Трепетите на един бъдещ татко. Нашите специалисти отговарят на вашите въпроси!

  • 9 233
  • 25
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 111
Емил Христов-Емо: Всеки път ли, когато къпем бебето, трябва да слагаме във ваничката измиващо средство?

Д-р Стоилов: Аз не го препоръчвам. За мен след третия месец е опционално, иначе няма нужда. Водата сама по себе си е достатъчна. Но както споменах, ако продуктът е достатъчно деликатен, може да го добавите.

# 16
  • Мнения: 111
Емил Христов-Емо: Трябва ли да нанасяме хидратиращи кремове и върху лицето на бебето?

Д-р Стоилов: Не е задължително, но трябва да се наблюдава зоната около устните – тя е по-чувствителна и обикновено по-суха и зачервена. Ако продуктът позволява да бъде нанесен върху лице, то тогава може да се използва в областта около устните и бузите.

# 17
  • Мнения: 111
Емил Христов-Емо: Какъв съвет бихте дали на всички бъдещи татковци?

Д-р Стоилов: Като лекар бих казал, на теб, Емо, и всички бъдещи татковци – да имат вяра в децата и да знаят, че те са силни. И въпреки че изглеждат като едни малки, чупливи куклички, всъщност те са много по-здрави от нас. Колкото по-малко е едно дете, толкова по-здраво е. Така че татковците да не се плашат. Децата са чувствителни, но са много здрави. А като татко пожелавам и давам съвет да се наслаждават на всеки един момент, дори на баналните като миене на дупе или приспиване, защото след време започват да липсват. Аз имам дъщеря на 5 г. и син на 3 г. и вече ми липсва това време... дългите и безсънни дни и нощи. В момента то изнервя, но после човек си спомня за това време с носталгия. Трябва съзнателно да се наслаждаваме и да знаем, че този период минава и дори ще ни липсва.

Д-р Пеев: Определено е много ценно време. Децата растат толкова бързо..., колкото и клиширано да звучи това. Отделяйте време, грижете се. Като лекар бих казал, че не трябва да се фиксирате прекалено много върху нещата, които се правят. Децата са най-добрите учители и те сами ще ви покажат как най-правилно да се грижите за тях. Бъдете спокойни, защото притесненията се предават обикновено и към децата. Спазвайте препоръките, които ви дават лекарите. Ако нещата не се получават както трябва – отново потърсете специализирана помощ, това е моят съвет.

# 18
# 19
  • Мнения: 111
Емил Христов-Емо: Първият ми въпрос е към д-р Пеев, а именно – колко често идват родителите с бебета и каква е най-честата причина за консултация?

Д-р Пеев: Родители с бебета при мен идват с оплаквания по темата, която именно днес ще разискваме, а именно сухата кожа, атопичната кожа. Това са най-честите оплаквания, с които ни посещават тези притеснени родители. Освен това има и други състояния при малките бебенца и деца. Това са вродените хемангиоми. Това е другата причина, поради която ни посещават, но определено на първо място е проблемът със сухата кожа и атопичната кожа.

Емил Христов-Емо: А имате ли статистика колко често се случва това при децата?

Д-р Пеев: Да, има по-скоро една световна статистика, така да го кажем. За България съвсем наскоро четох данни, които сравнително тревожно съобщават, че всяко пето дете страда от някаква форма на атопия, като атопията не е само сухата кожа, това са друг тип алергии като астма – различни видове, като сенната хрема примерно… В световен мащаб около 20% от децата имат проблем с атопичната кожа.

# 20
  • Мнения: 111
Емил Христов-Емо: Какво причинява атопия и как можем да намалим риска това да се случи?

Д-р Пеев: Много се знае за атопичния дерматит, но като една химера, като заболяване като много други, с които са свързани много фактори като генетичният момент, имунно състояние на кожата и много други, няма нужда да навлизам в детайли… Ние знаем отделни парчета от целия пъзел, но все още нямаме пълната яснота защо и как се случва, но във всички случаи има много фактори, които го причиняват, едно от които е генетичната предразположеност, другите са различни процеси в имунната система на кожата, които се случват, и отключващи моменти, разбира се. Всичко това води до едно по-лесно възпаление на кожата, нейното лесно алергизиране, а то е вследствие на това, че се нарушава една основна функция на кожата – нейната защитна бариера. Тази защитна бариера е изградена от един филм и при децата, които са с атопична кожа, този филм е нарушен, така че много по-лесно се алергизира тази кожа, изсъхва, защото водата се изпарява буквално от кожата и това води до нейното хронично възпаление.

Емил Христов-Емо: А има ли как да намалим риска това да се случи?

