Спекула на цените на българските производители заради COVID 19?

  • 65 544
  • 1 840
  •   1
Отговори
  • Мнения: 102
Здравейте на всички! Искам да ви попитам следното.Забелязвате ли някъде от около  година, изкуствено завишаване на хранителните продукти.Още преди увеличението на тока и газта.На мен ми направи впечатление,че миналата година цената на олиото скочи рязко. Със оправдание, че имало суша и реколтата е била много малко а търсенето голямо.Тази година цената се задържа висока, въпреки рекордият ръст на реколтата.Сега пък гледах интервю с производител.Който казва, че цените на световните борси били скочили, и за това още олиото е скъпо.Забелязвам също скок във цената на прясното и киселото мляко.Кофичка кисело мляко  под 1 лв няма почти никъде.А  литър прясно мляко гони  3 лв .Имам предвид за българските фирми наше производство.Не тези в големите вериги с тяхна марка или внос.Приятел работещ в малък магазин ми каза, че цените се вдигат от фирмите.И спекулират (използват) кризата от корона вирус като прикритие за изкуствено завишение на цените. От там магазините също вдигат цените.Наблюдебието ми е от провинциялен град не от столицата.

# 1
  • Мнения: 129
Забелязах го и го наблюдавам от доста време...по лошото е че става въпрос за един вид базови продукти, което отвратително спрямо хората със заплати, който не мърдат ...

# 2
  • Мнения: 6 307
Кви спекулации бе, ние почти изпофалирахме тази година. Нормално е като всичко отиде в батака, след това оцелелите или намерилите начин да работят да почнат да го слагат на всички. Образно казано такава е картинката в момента.

# 3
  • Мнения: 11 551
Инфлацията настъпваше и преди Ковид кризата. Държавата се опитваше да противодейства. Как се противодейства на инфлация и икономическа криза? Като се подстрекава оборота на средствата - банките правят всичко възможно да не си държите пари на влог, дават се заеми с ниски лихви. Има и други механизми, разбира се. Целта е хората да развиват бизнес, парите да се въртят, но ето че дойде пандемията и не само че не е възможно да се въртят парите, а много бизнеси приключиха, не се започват много нови, някой просто го карат на оцеляване, затварят се работни места. Неизбежно е! Икономическата криза е световна и пандемията обезсилва всички възможни мерки.
Гледате на производителите като на мошенници, вдигащи цените - кравите същите, млякото същото пък цените растат. Не е така. За да получите, опаковате и доставите литър мляко имате разходи + печалба. В момента разходите значително се увеличиха - като почнете от храната за добитъка, заплати, лечение, опаковки, амбалажи, транспорт. Даже някой си намаляват печалбите, за да не бъде толкова фрапиращо увеличението.
Честно казано повечето хора не се интересуват от нищо освен от собствените си средства - отиват и пазаруват в големите вериги, дори неща на които в кварталния магазин цените са същите. Не се замислят какво става с парите - къде мислите отиват приходите на Била, Лидъл, Кауфланд? Извън граница. Умишлено трябва да подкрепяме родния бизнес, малките магазини. Ако печалбата остане в тях те няма да я изнесат, а ще я похарчат пак тук на наша територия.  Ако ни пука на нас да ни е добре трябва да се гледа малко по-надалеко от собственото портомоне.

# 4
  • Мнения: 12 473
Потвърждавам, аз съм производител и в последните 2 месеца ми скочиха цените буквално на всички суровини с между 20 и 30 %. Отделно на опаковката и транспортните кашони - 50 % увеличение на велпапето и липса на доставки. 20 % скочи и ишлемето миналата седмица, заради поскъпването на тока. Себестойността ми се увеличи значително, практически ми изяде целия марж. Няма как дори леко да вдигна цената, което значи че клиентите ще се одръпнат рязко.
Понякога си мисля, че съм чисто луда да се опитвам да продължавам да правя бизнес в тези условия.

# 5
  • Мнения: 6 307

Angel_wing
Гледаш да устискаш известно време, целта е да не вдигаш първи. След което идват двойните цени и клатиш всички наред. Горе долу така се процедира в тези условия.

# 6
  • Мнения: 12 473
Опитвам се, но това може ако имаш стока на склад. А аз сега тепърва започвам активно да произвеждам, защото влизам в силния сезон.
Нямах свободен ресурс, за произведа значително лятото и да държа на склад до НГ.

# 7
  • Мнения: 6 307
И без стока на склад става, просто се опитвай да не работиш на загуба. Гадно е, щото си хвърляш труда на вятъра, но обикновено след това идва по-добро време. При мен цяло лято съм блъскал като идиот в най-големите жеги без почти никаква печалба, ама сега нещата се обърнаха. Номера е да устискаш в този период, после вече се отплаща.

