Предстои ми Инвитро/ИКСИ - Да поговорим - тема 81

  • 41 947
  • 760
  •   1
Отговори
# 705
  • Мнения: 40
galetosweet Аз болница Надежда я смених с Инвитро Клиника София, при доктор Явор Владимиров и за сега съм много доволна от доктора и неговия екип! Трябва да си усетиш твоя доктор. Успех ти желая Simple Smile

# 706
  • Мнения: 676
Здравейте,момичета.
Днес на втори ден от цикъла бях на обичайния преглед ,всичко беше и ми изписаха Фемара за 5 дни по 2 таблетки на ден. Въпроса ми е според вас този препарат качествен ли е за започване на стимулация и има ли някоя от вас в подобна ситуация?
Със същата схема преди седмица имах 3 фоликула. Сега чакам да видя дали ще има резултат след ИНСЕ.
 Успех.
galetosweet, не съм била в Надежда, но на скоро се преместих в Афродита при д- р Стаменов и за сега съм очарована!

# 707
  • Мнения: 405
Момичета, след неуспешвн опит цикъла навреме ли ви дойде?

# 708
  • Мнения: 392
[quote author=Lina Ivanova 672609 link=topic=1403657.msg44524984#msg44524984 date=1648448279
Два дни след спирането на лекарствата. При теб какво стана? Пуска ли пак?
Момичета, след неуспешвн опит цикъла навреме ли ви дойде?
[/quote]

# 709
  • Мнения: 873
Момичета, след неуспешвн опит цикъла навреме ли ви дойде?
И след двата неуспешни опита ми идваше на 4-тия ден от спиране на лекарствата.

# 710
  • Мнения: 451
Момичета, отказахме инсеминация. Днес бях на преглед и имам 2 фоликула по 23мм и 1-18мм. Док ми изписа на обед да си бия хореомон 5000 и утре и другиден да водим полов живот, после 13 дни дуфастон и ако нищо не отчете теста, отивам на 2ри ден и да видим ще има ли стимулация или пак ще съм на друго. Ами това е от мен, някоя ако има мнение да изкаже. Да кажа тези 3 фоликула за стимулация ги направихме с фемара 5 дни и 6 дни инжекции ovaleap по 100 на ден

# 711
  • Мнения: 405
[quote author=Lina Ivanova 672609 link=topic=1403657.msg44524984#msg44524984 date=1648448279
Два дни след спирането на лекарствата. При теб какво стана? Пуска ли пак?
Момичета, след неуспешвн опит цикъла навреме ли ви дойде?
[/quote]

Не съм, но аз имам предписан само утрогестран 2х4 вагинално. Реших да не го спирам за момента за вс случай.
За момента от вчера на ден 7ми на 5дневен бластоцид имам 1.9чхг.
Предполагам, че си е неуспешен опит, ама все пак ще продължа утрогестрна още малко

# 712
  • Мнения: 520
[quote author=Lina Ivanova 672609 link=topic=1403657.msg44524984#msg44524984 date=1648448279
Два дни след спирането на лекарствата. При теб какво стана? Пуска ли пак?
Момичета, след неуспешвн опит цикъла навреме ли ви дойде?
[/quote]

На първия опит четири дни след спирането на утрогестана, на втория опит два дни след спирането на утрогестана.

# 713
  • Мнения: 726
Здравейте момичета.Нова съм в темата,доста объркана,изчетох всичко във форума и нета и вече се побърквам....
Моля ,помогнете ми в моите размисли: С така поставената диагноза можем ли да кандидатстваме за финансиране от фонда с тубарен фактор?
И : дали тази ДНК фрагментация е добра за инвитро? Благодаря от ❤️ !
Скрит текст:


Това са индикациите за финансиране с тубарен фактор:
При какви индикации ЦАР финансира лечението на двойки чрез ин витро оплождане?:
1. тубарен стерилитет при жената (МКБ-X: N97.1):
а) липса на маточни тръби двустранно (оперативно отстранени);
   б) едностранна липса с контралатерална непроходимост или стеноза;
   в) двустранна непроходимост на маточните тръби (вкл. след стерилизация);
   г) едностранна непроходимост с контралатерална стеноза;
   д) двустранна интерстициална или истмична стеноза;
   е) състояние след пластика на маточните тръби най-малко 12 месеца след пластиката, при положение че не е настъпвала вътрематочна бременност;

Мисля, че отговаряте на точка Д, предвид, че е написано, че леко нагънатата има стенотични участъци, а другата е силно нагъната и пропуска слабо. Все пак се консултирайте с клиниката, за която ще кандидатствате.

