Тема № 24 - "Обучение в пандемия - дистанционно и присъствено" - Януари 2022

  • 50 781
  • 1 342
  •   1
Отговори
# 60
  • Пловдив
  • Мнения: 4 160
При много болни деца никаво обучение няма да има. Точно си представям дете с температура, кашлица и т.н да стои пред компютъра 7 часа ДО. Съвсем скоро цялата система ще е извън строя. И децата, извадили късата клечка да са болни, ще пропуснат много материал, който после трябва да наваксват. А дали ще смогнат да наваксат с това щуро препускане и люти закани, от страна на учителите......Как ще се осигури компенсация за болните деца. При грип, имаше грипна ваканция, като "окапе" половината от класа. Сега, викате, и 30% в клас са достатъчни за нормален учебен процес. Няма такава пародия.

# 61
  • Мнения: 7 162
Не знам какво ДО започва да се привижда пак на някои.
ЧНГ! Ще бъде спокойна откъм ковид, карайте го по-леко, мислете позитивно, вижда му се края.Simple Smile
Иначе се появявам тук само за баланс. Sweat Smile

# 62
  • Мнения: 4 460
Фран , едното плюсче ти е от мен.Flowers Hibiscus
Е, винаги е възможно да видим и трудов героизъм, ходещи на работа с температура и болни, но това сега се очаква точно от нашего брата, щото скоро няма да има здрави.
В много фирми от частния сектор половината и повече от заплатата се формира под формата на бонус, на който работещия има права само ако не е отсъствал. За работещия това означава месец с половин заплата. При растящите цени на всичко за неговото семейство е въпрос на оцеляване и то съвсем буквално.
 Разбирам желанието на работещите в здравеопазването за пълен локдаун, но  ... всичко е свързано и може би вероятността  масово всички да  изкараме дори средно тежко респираторно заболяване съвсем не е най-лошото.
Миналата пролет цените се удвоиха. Колко от нас могат да понесат удвояване или утрояване и тази?
 При масовия жизнен стандарт в страната според мен Омикрон вече не е най голямата заплаха за оцеляването на сънародниците ни.

От мен успешно завършване на срока и спокоен нормален втори срок на всички. По-малко стрес, повече позитивност и много мотивация.

# 63
  • Мнения: 4 218
То е ясно, че вървим в мангъровска посока- масово преболедуване върху който се ваксинирал- ваксинирал. И каквото сабя покаже.
В нашата сфера не може да се работи дистанционно. Започва масово разболяване на колегите, те са контактни по презумпция и това няма как да се избегне. Не се знае кой ще остане да работи и в какво състояние ще бъде. А щом масовите работещи в сферата оцеляват финансово при системно ниски заплати, то не е проблем и за другите, особено при имащите опцията за работа от вкъщи. Та всичко е относително и въпрос на приоритети.

# 64
  • Пловдив
  • Мнения: 4 160
Все още не ми е ясно при масово болни как точно ще се осъществи нормален работен и учебен процес. Че и 100% заплащане. Като си болен ти не си пълноценен нито на работа, нито в училище. Като си болен, ще отсъстваш. И това още повече ще утежни бюджета ти, защото пневмония, с чай, пост и молитва, не се лекува. Струва доста пари. Питайте в някоя аптека, като не вярвате на лекарите. И тогава всички се втурват в болница да ги лекуват, защото там е "безплатно". Дали?

# 65
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Точно, че в момента трябва да е приоритет образованието, което понесе много щети. Затова сега при наличие на ваксини и тестове, не може да е първо за затваряне. При нас само трима колеги нямат сертификати. При учениците - който боледува и преди е било така, сам си наваксва изпуснатото. Дано удържим тази седмица да ми минат класните и следва оформяне на срочна оценка и там, където някой липсва - викам ги извънредно. Но като цяло имат достатъчно, с малки изключения, та няма да си губя времето много извънредно и аз да се разкарвам.

# 66
  • Пловдив
  • Мнения: 4 160
Да, но при нас не е така. 3-4 класни, и контролни, отпаднаха преди ваканцията заради отсъстващи учители. За 1 седмица няма да се навакса, освен ако нямат по 2-3 контролни на ден. Е, това колко ще е полезно.....Моето дете го размазах от учене през ваканцията. Не се наваксва лесно излизатето от ритъм. Никой не отрича, че е важно. Но освен важно, трябва да има и необходимия ефект. Ако ще я караме през куп за грош, все едно. Училището не е безплатна забавачка. То има други цели, които в момента, не се осъществяват. А с 30% посещаемост, конят е съвсем изтърван.....Дано не се сбъднат тези прогнози. Дано!

