диагноза-бронхиална астма

  • 8 421
  • 40
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 8 585
Има няколко неща тук в този случай:

*Астма, с първа проява при дете на 9 годинки, и без никакви други прояви досега е много малко вероятно. Още повече ако на Рентгенографията има данни за локални промени ("правят снимка и установяват плевмония.").
*Кашлицата по тип е хронична (наближава 3 месеца), което само по себе си ограничава възможностите.
*инхалация на чуждо тяло при дете на 9 годинки, без спомен за епизода на задавяне, е малко вероятно, освен ако е станал без родителите да знаят, и детето е скрило факта. Не бива естествено да се изключва.

Според мен трябва да се мисли за (от лекото към сериозното):

*остатъчна кашлица след остро вирусно заболяване. Без Фликсотайд няма да се излезе. Но за да се даде трябва да се изключи всичко по-долу.
*остатъчна инфекция (от баналните-Стрептокок, например) недоизлекувана поради предписване на Бисептол, Клацид (нечувствителни са множеството чести бактериални причинители вече) или 5-6 дневно лечение с добър АБ, вместо нормалното 9-10 дневно.
*Микоплазмена инфекция-рядък, но много чест бактерии даващ хронична кашлица. Лекува се само с 10-12 дневен курс Клацид или 6-7 дневен Зитромакс (Азитромицин).
*Коклюш-особено внимание трябва да се обърне и на тази възможност.
*необходимо е да се направи Манту.
*инхалация на чуждо тяло-не бива да се изключва, но преценката зависи от Рентгеновата снимка. Ако има двустранни промени-двустранна инхалация?? Може, но е малко вероятно.
*като причина за кашлицата не бива да се забравя и гастро-езофагеалният рефлукс, но малко вероятно е, и за това го оставям последна възможност.

От даване на Кларитин полза няма.
Да се дава Зиртек 18 месеца е белег на много ниска професионална квалификация.

Основните усилия трябва да се насочат към изключване на Коклюш, Микоплазмена инфекция и ТБЦ.
Второ по значение е да се огледат внимателно рентгеновите снимки-половината от диагнозата е там!! и да се помисли за по-редките диагностични възможности (има още десетина такива).
Ако от всичко това не излезе нищо, може да се мисли за остатъчна кашлица и да се действа съответно.

Последна редакция: пн, 20 ное 2006, 23:36 от Birdie

# 16
  • Мнения: 190
Здравей elan,
С нерви и притеснения няма да е оправят нещата, не че личните лекари не са способни да те изкарат от равновесие, но това си е отделна тема. Сага значи, отиваш при личната и и казваш (не да я питаш) да ти даде направления за пулмолог и алерголог, след това си избираш по един такъв лекар и водиш децата там и двете. Когато отидеш при тези лекари, ще им обясниш от какво точно страдат децата ти, как са лекувани досега и те ще преценят какво трябва да се направи. Диагнозата астма не се поставя много лесно, но далеч не може да се постави от пълна кръвна картина. Спазмите не влияят на кръвната картина, защото те не са заболяване, което да доведе до някакви промени в нея. Вентолин на сироп не влияе на астмата, на нея и трябва инхалация с Вентолин, сиропът Кларитин - може, въпреки, че аз лично давам еролин или Лоратидин, като по-пречистени, но това си е въпрос на личен избор. Така, че това е пътят за решаване на твоите проблеми. Моето дете го лекува Др. Илиева - завеждащ детското отделение в 3-та градска болница и съм доволна от нея, друг добър пулмолог, за когото съм чувала е Др. Филчев от МА, а също така и завеждащата на детско отделение на Окръжна болница, но на нея не и знам името, само съм чувала, че е добра. Всички тези лекари работят с касата, така че ще може да се използва направлението. Алерголог ти препоръчвам Др. Мустаков, само че записването при него е малко трудно, защото има много хора, но не е невъзможно.
Е стана малко дълго, за което се извинявам, но това е нещото, което трябва да се направи за да се установи дали детето има астма или не.
Ако мога да помогна с нещо друго само ми кажи и ще направя всичко, което е в моята компетенция и възможности.

# 17
  • Мнения: 8 585
Не се изписват антихистамини при БА и дихателни заблявания.
Нито от новата, нито от старата група.
Нямат никакъв ефект, изсушават ненужно секретите, и освен това и за новите антихистамини намалената успеваемост в училище също вероятно ще се окаже проблем.

