, но определено не съжалявам предвид резултата, даже ме е яд, че по-рано не предприех операцията. В началото бях много ядосана, че така нагло искат пари, моята докторка, която асистираше на Димов, също се чувстваше неудобно от факта за парите "под масата", но тя ми каза, че бил най-добрият в болницата за такъв вид операции и се възползвал от това. Но здраве да е, сега не съжалявам.

# 29
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Ами...като социално слаба мога да поискам от социалните.
Но пари без касова бележка насреща не давам.
Наистина е изнудване.Консумативи...екип...Нямам претенции за екипа.Искам само успешна операция без риск от отхвърляне на слинга...

# 30
  • Мнения: 5 003
По вероятно е да получиш писмо от умрял,отколкото пари от социалните.

# 31
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
По вероятно е да получиш писмо от умрял,отколкото пари от социалните.
За отопление получавам.
И като социално слаба ми се плащат и здравните осигуровки.
Да,за обувки ортопедични ми отказаха.
Една прекрасна дама ми направи невероятен жест и ми подари.
Тази добрина няма да забравя никога и съм обещала ако мога да "предам нататък".

# 32
  • Мнения: 5 003
Ама за лечение не плащат.

# 33
  • Мнения: 156
Здравейте. Може ли мнение? Моята баба е с радикална хистеректомия и има ТЕЛК решение" 91% без чужда помощ". Според вас има ли смисъл да обжалва пред НЕЛК и евентуално да променят решението на " с чужда помощ" за да може човека с когото живее да кандидатства за асистент. Той и помага и тя реално не се обслужва на 100 процента сама. На 82 години е, трудно подвижна и с придружаващи заболявания, често срещани на тази възраст.

# 34
  • Мнения: 5 003
Няма смисъл. За хистеректомия придружител няма.Първите две години 91%,третата 75%,четвъртата 60,петата и след нея 50%,ако е онкологично.След операцията никой не може да се обслужва сам и има нужда от помощ. Чужда помощ дават само на неподвижно лежащи,с два отрязани крайника и 100% слепота.

# 35
  • Мнения: 3 314
Здравейте, с хистеректомия след секцио съм от май месец тази година. Запазиха ми яйчниците. Чувствам се добре, но ме мъчи инконтиненция. Има ли други с този проблем?

# 36
  • Мнения: 36
Здравейте, с хистеректомия след секцио съм от май месец тази година. Запазиха ми яйчниците. Чувствам се добре, но ме мъчи инконтиненция. Има ли други с този проблем?
Да аз съм с инконтиненция,така е за съжаление.

# 37
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Здравейте, с хистеректомия след секцио съм от май месец тази година. Запазиха ми яйчниците. Чувствам се добре, но ме мъчи инконтиненция. Има ли други с този проблем?
И аз имам.
Казаха пластика,че евентуално може да помогне,но с моите проблеми с червата...И пластика надали ще ми направят.

# 38
  • Мнения: 3 314
Как се справяте с проблема? Как ходите на работа? Аз съм все още в майчинство и се оправям някак, но после не знам. Пиете ли лекарства или добавки, които да облекчават положението.

# 39
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Как се справяте с проблема? Как ходите на работа? Аз съм все още в майчинство и се оправям някак, но после не знам. Пиете ли лекарства или добавки, които да облекчават положението.
Изобщо не се справям.
Хвърлям дрехите за пране всеки ден.
Вмирисват се.
Бях в белодробната болница през 2019,при кашлица ужасно много се изпускам.
Някаква беше на другото легло и хем ми правеше забележка,че не може така,миришело ѝ,млада жена съм била,да се стегна малко...
Хем постоянно ме подозираше,че съм си пръснала парфюм...Абе не беше добре жената,преместиха я в друга стая.
Седях с дебели превръзки,беше ужас.
При смях,кихане,също има инконтиненция,дори нищо да не правя,пак има,но по-малко.
Не мога да нося нон стоп превръзки,повечето АГ са твърдо против ежедневните превръзки.
Лекарства за това състояние не пия,не съм изобщо запозната  с лекарствата и механизма им на действие.
А сухота имате ли?
Аз освен ужасна сухота,имам и атрофия,изтъняване на лигавицата...Гадост.

# 40
  • Мнения: 5 003
На мен при изписване от болницата ми изписаха Калимин за пикочния мехур и нямам такъв проблем,той е за това.Питайте лекар дали може да пиете,може да помогнат.

# 41
  • Мнения: 5 003
Anna Ivanova,може ли да ми обясните къде се намира магазина на ,,Васил Априлов"  за чорапите?Единия ми пусна бримки,другия се разтегна,до София няма да ходя скоро, Пловдив ми е най- близо. Ако може за ориентир да се ползва входа на болницата,не сме от Пловдив,да не се лутаме излишно.

# 42
  • Мнения: 18
Anna Ivanova,може ли да ми обясните къде се намира магазина на ,,Васил Априлов"  за чорапите?Единия ми пусна бримки,другия се разтегна,до София няма да ходя скоро, Пловдив ми е най- близо. Ако може за ориентир да се ползва входа на болницата,не сме от Пловдив,да не се лутаме излишно.
Ресторант Хитър Петър. На бул. Васил Априлов. От болницата на Васил Априлов само направо в посока обратна на гарата. Напишете на навигацията ресторант Хитър Петър