По отношение на ДНК фрагментациите - доста зле е за естествено забременяване никак не става, но с инвитро може да се преодолее. Искайте допълнителни методи за подбор на сперматозоидите, спрямо това какво предлага клиниката. Ето малко по-подробна информация, която наскоро писах в друга тема, цитирам себе си:

Цитат
Intake of oral vitamins does reduce DNA fragmentation, but it also increases sperm decondensation  by more than 25%. This is definitely a negative effect, as the nuclear structure of sperm chromatin influences the initiationand regulation of paternal gene activity during preimplantation development. An unwanted high degree of sperm econdensation can result in asynchronous chromosome condensation, and may lead to cytoplasmic fragments in the embryo. In the authors’ clinics, no pregnancy has been observed following IVF or ICSI when sperm decondensation is > 28%. Contrary to the situation concerning DNA breaks, ICSI does not improve the results for high decondensation.

В превод: "Приемът на орални витамини намалява фрагментацията на ДНК, но също така увеличава декондензацията на сперматозоидите с повече от 25%. Това определено е отрицателен ефект, тъй като ядрената структура на сперматозоидния хроматин влияе върху инициирането и регулирането на активността на бащиния ген по време на преимплантационното развитие. Нежеланата висока степен на екондензация на сперматозоидите може да доведе до асинхронна хромозомна кондензация и може да доведе до цитоплазмени фрагменти в ембриона. В клиниките на авторите не е наблюдавана бременност след IVF или ICSI, когато декондензацията на сперматозоидите е > 28%. Противно на ситуацията с ДНК прекъсвания, ICSI не подобрява резултатите за висока декондензация."
Пояснявам, че "декондензация" означава охлабване на хроматина. Ето и проучване за това: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3558136/

По-просто казано, оралните витамини, които пият мъжете ни за подобряване на материала помагат да се редуцират ДНК фрагментациите, но пък охлабват хроматина, което води до цитоплазмени фрагменти в ембриона, което пък е по-лошо, защото няма нито една бременност дори при ИКСИ в клиниката на авторите на това проучване, ако охлабването на хроматина е над 28%.

При 25% от мъжете с напълно нормална спермограма се наблюдават ДНК фрагментации на сперматозоидите, така че изобщо не е задължително резултатите от сперморамата да корелират с ДНК фрагментацията.

Изследването за ДНК фрагментации и за хроматин са две различни.
Halosperm test - изследва структурната цялост на хроматина в сперматозоидите. (Правят го в Щерев)
SDI тест (Sperm DNA Integrity тест) - изследва ДНК на сперматозоидите. (Правят го в много клиники)

Не може да се направи с материала, който ще се използва за оплождане на яйцеклетките, защото тестът уврежда сперматозоидите. Може да се направи преди ин витрото.

За преодоляване на висок процент ДНК фрагментации се прилага MACS обикновено.
MACS - Магнитно клетъчно сепариране или отстраняване на сперматозоиди с високи нива на ДНК фрагментация
"Представлява метод за селективно отстраняване на сперматозоиди с фрагментирана (увредена) ДНК. Премахват се и сперматозоидите, насочени към апоптоза (програмирана клетъчна смърт), от тези с интактна (цялостна, неразрушена) плазмена мембрана. Процедурата се базира на използването на магнитни микросфери, покрити с белтъка анексин V (клетъчен протеин), който има висок афинитет на свързване към молекули фосфатидилсерин (фосфолипид), появил се на външната повърхност на клетъчната мембрана на апоптичните сперматозоиди. Тази техника позволява магнитно изолиране на негодните клетки. Процедурата включва пропускане на сперматозоидите през разделителна колона, намираща се в магнитно поле, като некачествените се задържат селективно. Подходящите за оплождане сперматозоиди, без ДНК фрагментация и висок оплодителен потенциал, преминават през колоната и се събират за по-нататъшна употреба при различните асистирани репродуктивни техники (например за ICSI оплождане, инсеминация или криосъхранение). Препоръчително е MACS методът да се използва в случаите на силно занижени спермални показатели, повишена степен на ДНК фрагментация (DFI>30%) в сперматозоидите, неуспешно развитие на ембриони от предишни опити, ембриони с лошо качество, повтарящи се имплатационни неуспехи или спонтанни аборти."


