Въпроси относно Телк...

  • 16 032
  • 194
  •   1
Отговори
# 135
  • Мнения: 585
Една съфорумка писа за това без подробности, може би такса поддръжка на сметка в банка, по която се превеждат пенсии. И аз не знам, затова питам.

# 136
  • Мнения: 1 059
Повечето банки имат сметка за пенсия, без месечни такси и с ниски или никакви за преводи и  теглене от банкомат. Но трябва да си питате и да настоявате, че много не ги предлагат...Аз, лично ползвам такава в КВС, бивша Райфайзен.

# 137
  • Мнения: 585
Благодаря,  не знаех че има такива сметки, ще проверя. Само дето съм вече подала в Нои и социалните друга сметка. Дали може да се смени?
Допълвам, в сайта на КБС пише, че те сами уведомяват НОИ за пенсионна сметка на клиента. Ще питам утре и социалните.

Последна редакция: вт, 01 авг 2023, 17:43 от Муми

# 138
  • Мнения: 1 059
Би трябвало да може. Там където приемат документите, ще коригират( но трябва да им занесете бележка от банката или поне на мен ми искаха такава). А, ако в настоящата банка имат такъв план, просто ще преподпишете и  ще си останете със същия IBAN и няма да се налага корекция.

# 139
  • София
  • Мнения: 18 731
Ограничение за възраст има ли?

# 140
  • Пловдив
  • Мнения: 292
Има нов закон за сметката, по която се превеждат заплати и пенсии.

https://realniistorii.com/%d0%b5%d1%82%d0%be-%d0%be%d0%ba%d0%be% … VK3D3PkIvqIBnv_eA

# 141
  • Пловдив
  • Мнения: 68
Здравейте,
Имам ТЕЛК до 01.07.2023г. На 07.04.2023г. подадох заявление в картотеката и получих писмо за представяне на документи, като датата ми е 29.08.2023г. Имам няколко въпроса:
1. След колко време излиза решението?
2. Новото решение със задна дата ли ще е или от когато го направят /м.08, м.09/? Съответно ще ми изплатят ли нещо със задна дата?
3. С новото решение ще трябва да ходя до социална служба и до данъчното, за да го представя? Само в НОИ ли отива служебно?

# 142
  • Мнения: 1 494
julsi23,на първия въпрос -на 29.08 ще се произнесе комисията,след като разгледа документите ви.А кога ще ви изпрати решението,не се знае -може след ден, може след седмица....
На въпрос 2-ще ви се изплаща пенсията, накуп,подали сте заявление в срок.
С новото решение се ходи в ДСП,а в данъчното -ще почакате да го заверите ,тогава!В НОИ отива по служебен път!

# 143
  • Мнения: 1 059
Не искам да съм лошия вестоносец, но за да нямате прекъсван на плащанията е трябвало да подадете заявлението преди 01.04-ти( три месеца преди изтичането на стария ТЕЛК). Решението Ви ще излезе с датата на явяване или до няколко дни от нея( Вие реално няма да се явявате, просто трябва да пратите или занесете документите в картотеката на местния ТЕЛК). И решението или ще Ви го дадат на място или ще Ви го пратят по пощата( според това как решат). А, отделно от това- понеже и аз съм от Пловдив и имам горчив опит с тукашния ТЕЛК- като Ви излезе новото решение, местното НОИ може да Ви забави плащанията на пенсията( личен опит- имат законов срок от четири месеца и си го спазват много стриктно). Иначе, да- ще Ви изплатят парите накуп и със задна дата, ама може и да почакате....За последния въпрос- само в НОИ отива служебно. На всички останали им носите копие: Социални, банка, телекомуникационен оператор, тв и интернет доставчик, данъчните, за талон за паркиране и пр.)

# 144
  • Пловдив
  • Мнения: 68
Не искам да съм лошия вестоносец, но за да нямате прекъсван на плащанията е трябвало да подадете заявлението преди 01.04-ти( три месеца преди изтичането на стария ТЕЛК). Решението Ви ще излезе с датата на явяване или до няколко дни от нея( Вие реално няма да се явявате, просто трябва да пратите или занесете документите в картотеката на местния ТЕЛК). И решението или ще Ви го дадат на място или ще Ви го пратят по пощата( според това как решат). А, отделно от това- понеже и аз съм от Пловдив и имам горчив опит с тукашния ТЕЛК- като Ви излезе новото решение, местното НОИ може да Ви забави плащанията на пенсията( личен опит- имат законов срок от четири месеца и си го спазват много стриктно). Иначе, да- ще Ви изплатят парите накуп и със задна дата, ама може и да почакате....За последния въпрос- само в НОИ отива служебно. На всички останали им носите копие: Социални, банка, телекомуникационен оператор, тв и интернет доставчик, данъчните, за талон за паркиране и пр.)

Да, разбрах, че заради забавянето имам прекъсване. Решението ще е с дата м.08 /например/, но ще е от 01.07.2023г., за да ми изплатят за стар период, нали?
В момента ползвам отстъпка само за данък на недвижим имот и получавам по 35 лв. от социално подпомагане. За автомобил не мога, защото има ограничение в кубатурата. Относно интернет и мобилен оператор не съм наясно, че мога нещо да ползвам като отстъпка.

# 145
  • Мнения: 1 059
Да, със задна дата( като продължение на стария телк) ще е новото решение. И ще Ви изплатят всичко, но ще почакате.
С ТЕЛК-а, можете да си вземете талон за паркиране( в сградата на бившия магазин Молдавия, се намира общинската служба, която ги издава- носете си снимка, паспортен формат, там вече е и Съюзът на инвалидите- можете да станете член и с книжката, която Ви издадат да ползвате намаления, безплатен вход и да не чакате ред в музеи, галерии и пр. и извън България), кабелната телевизия и интернета зависи при кой доставчик сте, но например Кууулбокс имат отстъпка. Също и Виваком( имат планове за хора с увреждания- 11.99 на месец...ако се сетя и друго- ще дописвам.

# 146
  • Мнения: 142
Здравейте.Някой знае ли дали има регистър или начин по който да се провери на какъв етап са ТЕЛК документите в НОИ ? Подадох ги преди около 2 месеца и все още нямам обратна информация.Задържаха ми и трудовата книжка,която щели да върнат обратно по пощата

# 147
  • Мнения: 1 059
Не мисля. Можете да им пишете на мейл или звъннете по телефона, за да проверят.... Най- сигурно е да следите с ПИК в сайта на НОИ, дали Ви е излязло пенсионното решение( срока за обработка на документите е 4 месеца и  стриктно си го спазват в повечето случаи).

# 148
  • Мнения: 6 215
Баща ми подаде документи за Телк за първи път преди няколко дни. Казали му, че може и до 4 месеца да чака. По принцип колко е срока за чакане да излезе решението?

# 149
  • Мнения: 2 042
Срокът за даване на дата за явяване е 3 месеца.
  После се чака няколко дни да излезе решението.

Общи условия

Активация на акаунт