Въпроси относно Телк...

  • 15 862
  • 194
  •   1
Отговори
# 180
  • Мнения: 848
Аз лично за датата си ( 01.03.2024г) разбрах, като от там,където подадох документи ми написаха на листче къде да ида да си търся писмото - Първа градска,втори състав май беше. Там пратих мъжът ми с личната ми карта, приемното им време е от 11 до 13 часа. Съответно на друго хвърчащо листче ми беше написана датата, а самото писмо -да си чакам по пощата.

# 181
  • Мнения: 157
Здравейте,

имам такъв въпрос: сменени са ми и двете тазобедрени стави. Кога се дава бележката от ортопеда за телк? Чак като свърши болничния ли? Аз мисля, че един месец след болничния престои или не е така?

# 182
  • Мнения: 848
Здравейте,

имам такъв въпрос: сменени са ми и двете тазобедрени стави. Кога се дава бележката от ортопеда за телк? Чак като свърши болничния ли? Аз мисля, че един месец след болничния престои или не е така?
Здравей, документите се подготвят и изпращат по електронен път от личния лекар. След което се носят и на ръка ( ЛЛ ще ви обясни). Вие може да си занесете епикризата и други документи, каквито имате на ЛЛ и той да задейства документите и сега. Болничния не е обвързан с ТЕЛК-а или обратното. Имайте впредвид, че поне в София за явяване на ТЕЛК и решение се чака 4-5 месеца ( поне при мен при подадени документи средата на октомври, яе се явявам на комисия март ).

# 183
  • Мнения: 157
Здравейте,

имам такъв въпрос: сменени са ми и двете тазобедрени стави. Кога се дава бележката от ортопеда за телк? Чак като свърши болничния ли? Аз мисля, че един месец след болничния престои или не е така?
Здравей, документите се подготвят и изпращат по електронен път от личния лекар. След което се носят и на ръка ( ЛЛ ще ви обясни). Вие може да си занесете епикризата и други документи, каквито имате на ЛЛ и той да задейства документите и сега. Болничния не е обвързан с ТЕЛК-а или обратното. Имайте впредвид, че поне в София за явяване на ТЕЛК и решение се чака 4-5 месеца ( поне при мен при подадени документи средата на октомври, яе се явявам на комисия март ).

Здравейте,

май не ме разбрахте ето повече детайли. Оперираха ме наа 27 Ноември и изписана на 3ти. Личния ми каза че за ТЕЛК мога да подам след един месец след болницата. Оказва се, че ортопедия трябва нещо по различно от епикризата да ми предоставят специално за Телк, но днес секретарката ми каза че чак като свърши целия болничен, т.е ако взема 6 месеца чак тогава .... Това малко странно ми звучи

# 184
  • Мнения: 848
Здравейте,

имам такъв въпрос: сменени са ми и двете тазобедрени стави. Кога се дава бележката от ортопеда за телк? Чак като свърши болничния ли? Аз мисля, че един месец след болничния престои или не е така?
Здравей, документите се подготвят и изпращат по електронен път от личния лекар. След което се носят и на ръка ( ЛЛ ще ви обясни). Вие може да си занесете епикризата и други документи, каквито имате на ЛЛ и той да задейства документите и сега. Болничния не е обвързан с ТЕЛК-а или обратното. Имайте впредвид, че поне в София за явяване на ТЕЛК и решение се чака 4-5 месеца ( поне при мен при подадени документи средата на октомври, яе се явявам на комисия март ).

Здравейте,

май не ме разбрахте ето повече детайли. Оперираха ме наа 27 Ноември и изписана на 3ти. Личния ми каза че за ТЕЛК мога да подам след един месец след болницата. Оказва се, че ортопедия трябва нещо по различно от епикризата да ми предоставят специално за Телк, но днес секретарката ми каза че чак като свърши целия болничен, т.е ако взема 6 месеца чак тогава .... Това малко странно ми звучи
Странно... Попитайте и някой друг, но ако се явявате за пръв път на ТЕЛК, използва се наличната епикриза. Сигурна съм, че болничните не са обвързани с ТЕЛК-а. Може би е най-добре да идете с наличните документи при ЛЛ.

# 185
  • Мнения: 2 030
ЛКК, която ви дава болничните ще ви насочи към ТЕЛК. Но това ще е като свършат болничните или като наближат   6 месеца болнични.
В ТЕЛК ше ви поискат производствена характеристика от работодателя и ще преценят дали ще удължат болничните или направо ще ви освидетелстват с % инвалидност.

# 186
  • Мнения: 4 094
Има група във фейсбук с много компетентни хора, веднага ще ви отговорят. Казва се ТЕЛК ,НЕЛК И ПЕНСИИ.

# 187
  • Мнения: 157
ЛКК, която ви дава болничните ще ви насочи към ТЕЛК. Но това ще е като свършат болничните или като наближат   6 месеца болнични.
В ТЕЛК ше ви поискат производствена характеристика от работодателя и ще преценят дали ще удължат болничните или направо ще ви освидетелстват с % инвалидност.

 Благодаря, не става въпрос за продължаване на болничен след 6 месеца а за получаванена инвалидност (може би и сестрата не е разбрала ... ще видим като наближи...)

# 188
  • Мнения: 3 600
На 17 ноември 2023 г. подадох документите на мама за освидетелстване в РКМЕ - Силистра.
Тази вечер на 10.01.2024 г. получих имейл, в който пише тя да се яви пред ТЕЛК на 09 октомври 2024 г.
Не знам как са уредени тези процедури в други държави, но нашите тук бият по тъпотия и гавра с хората. Родните ни депутати за нищо не стават, ама не само тия сега, по принцип. Тази наредба, която урежда тези неща може и да се променя, ако не знаят. Защо не позволяват там, където има общински болници, също да може да се освидетелстват хората. Как може само в областния град да се ходи? Няма такова слабоумие, просто няма!
За корупцията в тези комисии пък да не говорим. 

# 189
  • Мнения: 213
Рангелова, проверете срока за ТЕЛК, мисля че беше 6 месеца. Във вашия случай виждам 11 месеца.

# 190
  • Мнения: 15 229
По закон срокът е 3 месеца.
Попаднах обаче на тази статия от миналата година:
https://www.24chasa.bg/bulgaria/article/14344767
Нищо чудно датата да е  09 октомври 2024 г.

# 191
  • Мнения: 3 600
Навсякъде четох, че важат всички документи с дати 12 месеца преди датата за явяване пред ТЕЛК.

# 192
  • Мнения: 15 229
По закон е така - 12 месеца, но след като не се спазва срокът по закон за явяване пред ТЕЛК, как да стане спазването срокът на документите, не че това не може да се изтъкне от комисията като аргумент в ущърб на човека.
Когато имаше специализирани ТЕЛК и при нас се случи да чакаме година, но не са ми искали нови изследвания.

# 193
  • Мнения: 3 600
В нашият случай предполагам ни качват едва ли не на последният влак / на 11 -ят месец/, за да важат документите, които съм представила. В имейла пише само кога да се явим, няма указания и искания да представим нови документи. Като знам и виждам какви хора имат ТЕЛК и колко бързо им го дават и ми се гади от цялата тази история с БГ - ТЕЛК-овете. 

# 194

Общи условия

Активация на акаунт