Здраве за очите

  • 11 129
  • 39
  •   1
Отговори
  • Мнения: 6 549
Правя тази тема, за да споделяме всичко, което ще ни е от полза за очното здраве, независимо дали имате конкретен проблем и или просто с цел профилактика.
Като за начало слагам няколко въпроса, с които всеки да се запише в темата.
Ако имате идеи, ще добавя в поста или ще събирам за следваща тема, ако тази потръгне.



За запис в темата:
1. Имате ли конкретен очен проблем, с който се борите?
2. Използвате ли добавки за очи/капки? Споделете какви.
3. Правите ли упражнения? Какви и виждате ли ефект от тях?
4. Използвате ли приложения за неутрализиране на синя светлина на телефон/таблет/компютър, предвид все по-голямото количество екрани, които ни облъчват? Виждате ли ефект?
5. Използвате ли лещи или очила и имате ли екстри по тях (Blue filter, защита от UV лъчи и тн.). Ако сте с диоптър - качва ли се бързо или е застопорен?
6. Чувствайте се свободни да споделите всичко друго, за което се сещате.

# 1
  • Мнения: X
Здравейте! Много полезна тема, в която се радвам да се включа!
Нося очила от дете -късогледа съм. Работя на компютър от години и още от дете прекарвах доста часове пред монитора.
Ползвам artelac за овлажняване на очите, усещам ефект.
Мислех да си направя лазерна корекция на зрението, но дойде пандемията, финансово бях нестабилна и така остана.
Flowers Hibiscus
Интересно ми е правите ли упражнения за очи?

# 2
  • Мнения: 6 549
1. Имате ли конкретен очен проблем, с който се борите?
Късогледство.

2. Използвате ли добавки за очи/капки? Споделете какви.
Капки за очи нямам особено голям навик, но като се наумя и купувам. После вземах изкуствена сълза на LACRIMA. Могат да се капят на лещите преди да се сложат, като по този начин навляжняват. Гледам да вземам марки, съвместими с лещи.
Добавки - пия добавки за очи, горе долу си правя курс 3-4 месеца, после почивка и после пак. Поръчвам от iherb.

3. Правите ли упражнения? Какви и виждате ли ефект от тях?
Не правя. Ще ми е интересно някой да се включи по този въпрос.

4. Използвате ли приложения за неутрализиране на синя светлина на телефон/таблет/компютър, предвид все по-голямото количество екрани, които ни облъчват? Виждате ли ефект?
Използвам на компютъра f.lux. Безплатна е и може да се регулира. Общо взето "намалям" светлината с нея, хем да е на 100% яркост, хем да мога да си върша работата нормално. Не знам дали помага...не знам как да изчисля, но все си мисля, че правя нещо полезно за очите.
Не съм разучавала за лаптопи, но доколкото чувам от познати, по-новите модели си имат някакви фабрички настройки за eye control и от там също може да се настройва светлината. Специално за blue light става въпрос.
За телефон - през деня намалявам светлината на повече от 50% (ако ми трябва за нещо по-ясно виждане, увеличавам и после пак намалявам), по към вечерта включвам режим "четене" и където мога използвам dark mode. На същия принцип..не знам дали си правя добро по този начин на очите, но се надявам да е така.
По принцип съм чела за едно приложение, разработен от българия - Iris. Има за телефон, има и за компютър, платено е. Нямам идея дали ще върши работа обаче.

5. Използвате ли лещи или очила и имате ли екстри по тях (Blue filter, защита от UV лъчи и тн.). Ако сте с диоптър - качва ли се бързо или е застопорен?
Използвам лещи, писала съм не един път в темата за лещи. Според ситуацията вземам различни, не ми е водещо да имат защита за UV, а да ми е комфортно с тях. Диоптърът ми се качва обаче каквито и мерки да вземем, т.е. при стикрно носене на лещи/очи, пазене, вземане на витамини и тн. На мнение съм, че колкото пъти отида на преглед, толкова пъти изписват леко покачен диоптър, окото "свиква" на новия диоптър и след една година вече си търси нов, по-висок.
Използвам и очила. Имам един чифт за компютър, изтънени, с филтър за синя светлина, против надраскване и всякакви други екстри. Купих на марка, която е подмарка на Есилор, тъй като тогава бях с ограничен бюджет. Не знам дали не направи грешка, че купих един вид по-евтиното (което пак не беше евтино), но действително очилата не са мръднали до сега, качеството им е запазено. Тъпо е като се вдига диоптър, защото доста пари се наливат за нов чифт.
Имам и втори чифт, който е с най-обикновени стъкла, само с диоптър, без никакви екстри, който използвам като резервен и само навън.

