Права на децата ни с ТЕЛК - 4

  • 56 286
  • 879
  •   1
Отговори
# 780
  • Мнения: 436
При навършване на 16г. при пожизнен ТЕЛК минава ли се отново комисия или директно се подават документи в НОИ? Сякаш навсякъде процедират по различен начин.

# 781
  • Мнения: 143
Здравейте.От година дъщеря ми,която е на 15 години, е с ТЕЛК 80 % и получава 450лв от социалното.Тази година  след като навърши 16 години ще подам документи и в НОИ.Искам да попитам как се изчислява сумата от НОИ и отпада ли сумата,която се получава от социалното ?

# 782
  • Мнения: 12 236
pepi_r, не е ли време за нова тема?

# 783
  • Пловдив
  • Мнения: 14 742
Мисля, че между 16 и 18 се получават и двете, а после - само пенсията.

# 784
  • Мнения: 15 281
Докато детето учи, но не по късно от 20 годишна възраст.

Чл. 8д. (Нов - ДВ, бр. 24 от 2010 г., изм. бр. 99 от 2011 г., в сила от 1.01.2012 г., бр. 98 от 2016 г., в сила от
1.01.2017 г.) (1) Месечни помощи за отглеждане на дете с трайно увреждане до 18-годишна възраст и до
завършване на средното образование, но не по-късно от 20-годишна възраст, се предоставят на родители
(осиновители), когато отглеждат деца с трайни увреждания, независимо от доходите на семейството, при
условие че детето живее постоянно в страната и не е настанено за отглеждане извън семейството по реда на
чл. 26 от Закона за закрила на детето.

ЗАКОН за семейни помощи за деца

# 785
  • Пловдив
  • Мнения: 14 742
Да, идеята ми беше, че има кратък период, в който се получават едновременно и двете.

# 786
  • Мнения: 222
Правилно ли разбирам, че между 16 и 18г. - от две места (социални и НОИ) се получават помощи?

# 787
  • Sofia
  • Мнения: 723
Правилно ли разбирам, че между 16 и 18г. - от две места (социални и НОИ) се получават помощи?
От НОИ не получавате помощи, а инвалидна пенсия. Трябва да подадете документи обаче за нея.

# 788
  • Мнения: 222
В НОИ ли се подават? За първи път чувам. А сме на 17г.

# 789
  • София
  • Мнения: 6 000
В НОИ ли се подават? За първи път чувам. А сме на 17г.

Да, в НОИ. Но процентът на инвалидност трябва да е минимум 71%

# 790
  • ВАРНА
  • Мнения: 305
В НОИ ли се подават? За първи път чувам. А сме на 17г.
По-точно документите се подават в пенсионното.
И аз да попитам ако някой знае.След обжалване НЕЛК ни дадоха чужда помощ. Става въпрос за сина ми,който е на19. За нея знам, че ще има добавка към пенсията. Но от коя дата му се полага - датата на решението на НЕЛК или датата на отменения ТЕЛК? Благодаря предварително!

# 791
  • Пловдив
  • Мнения: 14 742
"Пенсионното" и НОИ е едно и също.

# 792
  • ВАРНА
  • Мнения: 305
"Пенсионното" и НОИ е едно и също.
Явно е различно по градове. За Варна се намират на различни места.

# 793
  • Радомир
  • Мнения: 128
Здравейте
Имаме право на болнолечение и рехабилитация.
Детето е с децки аутизъм,наднормено тегло,бъбречно каменна болест.
Със 95% ТЕЛК
Къде мога да го заведа.

# 794
  • Някъде там
  • Мнения: 4 869
Здравейте!
Търих в темата информация, но не откриих и затова ще попитам.
Дъщеря ми е с Телк от 2023 - 60%, но се влошава по едно от придружаващите заболявание и определено процента Телк не отговаря на здравословното и състояние към момента.Телка е с валидност 3 год., може ли да се явим преди изтичане на тези 3 год. или докато е с валиден телк нямаме право да подаваме документи за преосвидетелстване?

Общи условия

Активация на акаунт