Рак на белия дроб - тема 9

  • 43 306
  • 769
  •   1
Отговори
# 180
  • Бургас
  • Мнения: 258
sisi_f стискам палци да не се окаже нищо сериозно и най-вече да не е злокачествено, и да не ти се налага вече да четеш в темата 🙏
GoSsipSS има два варианта, първият е домашният тест да не е верен, някъде бях чела че улавят и вируса на грип и др.респираторни . Вторият вариант е да е било рано за пср защото той е на друг принцип от този за домашно ползване.
Ако държиш да извадиш зелен сертификат на детето, да направете нов. Но ако ти е просто за да знаеш, не виждам смисъл да правиш втори, при положение че вие така или иначе сте се карантинирали. Леко ще го изкара ще видиш. Около мен почти няма здрави хора, като говоря с приятелки или познати, поне 1 човек от семейството е болен или цялото семейство. Друго което наблюдавам е, познати които са минали през ковид, сега омикрон ги повтаря и тях. Наистина си е по-заразен, но пък никой от познатите ми не е кой знае колко зле, като обикновена настинка го карат.
Зиги чакаме да споделиш. Звучиш ядосана и разочарована. Майка ти как е, при вас ли е?
Много благодаря 🍀 Всички сте страхотни 🙏 С някакъв луд късмет запазихме час през супердок за консултация с д-р Хинков за утре! И следобед татко, майка и сестра ми тръгват за София. Аз съм с положителен ПСР, слава богу всичко е леко, но цялото семейство сме под карантина 🥺 и няма как да съм с тях,  дано всичко да е наред.

# 181
  • Мнения: 10 604
Sisi, всичко ще е наред!
С мен Хинков не беше многословен, нито ме упрекваше като всички гръдни хирурзи защо чак сега съм отишла...
Кратки и ясни въпроси задава и казва какво може да направи и кога.
Родителите ти трябва да влязат от централния вход с козирката с надпис ВМА. В ляво има чакалня с телефони и указател. Звънят на номера на медицинския секретар от указателя (пише 15 етаж, пулмология) и казват, името на пациента и че имат час за Хинков. След това отиват при охраната, която е точно срещу тази чакалня. Секретарката се обажда и му казва да пусне пациента. Искат личната карта, чекират я и ги пускат. Вървят направо. Асансьорите са зад стената с големите екрани, не се виждат от входа. Качват се на 15 етаж и отиват не в отделението, а в една чакалня - от ляво мерят костна плътност, а от дясно са кабинета на медицинския секретар и този, в който преглежда Хинков.
Стискам палци за добри новини!

# 182
  • Мнения: 103
Хинков е много добър лекар! Той не прави лично бронхоскопията, прави се от друг лекар (д-р Милена Енчева или д-р Йорданов), но Хинков следи целия процес. Поне при моя баща беше така. Браво, че сте успели да запазите час! Дано всичко мине успешно и се развие по най-добрия начин. Успех!

# 183
  • Мнения: 10 604
Хинков прави бронхоскопии със сигурност. Но ще съм сигурна, че той лично я е направил на майка като взема епикризата.

# 184
  • Мнения: 127
Здравейте, баща ми последните дни е много, много подут. Цялото му лице, очите му почти са затворени.
Оказа се, че нашият онколог е под карантина и затова е отменена химеотерапията за 31.01. и в момента не може да ни помогне.
Някакви предположения за тези отоци? Някой друг имал ли е подобен симптом? Да го караме ли някъде, на спешен кабинет ли или на какъв специалист?

Последна редакция: нд, 23 яну 2022, 15:07 от gloriana

# 185
  • Мнения: 523
Gloriana,
потърсете по телефона някой от отделението, където се лекува баща ви, или личния лекар. Това звучи като алергична реакция, може да не е към лечението, а към нещо друго. Трябва са го види лекар, ако трябва и спешна помощ. По-добре е да не отлагате.

