Кестените - как?

  • 6 514
  • 23
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 491

леко се цепва с нож (аз имам специална машинка)

Lennie, каква е тая машинка  newsm78

# 16
  • Мнения: 6 167

леко се цепва с нож (аз имам специална машинка)

Lennie, каква е тая машинка  newsm78

нещо, като нож, от едната страна има място за поставяне на кестена.
натискаш и то прави среза.
абе... тъпа работа е в общи линии, рядко го използвам, не прави мн. дълбок срез, предпочитам с ножа

в българия кестените явно не се обработват и затова са червиви. или ги събират по горите.
аз купувам култивирани мутирали кестени без никакви червеи, дупки и тн, големи, дебели и лъскави.

колко струват  в БГ сега ?! да сравним цената...

тук килограм купувам за 2,80 евро ( малки или на промоция) и 3,99 за килограм големи, хубави кестени.

# 17
  • С питане до Цариград, стига се, но с ... отзад!
  • Мнения: 6 406
Ние обикновено ги варим. Пробвам и така разбирам дали са готови. Обичам ги и печени и това беше единственото странно нещо което ми се ядяло докато бях бременна, направо се бях побъркала за печени кестени.

При нас в квартала са м/у 1,70 и 1,80лв средни, нито много едри нито много дребни, от различни сортове (имат различен вкус нищо, че ги взимам от една щайга), но поне не са червиви (на 2,5кг да има 10-15 червиви или развалени.)

# 18
  • ES
  • Мнения: 2 172
.......
нагрявам  тефлонов тиган на много силен котлон ( моите са газови) и пускам кестените.
отвреме навреме ги обръщам. ако е газов и силен котлона, стават за 10ина минути.
гледа се да се обръщат често, за да не загарят ( не винаги възможно).
......
Значи стават и в тиган, без накисване във вода?
 А вътре имат едни космати обвивки, те как се махат

# 19
  • Мнения: 6 167
.......
нагрявам  тефлонов тиган на много силен котлон ( моите са газови) и пускам кестените.
отвреме навреме ги обръщам. ако е газов и силен котлона, стават за 10ина минути.
гледа се да се обръщат често, за да не загарят ( не винаги възможно).
......
Значи стават и в тиган, без накисване във вода?
 А вътре имат едни космати обвивки, те как се махат


Не, когато ги печеш в тиган ( или директно на котлон) няма нужда да ги накисваш във вода.
Като ги срежеш леко тя кората сама се отделя при печенето. после ( ако са срязани правилно), много лесно се белят, остава си 'гол' кестен.  Peace

# 20
  • България
  • Мнения: 430

леко се цепва с нож (аз имам специална машинка)

Lennie, каква е тая машинка  newsm78

нещо, като нож, от едната страна има място за поставяне на кестена.
натискаш и то прави среза.

абе... тъпа работа е в общи линии, рядко го използвам, не прави мн. дълбок срез, предпочитам с ножа

в българия кестените явно не се обработват и затова са червиви. или ги събират по горите.
аз купувам култивирани мутирали кестени без никакви червеи, дупки и тн, големи, дебели и лъскави.

колко струват  в БГ сега ?! да сравним цената...

тук килограм купувам за 2,80 евро ( малки или на промоция) и 3,99 за килограм големи, хубави кестени.



Цената сега е между 1.20 - 1.50 лв.. Аз предпочитам да има червей, гарантирано, че са екологично чисти.

# 21
  • Мнения: 920
Примопнихте ми ония години, когато по улиците на едни дървени колички се продаваха кестени. Топли, топли, парят ти в ръцете. Никога не съм можела да ги докарам така. Сигурно е вкусът на детството.

# 22
  • Мнения: 54
Майка ми ми ги приготвяше в тенджера под налягане, като преди да ги сложи само ги измиваше и посоляваше. След като заврят ги отсавяше за около 30 минути.
За този уикенд бяхме купили кестени от Испания, защото се готвехме за сбирка в планината и бяхме особено зарибени от печените на пушек кестени в Испания и Португалия. Там ги пеката върху тенекиена плоскост, поставена върху варел, в който явно беше запалено нещо + морска сол. Виждала съм, че ги цепват през средата, но с какво не знам. Понеже никой друг от компанията не знаеше как да ги приготви кестените, а и идеята си беше моя реших да опитам. Една част просто ги сварих, лично на мен варени повече ми харесват, защото са по-сочни. Сложих вода, колкото да са покрити да не изври, около 2 супени лъжици сол, не съм ги рязала отникъде. Захлупих тенжерата с една чиния, защото капак не открих, но и по-добре, защото така успяха да се задушат. Варих ги около 30 минути, а ги проверявах с леко стискане да видя дали са омекнали. В крайна сметка станаха много вкусни, може би единственото проблемно беше, че беше голяма занимавка беленото им, но все пак и семките трябваше да си белим, така че Simple Smile Останалите кестесни реших да ги направим на жар. Една добра духа си поигра доста, докато им направи цепки през средата. Забавих да ги посоля, а жарта седяха около 30-40 мунити. Станаха малко прашни, но се белеха страшно лесно. На повечето хора им допаднаха по този начин, защото са по-хрупкави.

# 23
  • София
  • Мнения: 2 671
Цитат на: Alisa link=topic=138156.msg2636976#msg2636976 date=1162543106
[/quote

Цената сега е между 1.20 - 1.50 лв.. Аз предпочитам да има червей, гарантирано, че са екологично чисти.

Брей, аз май нещо се минах - купих ги за 3 лв., а уж нашия пазар - Д. Петков не е скъп  newsm78

Общи условия

Активация на акаунт