The Wheel of Time / Колелото на времето

  • 20 025
  • 625
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 32 047
Абе помня, че Нинив бялото не е слагала и това се споменава няколко пъти.

# 61
  • Мнения: 18 378
Да, вярно че не слага бялото, но преди  да стане Посветена я учат Сюан и още няколко, та не преминава директно, а си има приравнителни курсове.

Впрочем на Нинив изпитанията и за Постевена и за Айез Сейдай бяха най-жестоки и се радвам, че накрая им се опълчи. Айез Сейдай нямат сърца, често в името на някаква кауза са склонни да избият много хора и после да се оправдят какво можело да стане, когато Създателя би следвало да съди какво е станало, а не какво ще  стане. Делата са важни, не намеренията.

# 62
  • Мнения: 9 243
В крайна сметка Нинив не е новачка,а след кратко обучение става  Приета - под Айез Седай,но над Новачките.

# 63
  • София
  • Мнения: 27 301
Изгледах преди малко трите епизода, таман се класирах за следващите три.
Странно решение, 3х3х3

Аз отново да кажа, че не съм чел книгите, ще го направя със сигурност един ден, но да видим кога.
Знам някои неща от обща култура, но естествено над 90% от нещата не са ми ясни и тепърва се запознавам от епизодите. И естествено в мой стил, не чета и не гледам нищо предварително, за да не се спойлирам.

Ами не знам какво да кажа, уф. Ще го напиша както при Фондацията. Трябва време и трябва да се оцени цялостно сезона. Или хайде поне да минат 6 епизода. Засега не съм особено впечатлен. Добър е, ама я няма тази специфична тръпка, този пламък, искра. Аз много вярвах, че тази поредица може да се окаже следващите Тронове и да има яко мнения, вълнения, обсъждания, а то едно такова спокойно и тихо. Като сериала. Много обран, тих и коректен. Прекалено даже. Стриктно изпълняващ всички нови фашистко-леви разпоредби. И си казах така, добре че Троновете не започнаха да го правят в тези тежки времена в които ние старите фенове на филмите и сериалите трябва да живеем. Само това ще кажа и спирам.

Най-много ми хареса епизод 2.

Плюсове:
сценографията ; операторската работа ; тролоците ; вълците ; Перин (това момче играе страхотно, талант е) ; Ранд ; Лан и Нинив. Последната ме кефи на макс, обичам такива дивачки в добрия смисъл на думата. И е много красива.
Хора кажете ми, че Ранд е преродения дракон, защото ще избеснея ако е очевидното - тази пикла Егвийн. Аман от този див феминизъм. То явно и книгите са такива, ама не вярвам там да е така, убеден съм. Трябва да има някакъв паритет.

Минуси:
каква е тази шапка? Каква е тази музика? тц тц
Все едно гледах някакъв микс от Властелинът на пръстените и Хобит. ЛОЛ, така ли е в книгите или просто сериала е преписвал от трилогията на Джаксън?
А това с тъмната и светлата страна и като цяло с единствената Сила, ами все едно гледам Стар Уорс.
Егвийн е ужасна. Не може да играе горката. Само заради афроамериканската квота ли са я взели? Тотал щета.
Очаквах повече от голямата Розамунд Пайк, но дотук не ми е убедителна, сори. Мат ме дразни също.
Не може половината каст да ти е неубедителен в една толкова мащабна продукция и да имаш големи претенции.
Друг минус ми е размаха. Вижда се, че са похарчени много пари, добре са се справили с декори и ефекти, но някак си ми стои камерен. Не мога да усетя този огромен и сложен свят. Това е доста тревожно. Ще дам за пример Фондацията. С много по-малко пари се е получило много по-добре.
И кога ще разберем повече за основния наратив?



И сега имам няколко въпроси към експертите на книгите тук

Отново за преродения дракон. Ранд ли е? Да, ще си плюя на принципите сефте, но искам да знам, защото се ядосвам.

Айез Седай или Ай Седай, кое е вярно изписване на Бг?

Аз разбрах, че и мъжете могат да са магьосници, но Тъмния е направил нещо, проклятие ли що ли и те са като прокълнати. Тези червените сестри и те ли са Айез Седай? Те като някаква инквизиция за мъже ли са?

Перин върколак ли ще става? Вълците го следват и напътстват. Него не го ли рани тролок? Какво общо има това с вълците? Дано не мине към тъмната страна, уф.

Каква му е играта на избрания/дракона? В истински дракон ли се превръща (съмнявам се) или е метафора?
Че може да спаси или унищожи света, в зависимост кой се докопа първи до него или в зависимост от това как ще отприщи Силата си?

