Нощен припадък след ходене по ГН

  • 2 373
  • 10
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4
На 39год. съм, но последните 5 години имам странни 3-4 случая (Първия случай беше много отдавна, един през 2019, и сега последните месеци имам два случая - август2021г и януари2022г). Ще се опитам да опиша подробно и искренно това, което се случва от време на време с мен.
Понякога нощем се събуждам с болки в слънчевия сплит или в червата и силно желание за ходене до тоалетната по голяма нужда.Още в началото на изхождането, ако се увеличи болката в стомаха,която е като остри спазми и ми прилошава, започва да ми се размазва всичко пред очите,усещам нещо като леко изтръпване в главата и отмаляване в цялото тяло.Започва да ми прилошава и имам чувството, че събирам границите на кръвното - усещам едно разтрисане в главата (изтръпване) .Последния път успях някак си да се задържа и да стигна от WC до леглото като с дълбоко дишане овладях пристъпа, после ме обляха топли вълни с пот по челото, но преди това трите случая са придружени с припадък в тоалетната и със загуба на съзнание. Във всички тези случаи след(1-2мин) като се освестя ме обливат после тези вълни от пот по челото. Това винаги се случва само нощем и след изхождане. Като след всеки един случай 1-2 дена съм отмалял(леко зашеметен) след 2-рия ден си връщам нормалността. По принцип нямам проблеми с кръвното ми - нормални граници.
Ако някой е имал подобни странни случаи - нека сподели при какъв специалист е ходил. Благодаря!

# 1
  • Мнения: 5 772
На 39год. съм, но последните 5 години имам странни 3-4 случая (Първия случай беше много отдавна, един през 2019, и сега последните месеци имам два случая - август2021г и януари2022г). Ще се опитам да опиша подробно и искренно това, което се случва от време на време с мен.
Понякога нощем се събуждам с болки в слънчевия сплит или в червата и силно желание за ходене до тоалетната по голяма нужда.Още в началото на изхождането, ако се увеличи болката в стомаха,която е като остри спазми и ми прилошава, започва да ми се размазва всичко пред очите,усещам нещо като леко изтръпване в главата и отмаляване в цялото тяло.Започва да ми прилошава и имам чувството, че събирам границите на кръвното - усещам едно разтрисане в главата (изтръпване) .Последния път успях някак си да се задържа и да стигна от WC до леглото като с дълбоко дишане овладях пристъпа, после ме обляха топли вълни с пот по челото, но преди това трите случая са придружени с припадък в тоалетната и със загуба на съзнание. Във всички тези случаи след(1-2мин) като се освестя ме обливат после тези вълни от пот по челото. Това винаги се случва само нощем и след изхождане. Като след всеки един случай 1-2 дена съм отмалял(леко зашеметен) след 2-рия ден си връщам нормалността. По принцип нямам проблеми с кръвното ми - нормални граници.
Ако някой е имал подобни странни случаи - нека сподели при какъв специалист е ходил. Благодаря!
На първо четене - личен лекар, гастроентеролог, кардиолог

# 2
  • Мнения: 3 178
Според Гугъл може да е vasovagal syncope/defecation syncope.

На гастроентеролог. Можело да е свързано със синдрома на раздразненото черво.

# 3
  • Мнения: X
Аз съм с ниско кръвно и сутрин когато ставам много рязко/рано за работа ми се случва абсолютно същото (без да е обвързано с ходенето до тоалетна, било то и по гн)

# 4
  • Мнения: 5 543
Това е вазовагален синкоп категорично. Имала съм няколко такива през живота си, 1:1 с това, което сте описали. Сърцето ми е напълно здраво. Единственото лечение е прием на голямо количество течности, поне 2-2,5 л на ден, прием на сол (да, трябва да се яде солено в нашия случай, нищо, че за останалите хора е вредно) и евентуално носене на високи ластични чорапи до колената, които да не позволяват кръвта да се събира в долната част на тялото в крайниците. Тези припадъци не са опасни сами по себе си, но може да се ударите лошо. Затова при първите такива начеващи симптоми трябва да легнете възможно най-бързо и да вдигнете краката си на високо (да ги облегнете на стена например), за да не остане мозъкът без оросяване и да не загубите съзнание. След първия ми пристъп се научих да контролирам нещата по този начин и повече не съм губила съзнание, за няколко минути в легнало положение отминава. Дано съм била полезна! Simple Smile

# 5
  • Мнения: 329
И аз смятам, че е от вазовагалния нерв.
Следващия път когато ви се случи, веднага в легнало положение (както сте направила вече). И както сте в легнало положение сгънете коленете и ги приближете към гръдния кош ако  можете. Ако тази поза не ви е удобна или ви боли корема, поне вдигнете краката на високо, опрете ги на стена или където ви е удобно. Това се прави за да може кръвта насъбрала се в краката да се отправи по-бързо към мозъка и сърцето и да ви отпусне по-скоро. И чаша вода, която да е топла или гореща (но да не ви пари) която да пиете на малки глътки както сте в легнало положение, или със сламка. Водата трябва да е топла, защото така подпомага по-бързо разширяване на кръвоносните съдове, за да се придвижи кръвта по-бързо до главата ви.
Това ми е описано от медицинска сестра в спешно отделение в чужбина.
Дано ви помогне!

# 6
  • Мнения: 12 747
Иди при личния си лекар като начало, той ще те насочи.

# 7
  • Мнения: 4
Благодаря, прочетох и в английски(американски) сайтове за вазовагален синкоп - точно и там описват същите симптоми като мойте. Наистина благодаря за бързите и адекватни отговори - вече записах час при специалист.

Последна редакция: ср, 12 яну 2022, 01:19 от Boyks Todorov 666243

# 8
  • Мнения: 78
На мен ми е ставало така също,но не съм припадала.Този месец два пъти,остри болки в стомаха толкова силни,че ми прилошава и това винаги като ходя по голяма нужда нощем в късните часове събуждам се от болки все едно имам диария или не знам как да опиша болките Но не съм припадала,само ми прилошава.

# 9
  • Мнения: 4
На мен ми е ставало така също,но не съм припадала.Този месец два пъти,остри болки в стомаха толкова силни,че ми прилошава и това винаги като ходя по голяма нужда нощем в късните часове събуждам се от болки все едно имам диария или не знам как да опиша болките Но не съм припадала,само ми прилошава.
Три случая съм имал с припадък, имам и 3-4 случая точно както вие описвате с прилошаване в малките часове по време на ходене до тоалетната с прилошаване.

# 10
  • Мнения: 78
На мен ми е ставало така също,но не съм припадала.Този месец два пъти,остри болки в стомаха толкова силни,че ми прилошава и това винаги като ходя по голяма нужда нощем в късните часове събуждам се от болки все едно имам диария или не знам как да опиша болките Но не съм припадала,само ми прилошава.
Три случая съм имал с припадък, имам и 3-4 случая точно както вие описвате с прилошаване в малките часове по време на ходене до тоалетната с прилошаване.
Не мислех,че може да е сериозно,но сега се замислям.Късмет ви желая и Дано не ни се случва отново,че е ужасно.На мен,често ми случва,на година над 5 пъти може и да има,да не е всеки месец,но през месец.Последния път и аз си мислех ,че ще пропадна,то от самата болка ми става лошо и ми иде да крещя не знам как да опиша точно.Още при самото събуждане от болката в стомаха и вече ми е лошо.Аз попринцип и трудно се изхождам не ходя и всеки ден,явно съм с лениви черва,чувствам се подута като балон през повечето време....

Общи условия

Активация на акаунт