Права на децата ни с ТЕЛК - 4

  • 59 810
  • 907
  •   1
Отговори
# 870
  • Бургас
  • Мнения: 1 308
Вижте, аз не държа да учи точно математика и точно след 4 клас. Аз искам да спра да се ослушвам някой да не реши, че щом е със СОП, значи трябва да е обезателно в комбинирана или индивидуална форма на обучение, въпреки че е с добро поведение и оценки. И да, социален е, много лесно създава приятелства и е желана компания.
Рори72, зарадва ме, направо ми прати лъч светлина!
Иначе на тоя етап не си е избрал професия, дори не сме говорили за това, просто математиката му е лесна.

# 871
  • Мнения: 2 628
Направо ви завиждам, щом се справя детето с такава лекота с всичко, само може да се радвате. Ако не е много нахално от моя страна, бих искала да попитам с кое среща затруднения детенцето ви, щом създава и лесно приятелства и му върви математика?

# 872
  • Бургас
  • Мнения: 1 308
О, имаме си други грижи семейни, не сме за завиждане. Детето късно проговори и имаше неприятни особености на характера. Това, което е той сега е благодарение на Бог и Ангелите! Много се занимаваме с него, дори напуснах работа, за да се отдам на него. Беше и все още ни е трудно финансово. Диагнозата му бе поставена като беше малък и бяхме преживели загуба. С Божията помощ стигнахме до тук.

# 873
  • Мнения: 15 427
Не е нужно да се отказваш от ТЕЛК, не е нужно да обясняваш в училището има или няма такъв, щом не ти е необходимо ресурсно подпомагане и детето се вписва нормално в средата.
Все пак това са някакви средства, които ще ти са в помощ.

# 874
  • Мнения: 173
Здравейте,
ще се радвам ако някой успее да ми помогне.
Детето ми е на 8г, отложих го с 1г от първи клас и посещава още детска градина. От детската градина ме извикаха, за да ме уведомят, че учебната година приключва на 31ви май и след това ,той няма право да посещава сборната група през лятото. От септември тръгва първи клас и не ми се искаше, да го откъсвам от социалната среда.
Имате ми представа законово наистина ли няма право да посещава сборната група, или се оптиват да ми извият ръцете, тъй като знаете лятото са в намален състав и може би на никой не му се занимава с него...

# 875
  • Мнения: 2 340
Моята дъщеря не я отложих с 1 година за 1 клас, но ми казаха че може да посещава детската градина до 14 септември.  Ходи до началото на септември и остана около седмица вкъщи преди училище. Според мен се опитват да ви извият ръцете и ако мине номера.

# 876
  • Мнения: 2 628
Ние отложихме по същия начин, казаха ми същото, обаче нямах избор и питах в Общината дали наистина е така и казаха, че детето има законово право да ходи на градина до 14.09. Е, ние ходихме плътно до 13.9 малко мрънкаха, но постоянно им напомнях какво са казали от Общината и нямаше проблем. Просто им е по-лесно с по-малко деца. За гр. Хасково става въпрос, ако има значение, но предполагам навсякъде е еднакъв закона.

# 877
  • Мнения: 2 208
Искайте от градината писмено становище и да покажат законовите норми, според които детето няма право да посещава градината.Напишете молба или заявление с входящ номер.Бързо ще се разреши казуса.

# 878
  • Мнения: 173
Много ви благодаря, още в понеделник ще задействам нещата.

# 879
  • Мнения: 5 698
Много ви благодаря, още в понеделник ще задействам нещата.
Моля да ни държите в течение какво се случва тук, след като сте подали писмено молба/заявление, или каквото и да е. Само ще сте в помощ и на други родители като вас, имайки сходния проблем.

# 880
  • Мнения: 173
Много ви благодаря, още в понеделник ще задействам нещата.
Моля да ни държите в течение какво се случва тук, след като сте подали писмено молба/заявление, или каквото и да е. Само ще сте в помощ и на други родители като вас, имайки сходния проблем.

Споделям развитието на случая ни.
Реших вместо да водя спор с екипа в детската градина, директно да проверя за правата на детето в институциите. Първо потърсих в социални грижи , от там ме препратиха към закрила на детето и от там към регионално управление на образованието. Те самите бяха изненадани и неподготвени за случая, но в рамките на 2 дни успяха да направят проверка ,дали в наредбата за приобщаващо образование е упоменато подобно нещо. Казаха ми,че ще звъннат и до детската градина.
Тъй като директорката там е страхотен човек, аз имах подозрения, че не знае за намеците на екипа, че детето няма право да посещава сборните групи. Така се и оказа. Стана дълго, извинявайте. Да обобщя:

Дете, което е отложено с 1 година от първи клас,  ИМА ПРАВО да посещава сборните групи в детската градина през лятото !

# 881
  • Мнения: 4 792
Момичета, мога ли някак онлайн да подам за винетка и има ли обратна връзка ?

# 882
  • Мнения: 2 442
Да има, с ПИК от НОИ или НАП или с КЕП.
И да, има обратна връзка. Миналата година подавах така. Тази мисля да направя същото.
Пиши издаване на витентка от асп и ще ти излизе.

# 883
  • Мнения: 1 081
Да, може и по е- майл, ако нямате ПИК и електронен подпис. Обратната връзка е да ти върнат на мейл входящ номер и след няколко дни, като провериш в интернет- ти излиза, че имаш валидна венетка и до кога е валидна. Можеш и по пощата да им изпратиш попълнени документи, но не препоръчвам. Особено, след като ме вкараха в приключение, понеже ги е домързяло да ни донесат писмото от ТЕЛК и са го върнали като недоставено( а съм проверявала и на място в пощенския клон поне два пъти седмично, отделно пощенската кутия всеки ден), миналия месец...и сме си пропуснали датата. Добре, че проверих какво се случва и случих на разбрана докторка, та успяхме да се явим и представим документите в кратки срокове. И вече синът ми има 80% пожизнено, след 18 годишнината.

# 884
  • Мнения: 2 442
Кога сте пускали по мейл? Аз по  мейл пусках по време на пандемията, след това не ставаше тази опция.

Общи условия

Активация на акаунт