Много суха кожа

  • 904
  • 10
  •   1
Отговори
  • Мнения: 594
Здравейте. Не знам дали проблема ми е за тази тема, ако не е моля модератор да я премести.
Проблема ми , че от три години вече се боря с изключително суха кожа и то само на ръцете. Пробвала съм какво ли не, ходила съм и по дерматолози, но няма никакъв ефект. Моля ако някой е имал подобен проблем да ми сподели как се е справил с него, защото понякога болката е нетърпима, а съм с малко бебе и няма как да продължава по този начин. Както стоя и понякога се отварят рани, от тях тече кръв. Прикачвам и няколко снимки. Преди беше само върху ръцете , а вече тръгна и нагоре  .        

# 1
  • Мнения: 25 588
Ако миеш чинии на ръка или переш на ръка... Няма да се оправиш, докато не се научиш да го правиш с ръкавици (ако не можеш да си позволиш съответната техника или да делегираш тези дейности на друг човек).
Иначе търси кремове с високо съдържание на урея – има всякакви марки, аз лично съм доволна от тези на Neutrogena, MIXA, Glysolid, даже лидълският (и най-бюджетен) SOS на Cien върши работа.
От домашните средства: контрастни бани на ръцете вечер преди лягане, след това намазване щедро със зехтин или свинска мас. Най-добре действа бабешкият крем мас с невен. И спиш с памучни ръкавици.
Друго ефикасно средство е да си забъркаш смес от равни части глицерин, лимонов сок и розова вода. (Ако се цели и избелване на ръцете, се  добавя и една част амоняк). Мажат се ръцете преди лягане и се спи с памучни ръкавици.

# 2
  • Мнения: 2 488
Направи си домашен крем от мас и невен. Вълшебен е!

# 3
  • Мнения: 594
Благодаря Ви момичета!

# 4
  • Мнения: 2 493
Между другото, и бърсането/ триенето с хавлиена кърпа влошава положението, не е само до препаратите.

# 5
  • Мнения: 521
Моята кожа е същата като се застуди- при мен само мазане с хидратиращи кремчета помага и то мазане на често. Любими са ми на Neutrogena, защото мразя пък кремове, които не попиват бързо.

# 6
  • София
  • Мнения: 7 990
Сапун без сапун, мазане с конопено масло, избягване на гореща вода и битова химия до минимум.

# 7
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Тути, всичко идва отвътре. С каквото ще да се мажеш - само поддръжка е. Аз съм така зимите, цепи се кожата и кърви. Боли ужасно.

Провери си хормоните на щитовидната, Вит.Д и цинка. При мен те оказват влияние.

# 8
  • Мнения: 4 347
И увеличаване на водата за пиене - незнам колко пиеш, но определено, трябва да увеличиш количеството вода. Спри мазнини и алкохол ( стандартен съвет, казан ми от дерматолог).
Миеш си ръцете само с топла вода и веднага подсушаваш с мека хавлия. Или памучен плат.
На студеното навън излизаш винаги с ръкавици, а под тях някакъв крем за ръце, че студа изприщва кожата допълнително.
Има сапуни хипоалрегични. Препарати за миене - марката Фрош, който от опит намирам за щадящ - https://remedium.bg/frosch-508/b. Има различни варианти, като аз дори използвам и за под, освен чинии, маси и пране... Струва около 3-4-5лв. най-много и ги има във всеки магазин ( понякога и в левчетата съм го виждала, Кауфланд и други хипермаркети).
Писали са за домакински ръкавици - неудобно е, няма спор, но след като се свикне с тях, неудобството приключва. През деня като шетам, даже се мажа с крем и така слагам ръкавичките.
Микса, крем за тяло за атопична кожа върши работа и за ръце. След като се вредат в ред, количество колкото лешник, ги поддържа постоянно мекички и гладки. Стигнеш ли до нормална кожа не забравяй съветите за ръкавици и постоянен крем (вече без значение какъв) - иначе все едно нищо не си направила.
Един друг крем - той е за особено тежки случаи като твоя, но поне се увери, че нямаш открити ранички. Струва около 10 лв. Можеш да го използваш и за тяло и лице - за суха кожа е идеален.
Провери по възможност и за вътрешни проблеми, но от моят опит ( аз имах такава кожа на ръцете още като тийн) възможно е да е от външната среда, ако кожата е такава само по ръцете. Студено време, студена вода, силни препарати. Ужас. Но е поправимо. Най-лесната маска е с кисело мляко ( сметана) и ръкавички. Едното щипе, другото не, но ефекта е забележителен. Има маски с кокосово и какаово масло или зехтин - избираш едно и си мажеш ръцете, слагаш ръкавички и лягаш.Аз последните ги спрях, защото на два пъти попаднах на ментета - не направиха проблеми, но и не помогнаха...
Сега съм на 30+ и ръцете ми са най-мекичките на света (а на 14 бяха като твоите). Успех.
П.с. Нищо лично към Кака Сийка, съветите са чудесни, но в слуачаят на авторката - контрасни бани на ръцете само вредят. Казвам го от моят опит - редуването на топла със студена вода по-скоро ще раздразни кожата още повече. Така, че това можеш да прескочиш.
Редактирам се за да допълня - намали дезинфектантите. В Лидъл има антибактериален крем за ръце, щадящ кожата. Около 2 лв е в момента, на промоция.

Последна редакция: сб, 30 окт 2021, 22:12 от Vicky_P

# 9
  • Мнения: 594
Много ,много благодаря за щателния коментар. Ще си взема забележка.
Дезинфектанти не ползвам от година вече. Препарати използвам само и единствено на Фрош и мия ръцете си с детски сапун. Просто на малката шишето се мие след всяко ядене, биберони, предполагам знаете как е и за ръкавици просто е немислимо. Като чистя слагам, но попринцип едно 2 часа общо за деня съм на мивката. 😀
Но ще пробвам някои от нещата, които последната дама ми препоръча.

# 10
  • Мнения: 4 347
Има едни тънички, латексови ръкавици ( като медицинските). Можеш с тях да миеш, като след миене си подсушаваш много добре ръцете в ръкавиците и така ги изкарваш. Този чифт може да си го пазиш само за бебешки неща.
А ако се наложи да готвиш кайма, месо или риба също можеш да слагаш такива ръкавички. Е, от риба, ще се хвърлят, но в останалите случаи можеш да ги измиеш и подсушиш, за да миеш с тях чинии после. Примерно. И да допълня за маската с мляко и сметана. - с тях се седи около 20 мин.  не повече. С другите, се седи повече.

Последна редакция: сб, 30 окт 2021, 22:44 от Vicky_P

Общи условия

Активация на акаунт