# 8
  • Мнения: 12 473
Силно се надявам да си прав! 🙏

# 9
  • Мнения: 11 551
Ами няма да стане в момента с висока печалба от единица продукт - ще трябва да се търси компромис с по-ниски цени и печалба и опит за повече оборот и продажби т.е. жертваш себе си - повече работа, същата печалба. Ако в следващите 2 години оцелееш и запазиш миналогодишната печалба може да се потупаш по рамото и почерпиш, че добре си се справила.
Цените на всичко още расттат!
Нещо става с вноса от Китай /още не мога да се ориентирам какво/, което ще е следващия погром за европейската икономика и търговия след вдигането на цените на транспорта миналата година...

# 10
  • Мнения: 14 800
Цитат
Умишлено трябва да подкрепяме родния бизнес, малките магазини. Ако печалбата остане в тях те няма да я изнесат, а ще я похарчат пак тук на наша територия.  Ако ни пука на нас да ни е добре трябва да се гледа малко по-надалеко от собственото портомоне.
Зависи кой,колко има в собственото си протмоне.Как си представяте някой да плаща по-скъпо,за да потръгне на друг бизнеса и така ще се завъртят нещата и стандарта в страната ще се повиши? Laughing Да,всички повтарят тази теория,но практиката  е друга.Независимо откъде съм купувала през годините,стандарта ми не зависи и не се променя от това.Преди да отворят чуждите вериги наоколо  масово пазарувахме в кварталният магазин.Благодарение на нашата подкрепа,семейството се сдоби с къща до София,апартамент на родното Черноморие и имот в Гърция.Винаги са имали скъпи автомобили и са демонстрирали висок стандарт.Като гледам съкварталците не се сдобихме с такива придобивки.Когато отвориха чуждите вериги,ествествено,че хукнахме за по-евтини олио,банани и т.н.Много по-добре е.

# 11
  • Мнения: 12 473
Дорис, транспорта поскъпна също чутовно. И там много фирми фалираха. Ако преди един контейнер стока до/от Азия е струвал 3000 евро, сега е 10000.

# 12
  • Мнения: 1 250
За производителите незнам - забелязвам яки повишения от прекупвачи, дистрибутори и собственици на по-малки магазинчета. Познавам такива най-различни - служители и продавачи са си със същите мизерни заплати, шефовете сменят скъпи коли и купуват имоти, правят и скъпоструващи ремонти напук на кризата и повишаването на цени в строителството.

# 13
  • Мнения: 11 551
Цитат
Умишлено трябва да подкрепяме родния бизнес, малките магазини. Ако печалбата остане в тях те няма да я изнесат, а ще я похарчат пак тук на наша територия.  Ако ни пука на нас да ни е добре трябва да се гледа малко по-надалеко от собственото портомоне.
Зависи кой,колко има в собственото си протмоне.Как си представяте някой да плаща по-скъпо,за да потръгне на друг бизнеса и така ще се завъртят нещата и стандарта в страната ще се повиши? Laughing Да,всички повтарят тази теория,но практиката  е друга.Независимо откъде съм купувала през годините,стандарта ми не зависи и не се променя от това.Преди да отворят чуждите вериги наоколо  масово пазарувахме в кварталният магазин.Благодарение на нашата подкрепа,семейството се сдоби с къща до София,апартамент на родното Черноморие и имот в Гърция.Винаги са имали скъпи автомобили и са демонстрирали висок стандарт.Като гледам съкварталците не се сдобихме с такива придобивки.Когато отвориха чуждите вериги,ествествено,че хукнахме за по-евтини олио,банани и т.н.Много по-добре е.

Точно за това казах, че ако погледа е само в собственото портомоне то логиката е такава - купувам от където ми е по-евтино. + в примера ви има завист, в която въобще не отичтате риска, труда, находчивостта на местния търговец. Да имаш бизнес не е лесно, както се струва на потребителя - риска печели - риск губи.
Да разгледаме какво става с ПЕЧАЛБАТА на малкия търговец от Вашия случай - закупил е имоти = спечелили са местни продавачи, агенти по недвижими имоти, дадена е работа на майстори за ремонт, платен е данък на държавата, ще се плаща ежегодни данъци на държавата. Капиталовложението е местно. Част от тези пари по един или друг начин са се върнали при вас - данъците се харчат за вас, майстори и агенти са си изхарчили средствата и са достигнали по някакъв начин до вас.  Какво е станало с парите, които давате в Лидъл - платени са заплатите на продавачите и печалбата е заминала в чужбина, където собствениците са купили не апартаментче някъде, а цяла сграда Wink и са завъртели парите там. Няма и да видите какво мазарати каза собственика дори Wink Да, вие сте купили стока Х с -10 ст. но тази разлика е за Ваш гръб.
Какво купувате с по-евтината стока от голямата верига? Купувате по-нискокачествена стока. Големите вериги извиват ръцете на производителите за ниски цени, карат ги да поемат и приемат обратно всяка повредена и непродадена стока. И как точно смятате, че се получава ниската цена? Не може да не осъзнавате, че компромисът е само в качеството и малко се разчита на големият брой продажби.

# 14
  • Мнения: 12 473
Дорис, 👏

Общи условия

Активация на акаунт