Име за момченце💙

  • 6 469
  • 32
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 1 030
Имам момиченце на име Божидара. Много трудна бременност и раждане.
Сега чакаме момченце и не сме се спряли на име.
Моля за предложения. Искаме да има имен ден, да носи символа на Божи дар или на сила, победа. Зная за имената - Теодор, Матей, Виктор, Боян че имат такава симбоволика.

Последна редакция: пн, 13 дек 2021, 16:27 от melinda1990

# 1
  • София
  • Мнения: 1 977
Аз бих избрала Теодор, иначе ми хрумва Самуил, което означава измолен от Бога.

# 2
  • Мнения: 33
Много харесвам Теодор! Мога да предложа също и Богдан. Също така някъде бях чела, че Габриел от някакъв друг език (мисля немски) означава "Божи дар".

# 3
  • Мнения: 25 647
Богдан, Божан, Богомил, Божил...

# 4
  • Мнения: 2 702
Христо?

# 5
  • Мнения: 149
Много харесвам Теодор! Мога да предложа също и Богдан. Също така някъде бях чела, че Габриел от някакъв друг език (мисля немски) означава "Божи дар".

Габриел всъщност е произволна форма на Гавраил (иврит, архангел) и се превежда по няколко начина като:  Бог е силата/Бог е в мен/Бог е моята сила, като имен ден имат в края на март.
Тодор/Теодор са имената, които значат Божи дар от гръцки и всъщност нашето Божидар е просто буквално преведено от гръцката версия.

Други предложения свързани с Божи дар.

Михаил - означава "дар от Бога" и празнува имен ден през ноември, около архангелова задушница. Тогава празнуват и Рангел, което идва от архангел/ангел и някъде се разбира като 'вестител от/на Бога (сиреч ангел, но изпратен от Бог)'

Допълнение:
Имената с Б като Боян, Баян са със славянски произход, но имат и тюркса заимка като Баян (прабългарски владетел, а също и аварски владетел с това име), а Боян е славянското за битка. Борил, макар и да имаме християнски такъв владетел, в последно време има спор дали това име не е куманско/към средновековни степни народи, тъй като се свързва с историята ни, когато земите ни са заселени с всякакви такива групи, но общото между тях е езически символ, т.е. доста далеч от Божи дар. Същото и като Богомил, което се свързва с ерес (богомилство)

Последна редакция: пн, 13 дек 2021, 16:49 от Aureliat7

# 6
  • Мнения: 3 033
Дарин, но не знам дали е приемливо като име в мъжки вариант.
Иначе аз съм за Виктор, Теодор и Богомил.

# 7
  • Мнения: 1 030
Благодаря много. Най-вероятно ще се спрем на Теодор. 💙 Само живи и здрави.

# 8
  • Мнения: 11 569
Теодор и от мен.
Леко раждане!

# 9
  • Мнения: 1 378
Матей - от евр. "дар от Бога";
Емануил - от евр. "с нас е Бог";
Йоан - от евр. "Божия милост, благодат";
Натанаил - от евр. "дар от Бога";
Николай - от гр. "победител на народи";
Никита - от гр. "побеждаващ";
Валентин - от лат. "здрав, силен";
Валери - от лат. "силен".
Теодоси(й) - от гр. "от Бога даден".

Не бих избрала Теодор, защото е като нашето Божидар, а първото Ви дете е Божидара.

Успех!

Последна редакция: пн, 13 дек 2021, 17:23 от Radilena

# 10
  • София
  • Мнения: 1 977
Матей - от евр. "дар от Бога";
Емануил - от евр. "с нас е Бог";
Йоан - от евр. "Божия милост, благодат";
Натанаил - от евр. "дар от Бога";
Николай - от гр. "победител на народи";
Никита - от гр. "побеждаващ";
Валентин - от лат. "здрав, силен";
Валери - от лат. "силен".
Теодоси(й) - от гр. "от Бога даден".

Не бих избрала Теодор, защото е като нашето Божидар, а първото Ви дете е Божидара.

Успех!
Аз доколкото разбрах това е идеята, че и второто детенце им е дар от Бога. Според мен щеше да не е ок да са Божидар и Божидара, но Теодор, макар със съшия смисъл звучи съвсем различно има имен ден на друга дата и си е различно име като цяло.

# 11
  • Мнения: 1 378
Божидар празнува на Тодоровден, както и Теодор. Покойният вече български историк проф. Божидар Димитров беше казал, че също празнува на Тодоровден.

Има и други такива имена: Венцислав е като гръцкото име Стефан; Камен - като Петър; Вангел - като Благовест; Зоя като Живка; Фотина като Светлана; Ирина като Мира и др. Съответно и именият ден е еднакъв.