# 186
  • Пловдив
  • Мнения: 2 092
Ако не са му подути краката или ръцете,
може би е алргична реакция, както е писала Божури Ако и те са подути, предвид проблемите със сърцето-сърдечна недостатъчност. Най-добре позвънете в спешна помощ и в двата случая.

Последна редакция: нд, 23 яну 2022, 18:45 от whitefang

# 187
  • Мнения: 178
gloriana какво стана с татко ти, потърсихте ли лекарско мнение? Доколкото помня той не е на лечение още, и ако е алергична реакция, помислете какво ново е взел преди подуването.
whitefang  успех днес в Дървеница, да ти дадът близка дата за ПЕТ!

# 188
  • Пловдив
  • Мнения: 2 092
Не е много близка ,след 3 седмици на 15-ти.
Тoва ли е урографина,който трябва да пия предния ден? И колко ,половин ампула ли трябва да изпия(10мл) с половин литър вода и по кое време на деня? Трябва рецепта за това, или ще  ми дадат и без рецепта.

https://apteka.framar.bg/20000062/%D1%83%D1%80%D0%BE%D0%B3%D1%80 … B0%D0%BC%D0%BF-76

Последна редакция: пн, 24 яну 2022, 15:54 от whitefang

# 189
  • Мнения: 178
[Мм да, можеше и по- скоро да е...,доста наплив има за съжаление.
Това е урографина, половината вечерта, на нас ни казаха към 22ч. И другата половина ме посъветваха да сложа в празна 500мл бутилка и после направо в нея си я  разреждат. Без рецепта го дават.

# 190
  • Мнения: 127
gloriana какво стана с татко ти, потърсихте ли лекарско мнение? Доколкото помня той не е на лечение още, и ако е алергична реакция, помислете какво ново е взел преди подуването.
whitefang  успех днес в Дървеница, да ти дадът близка дата за ПЕТ!

Believe's, днес има все още отоци около очите, но по-малко. Казах на майка ми да спрат от утре всички билки, които пие в момента, освен антикоагуланта.
Не са звъняли на бърза помощ, но съм им казала види ли промяна в състоянието му веднага да се обажда.
За съжаление аз съм болна от събота, с положителен тест от днес и не мога да отида от близо да контролирам положението.

Пазете се всички и бъдете здрави! Днес чаках на огромна опашка за тест. Страшно много болни хора има в момента.

# 191
  • Мнения: 37
Здравейте, мили хора! Присъединявам се към вашата група с благодарност и надежда, че ще мога по някакъв, дори най-минимален, начин да помогна на моя вуйчо, който е на 56 години и много обичан от всички нас.

Проблемите при него започват през септември миналата година, когато започва да кашля с неминаваща кашлица. Изгонен е от ЛЛ с мотив, че има Ковид и може да я зарази, въпреки 2 отрицателни PCR-а. Отива за Ро на 17.09 и на 27.09, заключението е „засенчвания, съмнителни за Ковид“, ЛЛ отново го гони от кабинета си, въпреки придружаваща кръвна картина с ужасяващо високи левкоцити. Вуйчо ми продължава да кашля и да си ходи на работа (физически труд). На 5.11 пак отива на снимка на бял дроб, пак същото заключение, пак изгонен. През декември към кашлицата се прибавя и болка. Пак си ходи на работа, тихомълком. На 12.01.22 отново е на снимка – пак „засенчвания, съмнителни за Ковид“, CRP е 162. През цялото това време вуйчо ми си мисли, че има нещо неврологично, защото го боли гърба. Моли съседа си, който е невролог в Св. Наум да го „намества“. Понеже болката не спира, същият съсед го приема в негова болница, където на 14.01 му е направен скенер (прилагам го), който вече установява какво точно се случва. Вуйчо ми веднага е поет от проф. Росен Петков, към когото е насочен от лекаря му от Св. Наум. Утре той ще направи биопсия в Онкологията. Вуйчо е консултиран и от д-р Христо Ценков, от Онкологията. Ние, като семейство, се включваме късно, защото той дълго време си е мълчал, а и живее сам. Сега, естествено, сме плътно до него, кой с каквото може да е полезен. Докато чакаме биопсията и резултатите от нея, аз проучвам каквото мога. В тази връзка имам няколко предварителни въпроса (четох темите, но не можах изцяло, съжалявам, ако това вече е обсъждано):

