Баби детегледачки в чужбина?!

  • 3 979
  • 51
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 909
Аз мисля, че  не трябва да се злоупотребява и с бабите, които са си в собствената страна. Моите тукашни баба и дядо уж не бяха никак на вълна гледане на дете, но гледат големия ми син много самоотвержено, да са ми живи и здрави.
За нищо на света обаче не искам да прекалявам - да го гледат само, когато на тях им е удобно и най-вече приятно.

# 16
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Да ви разкажа за един слу4ай на тотална бабеШка експлоатация,макар,4е въпросната баба е доста млада ,на 54г.
В входа на наШите в Бг има едно приятелско семейство,набори на майка ми и баЩа ми. Голямата им дъЩеря,73 набор се ожени за виден наШенски мафиоз,който преди две години го гръмнаха в София,има мом4енце на около 10тина години. Въпросната Щерка ,бъкана с пари живее по света и у нас ( явно я е страх да си седи в Бг с детето),преди няколко години живя със сина си в Барселона,последно се е установила в Щатите,Манхатън. Twisted Evil Майката,горката през няколко месеца си хваЩа багажа и ходи и седи по два,три месеца да си гледа внука,докато Щерката се вее насам натам,или пък ходи до Щатите взима детето,води го в Бг да го гледа там,държат го по месец,4е и пове4е. Това дете го побъркаха от разкарване насам и натам,оЩе като беШе по_малко. Да не говорим,4е жената не говори и бъкел английски и не знам изобЩо как се оправя в Хамериката.
Когато дъЩерята се прибере през лятото в Бг е по4ти нон стоп по морето или насам натам и майка и съответно е 100% от времето с нея като детегледа4ка. Ей на това му викам аз експлоатация. Много ми става мъ4но за мъжа и,той ,4овека е дуШи4ка а по4ти непрекъснато си е сам в Бг с по_малката дъЩеря,заЩото него не го командироват с бабата. Confused

# 17
  • Мнения: 1 793
Били, и аз съм съгласна с теб. Абсолютно съм против да викам тук бабите, за да ми бъдат детегледачки, чистачки, готвачки вкъщи и т.н. Ще ги поканя да ни дойдат на гости и да се порадват на внучето си и това е. Споменах за чистенето и готвенето, защото имам пример тук. Една позната българка кани родителите си всяка година и то целта е ясна още от самото начало и дори се казва - да гледат къщата  и детето. Жал ми стана за тези възрастни хора /пенсионери са/ .Стояха тук 6 месеца, бабата чистеше, оправяше къщата, занимаваше се с детето, а родителите....ми те си хванаха багажа по едно време и отидоха по разни почивки. Е, вярно в страната обикаляха, но все пак. Накрая бабата ми казваше как брои дните и иска да се прибира в България. Ами как няма да иска - английски не знае, а зетя е англичанин. Поверяват й детето, а те хукват нанякъде. Тя носи отговорност за него през това време и както каза Били "ами ако се случи нещо". Така че аз съм против. Да не говорим колко ми е по-спокойно да си гледам детето без баби . Сама съм си го гледала веднага след раждането, не са идвали да ми помагат и съм доволна, че избрах този вариант.

# 18
  • Мнения: 4 629
И според мен си права!

Не мога да приема за добро бабата да гледа децата, а майката да работи  Naughty Децата са гледат от родителите, а бабите са, за да им се радват и да им помагат (не да поемат основните грижи).

А това да си "изпратя" дето в България за години, за да си работя аз тук граничи със жестокост

# 19
  • Мнения: 3 367
za нас звеното между децата и моята работа е ясла/граднина,а не баба ;
*
не мисля 1е бабите,каквито и да са като възраст и акъл могат да осигурят на едно дете нужното в този век,особено ако не говорят езика,не могат да го заведат до парка(това за америка),не могат да му разберат метафорите защото в 98% са от книжки и филм1ета к бабата не разбира,и са толкова извън контекста 1е идея нямам как могат да у1ат дете на адаптация..;да не говорим 1е много то тях не са застраховани и ако стане някоя беля драмата е биг тайм
*
за мен 3 поколения под един покрив не е добра идея,колкото и голям да е поркива
*
у нас имаше баби общо 3 месеца за 2те деца и с това приклю1ихме
*
не бих си пратила децата в бг,мястото си им е до родителите им,както и обратното
*
това вси1кото разбира се е при нормални условия,има ред осбтоятелтсва когаот няма как,тях не обсъждам;

