Частни училища - информативно-дискусионна тема 48

  • 31 498
  • 752
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 17 281
По-евтино е, със сигурност. Братовчедка ми карат така, ДУ, после децата са всеки ден на английски в Британика (май? Не съм сигурна). Ама сега започнаха да оглеждат ЧУ заради дисциплина.

# 31
  • Мнения: 8 239
Имам огромно желание при такива колебания да изпратя при хората с колебания, моето малко дете и негови две приятелчета от квартала. Едното до миналата година в 107 /напусна го осново заради агресия към него/ и другото от друго елитно столично училище.

Ама няма как да стане Simple Smile
Знания се наваксват, няма нищо което да не може да се научи. Дали B1 e в 5,6,7 клас за мен не е от чудовищно значение.
Въпроса е къде детето ще прекарва деня, какво ще научи като отношения и взаимодействие и какви умения ще добие.

Последна редакция: нд, 24 окт 2021, 20:11 от Hope for Two

# 32
  • София
  • Мнения: 7 277
Бърди, когато ние проучвахме, курсовете на Британика за деца бяха 2 пъти седмично.

# 33
  • София
  • Мнения: 17 281
Напълно е възможно да е друго, да. Не помня наистина.

# 34
  • София
  • Мнения: 341
Десем, не заблуждавай хората, че знанията от ЧУ = знанията от ДУ + школа по АЕ и то като не знаеш какво се случва в едно частно училище, защото нямаш дете в такова. Докато ние все пак повечето тук знаем какво е квартално ДУ до 7 клас от първа ръка.
Зависи от ДУ. От личен опит с моето дете и преки наблюдения от друго, супер близко - държавно училище до 4 клас и СС в периода 5-7клас. Извънучилищна подготовка /до 4 кл./- само по английски език. Не съм забелязала и да са имали и кой знае какви проблеми с адаптирането в новите класове.

# 35
  • София
  • Мнения: 8 280
Фенси, все пак не говориш за кое да е ЧУ, думи нямам за резултатите там. 

Аш, не заблуждавам, казах, че е постижимо, "може". Да, права си не знам какво се случва в едно ЧУ, мога да съдя само по публични резултати, където ги има (за повечето ДУ пак така) и по личните си контакти (основно от две, които и аз бих избрала - имаме досег и деца, родители и учители).
Дадох мнение за едно конкретно ДУ, супата съм я сърбала с друго, та не бих защитавала сляпо ДО като цяло.
Дете нямам в ЧУ, но съм проучвала, детето ми бе прието в едно от двете, за които бих платила (само там е кандидатствало) и въпреки че не го избрахме (то реши) много го харесваме.

# 36
  • Мнения: 90
Chacha86, интересн ми е как си представяте наемането на частен учител, който да преподава 2 часа английски всеки ден на детето, по коя система, с кои съученици детето ще разговаря на английски и това да е сигурно занимание до 7 клас, а не този учител да си тръгне в края на втората година.

Изобщо не си го представям. Ясно е, че няма как да се постигне интензитета на ЧУ по език (особено ако става дума за СС/Питагор). Исках да кажа, че и деца от ДУ могат да постигнат забележителни резултати по език/математика и т .н., но това е с цената на страшно много време и усилия извън рамките на учебния ден.

# 37
  • София
  • Мнения: 62 595
Имам едно съвсем сериозно питане.... как взехте решение кое училище е подходящо за детето ви.... ние тук от няколко дни правим списъци + и -, обадихме се на 100 познати и приятели и в двете училища, между които се колебаем.... и честно казано имам чувството, че главата ми ще се пръсне....
Със съпруга ми имаме ясни критерии какво искаме - подчертано академично сме настроени, държим дъщеря ни да получи добро образование, държим да е спокойна и в сигурна среда и въпреки това не можем да стигнем до едно конкретно решение.

Да уточня - дъщеря ни е приета в Питагор, ПУК. Тук нямаме особени драми, ще я запишем, защото и двамата харесваме училището като подготовка, а и честно за нея ще е добре да смени средата от градината. Но аз смятам, че тя (стига да се чувства добре и да няма някакви драматични сътресения) трябва да си продължи там.... поне до 5 клас, а даже и до 7ми ....
Баща й от своя страна смята, че общинското ни по район е много добро  (107 ОУ) и че за начален курс е напълно достатъчно като подготовка (с допълнителни уроци по език) и че можем да помислим за частно училище в проблемните години 5-7 клас и евентуално АК след това, ако девойката я влече... И че със спестените от начален курс в ЧУ пари, можем да й подарим редица възможности като летни езикови програми, пътувания и хиляда други неща (с които не мисля, че логистично бихме могли да се справим). Той смята,че като изключим езика, ако тя иска да се занимава допълнително с пиано/плуване и т.н. , това в Питагор/ СС няма да й е достатъчно... и пак ще опрем до индивидуални уроци, което обезмисляло моя аргумент, че всичко ще й е на едно място и няма да има логистика. Ако било друго общинското, нямало да го разсъждава, но в това конкретно нещата били ок...
Та какво надделя при вас в преценката за училище?