# 43
  • Мнения: 5 003
Благодаря.

# 44
  • Мнения: 100
Здравейте. Майка ми преди 1 месец я оперираха. Премахнаха и цялата матка, заради миома. Яйчниците са ги оставили. Имаше право да избира дали цялата матка иска да махне и дали да запази яйчниците. Дори лекаря и каза, че може да премахне част от матката само там където е миомата. Майка ми много мисли, защото е на 43г. и искаше да е възможно най-запазена.  Държах да премахне цялата матка. Така и направи. Операцията беше безкръвна с робот. Казаха и че няма да има кървене. Присъствах на всички прегледи преди операцията не и се обясни как точно ще се извърши и че всъщност ще има вътрешен шев във влагалището. Това го разбрахме защото 2 седмици след операцията започна да кърви и когато отидохме на преглед ни беше обяснено. Майка ми не кърви нон стоп.Няколки дни кърви, спира и след няколко дни пак започва. Лекарят отклоняваше въпросите ми. В листите с изследвания видях, че е сбъркана кръвната група на майка ми и бях бясна.Много ни препоръчваха този лекар, а всъщност аз не съм много очарована от видяното.
Много жени казват сега на майка ми, че е трябвало да си премахне яйчниците, защото после има вероятност за рак на яйчниците или на гърдите. Притеснени сме. Все още майка ми има кървене, лекарят казва, че всичко е наред, но не я преглежда на ехограф. Ще се насочим към друг гинеколог, но ми се искаше докрай да опитаме при този, който я оперира,защото уж той си знае най-добре.
Въпросът ми е дали има жена, която е преминала през това и дали това кръвотечение е нормално. Гинекологът каза, че е от шевът, но според мен не е така. Има болки в областта на матката, която е премахната-това може би е в реда на нещата, все пак е студено и съм чувала, че там където е рязано щом се застуди няма как да не боли.

# 45
  • Мнения: 1 493
Оперирана съм през 2007 г. с отворена операция, махната ми е матката, яйчниците не. Имах слаби болки след операцията, но кървене не съм имала въобще!
Идете на друг гинеколог да прегледа майка Ви!

# 46
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Не се плашете.
Ще мине.
Има шев във влагалището,защото през него за отстранили матката,не е отворена операцията.
Аз имам огромен белег и на корема,и вътрешен шев във влагалището,махнаха ми дори шийката на матката.
Аз нямах кървене в болницата,после едва мърдах и около 10-15 дни след операцията вече имах повече сили да вървя,явно от движението,също взех да кървя.Пощурях,ходих в спешното,не знам как но ме пуснаха да се кача в онкологията и една много мила лекарка ме прегледа,обясни,че така се изчистват нещата след такъв вид операция.
Доста време ми се случваше да поизкървя,но през първите две-три години.Сега вече не.

Защо мислите,ще щом има оставени яйчници,ще се случи нещо лошо?
Напротив,няма да преживее моят ужас с кошмарните вълни и потене,надявам се,няма да напълнее с 35+ кг за година..

Майка ми е в естествена постменопауза,аз в изкуствена,нямам още навършени 40.
Но ще ходим и двете на онколог/мамолог,имаме фиброзна мастопатия и двете,тя голямо уплътнение в едната гърда,аз някакъв фиброаденом от около година и половина,нямам яйчници,не приемам ХЗТ,дори фитоестрогени не приемам.
Яйчниците не са предпоставка за рак, хистеректомията също.
Успокойте се.

# 47
  • Мнения: 5 003
Отивайте на друг лекар,този нещо ви мотае.Аз съм с махнати матка,шийка,яйчници и лимфни възли и не съм имала капка кръв от ден първи след операцията.Ако лекаря е някое прехвалено светило и да има нещо,няма да си признае и ще казва,че е нормално.

# 48
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Не знам,в темата за хистеректомията също са споделяли някои дами,че са имали кървене.
При мен се случи събота или неделя надвечер,чух се с лекаря,който ме оперира и той каза,че всичко е наред.
Но...мен ме беше страх,не можех да си представя какво кърви и се замъкнах ревяща до спешното.
После пак съм ходила при изкървявания,казваха ми,че всичко е добре зашито и да не се тревожа
Дори ме предупредиха,че при секс,усилие,клякане,напъване,може да се случи.

# 49
  • Мнения: 100
Благодаря много момичета!

# 50
  • софия
  • Мнения: 149
Моята операция беше преди 5 месеца, не беше с робот, а вагинална не радикална хистеректомия с оставени яйчници. Кървене не съм имала. Само месец след операцията започна едно жълтеникаво течение. В началото се уплашиха да не е гной, въпреки, че нямаше типичният мисрис на гной. След преглед ми казаха, че е от разлагането на конците. Ако не е силно кръвотечението, а само зацапване, може и от конците да е. И моят съвет е да потърсите друг лекар, на който имате доверие.

# 51
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Лекар,но с условието да е хирург и да прави операции...
Това е много важно,ще преглежда жена след операция...Не всеки се наема да дава мнение,ако е просто амбулаторен гинеколог,ще каже да се консултирате с хирург...
Веднъж исках консултация с лекар,отказа ми,с обяснението,че не е толкова квалификациран както лекар,който прави операции и наблюдава жени в следоперативния период.
Хирурзите,т.е. тези,които оперират и извършват не само секцио,имат вече по-широк поглед върху нещата.

# 52
  • Мнения: 99
На мен ми престои хистеректомия, защото съм с миоматозна матка. Какви са последиците при вас? Казаха ми че ако много държа ще ми оставят яйчниците, но нямало смисъл защото и без това нямало да раждам
Здравейте, аз съм почти на 50 и моята хистеректомия беше преди 20дни, отстраниха ми и яйчниците, но не ми казаха  да приемам хормони след това ,нито други лекарства или кръворазреждащи и сега малко се притеснявам.
След седмица ще съм на контролен преглед и ще попитам , все пак някакви кръвни  изследвания не трябва ли да се правят ,за да се проследи състоянието на хормоните и т.н. Причината за пълната хистеректомия при мен беше поредния огромен кръвоизлив, голяма миома 8 см., а хемоглобина ми беше достигнал критичните 70, приеха ме по спешност , преливаха ми кръв и системи 2 дни и после ме оперираха. Сега се възстановявам вкъщи , но и аз не знам какво да очаквам занапред , какви ще са последиците тепърва предстои да разбера...