# 20
  • Мнения: 3 098
Биляна,напълно съм съгласна с тебе!
От раждането до сега,пък и за в бъдеЩе съзнателно не приемам такива гледа4ки.Справих се сама и Ще продължавам да го правя,каквото и да ми коства.
Не мога да искам от майка ми или свекърва ми да идват тук,заЩото са хора дейни,работят,млади са,имат приятели,интереси и хобита в България.Второ,искам да си гледам детето според моите убеждения,което няма да стане,ако друг 4овек се занимава с него.Трето,но от голямо зна4ение съЩо,4е не се задължавам на абсолютно никой.
След време Ще си живея живота и няма да имам ангажимент към никой.
Тази година и двете баби "пяха" в хор  Mr. Green да си оставя детето,те да го гледат,Щом съм настоявала и на градина Щели да го праЩат.Не и това не искам.
Друго неЩо е помоЩа от време на време,например когато си идем в България да го гледат,да му се радват,това е друго и е съвсем нормално.
Или пък ако се наложи тук да влезна в болница,добре Ще извикам някой,няма на4ин.

# 21
  • Мнения: 1 393
Абсолютно съм против да викам тук бабите, за да ми бъдат детегледачки, чистачки, готвачки вкъщи и т.н. Ще ги поканя да ни дойдат на гости и да се порадват на внучето си и това е.
Добре, а къде е разликата?  Wink
Защото аз поне не знам такава бг баба, която ще дойде на гости и няма да захване да помага веднагически- манджи, чистене, какво ли не.
 
Не знам, аз не че съм пример за описаната от Биляна ситуация, даже напротив- майка ми дойде за броени две седмици, когато се роди дъщеря ми и вече месец след това аз си я гледам съвсем сама и други идвания не се плануват скоро- аз си държа на независимостта и индивидуалността, майка ми си има живот и кариера, които няма просто как да остави за повече от две седмици, да не говорим, че аз поне имам зад гърба си един провален брак 90% заради подобни причини  и съм си научила добре урока.  Wink
НО наистина ми се струва, че съдите много крайно. Какво му е лошото на бабите да идват и да "помагат"? Как иначе ще си видят внучетата първо? И второ- както вече някой спомена по- рано- нашите бг баби са  жертвоготовни. Та те едва ли не се радват на подобни повиквания и покани. Май са много малко бг бабите с чужбинска нагласа- пенсионерка, но да си живее втората младост и да ходи по крузове или да обикаля света с дядото.
А и вас не са ли ви гледали баби като малки, не са ли ви пращали по села и градове "при баба" през ваканциите? Просто измеренията сега са различни- едно време децата са ходили при бабите или бабите при децата в рамките на една държава, сега света е отворен, възможностите за пътуване са повече.
Плюс това упражняването на езика и комуникацията м/у баба и внуче- две важни неща, които май няма как иначе да се получат- поне като гледам всички сте единодушни, че не бихте си пратили децата в БГ за повечко време.
Т.е. единственият вариант е ако баба дойде при вас.
Не знам. Идеята ми е, че нещата са индивидуални. И всеки сам си решава. Но аз поне нищо лошо не виждам в това баба да дойде да помага- стига и ТЯ да го иска и всички да са доволни.  Peace

# 22
  • Мнения: 2 032
Аз пък, за кратки периоди, и когато ми се предложи, съм ползвала "услугите" на баби. Майка ми е отворена и любознателна жена и с голямо удоволствие идва, защото си има и свободно време за разглеждане на Лондон, познава и някой друг човек тука. Свеки-не точно, ама това са подробности. Няма нужда да споменавам, че за тях е удоволствие да видят внучетата си и да се почувстват полезни. След двете ми раждания помощта на майка ми беше незаменима. Другият период беше, когато Калина беше малка (според мен) за градина, не можах да намеря гледачка, с която да се чувствам спокойна, и бабите на "смени" ми помогнаха през този период. Наскоро нашите бяха тука  за 3 седмици, част от това време да съвпадне с ваканцията на гледачката, а другата част-те да се пордават на внучетата, и да се разходят из Лондон. Да, има компромис с личното пространство (а при гостуването на свеки, и с моя вътрешен мир  Mr. Green), но за кратки периоди е чудесна възможност за прекарване на време с близките, и аз нас, и за децата.

# 23
  • Мнения: 636
И нашите баби и дядовци са от "жертвоготовните", но не бих им причинила гореописаната от Биляна ситуация. Винаги си предлагат услугите, намекват един през друг да им оставя детето  Joy сякаш за тях съм го раждала  Joy
Шегата на страна. Пристигат от време на време на гости - да се порадват на внучето, но когато и както те намерят за добре. Дано не ме притиска живота така, че да ги моля за услуга, понеже знам, че няма да откажат каквото и да им коства.

Направила съм си сметката още преди да забременея. Да имам достатъчно майчинство, да имам достатъчно доходи за детегледачки, градини, училища. А бабите и дядовците са, да им се радват внуците  и обратно Flutter

Детето на брат ми в Бг е много често гледано от нашите. Но не защото им го тръсват или каквото е там всеобщото мнение. Просто не могат да се оттърват от настоятелната баба  Joy

Последна редакция: вт, 31 окт 2006, 19:48 от Gery R.