Клиниките, които не предлагат правят MACS правят PICSI, което има за цел да се подберат зрели сперматозоиди, които се свързват с хиалуронова киселина (каквато има на повърхността на яйцеклетката), защото се счита, че сперматозоидите, които са способни да се свържат с хиалуронана са годни за оплождане (зрели са и имат по-малка вероятност за ДНК фрагментация, което не изключва възможността да са с фрагментации, а намалява вероятността). Тоест, е по-естествен вид метод за подбор.
Можете да прочетете повече за PICSI в https://www.coopersurgical.com/

Мъжът ми е с 25% фрагментация и при предишното ни инвитро в друга клиника ползвахме като допълнителен метод за подбор микрофлуидно селектиране на сперматозоидите, което пък е съвсем различно и от MACS, и от PICSI. Микрофлуидното селектиране ни се стори като най-естественo, близко до естествения подбор при спонтанна бременност. Пускат се по едни "каналчета", наподобяващи естествените мукозни микроканали, през които сперматозоидите преминават, докато намерят правилния път до яйцеклетката. Този метод е подходящ само при мъже с много висока концентрация на сперматозоидите (каквато е на моя мъж) и при добра подвижност.

# 714
  • Мнения: 1 612
Lina 7ми ден е много рано да се отказваш, аз първото чхг го пуснах на 9ти ден, стискай палци. Не случайно казват поне 12 дни след трансфер да се пуска чхг

# 715
  • Мнения: 405
Lina 7ми ден е много рано да се отказваш, аз първото чхг го пуснах на 9ти ден, стискай палци. Не случайно казват поне 12 дни след трансфер да се пуска чхг


Цялата история е, ме сме с мъжки фактор и щяхме да правим ИКСИ +макси, но в деня на пункцията мъжа ми даде мн лош материал и не ставаше дори за икси. Като по чудо се оплодиха 3я, а само една остана до ден 5. То си беше цяло чудо, та като цяло шансовете са  нищожни.

# 716
  • Мнения: 98
Здравейте момичета! След много години съм решила да сменя болница Надежда! Още незнам обаче при кого да отида! Искам да знам вие при кой доктор сте? И от кой сте доволни?

Здравей! Аз лично изгубих няколко години в Надежда и сега съм в КИРМ Плевен, подали сме документи по фонда. Впечатлена съм от отношението и всички изследвания, които ми направиха за 2 месеца, а възмущението си от Надежда няма да изказвам сега, не ми се товари с отрицателни спомени. Успех!

# 717
  • Мнения: 1 612
Аз даже в един момент се дразнех на всичките изследвания, но сега съм доволна, защото хванахме много неща навреме и ги контролирахме с хапчета преди първия опит. Но и доктора ми обяснява толкова много, че виках на моя мъж, че сигурно мунизглеждам на малоумна Joy ама то като влезеш в кабинета и за здрасти те качват на магарето и блокираш.

# 718
  • Мнения: 312
Може ли да споделите какви изследвания са ви правили преди започване на опита и по време на стимулация ли са били или преди това още?
Аз даже в един момент се дразнех на всичките изследвания, но сега съм доволна, защото хванахме много неща навреме и ги контролирахме с хапчета преди първия опит. Но и доктора ми обяснява толкова много, че виках на моя мъж, че сигурно мунизглеждам на малоумна Joy ама то като влезеш в кабинета и за здрасти те качват на магарето и блокираш.

# 719
  • Мнения: 275
Момичета, здравейте
Има ли от вас момичета със сенна хрема.
Консултирали ли сте се какво може да приемате при положителен тест.

Брагодаря ви предварително.

Общи условия

Активация на акаунт