Въпрос за църковните празници.

  • 10 215
  • 20
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 334
баба ми все казваше,че "за чистотата празник няма",но определено и аз на задушница не съм работила. Peace

# 16
  • Стара Загора
  • Мнения: 330
аз пък почитам църковните празници. Peaceзная,че е грешно да работиш точно на такъв ден(пак и за 1 ден няма да свършиш цялата работа!никой не я свъшил работата!) ,отразява се на теб,семейството ти,здравето и благополучието ти.
ама хич не ме интересува кой какво прави/почита и дали е вярващ. Flutterвсеки има глава на раменете и да си решава сам за себе си.
относно показността -дразни ме когато хората се сещат само на великден,коледа,цветница-тогава има километрични опашки пред църквата.
а в неделя-няма такова чудо.само няколко стари хора+такива 3-4 човека като мен в цялата църква.

# 17
  • София
  • Мнения: 2 271
Обаче всеки си казва, дали спазва традициите, или не. А никой не ми отговаря на въпроса "Трябва ли, като живеем в една къща и аз да спазвам заради тях традициите", каква е в същност традицията - вярващия човек да не работи на празници, или в къщата му да не се работи? Ако се налага, няма да им противореча на вярата. Те не го правят от показност, а защото така им харесва да живеят.

# 18
  • Мнения: 2 924
като живееш в една къща с други хора се предполага ,че трябва да правиш и компромиси. Поне такива ,които не противоречат дълбоко на възпитанието и характера ти:)
Ако не друго трябва да спазваш традициите, установени в самата къща. До момента ,когато ще можеш ти да наложиш своите традиции там- когато станеш глава на домакинството един вид:)
Навремето това неработене по време на празници е позволявало на домакините да си починат малко . То не че готвенето и миенето на съдове е малка работа по време на празник ,но поне другите неща са се отлагали.

# 19
  • Мнения: 3 453
Kris Dior, вече ще знам, че когато си счупя някакъв крайник, то денят ще да е бил църковен празник Tired
А само домашната работа ли се смята за работа? Ами какво да правят тези, които професионално се занимават с шиене и чистене - означава ли, че още щом са започнали работа вече са грешни?
Може да не ми отговаряте. Знам, че за тези суеверия се подхожда избирателно и на противоречията не се обръща внимание.


Аз не съм имала предвид хората които професионално се занимават с шиене или каквото и да е.Работата си е работа.Казала съм че аз спазвам празниците като съм си в къщи.Не смятам че пускането на една пералня на някой празник ще ми реши проблема с прането.
За чупенето на крайниците ти внимавй си по принцип..може и да не видиш някоя стълба и без да е празник.А за да си по-спокойна преглеждай църковния календар преди да се разработиш:))))

# 20
  • Мнения: 3 550
Смисълът на тази забрана е да насочим мисълта си към Бога или празнувания светия на този ден. Да не ни отвличат делнични дела от тази отдаденост на Бога. Ако няма да свършим домашната си работа, за да седим пред телевизора, няма смисъл.

Общи условия

Активация на акаунт