- Кои сайтове бихте ми препоръчали да следя? Къде се информирате за международни изпитвания например?
- Следва ли се определена диета? Ако да, каква?
- Някой има ли опит с Biobran (арабиноксилан)? Какво мислите? Има ли смисъл да му взимам cbd oil?
- Има ли групи за подкрепа, към които да му предложа да се присъедини (на живо, не зная дали би писал по форуми)?
- Бихте ли препоръчали генетично изследване и на преките наследници, напр. майка ми, която е активен пушач и до днес, а и на хората след нея (аз и моята сестра)? Ако да, къде да ги пусна? Мислела съм си преди за 23andme, но съм проучвала задълбочено.

Малко предистория: дядо ми почина на 59 години през 2001 г. от „неустановен“ рак. През август 2001 г. започна да припада, парализира се от едната страна, попада при проф. Габровски, който се съмнява първоначално за тения. Аз тогава съм била на 18 г. и не съм знаела много точно какво се случва. Спомням си, че му слагаха инжекции, от които си възвърна движението и спряха припадъците. Много бързо обаче се влоши, приеха го в Окръжна, където и почина след 3 месеца, в ден, в който му източваха течност от белия дроб. Проф. Габровски искаше биопсия от мозъка, но майка ми тогава не са съгласи, защото след ЯМР през наша близка мед.сестра научава, че „целият свети като крушка и няма смисъл“.  И дядо и вуйчо са пушили някога, но е минало доста време от спирането и разболяването им (надали това има значение).
Бъдете здрави!

# 192
  • Пловдив
  • Мнения: 2 092
[Мм да, можеше и по- скоро да е...,доста наплив има за съжаление.
Това е урографина, половината вечерта, на нас ни казаха към 22ч. И другата половина ме посъветваха да сложа в празна 500мл бутилка и после направо в нея си я  разреждат. Без рецепта го дават.
Благодаря!
Видях листа, който ми дадоха, че за хвърлих чантата с документите на шкафа за обувки и отидох на работа.Там пише в 22 ч. да се пие урографина. Ще взема 2 и ще занеса цяла ампула . Там пише и лек лаксатив  да се пие , него не знам дали да не го пропусна, сутрин си ходя нормално по голяма нужда. В Токуда нито урографин нито лаксатив са искали да пия.Може би има значение за колоректални тумори.Да не спирам сутринта на всяка бензиностанция от Пловдив до София 😂

Последна редакция: пн, 24 яну 2022, 20:27 от whitefang

# 193
  • Мнения: 10 604
Moonreel,
На повечето ти въпроси бих отговорила с Не.
Погледни поста на Bojuri, той съдържа доста полезна информация за всеки, който се сблъсква за пръв път с диагнозата:
https://bg-mam.ma/p/1376180/43952459

# 194
  • Пловдив
  • Мнения: 2 092
Moonreel,
За рак на белия дроб, особено  при пушачи  никакви  тестове не могат да кажат  дали ще се рзболеете . Освен това някои мутации се срещат при множество карциноми- например KRAS, BRAF, EGFR.
Единствено е добре да прави майка ви скенер (а не рентген) всяка година. Понякога  и на една година  не е достатъчно често  при по-агресивни тумори.
А този генетичен тест за тази сума не открива кой знае колко мутации който може да предизвикат рак и се унаследяват. А и да има мутация не значи, че със сигурност ще се разболееш от рак , но със сигурност може да се рабоолеш от параноя.

Currently, 23andMe screens for three mutations of the BRCA1 and BRCA2 genes, which are associated with a higher risk for breast, ovarian and prostate cancers. Here's the caveat: If a person's results come back positive for these genes, it does not always mean they will develop cancer.21.03.2019 г.

Последна редакция: пн, 24 яну 2022, 21:54 от whitefang

Общи условия

Активация на акаунт