# 12
  • Крайбрежен район
  • Мнения: 2 202
Благовест
Ангел
Христо
Матей
Йоан
Богомил
Богдан
Михаил
Самуил
- един от най-известните пророци в Стария Завет
Теодосий - даден от Бога
Бойко, Боян - пожелателни имена за здраве и сила

# 13
  • Мнения: 1 030
Имен ден на Божидара празнуваме на шести януари.

# 14
  • София
  • Мнения: 1 977
Имен ден на Божидара празнуваме на шести януари.
Божидаровците, които аз познаеам, няколко момчета, също празнуват на шести.

# 15
  • Мнения: 12 089
Теодор не бих избрала щом каката е Божидара. Евентуално Богдан или Богомил, ако държите да има.бог в името, но са ми неприемливо близки.
Предлагам Любомир. Да, не съдържа бог, но седи добре до Божидара.
Божидара и Любомир
Божидара и Ангел
Божидара и Христо/ Кристиан

# 16
# 17
  • Мнения: 14 638
И аз съм твърдо за Теодор.

# 18
  • Мнения: 5 549
Още един глас за Теодор. Прекрасно, силно име. Познавам близначки - бебенца Теодора и Божидара. Като значение са еднакви, но звученето е различно, така че подкрепям избора Ви. Simple Smile Богдан, Богомил и т.н. не ми харесват.

# 19
  • Down south
  • Мнения: 7 692
Още един глас за Теодор.

# 20
  • Мнения: 3 033
Още един глас за Теодор. Прекрасно, силно име. Познавам близначки - бебенца Теодора и Божидара. Като значение са еднакви, но звученето е различно, така че подкрепям избора Ви. Simple Smile
И аз познавам близначки, чийто имена имат еднакво значение - Виолета и Теменужка. violet от англ. теменужка.
Имат и по-голяма сестра и тя е с цветно име.
Много ми харесва като идея.

Последна редакция: вт, 14 дек 2021, 07:16 от Helinor17

# 21
  • Мнения: 12 801
Без много да се колебая, бих се спряла на Теодор. Прекрасно име, и отговаря на изискването за смисъл и да има имен ден.
Лека бременност!

# 22
  • Мнения: 1 030
Благодаря много за хубавите по желания.😘

# 23
  • SF
  • Мнения: 21 242
Теодор е хубаво име, но е буквален превод на Божидара, вариант на Божидара. На практика двете ви деца ще носят едно и също име, с едно и също значение. Заради различното звучене не е толкова шокиращо като брат и сестра Цветан и Цветелина, Станислава и Станислав...

На мене много ми харесва Дарин и е подходящо за символиката, която търсите.
Но ако на Божидара й казвате Дари, а не Боби, Божи, Жужи..., ще стане малко странно.

# 24
  • Мнения: 5 549
Аз не виждам проблем значението на имената да е едно и също, даже това е някак обединяващо, но имената са си две напълно различни. Щеше да бъде едно и също име, ако децата бяха Теодор и Теодора, Божидар и Божидара. Дарин ми е по-близко до Божидара от Теодор на мен лично. Simple Smile
Леко раждане и да не забравите да се похвалите! Hug

# 25
  • Мнения: 1 030
На галено и казваме Дари.
Разбира се, че ще се похаваля. Живот и здраве само💛

# 26
  • Мнения: 1 378
Преди няколко месеца една съфорумничка се похвали, че е кръстила новороденото си момиченце Дарина. Първото й дете било Божидар...

Да са живи и здрави децата! Но аз не бих избрала толкова сходни, почти еднакви, имена за децата си. При такова огромно разнообразие от имена - това за мен е липса на въображение. Подхождайте творчески! Има толкова красиви имена!

Ще почетете Бога най-вече като отгледате достойни хора и почтени хора, а не като слагате в името на всяко дете "Божи дар".

Преди години познавах момиче на име Християна. Родена на втория ден на Коледа. Но лежа и в затвора... Така че името невинаги определя какъв ще е човекът.

До Божидара бих сложила друго славянско име, напр.: Владислав, Радослав, Преслав, Пламен, Росен, Ясен...

Сещам се също, че името Андрей означава "мъжествен". Може да Ви хареса.

Последна редакция: вт, 14 дек 2021, 16:42 от Radilena

# 27
  • SF
  • Мнения: 21 242
Освен, ако не са близнаци, аз също не бих избрала еднакви имена за децата, които буквално означават едно и също.

# 28
  • Мнения: X
Аз съм за Теодор, Йоан и Виктор! Всичките Викторовци които познавам са страхотни хора, а името има и хубава символика! Йоан и Теодор които познавам не им знам характера, защото са бебета🥰

# 29
  • Мнения: 5 549
Аз съм за Теодор, Йоан и Виктор!
Това са и моите 3 фаворита. Simple Smile

# 30
  • Мнения: 1 459
Теодор или Виктор.

# 31
  • Мнения: X
Мелинда, как върви бременноста? Има ли бебе вече? Какво решихте? Как ще се казва малкия принц?

# 32

Общи условия

Активация на акаунт