Д-р Пеев: Ами, за съжаление, това по-скоро като генетичен проблем няма как да се предотврати, т.е. то или ще се случи, или няма да се случи. Но това, което може да се направи, е да се използва подходяща грижа за бебенцето, когато страда от този проблем, за да може да се минимизират тези възпаления, да се минимизират рецидивите и този период, който не е никак благоприятен както за самото детенце, така и за родителите, защото те също са ангажирани в целия процес, този период да мине по-леко. Защото, за щастие, в голям процент от случаите той преминава. Ние му казваме, че се израства във времето, когато детето порасне и това е добър процент от хората, които нямат проблем, когато пораснат.

# 21
  • Мнения: 111
Емил Христов-Емо: А какъв съвет ще дадете на хората, които забелязват примерно раздразнение или зачервяване на кожата на детето?

Д-р Пеев: Зачервяване и раздразнение на кожата може да има от много неща, това не е задължително да бъде атопичен дерматит. Така че не трябва да се вземат прибързани заключения какъв е проблемът. Трябва да го наблюдават, да се види общото състояние на кожата как е, дали е по-суха, дали е т.нар. „изпръхнала“ кожа, дали има на места леко като люспички… И другото, което е важно да се види – къде е точно това зачервяване. Дали е по бузите повече, по ръчичките, дали има по скалпа, дали е по главата зачервяването… В общи линии е много трудно, особено когато са много малки, да се постави диагноза и да се знае какво точно да се направи. Моят съвет е да се използва хубава козметика, максимално чиста козметика…, чиста от парабени, от аромати…, за да се види как ще реагира. Ако няма подобрение, моят съвет е да се потърси специалист.

Емил Христов-Емо: Казахте за бузките, за главичката, а за под памперса ако се появят раздразнения и такъв изострен дерматит…?

Д-р Пеев: Това, може би, задължително се случва... Така показва практиката и аз като баща… В тази област е нормално да се получават такива раздразнения, те са поради самото запарване при носене на памперс: когато пишка, когато ака, кожата се замърсява, там е по-чувствителна и се получава т.нар. „памперс“ дерматит. В тези състояния моята препоръка е да си имате един продукт, който е с мед и с цинк, леко подсушаващ и който върши, според мен, нелоша работа в началните етапи, когато е позачервено и сочно, и да се пробва по този начин да се успокои дразненето, защото медта, цинкът много добре успокояват кожата на това място. Ако това вече не помогне, понякога има неприятни инфекции гъбични, които се наслагват, добре е пак да ви види вашият педиатър или дерматолог.

# 22
  • Мнения: 111
Емил Христов-Емо: А общо, какъв съвет ще дадете на хората с деца с атопичен дерматит? Как да подхождат, как да се грижат?

Д-р Стоилов: Наистина като съвет – трябва да са малко и точно нещата, не трябва да се прекалява с броя, с миксирането на различни козметики, не води до добър резултат. Пробва се едно нещо, хубаво е да са на една марка измиващият и подхранващият продукт, и просто да се наблюдава.
Преди малко д-р Пеев говореше за този дерматит под пелените – да, понякога се наслагват гъбични инфекции. Въобще този проблем е чест, почти няма дете, което да не се е сблъсквало. Всички носят пелени, в 99,9% ще имат някаква кожна изява на това спарване или бактериален растеж. Но това не е болест, това е нещо, които наистина има нужда от подсушаващ крем и от един овлажняващ и подхранващ изобщо в цялата област. Така че малко, но качествени неща, проследяване и при нужда консултация с педиатър или дерматолог.


Д-р Пеев: Ако мога да добавя, защото мисля, че това е същината на темата днес, какви грижи да полагат, освен това, което каза д-р Стоилов, бих разширил моите съвети не само към домашната грижа, а и към подходящата температура в стаята, която не трябва да е прекалено висока, това е изключително важно.

Когато децата имат проблем със суха и атопична кожа, да се проветрява често, влажността на въздуха е много важна също така, а използването на вани и къпането на детето трябва много добре да се прецизира и да се следи. Основно правило е да не се… Времето на престояване във водата не трябва да е прекалено дълго, защото самата вода има свойството да изсушава кожата. Така че моят съвет е до 5 минути това нещо да се случва, след което, когато изкарате бебето, да не се търка с хавлията буквално, за да се изсуши, а съвсем леко да се попива, за да може да остане все пак някаква влага и до 3 минути след това да използвате някакви хубави, хидратиращи продукти. Такива са със сигурност и продуктите на La Roche-Posay, серията LIPIKAR, които много добре възстановяват кожата, омазняват я и предотвратяват рецидиви. Носене на чисти, памучни материи, трябва хубаво да се види какви перилни препарати се използват за пране на дрешките на бебенцето. Има специални, подходящи такива продукти, така че грижата не се свежда само до козметиката, а трябва да се погледне общо.