Сингюлер  е особен и до известна степен "опасен" медикамент.
Изписването му трябва да отчита крайна необходимост, наличие на Атопична Астма (доказана) и е винаги добавъчно средство към основното лечение.

# 18
  • Мнения: 184
Сингюлер  е особен и до известна степен "опасен" медикамент.
Изписването му трябва да отчита крайна необходимост, наличие на Атопична Астма (доказана) и е винаги добавъчно средство към основното лечение.
[/quote]
Бърди, защо казваш че Сингулер е опасен медикамент-отричаш продължителното лечение с Флексотайд, Винтолин само при нужда, какво му е особеното на Сингулер.

# 19
  • Мнения: 8 585
Сингулер е особен препарат, намесващ се в много "интимни" функции.
Показан е главно за лечение (допълнително) на Атопична Астма и сезонни алергични ринити.
Ефикасността на препарата в групата до 5 годинки се базира на малък брой изследвани пациенти, като ефекта се базира на "екстраполация"-тоест->>"така действа в групата над 5, така БИ трябвало да действа в групата под 5."
Сингюлер е препарат за допълнителна терапия в съчетание с основният медикамент, а не медикамент за основно лечение.
На редица места се посочва и като алтернатива на КС инхалаторно лечение. Но първо инхалаторното трябва да няма успех. А това почти винаги не се прави, а се бърза веднага със Сингюлер, очаквайки магическо разрешение.
Фирмата го рекламира за профилактика и дълготрайно лечение на БА, но към това би трябвало да се отнасяте с голяма предпазливост.

Въпроса за това, колко дълготрайно трябва да е лечението с Фликсотайд при деца е обект на жестоки разногласия.
Както по отношение две деца с еднакъв тип и тежест Астма, така и в различните групи.
Общо взето няма консенсус.
Официалното становище на NHLBI:
http://www.nhlbi.nih.gov/guidelines/asthma/asthgdln.htm
http://www.nhlbi.nih.gov/guidelines/asthma/asthmafullrpt.pdf
поддържа становището за "минимално необходимата доза". Това е и най-логично с оглед баланс полза=вреда.
За да я установите обаче трябва да я търсите. А не да давате високи дози за две години или повече...
Това междувпрочем е много добре казано във вторият линк на стр.135
"The most important determinant of appropriate dosing is the clinician’s judgment of the patient’s response to therapy.
The clinician must monitor the patient’s response on several clinical parameters and adjust the dose accordingly. The stepwise approach to therapy emphasizes that once control of asthma is achieved, the dose of medication should be carefully titrated to the minimum dose required to maintain control, thus reducing the potential for adverse effect."

Иначе детето поема ненужно количество Фликсотайд.

Последна редакция: вт, 21 ное 2006, 13:26 от Birdie

# 20
  • Мнения: 388
Birdie ,rogeste  много Ви Благодаря!  bouquet
Децата са много по-добре.При малката не личи да е била болна,а голямата не е кашляла и кихала от седмица(нито веднъж).Дали е от хомеопатията?И какво да очаквам другата седмица като приключи курса на лечение?

# 21
  • Мнения: 8 585
Много добре-може остатъчна кашлица да е била.
Но имайте пред вид и другите възможности...

# 22
Събрах смелост да се включа в обсъждането, защото и моят син от 2 дни е с диагноза бронхиална астма. Ще бъде диспансеризиран и му е назначено лечение със Сингулар в продължение на 1 година по 1 хапче 5 мг. вечер. Нищо не знам за това лекарство, но прочетеното не ме успокои. Не знам дали астмата на детето ми е атопична. Сега той е на 8 години, като между 2 и 4 сме имали много свиркащи кашлици, но тогава диагноза астма не поставиха, а карахме само бронхити. Преди 2 седмици изведнъж получи бодежи в гърдите и на следващия ден със събуждането си започна да кашля и така 4 дена, докато влязохме в болница с венозен антибиотик, метилпреднизолон и инхалации с Вентолин. След 3 тия ден бях почнала да му давам сироп Вентолин на 6 часа, но това изобщо не го успокои, а и в следобедните часове ми вдигаше 37.4 температура. Действително много се интересувам дали това лекарство Сингулар би имало добър резултат върху детето ми, което дори и в това състояние, което описах не загуби апетит, нито спря да тича и играе. Заведох го в болница след много тежко прекарана нощ с непркъсната свиркаща кашлица и потене, все едно излиза от банята. Моля да ми отговорите, дали е необходимо да се проведе това лечение. Мога да добавя, че синът ми е с лек рефлукс по рождение и не знам дали този медикамент няма да му окаже някакво нежелано действие. А това са резултатите от кръвните му изследвания при постъпване в болницата: HB 139, левк. 12,5, еритр. 5,48, деф. бр. ЩБ5, Сег. 75, лим. 13, Ео1, Мо6, СУЕ 10 мм. КАС в референтни стойности. Ренгенография на бял дроб - повишено просветлени на белодробните половини, нисък стоеж на диафрагмите. Извинявам се, че съм така обстоятелствена, но проблемът и решението му е много важен за мен!