От обща култура знам, че имаме Бог/Създателя, който е сътворил света и е създал колелото на времето, което се върти и тъче шарката от нишки, като си  представете  че  всяка нишка представлява съдбата на всеки човек. Това значи ли, че няма свободна воля? И че всеки си има съдба и предначертан път или не е така и нишките могат да се прекъсват или създават наново?
И също така знам, че това Колело се задвижва от единствената Сила, която пък се дели на мъжка и женска. Така ли е? И защо тогава в сериала е на 90% женска? И всички тези неща ако не ги знаех щях да се пуля като не знам какво...
Правилно ли знам или бъркам?
И последен въпрос. Каква му е играта на Тъмния? Той Бог ли е, какво е? Явно е големия съперник на Създателя. Ама като Дявола спрямо Бог или нещо различно? Той иска да унищожи света или да го подчини на своята воля? Защото има разлика. Едно е да унищожиш всичко и съвсем друго да убиеш всичко добро и да превърнеш света в мрачно и жестоко място, като душата му (образно казано)?

Simple Smile

# 64
  • Мнения: 9 243
Като цяло КнВ е много различно от ИнТ.Джордан е черпил вдъховен от Властелина и митологии от различни народи.

Отново за преродения дракон. Ранд ли е? Да, ще си плюя на принципите сефте, но искам да знам, защото се ядосвам.
Скрит текст:
В книгите Моарейн знае,че търси мъж.Няма колебание дали е мъж или жена.
Давам в скрит текст името, ако все пак искаш да култивираш още търпение.
Скрит текст:
Ранд

Айез Седай или Ай Седай, кое е вярно изписване на Бг?
В моя превод е Айес Седай,но половинката ми каза,че в българския е Айез Седай и за това него използвам.


Аз разбрах, че и мъжете могат да са магьосници, но Тъмния е направил нещо, проклятие ли що ли и те са като прокълнати. Тези червените сестри и те ли са Айез Седай? Те като някаква инквизиция за мъже ли са?
Скрит текст:
Жените и мъжети могат да черпят сила от Верния извор.Сайдар е женската половина.Сайдин е мъжката половина. Всеки пол може да черпи сила само от своята половина.Мъжката половина е покваренa/замърсенa.При едно от затваранията на Тъмния той си отмъщава като опетнява сайдин и така когато мъжете го използват полудяват.
Червените също са Айез Седай. Дам,нещо като иквизиция. Като цяло се съсредоточват в търсенето на мъже които могат да приливат и да ги обезвредят,да им прекъснат достъпа до извора.

Перин върколак ли ще става? Вълците го следват и напътстват. Него не го ли рани тролок? Какво общо има това с вълците? Дано не мине към тъмната страна, уф.
Скрит текст:
Не,не е върколак.Може да говори с вълците и други като него.В Колелото вълците са на светлата страна.

Каква му е играта на избрания/дракона? В истински дракон ли се превръща (съмнявам се) или е метафора?
Че може да спаси или унищожи света, в зависимост кой се докопа първи до него или в зависимост от това как ще отприщи Силата си?
Скрит текст:
Метафора.По-скоро титла. Другите народи като аилите го наричат "Този,който идва със светлината".
Светлината се приема като твореца на света,а Тъмния като негов антипод.Прероденият Дракон е героят от страна на светлината,който трябва да се изправи срещу Тъмния.


От обща култура знам, че имаме Бог/Създателя, който е сътворил света и е създал колелото на времето, което се върти и тъче шарката от нишки, като си  представете  че  всяка нишка представлява съдбата на всеки човек. Това значи ли, че няма свободна воля? И че всеки си има съдба и предначертан път или не е така и нишките могат да се прекъсват или създават наново?
И също така знам, че това Колело се задвижва от единствената Сила, която пък се дели на мъжка и женска. Така ли е? И защо тогава в сериала е на 90% женска? И всички тези неща ако не ги знаех щях да се пуля като не знам какво...
Правилно ли знам или бъркам?
Скрит текст:
Книгата като цяло не засяга темата за свободната воля.Както в Westworld(примерно)
Спиците на колелото обхващат всичките светове и реалности.Има 7 спици като всяка представлява дадена епоха, една минаваща, една винаги отстъпваща и една приближаваща.Животът на хората се използва за заплитане на нишките на колелото.Освен това няма точно определено време за завъртане на колелото. Нишките могат да се скъсат,но това означава,че никога повече няма да са част от колелото.Ако не се бъркам само Светлината може да създава нишки.
В момента в сериала сайдин е опетнен и мъжете които го използват полудяват.По-късно Ранд изчиства покварата и мъжете могат да приливат без да се страхуват,но до този момент почти само жените преливат/използват Верния извор.

И последен въпрос. Каква му е играта на Тъмния? Той Бог ли е, какво е? Явно е големия съперник на Създателя. Ама като Дявола спрямо Бог или нещо различно? Той иска да унищожи света или да го подчини на своята воля? Защото има разлика. Едно е да унищожиш всичко и съвсем друго да убиеш всичко добро и да превърнеш света в мрачно и жестоко място, като душата му (образно казано)?
Скрит текст:
Дам,добро срещу лошо, светлина срещу мрак,Бог срещу дявол.
Тъмния е злото във вселената. Светлината и Тъмния се разбират като енергия. Тъмният иска да  разруши колелото и да преработи света по свой начин и образ.

