Великобритания - тема [90] Коледно - Новогодишна Омриконска

  • 29 380
  • 743
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 222
Какво имате предвид под лекуват? Пломба или пулпит?

Doret, леко да минава процедурата и да е последната! Да се приключва успешно вече!

GreenP, дано не ви зарази! Леко да минава!

# 16
  • Мнения: 1 478
Аве, мерси за темата Heart

За зъби, сменяйте - не всички скачат на вадене веднага. В предния град дето живеехме много трудно намерихме, тук по-добре беше, но пък самия човек не го харесвам. Сега записах при нова някаква, ще видим тя как е.
За деца на частно, Toothbeary в Лондон много добра работа свършиха, на нормални цени.

Днес звънях на клиника наоколо, всички ми казахс, че вадят млечни и не се занимават. Нали сме и на село, клиники няма кой знае колко. Ще търся още, ако не Бг. Лондон ми е далеч много.

Памперс, абцес е, който се е спукал, дори антибиотици не и изписа. В България хо отварят, чистят и пак затварят с пломба, като му се дава още малко време преди да се вади. Ако е много зле и там вадят, но при положение, че има още 3-4 години докато му дойде времето се опитват да запазят. Тук изобщо не го правят, директно ги вадят, защото са млечни зъби. Това поне казаха от няколкото клиники плюс нашата вчера.
Ако е за вадене, ще се извади, но ми се иска да се види дали може да се спаси, страх ме е да не тръгнат накриво останалите зъби и да се слага шина. На мен така ми се случи като бях малка. После поради някакви причина, пак зариди прослувутата шина и мястото в устата, ми вадиха и постоянен. Да съм била на не повече от 9-10г.

Последна редакция: пт, 17 дек 2021, 01:16 от Ronka12

# 17
  • На острова
  • Мнения: 1 273
Благодаря за темата! Заглавието е супер 😁

TeoYo, аз съм в Лондон - записах малката на годинка, мисля че за три дена от началото и работех парт-тайм. Ползвах Tax free childcare през gov.uk, което малко или много помагаше. После се върнах фул-тайм на работа и минахме на 30 free hours (при двама работещи родителя).

Постоянно се притеснявах и я мислех, но попаднах на страхотен персонал и тя се чустваше прекрасно там. Помогна и много, стана много социална, и самостоятелна, проговори. Не ме е интересувало, че “нямат пантофи”, “не спят следобяд”, “тече им сопола” и прочие (ако сравняваш с БГ ясла, както правят много хора; моят син ходеше на такава и имам база за сравнение).

Никога не са ми я връщали мръсна, с пълен памперс, а после и без - винаги беше преоблечена с чисти дрешки, помогнаха ми с potty-training, винаги измита, че дори и оправена коса.

Сега е Reception и я сравнявам с деца, които не са ходили на nursery, а са чакали да започнат у-ще направо. Разликата е огромна..

Единственият недостатък (голям) за мен е, че от това ранно тръгване на nursery тук, тя проговори директно на английски и не иска да говори български (ММ е БГ също). Разбира ни, има някакъв речник, но си отговаря на английски предимно.

# 18
  • Мнения: 5 271
Нашата има правени два пулпита на млечни зъби. В България, естествено. Възпаление не е имала, но единият е проблемен. Веднъж му падна пломбата, два месеца след поставянето, сега почна да се разрушава. Тук има час за зъболекар през януари.

# 19
  • Мнения: 3 222
brumm , не мога да си представя на моят да му вадят канали, честно. Не и на тази възраст. Дано не се и налага!

Ronka,ужас! Тежко е да няма избор наоколо. Дано намерите решение!

Миа, все едно аз съм го написала за градините. Съгласна съм с всяка твоя дума.

Съветът ми е да се обиколят градините в района лично. Например, тази на нашата улица по мои критерии е ужасна. Стаите са тъмни дори в слънчевия ден, в който ги посетих и децата са постоянно на изкуствена светлина. Дворът е много малък и общ за всички, няма разнообразие на съоръженията. Децата спят в едно помещение тип миялно. Разделени са в 3 възрастови групи.  Менюто не е кой знае какво, плаща се отделно и нямат изискваните от 2017г насам електронни дневници. Няма и паркинг.
За същата цена на 7мин с колата от нас градината е пълна противоположност. Паркинг, в релно време качват какво яла, колко спала, снимки, сменени памперси, етапи на развитие и т.н. Какви песни пеят, какви игри играят, идеи за занимания. Сградата е просторна, светла с безброй чудни занимания. Децата са разпределени в 5 възрастови групи, за да се отговаря на нуждите им. Всяка група има собствен двор организиран с нужните за възрастта съоръжения. И всички дворове граничат с горичка, та децата имат мероприятия там и се радват на зайци, птици и катерички. Менюто не се повтаря по 6 седмици, разнообразно и богато. Сменя се според сезона. Под 2г спят в едни много сладки кошнички после минават в отделно помещение на дюшечета.

