ВТУ или БУ?

  • 1 889
  • 6
  •   1
Отговори
  • Мнения: 20
Здравейте! Тази година ми предстои да кандидаствам в университет и останах между два- Великотърновския и Бургаския. Специалността, коята си избрах е българска филология. В Бургас учи моя позната и ми каза, че заедно с филологията, учи и педагогика. Докато в Търново май не е било така и трябвало да се учат няколко години повече. Та въпросът ми е- вярно ли е това, че във ВТУ се учат няколко години педагогика след завършването на филологията? Благодаря предварително на всички!

# 1
  • Bulgaria
  • Мнения: 463
Ако става въпрос само за избор между тези два конкретни университета, твърдо съм за ВТУ. Той поне е университет с дългогодишни филологически традиции, макар че и там нивото е паднало.

Ще говоря за себе си, защото съм във втори курс и уча "Българска филология", само че съм в Софийския университет. Щом реших, че ще уча тази специалност, категорично реших, че ще бъде в СУ. Консултирах се с познати, които учеха в СУ, ВТУ и ПУ същата специалност - дори тези, които учеха във ВТУ и в ПУ, бяха категорични, че СУ е най-добрият избор към настоящия момент. Мога да ти кажа, че се оказаха прави. Вече втора година се спукваме от сериозно учене. Изпитите са тежки. Макар и онлайн, повечето от тях са устни, с включени камери, с препитване върху целия материал, не само върху двата въпроса от конспекта, които изтеглиш. Четат се по 3-4 обемисти книги на седмица, постоянно има инициативи и проекти, в които трябва да се включваш. Следи се зорко за присъствие на лекции и на упражнения (особено на упражнения). Отделно има изпитвания почти всеки път и няма как да си позволиш да се явиш неподготвен, защото в противен случай правиш лошо впечатление. Има изисквания за допускане до писмен/устен изпит: решаване на няколко теста, представяне на проект/презентация върху някое произведение/тема. Обучението в СУ е със задължителен педагогически модул - тоест задължително учиш педагогика и излизаш с квалификация за учител. Лично аз съм много доволна от избора си, макар понякога да ми идва пряко сили, защото приятелите ми, учещи в УНСС или във ВТУ, редовно са навън по купони, докато аз залягам над учебниците, но какво да се прави - ако искаш да станеш качествен специалист, трябва да учиш и да се трудиш.

Бургаския университет според мен изобщо го отпиши. Това е университет с традиции в обучението на инженерни и химически специалности, съответно хуманитаристиката е отскоро, няма традиции и меко-казано всичко се претупва. Имам познати, които учат там "Българска филология" - не учат и половината на предметите, които учим ние. Хорариумът по повечето дисциплини е двойно по-малък, сравнен с нашия. Въобще не очаквай да станеш специалист, ако учиш там, освен ако ти самата не положиш извънредно много усилия. Вероятно има и добри преподаватели и студенти, но като цяло нивото и изискванията са пригодени за средното, което е ниско.

Великотърновският университет е на второ място след Софийския - обучението по повечето дисциплини е сериозно, самият филологически факултет е с дългогодишна история и традиции в обучението на кадри с хуманитарна насоченост. Има добри преподаватели, които са професионалисти в своята област. Но пак изискванията не са толкова високи, колкото в Софийския. Имам познати там - изпитите ни по една и съща дисциплина са коренно различни. Във ВТУ са тестове със затворени въпроси, при нас са тежки устни изпити върху въпроси от конспекта + текущи изпитвания (оценки) + препитвания върху целия материал. Но все пак ВТУ е в пъти по-сериозен и добър университет от Бургаския.

Където и да запишеш, важното е после да не съжаляваш. Където и да завършиш, ще получиш накрая същите компетенции и квалификационни характеристики, само че знанията ти ще бъдат на различно равнище. СУ за мен на този етап от историята на висшето образование в България е най-добрият университет, що се касае за филологически специалности. Засега държи нивото, макар че е тръгнало и там надолу, но поне тази специалност е наистина стабилна като преподаватели професионалисти и взискателност.

# 2
  • Мнения: 20
Ако става въпрос само за избор между тези два конкретни университета, твърдо съм за ВТУ. Той поне е университет с дългогодишни филологически традиции, макар че и там нивото е паднало.

Ще говоря за себе си, защото съм във втори курс и уча "Българска филология", само че съм в Софийския университет. Щом реших, че ще уча тази специалност, категорично реших, че ще бъде в СУ. Консултирах се с познати, които учеха в СУ, ВТУ и ПУ същата специалност - дори тези, които учеха във ВТУ и в ПУ, бяха категорични, че СУ е най-добрият избор към настоящия момент. Мога да ти кажа, че се оказаха прави. Вече втора година се спукваме от сериозно учене. Изпитите са тежки. Макар и онлайн, повечето от тях са устни, с включени камери, с препитване върху целия материал, не само върху двата въпроса от конспекта, които изтеглиш. Четат се по 3-4 обемисти книги на седмица, постоянно има инициативи и проекти, в които трябва да се включваш. Следи се зорко за присъствие на лекции и на упражнения (особено на упражнения). Отделно има изпитвания почти всеки път и няма как да си позволиш да се явиш неподготвен, защото в противен случай правиш лошо впечатление. Има изисквания за допускане до писмен/устен изпит: решаване на няколко теста, представяне на проект/презентация върху някое произведение/тема. Обучението в СУ е със задължителен педагогически модул - тоест задължително учиш педагогика и излизаш с квалификация за учител. Лично аз съм много доволна от избора си, макар понякога да ми идва пряко сили, защото приятелите ми, учещи в УНСС или във ВТУ, редовно са навън по купони, докато аз залягам над учебниците, но какво да се прави - ако искаш да станеш качествен специалист, трябва да учиш и да се трудиш.