# 23
  • Мнения: 111
Емил Христов-Емо: Kакво мислите за кортикостероидните кремове?

Д-р Пеев: Те са едно от основните лечения за много кожни заболявания. Но ако трябва да говорим за кортикостероидни кремове при бебета със суха и атопична кожа, моят съвет е следният – това трябва да бъде назначено от специалист. Тъй като това е лекарство и то помага в някои случаи, определено помага, особено когато има силно възпаление и понякога не можем без него. Но това трябва да бъде проследявано, не трябва да се самоназначава такава терапия със сигурност, защото тя крие своите рискове. Тези рискове не са толкова от страна на това, че ще му навредим генерално на детенцето, а това, че кожата започва да привиква към този продукт и когато се спре, има един такъв феномен на връщане на топката – като се удари в стената, тя се връща. Т.е. кожата започва да си го търси и ако не се намаже кортикостероидът, състоянието се влошава. Значи много умерено, много прецизно, само под контрола на лекар, поне в началото… Аз имам родители, при които, след като се убедя, че те са достатъчно въвлечени в поддръжката и грижите за детето си с атопичен дерматит, давам съвети как точно, кога, какво да се използва. Това е моят съвет.

Д-р Стоилов: Този … феномен, за който спомена д-р Пеев, той е всъщност големият проблем, че отново и отново трябва… Ясно е, че кортикостероидите са основен стълб в лечението на обострения атопичен дерматит, но има нещо, което само искам да добавя, че целта на едно поддържащо лечение е да отдалечим употребата на кортикостероиди. Именно това правят продуктите на „Ла Рош-Позе“, серията „Липикар“ и конкретно техният балсам, създавайки един филм, който предпазва, че реално ни позволяват да отдалечаваме кортикостероидите и да поддържаме една нормално здрава кожа.

Емил Христов-Емо: Един вид не е нещо, което да се използва за самолечение, задължително трябва…

Д-р Пеев: Категорично. Имал съм такива случаи в практиката, че може да ви настръхне косата. Защото кортикостероидите са най-различни видове, има много мощни, има слабо мощни, има създадени за такива проблеми при дечицата, и трябва много внимателно с тях.

# 24
  • Мнения: 111
Емил Христов-Емо: Имаме и потребителски въпрос от BG-Mamma, свързан с крусти по скалпа на момченце. То вече не е бебе, крустите намаляват, но все още са там. Какъв съвет ще дадете?

Д-р Пеев: Това не е необичайно. Тук, ако е момченце и не е бебе, може да не става въпрос задължително за атопичен дерматит, по-скоро вероятно е да е себореен дерматит, едно друго такова състояние, което отново е свързано с малко дразнене и лющене на кожата, в случая локализирано по скалпа. Съветът ми е – има специализирана козметика за този тип проблеми, някои му казват круста лактеа, проблем, при който при съзряването на кожата се отделя повече мазнина и понякога, примесена с едни гъбички, които нормално всеки от нас си ги има по кожата, започват да се хранят, да се развиват и се образуват тези корички. Нищо тревожно няма в това, просто трябва да се използва подходяща козметика, може би с много лека форма на киселини, които да спомогнат естествено да се излющят тези корички. Не знам в конкретния случай за каква възраст става въпрос, но има и специални четчици, с които може да се помогне тези корички да се изчистят от скалпа. Но дори и да не се прилага нещо, с времето това отшумява.

Д-р Стоилов: И с едно измиващо следство, което реално е от 0+, защото наистина не знаем възрастта, но да кажем Syndet на La Roche-Posay от серията LIPIKAR е такъв продукт, който е предназначен и за такива крусти, и за новородени. Всъщност едно нежно измиващо средство, без детергенти и парабени, и то е много удачно за такива случаи, пък и при възрастни хора, защото за някои хора това е проблем за цял живот.

# 25
  • Мнения: 111
Емил Христов-Емо: Има и друг въпрос от потребител на BG-Mamma: момиченце с много суха кожа, която лесно се зачервява. Въпросът е какви продукти бихте препоръчали за лице през зимния сезон?

Д-р Пеев: Това също е много често срещано състояние, заради вятъра, студа и изсъхването на въздуха като цяло. Препоръката ми е отново – абсолютно спокойно могат да използват серията „Липикар“, която е достатъчно защитна и достатъчно балансираща и възстановяваща кожата, която е склонна да изсъхва и е чувствителна. Запазва влагата в кожата. Продуктите са много подходящи. По-скоро тук въпросът е кога се нанасят, защото… Виждал съм ситуации, в които, когато кожата изпръхне, е по-червена, родителите бързат да сложат крема, докато са навън. Това за мен не е много правилно и по-добре е да се отиде в някакво затворено пространство, където температурата е що-годе нормализирана, да се сложи продуктът на бузите, на лицето, да се изчака малко да попие и след това да се излезе навън. Защото тези продукти съдържат вода, най-общо казано, и когато се излезе навън, в този студ, водата става по-студена и това дразни бузите и кожата още повече. Така че е важно как ще се нанася, а иначе има изключително добри продукти.

Общи условия

Активация на акаунт