# 67
  • Мнения: 4 460
Като си болен ти не си пълноценен нито на работа, нито в училище. Като си болен, ще отсъстваш. И това още повече ще утежни бюджета ти, защото пневмония, с чай, пост и молитва, не се лекува. Струва доста пари.
Съгласна съм. Не се лекува. Но колко ваксинирани са я  развили  тази пневмония?
Значи има начин. Има избор.
И преди е имало грипни епидемии. Имам спомени да сме 1/3 от класа в час и 2/3 болни, но не помня да е имало локдаун заради това.

# 68
  • Пловдив
  • Мнения: 4 160
Ако имахме 50-60-70% ваксинирини, изобщо нямаше да го има този дебат. Ние коментираме настоящата ситуация.

# 69
  • Мнения: 8 256
Ми ваксинирайте ги тези деца като толкова много се притеснявате за тях. Ваксини вече има за 5+, т.е. на практика почти за всички. Само градинарчетата не могат да се ваксинират, но пък там групите са пълни. Не знам за ясла или градина в града ни, която да не работи, защото родителите се притесняват да пуснат децата си. Не знам защо все учениците трябва да го отнасят. Да, и на моите би им харесало и им харесва да симулират учене през компютрите, но мястото им е в училище.

# 70
  • София
  • Мнения: 12 622
Без съмнение мястото на децата е в училище, някои сме ги ваксинирали отдавна, затова и тук разсъждавам какви са мерките да ходят присъствено, а не само да се изпада в кризи. Не може да няма варианти, но те включват цялостни мерки. У нас обаче дискотеките са по-важни от всичко и затова все учениците са на ДО.

# 71
  • Мнения: 4 460
Ако имахме 50-60-70% ваксинирини, изобщо нямаше да го има този дебат. Ние коментираме настоящата ситуация.
Добре да коментираме настоящата ситуация, но от всичките и аспекти.
Скрит текст:
Например отоплявате се на газ. Миналогодишната януарска сметка  е била 200лв. Тазгодишната ще е около 700, но заплатата Ви не е мръднала от няколко години. Имате две деца в ученическа възраст. Цялото Ви семейство е ваксинирано. Къде ще са по-добре според Вас ? В топлото училище или у дома - да се чудите да ги топлите или да ги държите гладни?
Разбирам, колко е притеснено на неваксираната част от населението, но не може всичко да се върти само около тях и то вечно.

# 72
  • Мнения: 4 218
Лично мнение: ваксините не са разработени за доста мутиралият вариант на омикрон. Продължава поставянето на ваксини срещу първоначалния, алфа вариант. Шипът вече е с изменена антигенна стурктура и антителата срещу старата не са достатъчно /ако изобщо/ ефикасни срещу новата. Същото и за преболедуването. Та кой имал или немал сертификат, кой бил ваксиниран или не, боледувал или не, май не е от особено значение в конкретната ситуация.
Второ нещо- ваксиниране в настоящия момент е късно, дори ако приемем, че ефектът е 100% срещу омикрона. Докато се разгъне очакваният пълен имунитет минават седмици, в които вероятността за заразяване е реална и има време да се заразят всички барем х2 пъти. 
Следващо нещо- напоследък бързите тестове не показват достатъчно добра чувствителност, т.е слабо ловят. ПСР е ясно, че няма как да се прави масово като скрининг.
И затова повтарянето на известни мантри не води до по-добри резултати. Пак повтарям- лично мое мнение. Не ангажирам никого с него.
Днес е имало липсващ учител. Студентът казва, че в групата имат коронавирус и минават онлайн изцяло,  вече поне 1 асистент е казал, че е заразен и ще карат упражнението от вкъщи.

# 73
  • Мнения: 4 460
Ваксината, ако не е купена колкото за ЗС, пази от развиване на пневмонии -  ДОКАЗАН факт.
Реанимациите се пълнят  от хора с... лично мнение. Жалко и за тях, и за близките им, но за всички останали животът трябва да продължи.

# 74
  • Мнения: 184
Mamamari, за съжаление ще ви оборя - ваксина пфайзер не попречи на майка ми да се зарази и да направи двойна пневмония и съответно в болница. Надявам се поне тя да е причината за по- леко изкарване на болестта. Така, че не може да се обобщава. И не ми казвайте, че това е частен случай, защото не е. Силно се надявам поне ваксините да са найстина полезни за по-леко изкарване.

Общи условия

Активация на акаунт