Да се ОПЛАЧЕМ, да го обсъдим, да намерим подкрепа...през януари

  • 121 794
  • 4 271
  •   1
Отговори
# 4 185
  • Мнения: 12 013
Ули, телешкото
Скрит текст:
Телешко бургиноьон
1,5 кг телешко месо се нарязва на едри парчета /хубаво е месото да имам мазнинки и жили. Стопяват се от дългото готвене и дават плътност на соса/. Слага се месото в голяма тенджера и се залива с бутилка червено сухо вино. Добавят се 4-5 дафинови листа, 5-6 зрънца бахар, клончета розмарин, няколко стръка мащерка /при мен беше суха/,4-5 скилидки необелен чесън, 3-4 зрънца карамфил и 1 супена лъжица горчица, сол, черен пипер.
Нарязват се на едри парчета 4 стръка целина, 5-6 моркова, 1 голяма глава лук на 4. Всичко се разбърква, покрива се съда и се оставя хладилника. Аз го правя предния ден за следващия.
Изважда се месото, подсушава се на домакинска хартия, овалва се в брашно и се запечатва в тиган на силен огън в масло и зехтин. Не бива да се препълва тигана, за да не почне да се вари месото. В това време на другия котлон, се слагат да се задушат отцедените зеленчуци. За кратко, докато стане месото.
Накрая пак смесваме всичко в съда, в който ще печем /при мен гювеч/- месото, зеленчуците, маринатата и добавяме литър бульон или вода. Покрива се с хартия за печене, като тя се изрязва малко повече от големината на съда. Покриваме с нея, като правим капак. Слага се във фурната за час на 250 гр, после намалявам за час на 200 и още 2 часа на 100 гр. Към края поглеждам, дали добре се е редуцирала течността. Трябва да е гъсто сосчето, ако не е  - махам хартията, може и да увелича малко градусите.
И за да е пълен разкошът - запържва се в масло и зехтин малка глава лук на ситно нарязана,  пушен бекон на лентички, няколко листенца розмарин и гъби 500 гр /кладница, печурки, ако има и манатарки ехеее/. Слага се сол, черен пипер, малко сок от лимон и като останат на мазнина - магданоз.
Сервира се яхнията и отгоре се слага от запържените гъби и бекон.
Моите пет стотинки - с това количество се хранихме 5 човека два пъти. Много е.
Може да се добавят още зеленчуци, но не бих сложила картоф.
Мисля, че може и без да се запържва месото, а всичко да се сложи във фурната, но сосът няма да е така плътен.
Гъбите и беконът също не са задължителни, но пък с тях е по - вкусно.
Yum

# 4 186
  • Мнения: 1 493
Аре, гутен ви сабахлен у понеделник, Куклани!Гледам някои другарки тука,ама аз в 3.30 си спях като пън,снощи му пийнах стабилно 2 пръста виски и от 22.чИса до 5 як сън!И кекс!😄🤪
Имам честта да сложа кафето!
Спорен ден и успешна нова седмица,другарки!

# 4 187
  • София
  • Мнения: 10 330
Добро утро, сладури! Нервно мий, много мий нервно, ма ще мине. Най-гадно, че заради детето мий гадно, че има проблеми. Ма здраве да е.
Ай добра седмица!

# 4 188
  • Мнения: 10 887
Добрютру!

Сиросче, мерси за рецептата, много ми харесва, ама ще я оставя за уикенда, че през седмицата няма да успея. Не се готви във виното значи? Аз специално купих вино, че последно едни бузи нагарчаха от домашното.

Бъръльо, дано се наредят скоро нещата. Забравих онзи ден да пиша, ама браво на дъщеря ти, че им е казала нещо на ония двечките.

Веселинкова, такъв сняг приемам Simple Smile ама навън не ми се поглежда какво е Simple Smile

# 4 189
  • Мнения: 12 013
С виното се готви, Ули.

# 4 190
  • Мнения: 12 129
Аз по някое време пак съм заспала. Но вече край. Преди имах извинение за ранното ставане, да ръчкам детето за училище, закуска и т.н., но сега какво ми стана... Добре, че си спомних за междусрочната ваканция. Хайде, успешна нова седмица.

# 4 191
  • софия
  • Мнения: 4 180
Добро утро и от мен! И аз съм ранобудна днес. И кисела от рано, така се събудих. Сега ще слагам кафе, та да се освестя.
Дано имаме хубава седмица всички.

# 4 192
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 062
станала съм, и кафе пия даже, ама като прочетох поста на веселинкова и ми се струва, че трябва да се катурна обратно.

ей го - "Спорен ден и успешна нова седмица,другарки!"

а сега някой да ми каже къде видях "международен"?

# 4 193
  • Пловдив
  • Мнения: 40 780
Добро!
Ама хич не обичам тия понеделници Confused Уж спах аз, ма на пресекулки...то ураганен вятър, то чудо! Щеше да отнесе терасата...кво е туй нящу? Отделно палците, отделно и мм стана рано, че е в командировка и го мисля и него в студа, абеее...
Ся кафе, че и в работата ще е цирк, че замествам, ма ко да се прай...до къде я докарам Wink
Айде и от мен едно, че на Весето изстина вече Simple Smile


п.п. Танава чаша, ама в зелено си поръчах вчера.

# 4 194
  • Мнения: 14 790
Добро утро!
Дребната след 3 седмици вкъщи,влезе с рев в ДГ. Поне е ваканция и може някои деца да са си ги оставили. Така де,няколко сопола по-малко. 😂 Дано изкара някой и друг ден. Имало и шарка разбрах,но няма да я спирам. Ако се зарази,зарази. Поне и това да мине.
Ма ко сте правили виЙ по нощите?! Аз спах,ама малко ми беше. Снощи имахме гости,рано тръгнаха,но пак късно легнах. Обмислям да си додремуцкам,нищо,че направих кафето. 🙊
Хубав ден и успешна седмица! ❤

# 4 195
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 327
Честит ви понеделник!
Благодаря за поздравите за миуто. И той ви поздравява.
Очертава ми се изключително тежък февруари, януари пасти да яде. Тази седмица скачаме на един клон, дано не се окаже прекалено висок за нас.

# 4 196
  • Мнения: 15 356
Добро утро!Гърлото ме боли много леко и ми е много горещо,умирам от жега.Климатиците са на 20 аз се потя .Ще вървя на тест май.

# 4 197
  • София
  • Мнения: 10 330
Бобче, температура имаш ли?

# 4 198
  • София
  • Мнения: 9 551
Здравейте!

Успешна седмица на всички! Без ядове, с повече усмивки и спорни служебни и домашни ангажименти! Болните да оздравяват и нови болни да няма!
Рекох, отсЕкох и сега малко да поработя.

А, забравих да благодаря за кафетата!

# 4 199
  • Мнения: 15 356
Нямам температура,сега и не ми е вече толкова горещо .Не може да е критика нали,на 37 съм ,и яйчниковия ми резерв е добър.

Общи условия

Активация на акаунт