# 53
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Anntoonia,не обясниха ли защо и яйчниците са отстранили?
Дано няма кофти вълни при теб.
За хормони доста си противоречат мненията,аз не пия,но и заради заболяването ми са малко на кантар нещата...
Попитай, вероятно специалистът ще каже своето мнение относно хормоналните препарати.
Лекарства за разреждане на кръвта вероятно са ти слагали в болницата,за вкъщи не са ми изписвали след нито една операция.

# 54
  • Мнения: 5 003
Не съм чула някой да пие лекарства след хистеректомия,даже и онкологичните.

# 55
  • софия
  • Мнения: 149
Здравейте момичета! Миналата седмица бях на контролен преглед на 6-тия месец от операцията. Слава Богу всичко е наред, но останах много очудена ,че веднъж годишно пак се взимало цитонамазка от влагалищния чукан (не съм оперирана заради рак). Та заради това споделям с Вас,ако не са ви казали,че въпреки,че нямаме шийка трябва веднъж годишно да си правим цитонамазка. Резултата ми е ПАП 1😜 Бъдете здрави и повече положителни новини да обсъждаме!🥰

# 56
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Не знам,правиха ми веднъж нещо подобно на цитонамазка.
Нищо друго,изобщо никаква информация никой не ми дава.
Даже преди този лекар да вземе тази проба,не знаех,че може.

# 57
  • България Сливен
  • Мнения: 245
Здравейте, мили момичета! Идвам с куп въпроси, относно сестра ми. Тя се е отчаяла и аз се мъча да ѝ помогна.С рак на яйчника, 1-ва операция, премахват го. Следват серия химиотерапии(33 досега), онколога ѝ решава, след пет скенер за тотална хистероктомия. Оперират я, като се установява, че има малка засегната  част от пикочния мехур, която е изрязана и защита.Много тежка операция, много трудно възстановяване! Последиците след операцията са постоянно изпускане на урина, без бебешка подложка и памперс е невъзможно. Обяснението е, че срязаните нерви на пикочния мехур не подават сигнал до мозъка. Направен е скенер след хистероктомията и се установява следоперативни изменения. Но тя започва да поема малко количество храна, защото ѝ става тежко на стомаха и ѝ прилошава. Апетит има. Появиха се и киселини. Онколога казва, че това било от следоперативните изменения. Сега се появи и цистит, който го свързваме с операцията на мехура. Антибиотика за цистит вреди на стомаха ѝ, допълнително, но трябва да го пие, заради цистита. От вчера има зачервяване на част от шева(оперирана е края на октомври)и болка при изправяне.Уплашена съм,  нейния дух падна много, а именно позитивното ѝ мислене ѝ помогна да е жива все още. Няма никакви ракови клетки, добри кръвни изследвания, но тия последствия след операцията я сриват. Извинете ме за дългия пост, но може би тук ще намеря някаква помощ или съвет, или даже някоя, която е в същото положение след хистероктомията. Приятна вечер! Бъдете здрави!

# 58
  • Мнения: 5 003
Всичко ще си дойде на мястото,но се искат време и пари.Щом няма разсейки ще се възстанови,но отнема 1-2-3 години.И да ходи на по-обикновени доктори,от тях ще има полза,светилата претупват набързо и никаква полза.

# 59
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
За шева-на хирург.
За изпускането-явно памперс ще се носи
Ако иска да ми пише,на мен пък са ми парализирали гласна връзка по време на операцията на щитовидната жлеза.Освен хистеректомия,имам и премахната щитовидна жлеза.Ами не дишам добре,не мога да вървя бързо,на моменти и трудно преглъщам.
За съжаление след хистеректомия няма нормална влагалищна флора,често се появяват цистити...
След химиотерапия също организмът е много разбалансиран.
Няма как след толкова здравословни проблеми да се възстанови 100%,трябва да го приеме.
Възможно е поне да се поуспокоят нещата след време,но след хистеректомията се случват и много промени в организма на жената.За съжаление не са положителни.
Вие ѝ давайте кураж,ако трябва я заведете на психиатър,но жената си реагира нормално.Просто не са се стекли добре нещата при нея.
Все в един момент,ако няма ракови клетки,нещата малко ще се поуспокоят.
Нямам рак,но знам какво отчаяние и аз съм преживяла и от сърце и душа ѝ съчувствам.

# 60
  • Мнения: 99
И аз мисля , че ще се възстанови сестра Ви , но трябва да мине време ,  да се консултирате с хирург относно зачервяването на операцията и да се грижите за нея и следите състоянието й. Хистероктомията си е тежка операция с куп последствия за нас, но  няма как! Три месеца след пълна хистероктомия и вече ме мъчат непрекъснати горещи вълни,  ужасен непрестанен косопад ,  дискомфорт в областа на корема и операцията , безсъние , болки в стави, кости и какво ли още не ..просто сякаш не съм аз ...сякаш остарях и грохнах отведнъж.
Давайте си кураж, имайте вяра и воля за живот и всичко ще се нормализира с времето!

# 61
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Anntoonia,а пиеш ли ХЗТ?
Много ме измъчиха мен горещите вълни,ад беше две години (и нещо).
Щитовидната жлеза изследвана ли е?
И на мен голяма част от косата опада и се премести...на брадичката.Мустаци си имах,брада допълнително поникна след хистеректомията.
Ставите в момента ме съсипват от болки...

# 62
  • Мнения: 99
Anntoonia,а пиеш ли ХЗТ?
Много ме измъчиха мен горещите вълни,ад беше две години (и нещо).
Щитовидната жлеза изследвана ли е?
И на мен голяма част от косата опада и се премести...на брадичката.Мустаци си имах,брада допълнително поникна след хистеректомията.
Ставите в момента ме съсипват от болки...
Не пия ХЗТ.
Видях в интернет едни билкови таблетки за ,,женското здраве"   с билки от репей, гроздово семе и др. и започнах да ги пия , но ефект никакъв. Иначе докторът,  който ме оперира ,каза нищо да не пия,макар ,че аз настоявах да ми изпише нещо,защото става непоносимо на моменти. Не знам вече кое е  по правилно !! ТSH ми е завишено : 7, 920.  А преди операцията си беше в нормите . Изписаха ми Еутирокс и смятам да започвам да го пия,защото си е доста завишен хормона. Всичко се обърка след операцията -хормони , жлези ..Изследвали ли сте кортизол? Казвате ,че Ви се е появило окосмяване около брадичката. Понякога е свързано с нивата на кортизол.
Трябва да си даваме кураж , живота продължава за нас , макар и  малко по-различно отпреди!

