Херпес и бебе на 9 месеца

  • 962
  • 4
  •   1
Отговори
  • Мнения: 280
Здравейте. В момента съм със завяхващ (но все още е заразѐн) херпес на устата. Вчера докато обядвах, бебето ми допълзя до краката ми и лапна от земята парченце хляб, който явно е бил до устата ми докато се храня. Много съм притеснена, защото тя дефакто е лапнала “заразена” храна, направо си е погълнала вируса, не е като целувка само. Зная, че херпеса е изключително опасен за бебета, дори фатален, често усложнение е вирусния енцефалит, и зная че трябва да я следя за симптоми около 2 седмици, но знаете ли след кой месец инфекцията при тях не е толкова животозастрашаваща? Най-опасно е за новородени, но и бебетата като цяло. Бебка е на 9 месеца. Много съм притеснена, а често педиатрите и личните лекари се смеят на такива притеснения и казват “просто избивка, нищо няма”, а нещата са наистина сериозни. Просто не знам кога точно бебетата излизат от “червената зона”. Аз самата спазвам хигиена до вманиачаване, но ето, белята стана. Лошото е, че имам батко в къщи, който всеки момент може да докара нещо “цветно” от детската градина, и ако бебка вдигне температура заради банален вирус, ще умра от притеснение тъй като не бих могла да знам дали пък не е някое усложнение от херпесната инфекция, с която не знам дали е заразена… Някой да е преминавал през това? Благодаря.

# 1
  • Мнения: 1 580
На мен още в родилното ми казаха - до една година, заради зреенето на нервната им система.
Станалото - станало, носи маска и наблюдавай детето, ако развие симптоми бих потърсилс детски невролог.
Стискам палци 🤞

# 2
  • Мнения: 2 468
Не се вманиачавай.
Бебето ми беше на месец и половина, когато таткото цъфна с херпес на устната, естествено не съм му давала да целува бебето, но то спеше доста често при нас. На мен пък ми изби херпес отдолу след няколко седмици и само, дето не ходех до тоалетна с еднократни ръкавици да не би случайно да пренеса вирусът чрез ръцете си.
Истината е, че малко или много всички хора се срещат с тези вируси през живота си, но не е задължително да се разболеят. Обикновено херпесите се развиват на фона на спад на имунната система или стрес. Това, което си чела за разните там енцефалити и т.н. е според мен много рядко срещано. Опасно е, когато бебето се зарази при раждане, но случаят не е точно такъв.
Според мен спазвай си необходимите хигиенни норми без прекаляване и не го мисли толкова. А да седиш с маска вкъщи, заради херпес - аз лично не бих си го причинила. А и да - по принцип си заразна, докато не паднат коричките, но всъщност най-заразни са първоначалните мехурчета, освен това вирусът не издържа кой знае колко време извън тялото.
Ако беше чак такъв бич Божии нямаше да има човек без херпес на Земята. На мен например никога не ми е излизал на устните, а като бях малка, на майка ми и излизаха брутални. Нито аз, нито брат ми или баща ми сме имали. С мъжът ми сме от 100 години заедно - също не ме е заразил. Аз пък не съм го заразила с моя долен 😄.
Тъй че не е непременно, че от едно залъче на земята нещо ще стане на бебето. Щом имаш друго по-голямо дете, знаеш как пипат и лапат всичко, но така се изгражда естествен имунитет. И на мен не ми беше много ОК, когато детето ми облиза стената на асансьора на първата вълна Ковид и ми стана меко казано лошо, но деца - какво да ги правиш…

# 3
  • Мнения: 42
Херпесът е изключително опасен за новородени, тъй като имунната им система е все още напълно неразвита. Бебе на 9 месеца вече се е срещало с достатъчно бактерии, обитаващи околната среда, които са спомогнали за активирането на имунната система и съпротивителните й сили. В този ред на мисли херпесът вече не представлява такава опасност. Херпесен енцефалит се развива главно от заразяване с вагинален херпес по време на раждане, а не от лабиален. Може и да има случаи на енцефалит от лабиален, но те са при заразяване непосредствено след раждането, когато бебето е уязвимо, заради незрялата имунна система.

Също така ако сте имали херпес и преди, сте предали антитела срещу вируса на бебето си по време на бременността. По тази тема има много информация в интернет може да прочетете, най-общо казано -  дори и да не сте му предала достатъчно антитела, за да бъде напълно предпазено от заразяване, то все пак сте му предала някакви, които ще помогнат на организма му дори и да се зарази да прекара вируса леко.

Последна редакция: вт, 26 окт 2021, 22:30 от Isor91

# 4
  • Мнения: 280
Много благодаря на всички. Дано ни се размине. Маска не слагам, по принцип малко прекалявам с хигиената, а с херпес съм още по-стриктна - но беба реши да ми покаже, че колкото и “перфектно” да пазя всичко, писано ли е, ще стане…
Isor91 aз от много четене съм на този хал. То само за херпеса да четях, добре ще е, но аз от години съм свръхинформирана за много неща и това често ми изиграва лоша шега. Винаги се нахвърлям на най-лошото което може да се случи, но то е защото все ме е страх да не пропусна нещо за което да съжалявам и от там все съм с едни диагнози…🤦🏻♀
За съжаление има случаи на енцефалити и от там фатален край точно от лабиалния херпес при не малко бебета - но права сте, при някои в информацията се уточнвва, че става въпрос за новородени, но на други места казват само “бебета” и затова и аз толкова се притеснявам. Бебе е и на 1 и 2 и на 9 месеца. Иначе съм съгласна с всичко което ста написала, все се надявам, ако има нещо не дай Боже, поне да не е толкова опасно.
Този “филм” с херпеса го играх и с баткото преди 3 години - той беше на 11 месеца, но тогава го целунах по косичката и усетих, че точно тогава избиваше, но всичко беше наред. А сега тази малката, направо си лапна залчето, така че, ако евентуално е било в контакт с устата ми, направо си го е хапнала вируса на 100%.
Относно антителата срещу вируса - и аз това си мислех, но нали казват, че само до 6 месеца пазели бебето, но това което сте написали е напълно логично и се надявам да сте права и все още да има някаква защита. Много ви благодаря за отговора, определено много полезен 😊

Общи условия

Активация на акаунт