Права на децата ни с ТЕЛК - 4

  • 60 158
  • 912
  •   1
Отговори
# 855
  • ВАРНА
  • Мнения: 305
И аз да попитам, дъщеря ми навърши 18г. Полага й се пенсия и я получаваме (от 16 годишна възраст). Трябва ли сега да ходим да подписваме нещо ново в НОИ, след пълнолетие?
Не.

# 856
  • Бургас
  • Мнения: 1 311
Дете със СОП (аутизъм) може ли да кандидатства в математическа гимназия след 4 клас?

# 857
  • София
  • Мнения: 6 003
Би трябвало да може. Ако има свидетелство за завършено начално образование с количествени оценки, не би трябвало да има ограничения.
Все пак питайте в РИО.

# 858
  • Мнения: 6 418
Ако се класира не би трябвало да има проблем. Ако детето се справя без ресурсна помощ не показвайте епикризата с диагнозата и не я споменавайте изобщо.

# 859
  • Бургас
  • Мнения: 1 311
Еми от първото училище нали ще пратят епикризата и диагнозата?
Как да ги скрия...  С детето работи ресурсен учител, защото има телк (който скоро изтича) и май е задължително с него да работи ресурсен. Но детето си се справя само.

# 860
  • София
  • Мнения: 6 003
Не мисля, че училищата си разменят медицински документи. Ако и в гимназията ще искате ресурсно подпомагане, тогава вие трябва да ги представите. А ресурсно май може и само с диагноза, без ТЕЛК решението.

# 861
  • Бургас
  • Мнения: 1 311
А може ли докато има ТЕЛК да се откажа от ресурсно подпомагане и психолог, и логопед? Дано не си разменят училищата!
Напрао мисля да емигрирам ли, що да сторя? Тая диагноза затваря врати. А детето в момента чете детски криминален роман, защото времето е лошо, а и довечера няма да може да излезе с тайфата с колелетата. (пуснах го по семейни причини днес, че довечера сме на бал)

# 862
  • Мнения: 2 208
Ябълкова, като смени личната карта на 18 трябва да се подадат документи наново в Асп, занесете копие на лична карта и в Нои.Това помня от преди няколко години, не зная дали се е променило нещо.
Ресурсното подпомагане не е задължително.

# 863
  • София
  • Мнения: 6 003
То детето е малко. Няма лична карта .
Този ТЕЛК кога изтича?
Преди време имаше една майка, която искаше да прекъсне решението от ТЕЛК на детето, но не знам коя беше и дали е успяла.

# 864
  • Бургас
  • Мнения: 1 311
През октомври изтича телка. Не искам да го подновявам. Ама ме притеснява, че като откажа ресурсната подкрепа и да не ни усетят, че ще кандидатства, и да кажат в математическата гимназия, естествено ако го приемат. Той има желание за кандидатстване.

# 865
  • Мнения: 5 698
За да получи детето ресурсно подпомагане, родителя подава молба до директора на учебното заведение, като прилага към нея ТЕЛК/епикриза/Протокол ЛКК. Ако не подадете такава молба, няма да има ресурсен учител. Документите не се прехвърлят от едното учебно заведение към другото. Докато може детето да ползва ресурсен - да ползва. Това само може да му е от полза.

# 866
  • София
  • Мнения: 77
И аз да попитам, дъщеря ми навърши 18г. Полага й се пенсия и я получаваме (от 16 годишна възраст). Трябва ли сега да ходим да подписваме нещо ново в НОИ, след пълнолетие?
Не.
Благодаря
Ябълкова, като смени личната карта на 18 трябва да се подадат документи наново в Асп, занесете копие на лична карта и в Нои.Това помня от преди няколко години, не зная дали се е променило нещо.
Ресурсното подпомагане не е задължително.
Може би на мен отговаряш. Благодаря!

# 867
  • Бургас
  • Мнения: 1 311
А длъжна ли съм в новото училище да представя документите? Те може да не се прехвърлят, ама директорките ако се познават, що да не си споделят.

# 868
  • Мнения: 2 083
Нали след 4 клас в математическите гимназии приемат деца, класирани с голям брой точки от математическите състезания през годината - Европейско кенгуру и др.
Щом има успешно представяне на тези състезания, няма да има проблем. Не се сещам искаха ли медицинско след 4 клас.
  Имайте напредвид, че програмата е доста натоварена, в тези паралелки учат бъдещите златни медалисти на България.

# 869
  • Мнения: 6 418
В ПМГ Бургас екипа учители и ръководство са наистина много коректни, разбиращи и човечни хора и професионалисти. Щом детето си има точките и се класира никой няма да откаже да го приеме. Не знам защо са тези притеснения. При това от темата за аутизма съм останала с впечатление, че детето ви е високо функциониращо, има завидни за аутист социални умения да завързва и поддържа приятелства и съответно за хора, които не знаят за диагнозата не личи, че има някакви дефицити в спектъра. След като се справя с материала и не създава проблеми за работата на другите деца никой няма да си помисли, че има такава диагноза. А и да си помисли ще ви питат с какво могат да помогнат, а няма и да си помислят да откажат прием на това основание.
Като се яви на изпита, ако се класира отивате и го записвате и не коментирате ТЕЛКа, който ще е изтекъл до новата учебна година.

Общи условия

Активация на акаунт