# 63
  • Мнения: 5 003
За горещите вълни като съм питала лекари са ми казали ,,и да пиеш и да не пиеш все тая,но ако искаш пий каквото искаш,полза няма да има".

# 64
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Не, кортикостероиди пих три години,нямаше смисъл да изследвам кортизол.
Но сега трябва май да изследвам,висока пикочна киселина,висок холестерол,напълняване...
Ужас.
За горещите вълни като съм питала лекари са ми казали ,,и да пиеш и да не пиеш все тая,но ако искаш пий каквото искаш,полза няма да има".
То май така и с щитовидната жлеза.
Имам чувството,че и да пия Л Тироксин (е,не може да се живее без него),пак пълнея,организмът си реагира като в хипофункция на щитовидната жлеза,но пък си ми е топло,потя се и вдигам пулс над 130...
Красота.

Anntoonia,пий го,щом са го изписали,не е ок да е толкова завишен ТСХ.
ФТ3 и ФТ4 изследвала ли си?

# 65
  • Мнения: 924
Почти от три години съм на фемовита, горещи вълни имам най вече през ноща и по рядко през деня след стрес основно. Мигрената много ме мъчи обаче Sad

# 66
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Почти от три години съм на фемовита, горещи вълни имам най вече през ноща и по рядко през деня след стрес основно. Мигрената много ме мъчи обаче Sad
Аз мигрена нямам,но си се потя,горещо ми е...почти денонощно.
Ще видя Фемовита какво съдържа.
Клименум ми помагаше много малко,от други добавки ефект не видях.Но пък от нощните таблетки Клименум ми се дразни стомахът...

# 67
  • Мнения: 5 003
От тия таблетки само си натоварвате черния дроб.

# 68
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
От тия таблетки само си натоварвате черния дроб.
Не знам,аз не пия редовно такива таблетки.И пак съм с омазнен черен дроб,не близвам,не помирисвам алкохол.Това се случи след операцията на щитовидната жлеза...Явно много му дойде на моя организъм.
Но пък пия сума други лекарства,които освен,че са скъпи,са хем по лекарско предписание,хем не мога без тях,хем много повече натоварват черния ми дроб...
Искам да съм здрава,10 години + се тръшках,че искам да оздравея,сега съм доволна и да не се влошавам много,просто ще съм повече от щастлива,ако се позакрепя.

Нямам идея какво да правя с болките в ставите,имам доста увеличена пикочна киселина,но ревматолозите ме посъветваха да не пия все още лекарства за сваляне на пикочната киселина,да опитам с диета(няма как,но не им пука).
Лошото е,че към обезболяващи съм силно алергична.Няма да разказвам как изживях болките след операциите...
Не знам при много силни болки в ставите какво да правя.
Утре пак ще ходя при новата лична,освен че ще ме посъветва да си сменя личния лекар,пак ще се изпокараме.
Тя се опитва да ме накара да приема нещата и да не я търся,аз не мога да се съглася.
Изпочупиха ми се зъбите,предишната лична твърдеше,че е от хистеректомията.
Не е.Беше хиперпаратитеоидизъм,но това е рядко състояние и почти след като загубих почти всичките си зъби,един зъболекар(а не ендокринолог,не личната, макар да ходех често за съвет)ме посъветва да изследвам паращитовидните жлези.
Всичко има обяснение и начин да се овладее,но не им се занимава.А чуят ли,че пациент е и с алергии,при това сериозни,сериозно започват да се опитват да го изгонят.

# 69
  • Мнения: 99
Не, кортикостероиди пих три години,нямаше смисъл да изследвам кортизол.
Но сега трябва май да изследвам,висока пикочна киселина,висок холестерол,напълняване...
Ужас.
За горещите вълни като съм питала лекари са ми казали ,,и да пиеш и да не пиеш все тая,но ако искаш пий каквото искаш,полза няма да има".
То май така и с щитовидната жлеза.
Имам чувството,че и да пия Л Тироксин (е,не може да се живее без него),пак пълнея,организмът си реагира като в хипофункция на щитовидната жлеза,но пък си ми е топло,потя се и вдигам пулс над 130...
Красота.

Anntoonia,пий го,щом са го изписали,не е ок да е толкова завишен ТСХ.
ФТ3 и ФТ4 изследвала ли си?


Изследвала съм F4 (10,60)  и МАТ (0,40) ...те поне  уж са в норма .
Искаше ми се с диети и фаст да променя нещата към по -добро , но не знам дали ще има ефект. Затова ще започна да го пия. Благодаря!
А изследвали ли сте хома индекс.(инсулин и гликоза )? Доколкото зная това също оказва голямо влияние върху състоянието на организма и ако е завишен инсулина си трябва специална диета без захар и и въглехидрати и евентуално хапчета. Иначе просто няма сваляне на килограми.

# 70
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
ФТ4 е нисък.Трябва да е над 12,даже 12 е нисък.
Имате хипофунция,трябва да се приема синтетичен хормон за съжаление.
Колко Л Тироксин ще пиете?
Вероятно с малка доза ще започнете.
Да,НОМА ми е висок,инсулинът на гладно ми е 19,което било много,макар и в норма.
Не ми изписаха лекарства обаче,противопоказни са за друг мой проблем.