# 3
  • Мнения: 1 724
Полезна тема, ще наминавам за нови и полезни неща.

1. Имате ли конкретен очен проблем, с който се борите?
Да висок диоптер късогледство, комбинирано с астигматизъм на едното око и от известно време и пресбиопия. Пълна гама, както се казва.

2. Използвате ли добавки за очи/капки? Споделете какви.
Добавки пия периодично например с лутеин, зеаксантин, каротен. Купуваала съм от iherb, но и от тук (България).

3. Правите ли упражнения? Какви и виждате ли ефект от тях?
Не, преди години ми бяха попадали упражнения на Норбеков, но си иска постоянство.

4. Използвате ли приложения за неутрализиране на синя светлина на телефон/таблет/компютър, предвид все по-голямото количество екрани, които ни облъчват? Виждате ли ефект?
Не, имаше преди време май на уиндоус някакъв режим за щадене на очите, но не знам при новите версии как е, тук ще почерпя опит от вас. На смартфоните имам само нощен режим активиран и нагласям шрифтовете да са по-големи, за да не се напрягам допълнително.

5. Използвате ли лещи или очила и имате ли екстри по тях (Blue filter, защита от UV лъчи и тн.). Ако сте с диоптър - качва ли се бързо или е застопорен?
Меки лещи нося от много години,  за корекция на късогледството, до 23 години ми растеше диоптера и от тогава се застопори, от една година съм с мултифокални лещи вече. Имам и очила, последните години, като съм вкъщи гледам да съм приоритетно с очила, за да си почива окото от лещите. Разбира се в активния слънчев сезон, нося и слънчеви очила навън с UV защита, за лещите не съм гледала дали имат, за тях ми е важно да ми понасят добре и да ми дават добра корекция на зрението.

# 4
  • Мнения: 22 785
1. Имате ли конкретен очен проблем, с който се борите?
Далекогледство, пресбиопия.


2. Използвате ли добавки за очи/капки? Споделете какви.
Ползвам капки: Artelac и Допелхерц
Забравям да си капя, а трябва през час поне.

3. Правите ли упражнения? Какви и виждате ли ефект от тях?
Не правя. Ще ми е интересно някой да се включи по този въпрос.

4. Използвате ли приложения за неутрализиране на синя светлина на телефон/таблет/компютър, предвид все по-голямото количество екрани, които ни облъчват? Виждате ли ефект?
Не използвам, а прекалявам с телефона.

5. Използвате ли лещи или очила и имате ли екстри по тях (Blue filter, защита от UV лъчи и тн.). Ако сте с диоптър - качва ли се бързо или е застопорен?
Ползвам и двете, меки лещи и очила.Лещите са мултифокални, очилата прогресивни.Очилата имат всякакви филтри на тях, лещите не.Ползвам по-нисък клас лещи, защото не са толкова пропускливи и очите не ми изсъхват допълнително.Та те нямат защити.Имам силна сухота и с лещи не ми е много комфортно.Слагам при спорт, ско трябва да съм със слънчеви очила, ско ще се гримирам.У дома само с очила.
Като ми откриха далекогледството бях на 34г.С голяма акомодация и до тази възраст не бях изпитвала дискомфорт със зрението, затова проблемът е останал скрит..Стана изведнъж недовиждането, малко след раждане.Откриха ми 4-+ диоптъра далекогледство, но започнах да нося 2+ ,след около 3г минах на 3+.След 42г имах оплаквания и ми откриха и пресбиопията, като на 43г окончателно смених очилата с прогресивни: 4+ наблизо и 3+ надалеч.
Година след това едното око иска още 1/4 , но засега изчакваме.(като знам колко ми струва едно стъкло🤦🏻♀)

Последна редакция: ср, 22 дек 2021, 22:20 от ДХ3

# 5
  • Мнения: 6 549
Споделям този клип. Може да е полезен за някого.
https://www.youtube.com/watch?v=dMSx10lcHDU&ab_channel=EmiliqBelcheva

# 6
  • Мнения: 6 549
Жалко, че сякаш към темата няма интерес.
Аз да обновя - направих си нови очила, уж с всички защити и + blue filter на 100% (предходните ми били на 80%, защото били на подмарка, т.е. не баш на най-известните и доказани марки). Та, да видим, дано си избият цената във времето. Същевременно съм си направила и едни резервни, само диоптър, без никакви екстри. Ползвам ги като излизам навън. Замислих се дали си вредя по този начин, т.е. все едно нося 2 чифта очила, едни със защити и хубави стъкла и едни само обикновени....не би трябвало, няма логика, ама се замислих. Вие какво мислите?
А някой пие ли някакви билки?

