Нашите орхидеи – тема 37

  • 23 840
  • 763
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 18 542
Raya, ако не беше пълнежа от балончета и вестници, като нищо щеше да се събере Grinning качена е на дръвце 4х4см.
Много се бях притеснила в какво състояние ще е, по пътя от пощата гушках кутията под якето, че навън беше студ Joy


Angela61, вярвам то ко друго ми остава Simple Smile Наснимах го, да имам за архива, ако отиде коня Stuck Out Tongue Winking Eye

Плеуроталиса ми нещо не върви. Не знам условията ми ли не му харесват или какво, но изглежда един такъв нефелен. Листенцата му са с един жълт отенък и станаха целите на точки. Не знам дали точките не са от прекалено много светлина?! Беше останал без корени, сложих му малко пудра за вкореняване, ама дали има нещо покарало, нямам идея. Има няколко нови листенца, те не са точковани и са зеленички, но като цяло не изглежда здрав.

Скрит текст:


# 31
  • Мадрид / София
  • Мнения: 5 992
Аз бих ги махнала точковите листенца. Те и без това са стари. Хубавото е, че новите са зелени и здрави. Това е важното. Постепенно ще смени листата. Моя Стеллис беше останал само с 4-5 листа, другите ги махнах, че бяха изпочупени от пътя. Сега има още толкова новички и хубави, че може и повече да са. Ще се оправи. Виж за температурата, дали е такава като при теб.

# 32
  • Мнения: 18 542
Ако ги махна, ще остане съвсем плешив Joy те повечето са такива. Температурата е между 15 и 19 градуса на перваза. През деня го държа отхлупен (стои в голяма ваза) с камъчета и малко вода на дъното, за да поддържа влажност 80-90%, нощем захлупвам.

# 33
  • Мнения: 15 028
Миоки,  много красиви изглеждат.
Аз днес направих това

Този мъник го отделих от майка му, мисля да го сложа в сфера, но ще го измисля. Дано оцелее, макар че на мен не ми върви с мъниците. С големите проблеми нямам, но минитата хич не оцеляват.

# 34
  • Мнения: 18 542
Благодаря! Четири месеца са при мен, но още не се знае дали ще оцелеят. Борим се и се оглеждам за още Joy не нещо, ама ако някоя се пренесе в орхидеения рай да има с какво да се утеша Blush

Набелязала съм:
aerangis luteoalba var rhodosticta
dryadella simula
masdevallia nidifica 'red'

Много искам aerangis punctata, обаче никъде няма.

Sunny29, щом е кейки това бебе, най-добре да е във влажна среда. Високата влажност ще провокира разтеж на нови корени без опастност от загниване.

# 35
  • Мнения: 15 028
Миоки, в сфагум е, надявам се да му хареса. Не исках да го отделям, но имаше 4 корена и бяха станали много дълги, пречеше вече на другото растение.

# 36
  • Мнения: 18 542
Не съм гледала кейки до сега и не мога да дам опитен съвет, но при мен, растение без корени или с много малко такива, има много по-голямшанс в среда с много висока влажност, в която не губи влага през листата и съответно липсата на /достатъчно/корени не е токова критична.

Да ви покажа колко е порастнало бижуто за 5 месеца. Наложи се да го преместя в по-голям съд и без украси, които да заемат място.
Скрит текст:

стартира от това

Последна редакция: сб, 08 яну 2022, 20:31 от Миоки

# 37
  • София
  • Мнения: 3 909
Намерило си е мястото и стопанката - браво!

# 38
  • Мнения: 18 542
Или е просто лесно за гледане Laughing
Стои в затворен съд и след първоначалното поливане, не пипам и почти никаква допълнителна вода - само леко пръскане веднъж месечно, евентуално. Тази новата ваза няма капак, за сега ползвам стреч фолио. Едни акрилни дискове с подходящ диаметър поръчах, ще видим дали ще станат.

# 39
  • Мнения: 137
Здравейте, отново Simple Smile За да не се излагам, прикачвам снимка и моля, ако може някой да  ми разясни, какво да правя. Благодаря предварително Simple Smile

# 40
  • София
  • Мнения: 3 909
Hot ‘n’ Cold, нищо различно не правете. Растението ще си цъфти нормално. Майката ще храни и цвета и кейкито. Не мога да видя дали цветоносът е от бебето или бебето е под частта с пъпките на цветоноса, но няма значение. Орхидеята изглежда силна и не би трябвало да има проблем с изхранването. Когато бебето извади три корена по около 5 сантиметра, може да го отделите като или го отчупите на мястото на свързване към цветоноса или отрежете цветоноса на сантиметър над и под него. После го засаждате в малка чашка с дребни кори.

# 41
  • Мнения: 137
Hot ‘n’ Cold, нищо различно не правете. Растението ще си цъфти нормално. Майката ще храни и цвета и кейкито. Не мога да видя дали цветоносът е от бебето или бебето е под частта с пъпките на цветоноса, но няма значение. Орхидеята изглежда силна и не би трябвало да има проблем с изхранването. Когато бебето извади три корена по около 5 сантиметра, може да го отделите като или го отчупите на мястото на свързване към цветоноса или отрежете цветоноса на сантиметър над и под него. После го засаждате в малка чашка с дребни кори.

Благодаря Simple Smile

# 42
  • Варна
  • Мнения: 25 241
Една малко смотана снимка на повечето цъфтящи в момента:


И още малко единично:
новото ча-ча с още едно отворено цветче:


малката филаделфия:


и още едно пъстролистно:

# 43
  • Мнения: 18 542
Ух, тези петнистите са кукли Hug

# 44
  • София
  • Мнения: 3 909
"Малката Филаделфия" много прилича в цвета на Pink girl. А Розовото девойче е ароматно Simple Smile
Много хубави!

Общи условия

Активация на акаунт