# 71
  • Мнения: 66
Здравейте ,с хистеректомия съм премахната матка заради миома и шийката по мое желание.Имам голям проблем с изпускане на урина,изобщо не усещам,че ми се ходи до тоалетна и всичко изтича,някой минал ли е през това,завинаги ли ще си остана с този проблем?Как ще работя?

# 72
  • Мнения: 5 003
Отивай на лекар.Аз съм с премахнати матка,шийка,тръби,яйчници и лимфни възли и нямам проблем.

# 73
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Здравейте ,с хистеректомия съм премахната матка заради миома и шийката по мое желание.Имам голям проблем с изпускане на урина,изобщо не усещам,че ми се ходи до тоалетна и всичко изтича,някой минал ли е през това,завинаги ли ще си остана с този проблем?Как ще работя?
Как,с памперс.Или дамска превръзка от по-дебелите,колкото и да не препоръчват ежедневното носене.
Ако се навиеш на пластика,има шанс малко да се пооправят нещата.На мен пластика не искат да правят поради куп други проблеми.
И аз се изпускам,обаче по мъничко,не се оправя това нещо.
И на гинеколог ходих няколко пъти,вдигат рамене.
Това е положението.
Евентуално и невролог може да попитате заради тази липса на чувствителност.
Аз постоянно имам дискомфорт и често парене,липсват лактобацили при мен и освен това атрофията при жените е много кофти състояние.
На мен ми казаха че така ще е.

# 74
  • Мнения: 66
Ходих на уролог и ми казаха ,че пикочният мехур е на 45 градуса по принцип,а след премахване на матката ставал под прав ъгъл и затова всичко изтича.Предписа ми някакви таблетки,като каза,че не знае дали ще ми помогнат.Прегледът продължи не повече от пет ,десет минутки.

# 75
  • Мнения: 5 003
Сменяй доктора.

# 76
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Ами значи това е положението.
Аз нямам още навършени 40,но понеже съм 10+ вече години с тотална хистеректомия,имам жестока вагинална атрофия.
И това е,няма какво да се направи.
И с вените имам проблем, фиброаденом в едната гърда имам,няма как да приемам естрогени.

Донякъде вероятно друг може да се наеме да помогне и да препоръча някаква пластика.
Иначе на мен са ми казвали почти същото за пикочния мехур.С променена позиция е.

Веднъж се наложи да лежа в белодробна болница,кашлех жестоко,течеше от мен...
Докато ми донесат превръзки,дрехи и пелени, слушах лекциите на една възрастна дама как мириша и съм млада жена и как трябва да се срамувам.
Естествено на другия ден я махнаха,открито им заявих,че няма да търпя това положение.
Тя не беше в час,нон стоп ме обвиняваше,че пръскам парфюм,а нямах в себе си никакъв парфюм.
Но мирише при изпускане,да.
Голям кошмар е.

# 77
  • Мнения: 21
Аз съм с отстранена матка и един яйчник от 4 години. Една година след операцията, оставеният яйчник спря да функционира. В момента съм на 44 г, от две години имам постоянна сухота, парене при уриниране, все пия нещо за цистит. Операцията ми беше лапароскопска.

# 78
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Аз съм с отстранена матка и един яйчник от 4 години. Една година след операцията, оставеният яйчник спря да функционира. В момента съм на 44 г, от две години имам постоянна сухота, парене при уриниране, все пия нещо за цистит. Операцията ми беше лапароскопска.
Според мен направи изследвания на стерилна урина и отиди на гинеколог за да вземе проба за микробиология.И ти можеш да си вземеш,но е по-добре да е от лекар взета.
И само ако наистина има някакви патогени,тогава лекувай.
Аз често имам само намалени лактобацилус,просто нищо няма на практика,усещам и сухота.
И при някакви не знам какви условия,например антибиотик или активност на автоумунното заболяване...се развиват гъбички.
Да съм слагала Лактажин и Вагизан всеки месец.Ами...не искам,а и са скъпи,и без това 100+ лв на месец давам за лекарства,при положение,че някои са ми безплатни по каса(Л Тироксин и инхалатор за астмата)
Ще трябва и колаген да си измисля какъв да пия, остеоартрозата напредва...
И само за Лактажин и Вагизан си мисля.
Иначе често изпитвам дискомфорт,парене и щипане,но било заради атрофията.
Отврат.

# 79
  • Мнения: 66
А какво е вагинална атрофия?

# 80
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
А какво е вагинална атрофия?
Изтъняване на лигавицата,сухота,смъкване на влагалището(отпускане на мускулатурата),при мен и ректоцеле се получи ...

# 81
  • Мнения: 66
Здравейте,днес ходих на контролен преглед при доктора,който ме оперира и му споменах,че все още си влача цистит с изпускане на урина.При прегледа се оказа ,че тази урина изтича от влагалището и имам фистула,това е комуникация между пикочният мехур и влагалището и ще трябва нова операция.А уролога ми беше казал изместване на пикочният мехур.Нищо подобно.Някой преминавал ли е през такава операция?

# 82
  • Мнения: 5 003
Отиди и на друг гинеколог.Тоя може да ти казва така,защото ще вземе пари за операцията.Никаква операция без да си ходила и при друг.И на втория си казваш оплакванията,без да му казваш какво е казал първия.За пари са готови на всичко и без нужда правят операции.

# 83
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
И аз съм съгласна с bubolina73.
И на уролог отиди,скенер поискай ако трябва,за да се види какво се случва с пикочния мехур...

Но за съжаление е много възможно да има фистула.
Явно... хирургът е възможно да ти е направил голяма беля.И циститът се връзва в картинката...
Много голяма прегръдка от мен.

Но не давай пак да те режат без да направиш нужните консултации и... пиши поне за подкрепа тук.