# 7
  • Мнения: 31
Здравейте, много полезна тема за мен, тъй като от мното дълги години имам проблем с очите и нося предимно лещи.

1. Имате ли конкретен очен проблем, с който се борите?
     Имам късогледство и от дете съм с  очила, които не носех и в последствие родителите ми се принудиха да ми купят лещи.
2. Използвате ли добавки за очи/капки? Споделете какви.
     Използвам капки за овлажняване на очите GenTeal и от време на време пия добавка червена боровинка за очите, от която не зная дали има някакъв положителен ефект.
3. Използвате ли приложения за неутрализиране на синя светлина на телефон/таблет/компютър, предвид все по-голямото количество екрани, които ни облъчват? Виждате ли ефект?
    Не съм използвала такива приложения въпреки че работата ми е свързана е ежеднено използване на компютър над 8 часа, но когато се сетя си слагам очилата за компютър.
5. Използвате ли лещи или очила и имате ли екстри по тях (Blue filter, защита от UV лъчи и тн.). Ако сте с диоптър - качва ли се бързо или е застопорен?
    Аз използвам предимно лещи и съм си направила очила със стъкла на Zeiss, които имат Blue protect UV, които използвам предимно вкъщи. Така и не мога да свикна да нося очила. Моят диоптър с напредване на възрастта бавно се покачва, въпреки всеобщото мнение, че в един момент даже може да започне да намалява.

# 8
  • Мнения: 1 724
А някой пие ли някакви билки?
Билки не пия, но взимам от време на време една билкова тинктура на марката "Билка Чудодейка" - Тинктура за очи

Моят диоптър с напредване на възрастта бавно се покачва, въпреки всеобщото мнение, че в един момент даже може да започне да намалява.
Това за диоптера при късогледство, че нямалява с възрастта и аз бях чувала, но за съжаление при мен не се случва, по-скоро се появяват другите "екстри".

# 9
  • Мнения: 19
За съжаление и при мен диоптъра се увеличава, а с новите очила не мога да виждам добре на близо. След време ще мисля за прогресивни стъкла. За сега свалям очилата, особено като гледам на телефона нещо.

# 10
  • Мнения: 31
AniSim имате ли астигматизъм? При мен диоптрите са -5.25 и на двете очи и мненията на офталмолозите са противоречиви. Един път ми казват, че имам, а друг път не. И за мен е много объркващо дали имам или не.

# 11
  • Мнения: 22 785
Обикновено не ги отразяват ако градусът на астигматизъм не е проблем.
Ходя при една и съща лекарка много години иедва наскоро ми спомрна астигматизма.

# 12
  • Мнения: 1 724
AniSim имате ли астигматизъм? При мен диоптрите са -5.25 и на двете очи и мненията на офталмолозите са противоречиви. Един път ми казват, че имам, а друг път не. И за мен е много объркващо дали имам или не.
Имам да, но за него нямам отделна корекция, по-големия диоптер за късогледството "обира" донякъде и астигматизма, не съм чувала за контактни лещи, които да коригират едновременно късогледство, астигматизъм и пресбиопия Rolling Eyes освен ако не са някакви по поръчка, може би. Ако някой има такъв опит за лещи/очила, които адресират тези трите проблема ще е интересно да сподели.

# 13
  • Мнения: X
Астигматизъм ако не се открие до 25, после няма свикване. Така един казва имаш, друг нямаш и да направш очила с такава корекция, може да не виждаш добре с тях.

Аз съм късогледа от 2-ри клас, никой не ми откри астигматизъм. На 24 бях, когато една лекарка в Токуда видя, че имам и сякаш прогледнах! Имах чувството, че светът е по-красив с новите очила. Но каза, че ако съм закъсняла малко никога е нямало да свикна с него.


Все повече обмислям лазерна корекция, но не намирам лекар, на когото да се доверя.

# 14
  • Мнения: 6 549
На мен са ми препоръчвали Света Петка във Варна за корекции. Но човек трябва да си провери възможните опции.

Общи условия

Активация на акаунт