# 23
На мен както ми го описвате пък така ми прилича на една пневмония...и с тия бодежи.... и потенето...,но няма да говоря така, все пак нито съм лекар, нито съм видяла детето.
Обаче аз щях да потърся още едно мнение, най-вероятно.
УСпех  bouquet

# 24
  • Мнения: 8 585
Много е трудно да се отговори дали наистина детето има Бронхиална Астма.
Със сигурност обаче подходът "Сингюлер за 1 година" не издържа критика.
Защо?

*не може на етапа, който описвате, с точност да кажем дали се касае за Астма. Това, което описвате в миналото, може да са били обикновени вирусни бронхити, които нито като честота, нито като изява, могат да се характеризират Астма. Още повече че без лечение между "пристъпите" детето не е имало оплаквания (от това, което пишете).
*епизода, който описвате сега е с температура. Следователно възможността или за инфекция, или за вирусна такава, е голям. А оттам и свиркащият бронхит. Може обаче обостряне на Астма да се предизвика от вирусен епизод.
*започването на "лечение" със Сингюлер, без да са включени (и неуспяли) други медикаменти е неприемливо решение. Сингюлер е добавъчно средство за лечение, а не основно. Алтернативното му включване на първи етап е допустимо само ако има определена тежест на Астмата и то ако другите медикаменти не са успяли (Фликсотайд, Вентолин, Формотерол, Салметерол, Серетайд). Основното средство за лечение на Астма при деца си остават инхалаторните кортикостероидни препарати.

Моите препоръки:

*консултирайте детето с педиатър-пневмонолог, добър общ педиатър или пневмонолог. Каквото е възможно.
*направете спирометрия (изследване на външното дишане) и обсъдете подробно резултатите. Ако е нужно направете изследване"обем-дебит" (вид спирометрично изследване) и провокационни проби.
*едва на базата на резултати обсъдете от какво се нуждае детето, и с каква продължителност ще се приемат медикаментите.
Тоест-съставете план.
Основен принцип при лечение на децата с Астма е "минимално работещата доза, минимално кратко". За никакви "слепи" курсове Фликсотайд и/или Сингюлер с години и реч не може да става. Състоянието на детето и отговора към лечението определя дозата и поведението на лекаря. Фликсотайд няма "профилактична" роля в истинския смисъл на тази дума.

Последна редакция: чт, 23 ное 2006, 19:20 от Birdie

# 25
  • Мнения: 184
Бърди, много благодаря за линковете-страшно полезни са, макар и да не съм медицинско лице, доста неща с на разбираем език, радвам  да разбера, че и тук в БГ има лекари, които се съобразяват със всичко написано.

# 26
  • Мнения: 1 568
Кажете ми нещо,за д-р Мустаков-София,за изследванията,които прави,има ли успех сред децата,които лекува?

# 27
Г-н Birdie, безкрайно много Ви благодаря за бързия и точен отговор. Извинявам се за своето закъснение, но известно време нямах достъп до интернет. Ще направя всички изследвания и ще потърся нова консултация с лекар специалист. Написали сте, че Фликсотайд няма "профилактична" роля в истинския смисъл на тази дума. Ако правилно съм Ви разбрала това се отнася  и за лекарството Сингулар в нашия случай. Още веднъж много Ви благодаря!

# 28
  • Мнения: 8 585
Да, нито едно от двете няма профилактична роля в истинският смисъл на тази дума.
Сингюлер е добавъчен медикамент.
Фликсотайд би трябвало да се дава минимално възможно в минимално работещи дози.

# 29
От скоро съм във форума , но темата и мен ме интересува, искам само да информирам ,че добри педиатри занимаващи се с пулмология има и в болница лозенец /бившата правителствена/ наскоро и в списание тема я похвалиха

Общи условия

Активация на акаунт