Sad

# 84
  • Мнения: 66
Много благодаря за подкрепата,утре ще ходя при уролог да ми назначи дата за цистоскопия.Иначе днес гинеколога като ме прегледа,започна да изтича урина от вагината и той затова се усъмни,че има комуникация между мехура и влагалището.Ще ви държа в течение.Heart

# 85
  • Мнения: 5 003
Щом е изтекла урина,преди цистоскопията иди на скенер на малък таз,ще ти кажат събираш ли течност в малкия таз и какво е количеството,което се събира,ще видят и дали имаш фистула.Не се оперирай преди да си на ясно какво има.Може лекаря да е оплескал операцията и сега с друга операция да иска да си пооправи бакиите.

# 86
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Да,цитоскопия е вариант,дано не е болезнено,че и без това си измъчена от всичко това.

За скенер или ЯМР настоявай,важно е има ли течност в коремната кухина.

За съжаление,има ли наистина фистула,циститите са често явление и си е направо опасно.Във влагалището си има микрофлора,но ако оттам навлизат в пикочния мехур неспецифични за мехура бактерии... става цистит.Майчето е микробиолог,цял живот прави изследвания и... за съжаление са ходили в лабораториите хора в подобно положение.

Може би трябва(е,ако желаеш да споделиш разбира се)и в тази,и в другата тема да се напише името на оператора,причинил това.
Няма осъден лекар,а трябва.
Ние плащаме с болка,страдание и немалка сума пари за изследвания и нова интервенция(която също боли).

Успех,дано този ужас свърши бързо и безболезнено и да можеш да заживееш по-нормално!

# 87
  • Мнения: 5 003
За скенер или ЯМР няма на кой да настоява,плаща си и това е.Освен,ако има близък лекар.

# 88
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
За скенер или ЯМР няма на кой да настоява,плаща си и това е.Освен,ако има близък лекар.
Нямам близки лекари,даже гледат да ме отпратят,защото имам хронични заболявания и имам алергия към подържащо лечение.

Аз обаче стоя и настоявам,за две или три години получих талон за ЯМР на хипофизата и за ЯМР на малък таз.
Понякога се съгласяват,когато в касата има лимит,не им пречи да дадат талон.Малко трябва да ги побутнеш...
Аз бих настоявала.Има някакъв шанс.
Сега имам диагноза дискова херния и съм твърдо решена да си издействам талон.

Получавала съм за скенер на бял дроб и на хипофизата (е,имам ужасно висок пролактин и няма начин),а за белия дроб също нямаше как да откажат,бях лежала в белодробна болница с диагноза бронхиектазии,трябваше да се види какво е положението след година,за да преценят за астма или нещо друго става въпрос.
Лошото е,че от обикаляне по лекари човек губи нерви,време и пари(колко пари съм потрошила аз за изследвания и лекарства,не е истина...) и печели отчаяние за съжаление.

# 89
  • Мнения: 66
Благодаря на всички за подкрепата.И да парите са голям проблем,миналият месец платих за една операция,покрай цистита сумати пари дадох за лекарства ,а сега и още една операция.Болничният незнам колко,ще ми изплатят и то се чака за тези пари.Само дано да се оправя,пък ще карам както мога.Майната му на парите.

# 90
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Не знам какво да кажа,понякога хората в такива ситуации едни на други си помагат.
В групи във фейсбук съм виждала хора,които събират за другари по съдба малки суми,но се събират сумите.
Доколкото знам,искат оферта от болница и мед.документи.
Аз бих могла да изпратя малка сума.

# 91
  • Мнения: 66
Много благодаря Мария,днес ще ходя при личният лекар,за да ми удължи болничният и ще го питам здравната каса дали поема нещо.Ако не ще моля брат ми за заем.

# 92
  • Мнения: 5 003
Касата поема всичко,но личния не може да даде направление за образни.Личния дава за специалист,а ако той иска ще ти даде за образни.В повечето случаи преценят,че нямаш нужда и не дават.Големи идиоти са.Но без скенер или ЯМР на малък таз не се подлагай на друга операция.Трябва да знаеш какво става.Ако трябва смени лекаря.Няма операция без последствия.Мен опериращия ме посера и след изписването изобщо не се върнах при него,уж беше светило,даже и за преглед не отидох при него.Игра на нерви е и харчене на маса пари за тоя дето духа.Без да вземеш и второ мнение не се подлагай на операция.Успех и да се похвалиш,че всичко е минало.

# 93
  • Мнения: 66
На цистологията ,ще се види точно какъв е проблема и тогава ,ще видим какво следва.

# 94
  • България Сливен
  • Мнения: 245
Здравейте ,с хистеректомия съм премахната матка заради миома и шийката по мое желание.Имам голям проблем с изпускане на урина,изобщо не усещам,че ми се ходи до тоалетна и всичко изтича,някой минал ли е през това,завинаги ли ще си остана с този проблем?Как ще работя?


Здравейте!Сестра ми е така след  хистеректомия и премахване на част от пикочния мехур. Постоянно изпуска урина, без да усеща. Казали са ѝ , че поради срязване на нерви на мехура, не се подава сигнал до мозъка.Дали е така не знам!Купува си едни подложки или превръзки доста плътни и са дълги 40 см. Доскоро беше и с памперс, но вече е с по-дълбоки бикини. Вероятно ще е до живот така тя. Допълнително ѝ "цъфна" и цистит, който изчезва , когато е на АБ. Спре ли ги -отново е в остра криза.

# 95
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Това,че антибиотик помага,означава,че се получава бактериално замърсяване.
Много съжалявам,звучи ужасно.
Дано успее да си засили имунитета.
Понякога организмът реагира бурно на операцията,след това се кротвст нещата.
На два пъти ми се случва,единия след хистеректомията,другия след премахването на щитовидната жлеза.
Червена боровинка опитвала ли е?
Добавки от типа на Уринал и т.н?
Имаше и още една,Цитросепт или нещо такова...
Прегръдки от мен и дано се намери решение...

kukuveika,как си?

