Плетене с вестници

  • 7 575
  • 14
  •   1
Отговори
  • Точно където трябва
  • Мнения: 4 751
Не намерих къде да си задам въпросите, затова отварям тема.
Не съм плела до сега, но необходимостта от кутии с определен размер и цвят, които не намирам по магазините ме накара да опитам. И изникнаха няколко въпроса. С какво се слепват тръбичките - лепило за хартия или друго, течно или сухо е по-добре?
Тези, кутии, които се използват за да придадат форма на плетивото после вътре ли остават или трябва да се махнат? Има ли значение за здравината дали се използват дълги тръбички от начало или е по-добре да се съединяват?

# 1
  • Мнения: 12 725
Искаш материалът да е вестници? Не е ли прекалено нетраен? Какво искаш да постигнеш - можеш ли да дадеш линк?
Виждала съм да плетат от тези найлоновите пазарски торбички, определено от този материал би могло да стане кутия. Без лепене, просто плетене на една кука. Може би не разбирам идеята ти.

# 2
  • Пловдив
  • Мнения: 2 136
Майка ми много се занимава с това има групи във фейсбук и много уроци в youtube.
Това, което аз съм виждала от нея и сме говорили.
Тръбичките се слепват с С200 /бяло лепило за хартия, което, като изсъхне става прозрачно/.
Това, което се използва за основа, не остава в изплетения съд, то е просто основа, която се вади преди приключване на творението. Творението се намазва цялото накрая с разтвор С200 и вода не само С200. Един вид се импрегнира. Вади се формата, когато започне да изсъхва. Така втвърденото творение после може да се боядисва и лакира в различни цветове.
В къщи имам няколко такива неща, а майка ми е силно вманиачена по тях.
Не са нетрайни, не се късат, не се чупят. Просто не трябва да се мокрят.
Допълвам: Тръбичките са толкова дълги, колкото позволява използвания вестник /предпочитат се гланцирани брошури за целта/, т.е. дължината им е еднотипна почти. Съединяват се, като краищата им се впъхват една в друга и пак всичко се окрепва с С200.

# 3
  • Точно където трябва
  • Мнения: 4 751
Искам да сложа в едни ниши /рафтове в стаята на детето и за играчките и да ги боядисам с латекс в желаните цветове. Тъй като искам да стоят плътно в нишите, няма как да намеря готови, а и те са в натурален цвят. А и тези за играчките ще са по-големи. До колкото съм виждала готови изглеждат здрави. Не очаквам да се мокрят.

# 4
  • Мнения: 6 651
аз съм виждала плетена черга от найлонови чорапи и чорапогащници. доста интересно изглежда и доста цветно да не очаква човек.

# 5
  • Пловдив
  • Мнения: 2 136
Но изобщо не става въпрос за плетене от чорапи или от торбички тук /неща, на които също съм се нагледала покрай майка ми/. Не става въпрос за плетене на чанти или черги и за плетене с прежда. Става дума за плетене с някакъв тип сламки /в случая от хартия/, както се плетат кошници. Има различни методи, оплетки, мотиви, форми, които се правят, точно, както кошниците и ракитените мебели.

# 6
  • Мнения: 12 725
Мммм... а тогава защо ги лепят? Аз съм плела кошница, приятна техника е, не се лепи нищо.
Значи не са вестници, а хартиени тръбички.

# 7
  • Пловдив
  • Мнения: 2 136
Тръбички направени от вестници. Могат да са направени и от друга хартия, но са предимно от вестници. Лепят се за здравина и удължаване.

# 8
  • нещотърсачка НАРЦИ Love is everything
  • Мнения: 11 963
Преди години имах време за това занимание. И също съм го открила покрай идеята си да си направя кутии за съхранение. Тук във форума, в първите две теми на "Направи си сам от нищо нещо", ако не ме лъже паметта има доста примери. Мен ме бяха впечатлили едни снимки от испански сайтове на шкафове изплетени от вестници. Сега не ги намирам. Във всеки случай не пречи да прегледате темите, и без това са само 5.
...
Тези, кутии, които се използват за да придадат форма на плетивото после вътре ли остават или трябва да се махнат? Има ли значение за здравината дали се използват дълги тръбички от начало или е по-добре да се съединяват?
Както ти е удобно на теб. Правих тази ваза като подарък за сестра ми. Вътрешността е срязано пластмасово шише, тръбичките са от лидълски брошури, съединявани, лепени със сухо лепило. По-твърди са и с тях се работи по-трудно от тези с вестници, но пък става по-здраво. Горната плетеница е от вестници, защото брошурите не могат да се огънат така. Нямам я снимана в крайния ѝ вид, но съм я щракнала в процеса на лакиране с много тъмен лак за дърво, който не е на водна основа.
Скрит текст:

А това е кашон от копирна хартия, който дъщеря ми превърна в ракла, подарък за свекърва ѝ. Даже го тапицирахме отвътре. Закопчалката е само декоративна, а дръжката се ползва по предназначение. Конструкцията на капака си е капакът на кашона, надграден с картонена конструкция и облепен с хартиени ленти. Внимавано е с посоката и гладкостта на поставянето, така че да се получи ефектът на истински капак на ракла. А при лакирането с четката щерката се е стремила да постигне дървесен вид. Имам снимки обаче само в окончателния вариант, нямам от процеса на създаването му.
Скрит текст:

И на нея и на мен това са ни първите произведения по технологията за плетене с вестници, така че не е трудна за изпълнение. Въпреки това все още не успявам да реша как да направя една облечена кутия от торта, така че да остане цяла, и капакът да е оплетен, и да е със същата подвижност при отваряне-затваряне.

