Въпроси относно Телк...

  • 16 342
  • 194
  •   1
Отговори
# 120
  • от Луната
  • Мнения: 1 753
Здравейте! Баба ми вече официално е с ТЕЛК - 100%, с право на придружител. Може ли дядо ми (нейният съпруг) да бъде неин придружител? И двамата са пенсионери, над 80г.
Попитайте директно в социалните, защото от всичко четено се оказва, че навсякъде си имат собствени изисквания, а има и доста непознаващи закона. За служители говоря.
По принцип стига да е здрав за възрастта си мъж, в смисъл без психични заболявания или с невъзможност да бъде придружител би трябвало да може.

# 121
  • Мнения: 600
Правилно ли съм разбрала, че решението на Телк без заверка в РКМЕ се приема от НОИ и социалното?

# 122
  • Пловдив
  • Мнения: 298
Правилно ли съм разбрала, че решението на Телк без заверка в РКМЕ се приема от НОИ и социалното?
Да.

# 123
  • Пловдив
  • Мнения: 40 974
Момичета при 95% каква сума отпускат при положение, че вече си има редовна пенсия?

# 124
  • Мнения: 1 498
Мисти,ще взема от социалните грижи месечна финансова подкрепа, мисля, че за 96%телк е 126 лв, трябва да се отиде в ДСП и да пуснете молба.Има и намаляване на данък сгради, безплатно винетка/не съм сигурна/.
Ще поразровя и ще пиша

# 125
  • Пловдив
  • Мнения: 298
Муми
Заверка искат само от втория пенсионен фонд, ако решиш да си изтеглиш 50% от сумата.
Това  е възможно само за хора  с над 90% ТЕЛК.


mystic woman

Пенсионер по възраст има всички права, като другите с ТЕЛК, само без пенсия.

Последна редакция: сб, 29 юли 2023, 05:58 от Перах

# 126
  • Пловдив
  • Мнения: 40 974
М да...мислих си, че дават повечко пари...все едно втора пенсия, ама то у нас кое ли е както трябва? Жалко е...толкова хора имат нужда от помощ...
Благодаря!

Весе, те ще ходят в понелник до социалните и ще стане ясно...не рови

# 127
  • Мнения: 221
Мисти, след като е с 96% ТЕЛК, не е ли с чужда помощ. Обикновено над 92% са с право на чужда помощ, което означава че  близък човек може да му бъде личен асистент и да получава заплата от Общината на трудов договор, дори и да е пенсионер придружителя. Независимо от правото на личен асистент, болния пак ще си получава тези 126 лв. Социалните ще ви кажат по подробно.

# 128
  • Пловдив
  • Мнения: 40 974
95% му е...
Не знам подробно. Ще питат, да.

# 129
  • Мнения: 600
Извинявам се за многото въпроси. В НОИ взимат ли оригинали на трудовите книжки и УПтата,
 че с такова впечатление останах от прочетеното в бланката? Или може да им се остави копие? За социално подпомагане за пенсия в дирекцията ли се ходи или във филиала по настоящия адрес?

# 130
  • Мнения: 1 498
Вземат се трудовите книжки,като приключат с тях,ще ви ги пратят с препоръчано писмо!
Ходи се в ДСП по настоящ адрес.

# 131
  • Пловдив
  • Мнения: 40 974
Весе, а оригиналните документи дето са в Телк връщат ли ги или си остават при тях като досие?

# 132
  • Мнения: 1 498
Не,Мисти ,не ги връщат, затова всички документи ги искате в два екземпляра или си правите цветни копия да имате за вас! Всичко става!Някои пропищяха от изгубени документи!
Аз, лично си искам още един амбулаторен лист от прегледа при специалист,давам един на ТЕЛК,а другия си е за мен -прибран в моя папка!
Муми,редактирам се-преди да си сменя личната карта заради нов адрес,ходих в ДСП в родния си град,там ми беше настоящия и постоянен адрес!Сега не знам как е!

Последна редакция: пн, 31 юли 2023, 04:47 от Veselina Ivanova 610776

# 133
  • Мнения: 600
Здравейте, благодаря на всички за помощта! Днес подадох документите, остана ми данъчното. Искам да попитам и за банките, дали наистина отпадат таксите, дали във всички банки е така, и какви документи са необходими? Някой успя ли да го направи?

# 134
  • София
  • Мнения: 18 775
Кои такси отпадат?

Общи условия

Активация на акаунт