Бургаския университет според мен изобщо го отпиши. Това е университет с традиции в обучението на инженерни и химически специалности, съответно хуманитаристиката е отскоро, няма традиции и меко-казано всичко се претупва. Имам познати, които учат там "Българска филология" - не учат и половината на предметите, които учим ние. Хорариумът по повечето дисциплини е двойно по-малък, сравнен с нашия. Въобще не очаквай да станеш специалист, ако учиш там, освен ако ти самата не положиш извънредно много усилия. Вероятно има и добри преподаватели и студенти, но като цяло нивото и изискванията са пригодени за средното, което е ниско.

Великотърновският университет е на второ място след Софийския - обучението по повечето дисциплини е сериозно, самият филологически факултет е с дългогодишна история и традиции в обучението на кадри с хуманитарна насоченост. Има добри преподаватели, които са професионалисти в своята област. Но пак изискванията не са толкова високи, колкото в Софийския. Имам познати там - изпитите ни по една и съща дисциплина са коренно различни. Във ВТУ са тестове със затворени въпроси, при нас са тежки устни изпити върху въпроси от конспекта + текущи изпитвания (оценки) + препитвания върху целия материал. Но все пак ВТУ е в пъти по-сериозен и добър университет от Бургаския.

Където и да запишеш, важното е после да не съжаляваш. Където и да завършиш, ще получиш накрая същите компетенции и квалификационни характеристики, само че знанията ти ще бъдат на различно равнище. СУ за мен на този етап от историята на висшето образование в България е най-добрият университет, що се касае за филологически специалности. Засега държи нивото, макар че е тръгнало и там надолу, но поне тази специалност е наистина стабилна като преподаватели професионалисти и взискателност.

Благодаря Ви много! ❤

# 3
  • Мнения: 4 808
Изобщо не е вярно, че Бургаският университет (ако говорим за "Асен Златаров", а не за Свободния), няма традиции в педагогическите дисциплини. След като ВХТИ стана Университет "Проф. д-р Асен Златаров", ВХТИ се обедини с бившия Учителски институт и още два колежа. Учителският институт има достатъчно дълга история и традиции. Завърших двегодишна педагогическа магистратура миналата година, (не с БЕЛ), сбъркаха ни от учене. Дотам, че не спях по цели нощи и буквално ми се ревеше. Този и миналия месец написах няколко курсови проекта на студенти от ВТУ, които ги мързи, но си плащат, виждам какво е нивото, във ВТУ ми писаха шестици на тези проекти, в Бургас биха ги оценили с 4-5.
Още един плюс - от миналата година студенти от 11 специалности се обучават безплатно, т. е. без да заплащат семестриални такси в Бургаския университет, мисля, че и българска филология е в това число.

# 4
  • Bulgaria
  • Мнения: 463
Не оспорвам това, което сте написали, само че Вие говорите за педагогическа магистратура, не за бакалавърска програма. Вероятно изискванията за магистратурите са по-високи, защото учат по-възрастни и мотивирани хора, но аз говоря за бакалавърската филологическа специалност "Българска филология", в която се обучава моя позната и ми говори от първо лице как стоят нещата. Лесно може да се провери натовареността в Бургаския университет и да се сравни с тази в Софийския - Балкан разлика, както се казва. И не ми е целта да очерня който и да било университет, а да дам адекватно мнение за посочената от момичето специалност. Щастливи изключения като Вашето винаги има - много се радвам, че сте попаднали на сериозна магистърска програма и на всеотдайни преподаватели, но масовото ниво не е такова.

А това за безплатните такси само по себе си е фактор за недостиг на студенти в съответните специалности. В СУ "Българска филология" не е защитена специалност, съответно не е освободена от такса, защото желаещи всяка година има предостатъчно и се приемат над 100 души. В курса си имам колеги, които са родом от Бургас, но са предпочели да учат точно тази специалност в Софийския университет. Самите те ми споделят мнение за нивото в Бургаския, а не мисля, че имат сметка да ме лъжат, защото все пак Бургас им е на сърце и ако университетът беше толкова добър, самите те щяха да учат там, а не в СУ.

Но всеки си преценява, не желая да убеждавам нито авторката, нито когото и да било в каквото и да е, просто пиша мнение по темата. Вече всеки решава по кой път да поеме, в кой университет да се обучава и т.н.

# 5
  • Мнения: 315
За ВТУ мисля, че по някое време (по спомен след втората година) се избира направление педагогика или журналистика. Аз съм завършила Български език и история във ВТУ не чак толкова отдавна и смея да кажа, че има отлични специалисти и обучението е на ниво! За съжаление, не съм запозната с БУ, но за ВТУ потвърждавам, че е добър университет.

# 6
  • Bulgaria
  • Мнения: 463
https://rsvu.mon.bg/rsvu4/#/

Ето тук може да се провери в направление "Филология" кои са най-добрите университети в България - класацията е на МОН и има рейтинг за всяко едно направление на университетски специалности. В случая на първо място е Софийският университет, на последно е Бургаският университет. На второ място е НБУ, но той е частен университет, така че след него реално от държавните университети на второ място е ВТУ. Класацията е на база бъдеща реализация на студентите, завършили тези специалности в съответните университети, на среден успех в дипломите, на участие в научни семинари, конференции, на компетентност и научни степени по отношение на преподавателите, следователно я считам за достоверна, защото потвърждава това, което се чува и неофициално за университетите като мнения на студенти, учещи в тях.

Общи условия

Активация на акаунт