За двама работещи родители, държавата поема ДДС-то от таксата за градина до £2000 годишно.

# 20
  • Мнения: 500
Ronka12, ако те притеснява, че изваденият млечен зъб ще доведе до разместване на другите зъби, можеш да поискаш да поставят space maintainer. Нямам личен опит обаче и не знам дали се поема от NHS.

# 21
  • Мнения: 11 622
Ronka12, ако те притеснява, че изваденият млечен зъб ще доведе до разместване на другите зъби, можеш да поискаш да поставят space maintainer. Нямам личен опит обаче и не знам дали се поема от NHS.
Аз бих постъпила точно така, вместо да подлагам детето на гадни допълнителни стоматологични манипулации, които няма да ми гарантират липсата на нови абсцеси в бъдеще.

# 22
  • Мнения: 5 271
Не мисля, че зъбът имаше нерви в каналите, нямам и идея дали има кой знае каква коренова система, все пак е млечен. Предполагам обаче, че е бил развален надълбоко, защото и цвета му е променен, леко розовее на места. С пулпит предполагам, че имаха предвид, че пломбата е по - надълбоко просто. Правиха го без упойка, честно казано и аз се изненадах, че тя изтърпя обработването. С много почивки и търпение беше подходено. Но тя е смела и после беше много горда от себе си. Сега, като й кажа, че може да го извадят, изпада в ужас, просто защото не знае какво е. А всъщност е по - безболезнено, но понеже не го е преживявала, се страхува. Аз лично предпочитам, да не го вадят, защото зъбите се разместват. Опция е да се сложи нещо, което да го предотврати. Аз имам ваден постоянен съб на 12 години, всички зъби на долната челюст ми бяха разместени допреди да сложа брекети. Средата ми беше с един зъб встрани. Не си личеше много, но сега, след брекетите, е доста по - добре и нищо не е мръднало вече 10 години, въпреки че не съм ползвала ретейнър след махането.

# 23
  • Мнения: 11 622
Точно заради такива идиотски безмислени изпълнения в България много хора изпитват ужас от стоматолози....

# 24
  • някъде в орбита...
  • Мнения: 2 913
Нали сме и на село, клиники няма кой знае колко. Ще търся още, ако не Бг. Лондон ми е далеч много.
Разбирам. Липсата на избор е кофти нещо Unamused
Голямото ми дете е с четири оправяни млечни, два от които със сериозна работа. Но ако зъб създава системно проблеми, млечен или не, и аз съм "За" вадене. Няма смисъл да се мъчи човек, и буквално да си има хроничен проблем със зъби Thinking

# 25
  • Мнения: 11 622
space maintainer не се поема от NHS. Според този сайт цената е £350.
Много добре е обяснено.
Аз бих си послушала тукашния стоматолог - вади се проблемния зъб и му се поставя space maintainer. Това се прави навсякъде из UK.
https://happykidsdental.co.uk/treating-restoring/space-maintainers/

# 26
  • Мнения: 5 271
Точно заради такива идиотски безмислени изпълнения в България много хора изпитват ужас от стоматолози....
Да, разбира се, всеки има право да избере своя модел на лечение.
Ужас от стоматолози изпитва нашето (моето и на мъжа ми ) поколение предимно, но това няма нищо общо с работата на днешните стоматолози и в конкретния случай този на дъщеря ни. Подходът под строй, без право на избор и ще се прави каквото зъболекарят каже беше това, което ужасяваше мен. Дъщеря ки няма проблем със стоматолозите, преди няколко месеца беше на зъболекар в България и й направиха пломбата с упойка. Просто предните пъти не пожела да й поставят, въпреки че й бяхме предложили. По мое време не слагаха упойка. Затова й стигнах до вадене на зъб на 12. Сегашните стоматолози не работят, за моя радост, по начина, по който работеха едновремешните им колеги.

# 27
  • Мнения: 11 622
Ако за 350 кинта мога да спестя на детето си упойки и "стъргане" с машинка и получа бързо излекуване на възпалението, както и гаранция, че няма повече да се случи на това място - изобщо не бих се и замисляла!

Всеки може сам да си направи сметката и на цени и на преживявания....

# 28
  • Мнения: 5 271
Да, както казах, всеки има право на избор. Гледай само да се възпрепятства и прорастването на горните зъби към празното пространство. Не знам, срещу още 350 кинта, може и нещо за тоя проблем да измислят.
Аз предпочитам да науча детето си, че понякога е необходимо да изпитва дискомфорт, че дори и болка, в името на това да бъде излекуван зъб, тяло, орган.

# 29
  • Мнения: 11 622
Ама те тези 350 кинта са точно за да няма празно пространство....
Хубаво е и да се знае, че понякога болния зъб, орган е по-добре за общото състояние да бъде премахнат.
Абцес от млечен зъб може да доведе до по-страшни неща от изкривяване на зъби....

Общи условия

Активация на акаунт