Въпроси относно Телк...

  • 15 768
  • 194
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 231
Имат специален ПИК код , подобен на този в НАП, с него могат да се правят справки, може и да може да се подадат документи, проверете в сайта на НОИ. Но този код се издава лично, или с електронен подпис.

# 91
  • София
  • Мнения: 1 374
Здравейте. Извинявам се, че нахлувам директно така, но изобщо не съм наясно с ТЕЛК. Баща ми е пенсионер на 77 години. Получава пенсия за възраст и стаж. Преди година и нещо направи белодробна емболия, и понеже има много други заболявания, ЛЛ му каза да подаде документи за ТЕЛК. Той до сега не е имал инвалидност. Подаде документите и получи писмо, с което трябва да мине през определени прегледи и да донесе документите от тях. До тук добре. Има направления и часове и ще го направи. Но вчера срещнал някакв комшийка и тя му казала, че ако вземе ТЕЛК щели да му спрат пенсията, която взима в момента и щели да му дадат по-малко пенсия. Та, въпросът ми е има ли нещо такова и ще бъде ли ощетен по някакъв начин.

# 92
  • Мнения: 1 493
Ако дадат процент инвалидност на вашия баща,ще продължи да получава пенсията си за стаж и възраст, заедно с месечна финансова подкрепа в размер в зависимост от процентите,ще има намаление на данък сгради,карта за транспорт /зависи от общината/.
Това е положението!

# 93
  • Плевен
  • Мнения: 108
Здравейте! С телк съм от 1996 г, последно решение от 01,03,2023 г, не работя, Плевен. На 17,03,2023г. ходих до Телк за печат, казаха ми като минат 45 дена, да се обаждам по телефона, като ми кажат, че е готово, да ходя за печат. Верно ли трябва да чакам 45 дена ? И може ли докато още нямам печат " Влязло в сила" да подам молба за европейска здравна карта, че и там се чака 15 дена / майка ми се лекува в чужбина от нелечима болест и ще ходя да й помагам/ . Благодаря предварително.

# 94
  • Мнения: 555
Здравейте!
Дали ще може някой да ме "осветли" по въпрос за ТЕЛК?
Получих писмо, с което ме уведомяват, че решението ми ТЕЛК изтича на 01.07.2023г., при положение че на самот0 решение пише 23.07.2023г.
Уведомяват ме че подлежа на редовно преосвидетелстване /защото съм с онкологично запобяване/ и трябва да представя:
1. Медицинско направление за ТЕЛК
2. . Актуална медицинска документация - до 12 месеца преди подаване на документите - доказваща здравословното състояние, вкючително заверени копия от мед. документи, съдържащи резултати от медико-диагностични изследвания и консултации, които са налични в медицинската документация при личния лекар или лекуващия лекар
3. Заявление-декларация
4. Производствена характеристика от работодател
Въпроса ми касае най-вече точка 2. Ходя веднъж годишно на контролен преглед и всичката документация се съхранява в Онкодиспансера. Трябва да ходя там и от там да искам копия ли?
И знае ли някой дали има срок за представяне на документите при положение, че в писмото не е уточнено.
Извинявам се за многословието и благодаря предварително!

# 95
  • Мнения: 2 030
Не може да изтича на 23 юли. Тогава е издадено, а срокът е написан в клетките долу и трябва да е 01.07.23 г.
За точка 2, подайте какъвто и да е документ, който имате през последната година от наблюдението в онкодиспансера.
После ТЕЛК ще ви прати писмо, с написано какво още да предсатвите.

# 96
  • Мнения: 1 045
С това писмо отивате там където сте на диспансерно наблюдение и те ще Ви издадат съответната етапна епикриза.
И да- напосредък често пускат решения на които срока е със задна дата, така че следете си датата на решението, а не кога сте минали телк. От друга страна е добре, че са Ви пратили писмо, защото според последните промени, ако сте подали документи три месеца преди да Ви изтече ТЕЛК-а, няма да Ви спрат плащанията( а спрат ли ги, ще има да чакате да Ви ги платят...Да, плащат със задна дата, но голямо чакане пада).

# 97
  • Мнения: 555
Много благодаря!  Днес ходих все пак до РЗИ да попитам. Казаха ми, че по точка 2 ми трябва удостеверение от Онкодиспансера, че съм диспансеризирана. Ще пиша по-нататък, за да споделя как е минало, ако някой има нужда от това!

# 98
  • Мнения: 555
Много благодаря!  Днес ходих все пак до РЗИ да попитам. Казаха ми, че по точка 2 ми трябва удостеверение от Онкодиспансера, че съм диспансеризирана. Ще пиша по-нататък, за да споделя как е минало, ако някой има нужда от това!

Еми подадох днес документи. В резюме: От Онкодиспансера ми издадоха удостоверение, че съм диспансеризирано и едно зелено направление, в което общо взето пишеше същото като в удостоверението. "ЕЛЕКТРОННО" направление на хартия от личния лекар, кръвни изследвания които съм правила през годината. Не носих производствена характеристика, тъй като не съм сменяла местоработата. На място попълних декларация за лични данни и заявление. Бързо стана подаването на документите. Резултата казаха да чакам след 3-4 месеца, тъй като били много заето. За Стара Загора става въпрос. Успех на всички!

# 99
  • Мнения: 4 733
Здравейте.След дълго ходене по мъките и обжалвания пред НЕЛК татко получи 79
процента пожизнен ТЕЛК, заради паркинсон. Знаете обжалванията се точат...Новото и окончателно решение е от тази година с сатана инвалидизация април миналата. Назад за този период изплаща ли се нещо на болния?

# 100
  • Мнения: 1 045
Да, изплащат със задна дата. но, няма да стане бързо. Законовия срок е 4 месеца за да излезе пенсионното решение и в НОИ хич не си дават зор.

# 101
  • Мнения: 4 733
От датата на инвалидизацията ли?

# 102
  • Мнения: 1 045
Принципно изплащат пенсиите от датата на подаване на документите за ТЕЛК( при първоначално освидетелстване), ако е преосвидетелстване- от месеца, след който е било преустановено плащането. Това за пенсията. От социалните, не плащат със задна дата, доколкото знам( те плащат от датата на подаването).

# 103
  • Мнения: 317
Здравейте подала съм писмо за първично освидетелстване  диагнозата ми е карцином на гърдата. Все още чакам писмо от януари
Въпроса ми обаче е друг. Макар че това ми е най- малкия проблем но имам ли някакви права  като онкоболна, които да помогнат на детето ми да бъде записано в детска градина.  Не е прието а аз ходя на скенери изследвания и тн.

# 104
  • Мнения: 2 351
Ако имате ТЕЛК имаше  преди време допълнителни точки.
Не чакайте писмо , отидете на място за да проверите какво се случва.
Успех с лечението!

Общи условия

Активация на акаунт