Бъдещи и настоящи мами в Чехия 2

  • 21 024
  • 284
  •   1
Отговори
# 240
  • Мнения: 4 717
Ахоите,

днес ми бяха готови кръвните тестове, всичко е наред, с изключение на желязото, докито ми изписа Сорбифер и ми каза да спра спокойно гадния сироп. Хормона е 13500, което е доста, но било много добре.  Embarassed Учудва ме обаче, че нито личния нито гинеколога ми изписаха Фолиева киселина, хем ги питах и сега ме е страх да си назнача сама newsm78. След 3 седмици съм отново на лекар и тогава ще ми правят изследвания, които не са включени в тарифата на поищьовната ми, доки каза един път 3500, втори път 350 крони , но аз толкова се вълнувах че не го питах точно колко.На вас правиха ли ви подобни?
Проблема при мен е, че съм със зелена карта, пак е 111, но е за временно пребиваващи в страната чужденци, което ме вбеси малко, защото плащам данъци и осигуровки повече от средностатистически чех, а бабата акушерка днес ми направи проблем и не искаше да ме пусне при доктора, трябвало да плащам. Чак след като и повиших тон и и казах да се обади на ВЗП и да пита кое може с моята карта, тя каза "ами добре, влизайте, ама за напред ще видим какво ще става, операции не ви се покриват" Sad
Момичета да ви питам, и личния и гинеколога ми дадоха едни регистрационни листове, дето се подписвам, а само 3тия екземпляр остава за мен, трябва ли да ги нося в поищьовната или не???? какво да направя с тези листове?
Гинеколога каза, че бебето е 2см вече и било много добре, стискайте ми палци за напред:)

Ванче, защо се чудиш за 16те кила, според мен не са много, а къде си ги побрала - ами в окръжността, къде другаде hahaha
Днес питах в полицията за чужденци и ми казаха,че за да подам за трвали побит трябва да съм работила в Чешка минимум 3 години, което не ми стана ясно как се доказва, ако сменям работодателите, но имам още до 3 години може и да променят закона Thinking

Поздрави на вас и цунки на бебетата  love001

# 241
  • Чехия
  • Мнения: 1 071
Миленче, пий веднага фолиевата без назначение 400мг на ден - (казва се  Kiselina Listova )...има я в аптеките като бонбонки за бременни и койци маминки..
Я иди си питай в пойщовната 111 дали няма да ти да издадат синя , ние си взехме тука нащите преди две седмица.
Другото е , че и дори да си със зелена карта както аз бях до сега ..за нищо никъде не съм плащала , до сега от началото на бременността ми..Ако трябва смени доктора. Naughty полагат ти е и генетичните тестове без пари който са в 12-16 седмица.
Просто иди другаде, в пойщовната ако се наложи , но не се давай лесно ...полагат ти се по право.
Снимай ги тези листове ако имаш фотоапарат и ги постни да ги видим.
  Hug хайде гушки и от нас  Hug

Последна редакция: пт, 23 фев 2007, 18:42 от ivalex

# 242
  • Чехия
  • Мнения: 1 071
Аaaaa  и за хормона напълно ти е в нормата  Simple Smile и моя беше толкова ..то май на горната граница и затова така ни се гади.  Sick

# 243
  • Мнения: 6 390
Здрасти банда
Миленка
фолиева киселина се пие първите 3.месеца на бременността... после май е все тая...
Аз пиех на ЦЕНТРУМ - бейби план мисля че се казваха - едни в синя кутиика, и после в розова кутиика след 3.ти месец за бременни и кърмещи майки... но витамини най-много до 6.ти месец, че после бебето само расте на големина - и става трудно раждането  Wink

За регистрациите - не , не е нужно да ги носиш никъде, едно копие е за доктора, едно той изпраща на пойщовната, и едно остава за теб, това което си подписала е че си ги избрала за личен гинеколог и личен доктор, нищо повече не е.

За цветовете картичка, и какво се плаща - незнам , най-добре да разпиташ ти в пойщовната... и според резултата или да сменяш докторите, или... както решиш...

Ти след 3.седмици - 12 та седмица ли си?

# 244
  • Мнения: 4 717
Здравейте пак,
ами не, не съм в 12та седмица, едвам края на 7ма съм, началото на 8ма, термина ми е за 2ри Окомври. Много ме притеснихте с тези тестове, да ви кажа тоя доктор малко не ми допада, защото някакъв надът изглежда, но иначе  е мн добър специалист и всички го хвалят, знае и добре англисйки, което прави комуникацията ни по-лесна. Може би се е объркал за тестовете, дали са такива, защото ми каза, че трябва да нося урина и ще ми вземат отново кръв, не е споменавал за генетични тестове, аз знам какво е амиоцентеза и щях да разбера много добре newsm78
А в поищовната ще ходя другия месец, от понеделник съм на работа и няма излизане, имам планувана отпуска и ще отида да питам на място за тези карти, защото ме съмнява да ми издадат синя, без работодателя да подава документи или нещо си, Ванче, вие може би защото сте отдавна в страната, искаха ли ти някакви документи при смяната на зелена със синя.
То да ви кажа проблема го направи бабишкерата дето му вписва документите, тя голям панаир вдигна, че съм чужденка и че ми е такава картата, че като и обясниха от поищовната, че може да ме приеме, тя се позакроти. Гадно се чувствам, но знам, че съм чужденка и ще трябва да намеря друг доктор, тоя е с частна практика гледа как да ми вземе парите, то е ясно http://gynekologie-brno.cz/ е тоя е.