В Питагор ще получите спокойна среда и деца с подбор, което е много важно предимство. Ще има и пиано, и езикови ваканции. В държавното има голяма вероятност да се сблъскате с обичайните проблеми  - там децата са по адрес, а не с подбор по способности, също и като родители.

# 38
  • Мнения: 5 898
Нямам на идея как е точно в Питагор/ПЧМГ езика. Има тук кой да разясни. Ако има желание.
И значение има с какво ниво излизат децата от училището. Ако изобщо нямаше значение, Хоуп, нямаше да пращаш сина си на уроци.
Оспорих просто твърдението, че ДУ + школа е същото като език в добро частно. Не е същото. B1 не е никакво ниво. Сега да не ми се засегнете. То си е по стандарт lower Intermediate и съвсем малко отгоре, ако е взето с максимум точки.

# 39
  • София
  • Мнения: 7 277
Десем, не става дума дали го харесваш, никой не е рекъл, че не го харесваш (даденото ЧУ). Просто като гледам колко материал се взима по АЕ в “едното от двете” - струва ми се, ако не невъзможно, то поне постижимо с цената на невероятни гимнастики. Не гледай само резултатите. Децата в 4 клас говорят на училище и у дома на английски без проблем. В ДУ дори няма такъв хорариум, който да постигне целта.. За да бъдат всички деца на едно ниво от класа например, да си говорят на английски, как ще го постигнат? Трябва всички (или поне няколко с цел формиране на среда) да ходят на курсове и допълнително при частен учител. Всичко това ми се струва безсмислено да се прави в ДУ. Просто ако целта е научаване на език говоримо и писмено до 7 кл., ЧУ е мястото.

Чача86, така е - с много усилия, но и много късмет. За да имате покритие с уроци 5 дни в седмицата, най-вероятно ще ви трябва частен учител. Детето или ще учи самО с учителя или ще трябва да търсите други семейства, с които да се комбинирате. Според мен не опира само до пари и време и не е проста работата. Иначе за български и математика наваксването е постижимо само с водене по курсове в периода 6-7 клас.

# 40
  • Мнения: 5 639
Малката ми дъщеря започна 9 клас в АК (без да е кандидатствала в 8-ми😀) и английският никога не е бил проблем, даже напротив.
Без да е била в някое изявено ЧУ и без много уроци, тип Британика пък съвсем. Та явно може, до дете и възприемане на езика е.

# 41
  • София
  • Мнения: 62 595
Според мен английският не е най-важното, което получава едно дете в споменатите ЧУ. Най-важна е общообразователната подготовка и средата. После с тази подготовка кандидатстват в гимназия или във ВУз. Чужд език започват от нулата в езиковите гимназии, но в тях влизат с високи оценки по български и математика. За мен езикът в началното училище е като панделката на подаръка.

# 42
  • Мнения: 5 898
Малката ми дъщеря започна 9 клас в АК (без да е кандидатствала в 8-ми😀) и английският никога не е бил проблем, даже напротив.
Без да е била в някое изявено ЧУ и без много уроци, тип Британика пък съвсем. Та явно може, до дете и възприемане на езика е.

Вероятно е така. Но за нас АК не е цел номер едно принципно. И една от причините, е че искаме от 7 клас да започне с нов език. Wink Та всичко зависи от целите. Иначе не е никакъв проблем и по школи до 12 клас да се ходи. Все ще се научи и там до прилично ниво.
Научаването на английски до 7 клас смятам за едно от най-смислените неща, което придружава доброто образование по другите предмети.

# 43
  • София
  • Мнения: 7 277
Ама на Нот дъщеря му до 7 клас е учила в частно училище и то от най-резултатните по АЕ - това само доказва тезата, че АЕ се учи по-добре в ЧУ.

# 44
  • София
  • Мнения: 62 595
При толкова много часове на седмица, почти като по български, оставаше и да не го научат английския на някакво сносно ниво за възрастта си и програмата! (моите ходеха на обикновена школа два пъти в седмицата и до седми клас го научиха достатъчно добре, за да го ползват и да започнат в осми клас немски, а след това са карали само летен курс в осми клас да не го забравят и в дванайсти изкараха ИЕЛТС с почти максимални точки) Това го пиша само за сравнение, а не за хвалене. Ако в ЧУ часовете са поне двойни, значи трябва да го научат, това са деца с подбор на всичко отгоре, а не събрани от улицата.

Общи условия

Активация на акаунт