# 96
  • Мнения: 471
Това,че антибиотик помага,означава,че се получава бактериално замърсяване.
Много съжалявам,звучи ужасно.
Дано успее да си засили имунитета.
Понякога организмът реагира бурно на операцията,след това се кротвст нещата.
На два пъти ми се случва,единия след хистеректомията,другия след премахването на щитовидната жлеза.
Червена боровинка опитвала ли е?
Добавки от типа на Уринал и т.н?
Имаше и още една,Цитросепт или нещо такова...
Прегръдки от мен и дано се намери решение...

kukuveika,как си?
Мария аз търся червена боровинка но няма има само таблетки имали по друга форма чер.боровинка?благодаря

# 97
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Идея са биомагазините.
Има подобни форми:

И замразени трябва да има в Метро евентуално.
Ако някой се сеща за друго...

# 98
  • Мнения: 471
Идея са биомагазините.
Има подобни форми:

И замразени трябва да има в Метро евентуално.
Ако някой се сеща за друго...
Благодаря ти

# 99
  • Мнения: 66
Здравейте,в момента съм от няколко дни с катетър с който трябва да стоя 20 дни,но от вчера започнаха болки,които днес вече са непоносими,лежа и немогат да мръдна.На обезболяващи съм,малко да мръдна и непоносима болка.

# 100
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Здравейте,в момента съм от няколко дни с катетър с който трябва да стоя 20 дни,но от вчера започнаха болки,които днес вече са непоносими,лежа и немогат да мръдна.На обезболяващи съм,малко да мръдна и непоносима болка.
Не може така,отиди утре пак на лекар.
Защо се наложи да си с катетър?

Това с болката и на мен ми е познато, изключително познато даже,от сърце и душа ти съчувствам и се моля да намериш решение с помощта на добър лекар.

# 101
  • Мнения: 66
Здравейте,с катетър съм,заради фистула на пикочният мехур ,вследствие на хистеректомия.

# 102
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Здравейте,с катетър съм,заради фистула на пикочният мехур ,вследствие на хистеректомия.
Значи се потвърди фистулата...
Дано се намери някакво трайно и безболезнено решение за значително подобряване на състоянието.

# 103
  • Мнения: 66
Моля се с катетъра да се затвори фистулата и да забравя за тези проблеми вече.

# 104
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Моля се с катетъра да се затвори фистулата и да забравя за тези проблеми вече.
И аз.
Ако не друго-поне няма да навреди да си представяш,че зараства,всичко заздравява и се чувстваш прекрасно.
Казват,че Вселената подкрепя 100% мислите и желанията ни.

# 105
  • Мнения: 66
Опитвам се да мисля позитивно,но имам изтичане на урина от време на време по малко и това ме притеснява.Въпреки катетъра.

# 106
  • Мнения: 1 406
Да попитам тези които са развили лимфадем имат ли течност в таза? Също така имат ли болка в ингвиналната сгъвка и по протежение на крака като пристягане?

# 107
  • Мнения: 1 406
Аз винаги все имам течност и си мислех, че е от лимфата, но явно е от друго.

# 108
  • Мнения: 5 003
Лимфедем имаш ли?Трябва да следиш дали ще се резорбира ,ако не изчезне трябва да следиш да не се втвърди,тогава се премахва операционно,забравих как беше термина по медицински.

# 109
  • Мнения: 1 406
Лимфедем имаш ли?Трябва да следиш дали ще се резорбира ,ако не изчезне трябва да следиш да не се втвърди,тогава се премахва операционно,забравих как беше термина по медицински.
Нямам. Аз имах рецедив и преди рецедива имах отичане на триъгълника и като почнах химия се оправи и отока. Сега пак почна да ми отича. Вечер леко се втвърдява сутрин го няма отока. На всяко ЯМР все ми пише, че има течност и все си мислих, че това е лимфа, но явно не е.

# 110
  • Мнения: 5 003
Ако виждат течност в малкия таз трябва да я следиш.Ако е лимфа може да се втвърди и трябва да се махне оперативно.Ако не е лимфа,може да е асцит.От ЯМР какво казват.Лимфедема започва с отичане на слабините.Вземи един сантиметър и си премери обиколките на двата крака,на едно и също място дали има разлика,в началото изобщо не личи на око.Меренето го направи вечер,сутрин спада в началото.

# 111
  • Мнения: 1 406
А този асцит какво е?

# 112
  • Мнения: 5 003
Течност(вода).Преди колко време е операцията?

# 113
  • Мнения: 1 406
Течност(вода).Преди колко време е операцията?
01.06.2018 в последния ЯМР ми пише минимално количество течност в таза стабилно.

# 114
  • Мнения: 5 003
Нищо ти няма,всеки има минимално количество.Само си следи отока в слабините.

# 115
  • Мнения: 1 406
А какво мога да направя за този оток?

# 116
  • Мнения: 5 003
Нищо друго, освен да следиш да не слезе в краката.От време на време си мери краката дали са еднакви сантиметри.На око разликата започва да се вижда чак като стане 2-3 сантиметра,а не трябва.

# 117
  • Мнения: 1 406
А ако почне да слиза надолу има ли какво да се направи или пак няма?

# 118
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Teddyto1,тази течност в таза не е опасна,ако е минимално количество.
Наистина уж е допустимо и почти всеки има.
На мен ми правиха скенер през лятото на коремни органи и малък таз и уж нямам свободна течност/или е в нормата,рентгенологът каза,че засега са ок нещата.

Да попитам тези които са развили лимфадем имат ли течност в таза? Също така имат ли болка в ингвиналната сгъвка и по протежение на крака като пристягане?
Точно такава болка имам,но ставата ми е захабена,а и ми се възпалява един нерв,ишиас му казват бабите,. медицинският термин е подобен.
Това при мен е причината за болката,доста е силна,особено ако се понатоваря.Ужас просто.