# 24
  • Мнения: 636
НО наистина ми се струва, че съдите много крайно. Какво му е лошото на бабите да идват и да "помагат"? Как иначе ще си видят внучетата първо? И второ- както вече някой спомена по- рано- нашите бг баби са  жертвоготовни. Та те едва ли не се радват на подобни повиквания и покани. Май са много малко бг бабите с чужбинска нагласа- пенсионерка, но да си живее втората младост и да ходи по крузове или да обикаля света с дядото.
А и вас не са ли ви гледали баби като малки, не са ли ви пращали по села и градове "при баба" през ваканциите?

Доколкото разбрах, става въпрос за случаи, когато грижите за детето изцяло са прехвърлени на бабите и по този начин последните се жертват, загърбват живота си и страдат.

# 25
  • Мнения: 2 257
НО наистина ми се струва, че съдите много крайно. Какво му е лошото на бабите да идват и да "помагат"?

Според мен в писанието на Биляна ставаше дума за ултра бейбиситването, което някои хора задължително очакват от бабите - онова, при което баба идва, запрята ръкави и то по молба/заповед на дъщерята и бабата има на челото си надпис - "аз отглеждам ( не помагам, а отглеждам) внуче". Не става дума за помощта изобщо, по време на гости, или при някакъв житейски катаклизъм и явна нужда, или пък за безизходна ситуация, когато най-нормалното е близък да ти се притече на помощ, ставаше дума, поне според мен, за целенасочено и с ясно съзнание и от двете страни, използване на ресурсите на институцията "баба". Wink

# 26
  • Мнения: 1 854
"Баби детегледачки" си е направо като работа, а аз не бих натоварила с това майка си.Никой родител не е дльжен на детето си по отношение отглеждане на деца, финансова помощ и материални облаги.В БГ родителите от нашето поколение майка и татко се борят да подсигурят апартамент, вила, образование на децата си и детегледачество на внуците си.В замяна на това повечето деца са неблагодарни, дьржат се арогантно и отвратително.Защо ли не познавам бг семейства, който подаряват екскурзии на родителите си или просто "потупване по рамото" за грижите и това, че са ги отгледали, вместо да ги товарят с гледане на деца например.
Когато родителя пьтува за да види вучето си, примерно е пенсионер и има вьзможност да стои повече, допьлва семейството с помощта си, а не с робските си услуги - да, сьгласна сьм да имам такива гостувания!

# 27
  • Мнения: 4 629

Доколкото разбрах, става въпрос за случаи, когато грижите за детето изцяло са прехвърлени на бабите и по този начин последните се жертват, загърбват живота си и страдат.

И аз така разбрах

# 28
  • UK/София
  • Мнения: 7 681

Доколкото разбрах, става въпрос за случаи, когато грижите за детето изцяло са прехвърлени на бабите и по този начин последните се жертват, загърбват живота си и страдат.

И аз така разбрах
Да, това имах впредвид!
Случия при dessita е най-добър и разбираем според мен-двамата родители заедно!
 MrsG , нормално е майка ти да дойде за раждането-хубаво е и за двете ви!И понеже питаш за разликата, казвам ти как аз я разбирам.Идва да помогне, т.е. при случая на Алиса,  го оправдавам напълно[/b], или идва за раждането.Останалото кратко пребиваване и присъствието на майката на детето в къщи го имам за гости.Нас са ни оставяли при бабите ваканциите, така е!Бабите са си били в България тогава, разбираемо е.Но имах впредвид адаптацията на родителите ни в чужбина.Пак казвам, че случия на Алиса го приемам, още повече любознателна баба.Свекърва ми бе обучена от точка А до точка Б да се предвижва сама.Т.е. от вкъщи до училището и обратно.Темата ми беше за продължителното и системно привикване на баби, да тръгнат за чужбина с ясната представа, че няколко ще са там и САМИ през деня ще се грижат за децата.Без познати и без език.
 Съгласна съм с anette1104 и Вечерница, три поколения под един покрив не си е работа.Създават се много дразги, въпреки всички да искат хармония и в един момент тези дразги избиват.
 Благодаря ви на всички за мненията HugПомогнахте ми да не се чувствам като някоя капризна глезла, след като не съм със същите намерения към бабите!  bouquet
 

# 29
  • Мнения: 198
крайностите никога не са за предпо4итане!!
златната среда-перфектната!
ние сме облагодетелствани от факта 4е живеем в един блок с родителите на мъжа ми!!малката ходи на парт-тайм градинка и 1 ден от седмицата бабата я гледа!не смятам 4е я натоварвам ,напротив-тя го прави с удоволствие!
нека не забравяме 4е и нашите баби са ни гледали...и помагали на децата си!

Общи условия

Активация на акаунт