# 9
  • Мнения: 1 528
В youtube има много клипове на рускини ! Те плетат и мебели, сандъци и др. Тръбичките са от хартиени ленти, могат да се навиват на куки за плетене или на дървени шишчета. Рускините ги обработват с лепила на основа като С200  и вода, като ги плетат леко влажни да са еластични! Даже ги и боядисват преди плете! Има и видеа как да ги порязваш при удължаване на тръбичките! интересно е! Аз  имам позната, която прави фигурки и ги лакира след това. Покрай нея и аз се запалих, направиш сума ти тръбички, но изплетох едно нещо само,като за пръв път даже стана и сега даже си го ползвам😀

# 10
  • Мнения: 6 651
На мен показаните творения ми се струват много красиви, оригинални и пр. , но както ги гледм ще събират много прах. Повърхостта им ми се вижда да @лепи@ прах , че и да и личи и трудно да се почиства.
Аз мног ообичам да творя, а и да си купувам всякакви красиви творби и сувенирчета , но после гледам да не ми трупат много прах. Затова писах за чергите от найлонови чорапи и пр. Те поне могат да се сложат в пералнята.

# 11
  • Мнения: 1 528
Ето един от клиповете, за които говорих:
https://m.youtube.com/watch?v=ks63dXPuuzk&list=PLFniQ37EzhPS … ndex=1&t=235s

# 12
  • Мнения: 1 886
Здравейте . По темата искам да кажа , че съм гледала адски много снимки и клипчета в инстаграм . Опитвала съм се да правя тия тръбички от вестници , ами не става. Може би хартията трябва да е копирна тъй като е по - твърда. Да плетат големи красоти . Повечето ги правят рускини и си изкарват хляба така. Създават адски невероятни неща. Споделят и подробни технологии как ги правят после ги вържат във вода. Оцветяват ги с мерилка има го само в русия и т.н . Но не намирам безцветен лак за дърво . След който изделията да блестят . Вие какво ще препоръчате ?

# 13
  • Пловдив
  • Мнения: 2 136
Майка ми изпалзва за тръбичките най-обикновени брошури, които пускат по пощенските кутии за супермаркетите. Всичките творения /вкл. тръбичките/ първоначално се крепят на огромно количество С200 или разтвор от С200 с вода. Когато това изсъхне остава прозрачно и здраво залепено. От там нататък има доколкото знам техники за импрегниране, боядисване и лакиране.
Защо лака за дърво трябва да е прозрачен?
Определено в Русия не ползват материали, които не са налични в България. Майка ми също гледа основно руски клипове и групи в интернет.
Лично аз не се занимавам с това хоби, видя ми се твърде трудоемко и омазващо с тези лепила за постигане на добър резултат. Иначе аз показах първоначално тези истории на майка ми, доколкото помня и тя започна да се рови и много се беше вманиачила на нови и нови неща, но е пенсионер и има времето и желанието да се занимава. Никога не е продавала творенеията си, но в дома й е пълно + не малко упички и кошнички у нас.

# 14
  • Мнения: 1 886
Майка ми изпалзва за тръбичките най-обикновени брошури, които пускат по пощенските кутии за супермаркетите. Всичките творения /вкл. тръбичките/ първоначално се крепят на огромно количество С200 или разтвор от С200 с вода. Когато това изсъхне остава прозрачно и здраво залепено. От там нататък има доколкото знам техники за импрегниране, боядисване и лакиране.
Защо лака за дърво трябва да е прозрачен?
Определено в Русия не ползват материали, които не са налични в България. Майка ми също гледа основно руски клипове и групи в интернет.
Лично аз не се занимавам с това хоби, видя ми се твърде трудоемко и омазващо с тези лепила за постигане на добър резултат. Иначе аз показах първоначално тези истории на майка ми, доколкото помня и тя започна да се рови и много се беше вманиачила на нови и нови неща, но е пенсионер и има времето и желанието да се занимава. Никога не е продавала творенеията си, но в дома й е пълно + не малко упички и кошнички у нас.
Ами незнам защо е безцветен. Използват тая мерилка, която я има в различни цветове на дървото, разрежда се с вода потапят ги във вода и след това в тая мерилка и след това на вън да се слушат. Даже дават на други хора да им ги навиват, за да не си губят времето. След като изсъхнат минават с байц и безцветен лак, за да стане по здраво. Плетат какви ли не зайчета купички, мебели и т. Н.

Общи условия

Активация на акаунт