Последна редакция: чт, 07 апр 2022, 05:08 от mariqivanova799

# 119
  • Мнения: 1 406
И при мен е ужасна болката не мога да спя. Преди помагаха обезболяващи, но сега нещо не искат да помогнат. Въртя се в леглото като пумпал и се препорявам от болка.

# 120
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
И при мен е ужасна болката не мога да спя. Преди помагаха обезболяващи, но сега нещо не искат да помогнат. Въртя се в леглото като пумпал и се препорявам от болка.
И аз се въртя и ритам от безсилие в леглото.
Ровя из бг мама по нощите,защото болката ме събужда.
Иди при личния лекар и поискай талон за ревматолог и невролог.
И при двамата трябва да се направи преглед,аман им от глупавото "лечение" на парче.Организмът е цялостна система.
За ставите има вътреставни инжекции и какво ли още не,на мен отказват да слагат,аз съм алергична към доста неща, включително обезболяващи и само охкам и пъшкам,не мога и обезболяващо да взема.
Депо с кортикостероиди ми изписаха,донякъде облекчава временно.
Все ще има и за теб някакъв начин да се помогне,отиди да се види какво точно предизвиква болката.

# 121
  • Мнения: 99
Случвало ли  се е на някой  леко прокървяване и то почти  5 месеца след хистероктомия? 😳Притесни ме доста това и не знам доколко е спешно, защото са доста почивни дни пак ,а  ще се наложи явно да потърся лекар за консултация .

# 122
  • Мнения: 21
Anntoonia, чувала съм, че конците се резорбират в продължение на месеци.Аз самата не съм имала прокървяване, но 6 месеца след операцията си пусках урина за изследване и имаше кръв, обясниха ми, че е от конец. Или цистит, но ще имате и други симптоми .

# 123
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Случвало ли  се е на някой  леко прокървяване и то почти  5 месеца след хистероктомия? 😳Притесни ме доста това и не знам доколко е спешно, защото са доста почивни дни пак ,а  ще се наложи явно да потърся лекар за консултация .
Ако е само леко и спре,няма нищо спешно.
Естествено,че ще отидеш на лекар в нормално работно време.
Бях предупредена,че може до година и нещо след операцията да попрокървявям при усилие,секс,напъване ...
Ами и аз понякога прокървявах,ходех на гинеколог,казваха ми,че е хемороид,не било оттам...Абе беше си,ама...
След около две години и нещо-три след операцията,спрях да кървя.
Спокойно,не се тревожи.
Ако се усили-спешното,но никак не ми се вярва.
Случва се понякога.

# 124
  • Мнения: 99
Случвало ли  се е на някой  леко прокървяване и то почти  5 месеца след хистероктомия? 😳Притесни ме доста това и не знам доколко е спешно, защото са доста почивни дни пак ,а  ще се наложи явно да потърся лекар за консултация .
Ако е само леко и спре,няма нищо спешно.
Естествено,че ще отидеш на лекар в нормално работно време.
Бях предупредена,че може до година и нещо след операцията да попрокървявям при усилие,секс,напъване ...
Ами и аз понякога прокървявах,ходех на гинеколог,казваха ми,че е хемороид,не било оттам...Абе беше си,ама...
След около две години и нещо-три след операцията,спрях да кървя.
Спокойно,не се тревожи.
Ако се усили-спешното,но никак не ми се вярва.
Случва се понякога.
Благодаря много , малко съм по-спокойна сега , една позната мед.сестра , каза,че може би е гранулационна тъкан, която кърви при напъване и т.н. , но трябва да се види  задължително от лекар и да се третира. Дано наистина е нещо безобидно!

# 125
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Нищо не са ми третирали след хистеректомията.
Напълно възможно е обаче да е вярно,не се тревожи.
Може и все още да се резорбират и доизчистват разни конци и т.н.,така че може и да няма подобна тъкан.
Спокойно лягай и не го мисли много (знам,че не става така,но все пак...)

# 126
  • Мнения: 66
На колко време след операцията ви казаха да ходите на гинекологични прегледи?

# 127
  • Мнения: 5 003
Първата година на три ,втората на шест месеца и след това веднъж годишно.

# 128
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
На колко време след операцията ви казаха да ходите на гинекологични прегледи?
Веднъж годишно на гинеколог и веднъж на мамолог/ехограф на млечни жлези.

Ти как си?
Помогна ли катетърът?

# 129
  • Мнения: 66
Махнаха катетъра преди няколко дни,но няма ефект и сега трябва да търся добър уролог ,който да има опит с операциите на такива фистули,но искам да не е отворена операция ,а лапароскопска.Само незнам дали такива фистули могат да се оперират лапароскопски.

# 130
  • Мнения: 1
По вероятно е да получиш писмо от умрял,отколкото пари от социалните.
За отопление получавам.
И като социално слаба ми се плащат и здравните осигуровки.
Да,за обувки ортопедични ми отказаха.
Една прекрасна дама ми направи невероятен жест и ми подари.
Тази добрина няма да забравя никога и съм обещала ако мога да "предам нататък".
Здравей, Мария!
Кажи от какви обувки имаш нужда. Стана ми много мъчно, когато прочетох. Бих могла да ти купя ортопедични обувки и да ти ги изпратя. Кажи от какво имаш нужда, няма да е с много, но с нещо искам да помогна...
Бъди здрава и благословена! Господ да те пази и помага!
Прегрщам те!

Последна редакция: пн, 09 май 2022, 02:38 от Amalla

# 131
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Здравей,Amalla,радвам се,че има прекрасни хора като теб,но в момента наистина нямам нужда.Безкрайно ти благодаря за добрината и се моля да се връща към всички добри хора.
Все още си нося подаръка от дамата,но съм си купила и сандали от същия магазин.
В момента съм в добър период с колита,работя почасово,приятелят ми помага понякога...
Въпросът при мен е колитът да е в ремисия,дано се задържи тази ремисия 50-60-70 години
Бъдете здрави,ти,цялото ти семейство и всички твои близки!

Общи условия

Активация на акаунт