Последна редакция: пт, 26 ное 2021, 08:49 от Tuon

# 65
  • Мнения: 48 023
Така като ги чета тия неща,се сещам как беше в книгата, ама иначе....
Според мен Фондацията добави здравословна доза осъвременяване и екшън ( с книгите не мога да се справя, много са досадни). В Колелото засега няма такова нещо. Самите книги са много различни като атмосфера от Троновете. Атмосферата е предадена достоверно, в крайна сметка... което всъщност не се и харесва...все пак е сериал и очакваме повече.

# 66
  • Мнения: 32 047
Тролоците и вълците
Скрит текст:
Ами те са врагове. Вълците не понасят тролонците и обратното. В книгите дори вълците се включват в не една битка с тролоци.
И много искам да видя това в сериала. Вълци с/у тролоци.
Също така неслучайно мисля, че вълците караха Перин и Егвийн да вървят в определена посока. И как само спряха да ги преследват.
Четох теория у фейса. За жената на Перин. Възможно е да се разкрие, че е мраколюбка. Тя се е била надвесила над Перин. Смята се, че е искала да го убие. Също така съм убедена, че беше бременна.

Колкото до сайдин и сайдар
Скрит текст:
В последните книги имаше 1 или 2 жени, можещи да използват мъжката половина. Забравих всъщност. Май бяха отстъпници, които преди са били мъже, Тъмния ги връща като жени и затова могат да преливат другата половина.
Лорд Сняг да даде повече инфо тук.

# 67
  • Мнения: 9 243
Според мен жената на Перин не беше нищо повече от показване на един обикновен живот. Село, семейство, работа,забавления и т.н. После идва някой с мисия и извежда героите от познатата му среда и ги води по пътя като им казва,че имат мисия,но не и как да я изпълнят.
Не мисля,че има някакво значение дали е мраколюбка,едва ли ще я споменат повече,а и не го даваха да тъгува много.

А,да,Тъмния връща
Скрит текст:
не помя кой Blush като Аран'гар,за да се внедри в бунтовническата Айез Седай и да държи двете фракции една срещу друга,но той продължаваше да използва сайдин.

# 68
  • Мнения: 32 047
Още сутринта излезе, но няма субтитри.
Има коментари, че някакви големи промени имало.
Знаех си, че ще стане така.
Някой гледал? Дайде спойлери Grinning

# 69
  • Мнения: 48 023
Добре е 4 епизод, да
Нинийв са проявява, всъщност всичките полека лека. Тя беше ужасна в книгата,както и Мат, а тук пък ми харесват Simple Smile

# 70
  • Мнения: 32 047
Изгледах.
Добър епизод.
Скрит текст:
Като цяло се движат по книгите, но промени ще има.
Браво на Нинив, браво на моето момиче. Актрисата е страхотна, просто страхотна. А на финала изби рибата.
Тя се оказа по-силна от всички Седай. Излекува всички. Страхотно направено.
Дали не премахна преградата. Рано беше, но промяната е очевидна.
Логаин също много ми допадна. През цялото време ми приличаше на някого. И се чудех и се сетих.
Подземен свят - Възходът на върколаците. Или по-точно Луциан /Lucian/
https://www.imdb.com/title/tt0834001/characters/nm0790688?ref_=ttfc_fc_cl_t1

Но се питам нещо. Относно Мат. Той ли изби семейството? Би било ужасно. А това Мърдрал ли беше?
Оф, дано да не е така.
Егвийн е все така скучна, досадна и бездарна. Пфу, какъв лош избор за актриса. И това същество, ще ми става
Скрит текст:
Амирилин
. ЖДНБ.
А тя ми е любим образ.
Всъщност от книгите така и не успях да се привържа истински към някого, но все пак си имам някакви фаворити.
Интересно, но и неприятно е как премахнаха сайдин и сайдар. И в книгата си е Единствената сила, просто са два извора.

# 71
  • Мнения: 48 023
Аз в книгата харесвах Елейн или Елин ли, как се казваше??

# 72
# 73
  • Мнения: 6 920
Коя беше тя?

# 74
  • Мнения: 9 243
Вчера попаднах на доста негативни мнения за епизода,но на мен ми хареса.Логично е да има някои промени,но се движат по книгите като цяло.
Елора,за Нанив
Скрит текст:
тя е много силна,по-силна е от сегашните Аиез седай.Нейната сила се равнява да героите от Легендарната епоха,но има преграда и това и пречи да прелива когато си иеска,а може само когато е ядосана и за това си дърпа плитката.
В последните книги се появяваха момичета с по-голяма сила.
Нейната преграда се разбива след смърта на Моарейн,малко преди да се омъжи за Лан,търсиха тер'ангреала,който променя времето.
За Мат
Скрит текст:
Да,Мърдрал е.
Непоказаха дали семейството е избито от Мат,но се съмнявам.
Егвийн и на мен не ми харесва.Винаги съм си я представяла нежна и ефирна.

Елейн е
Скрит текст:
кралицата на Андор и Кайриен.По-късно става зелена аджа и една от жените на Ранд.

От героите харесвам Нинив,Мат и имам слабост към саенчан.

Общи условия

Активация на акаунт