Ванче да, хормона е в най-високата си фаза сега, и аз това прочетох Simple Smile

# 245
  • Чехия
  • Мнения: 1 071
За пойщовната нищо не ни поискаха само паспорта, и листчето с чешкото родно число.
Дори и да не ти да дадът синята катичка , пак имаш право на безплатен пакет услуги.
И след като си въобще имаш картичка и си легално работеща в CZ не виждам причината да се опъват и не мисля че проблема че си чужденка особено сега след като Бг е в ЕС ..Другото е че и ние също работим в частна болница и няма такива плащаници, дори холандците-туристи нищо не плащат.Стига само от нащата регистация да се свържат с тяханата заст.компания за да оверят че наистина за застраховани , всичко има без пари.  За мен проблема е доктора или в начина им на организация.
Иди пробвай в болницата в която мислиш, че можеш по-натам да родиш там ще та насочат към добри специалисти.
Иначе тестовете в 12-16 седмица са УЗ - проследява се за Даун  и се мери бебчето, и се праща кръв която се изследва пак за хромозомни аномалии,...не е амниоцентеза.
Ако тогава се намери нещо , може да я препоръчат.
Между другото включи се някъде в отчетните ,,октомвирики,, http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=164593.0 там ще имаш много сродни души , и най-вече стъпка по стъпка ще вървите напред, и . Hug

Последна редакция: пт, 23 фев 2007, 22:46 от ivalex

# 246
  • Мнения: 419
Най-накрая и аз да се включа Embarassed

Миленка здравей,
за картичката не трябва въобще да ти правят проблем,моята е зелена и също ходих в часна ординация на гинеколог-никога нищо не съм плащала там,освен разни дребни консумативи и снимките от ултразвука.

Ванче изглеждаш страхотно  Grinning

# 247
  • Мнения: 6 390
Здрасти банда
Днес бяхме в аквапарка на Пилзен  Party ауууууууу супер, по топла ми се струваше водата от Дечинския яквапарк... и няма излизане, пързалката по хубава за децата, някакви водни масажи в единия от малките басейни имаше... абе екстра ни беше  Wink Grinning

Миленка
много тъпо това с плащанияета, или доктора го разпитай другия път - защо ще плащаш, и защо това не покрива пойщовната, и да решиш къде да ходиш... но между временно си потърси други който биха те взели, и главно ги разпитай кое колко ще струва - че да не си от трън на глог...
Искай си касови бележки за всичко, и отиди в пойщовната с тях - да питаш имат ли право или не...
Много тъпо това че иска пари  Crossing Arms

# 248
  • Чехия
  • Мнения: 1 071
Ели, като пишеш и съвсем образно си го представям каква е била чудесна водичката.. Blush Grinning
Иветка , има такова нещо за УЗ -снимките се плаща защото е скъпа самата фото-хартията, ама май не повече от 100крони за брой..нали?
Аз имам само две и те са от началото на бременността ми и не са ми взимали пари за тях, ама сега като питах в тази другата болница искат 50 крони. Crazy

# 249
  • Мнения: 419
Ваня,за снимките плащах по 150 кр,но все пак беше частна ординация и си имаше доста предимства  Peace
Но никога не съм плащала за изследвания или прегледи освен както споменах тези консумативи и те бяха само в началото за някакви изследвания за шийката на матката или нещо такова  Embarassed (тогава още не ме биваше много с чешкия) и ставаше дума за 50кр.

Ели, като чета сте си изкарали супер,ние мислехме да ходим до аквапарка в Либерец,ама не сме сигурни кога ще стане newsm78

Ако не сте заети тази седмица може да си чукнем една среща?

# 250
  • Мнения: 6 390
Здрасти банда
пак по никое време форум съм пуснала  Crazy но и Оскари също  Embarassed на Про 7
http://www.oscar.com/

Иве
в Либерец е един от най-хубавите аквапаркове - през седмицата е по добре да отидете  Peace

# 251
  • Мнения: 4 717
Здравейте,

разбира се че ще си проверя правата директно във ВЗП, само да изляза отпуска,че изисква свободно време.
Сигурно е много хубаво в аквапарковете, ние още не сме посетили нито един, а откакто съм бременна само във вода ми се кисне, за сега ще се задоволя с ваната  smile3514
Вие как гледате бг-ска телевизия със сателит, в интернет или има пакети кабелни, които включват български програми? Напоследък така са ми се догледали бг-ски предавания Embarassed

Последна редакция: пн, 26 фев 2007, 20:41 от Me_and_baby

# 252
  • Мнения: 6 390
Milenka
kopirai Phorum-Code, BB-Code, UBBCode za lentickata, i ste ti izleze dobre  Wink
ama az zasto cial sletobiad niamam kredor  Thinking

Milenka
prez satelit gledame BG satelt v Praga, a v Kamenice imame na satcom mai biaha - karta s resiivar, hvastame kam 2... i niakolko programi... ama riadko gledame bg tv  Embarassed
V Brno sigurno sasto ima akvapark - otidete  Wink Party

# 253
  • Чехия
  • Мнения: 1 071
Привет, ние гледаме БГ-ТВ( Канал 1 , BTV и много други) на www.bgtelevizia.com ама не е същото ..та мъжо се  е навил като се изместим да се слага сателит. newsm78

# 254
  • Мнения: 419
Здравейте банда  Simple Smile
Ние имаме сателит на Булсатком,имаме около 40 програми Peace

Общи условия

Активация на акаунт