Козунаци 2022-ра

  • 49 269
  • 778
  •   1
Отговори
# 570
  • Sofia
  • Мнения: 21 749
На нас ни харесва с прясно мляко  (какаовата плънка), та е  въпрос на вкус... както винаги. Simple Smile


За брашната на София Мел (понеже имат най-голямо разнообразие и са най-достъпни):
- за кекс          10.6г  + набухвател
- за козунак       10.6г
- Класик          10.9г
- Екстра           11.8г
- за баница        13.2г     такова имат и РС (Родна стряха на Лидл)
- за пица         13.4г

Та като се пита кое  -  всичките ще направят козунак (не че съм опитвала кексовото, ама нямам и намерение и козуначенето не бих купила, като знам как е с повече белтъци от опита ми с Класик и Екстра и затова ги препоръчвам), но не и еднакво добри козунаци. Нямаше да има различни, ако са еднакво добри/подходящи еднакво за всякакви видове печива.

# 571
  • Мнения: 2 600
chrissy, много благодаря!

Има едни шафранови котенца със стафиди в рецептите на Петсън и Финдъс, които са супер и би трябвало и в нашенското козуначеното тесто да е добре. Но вкъщи имам само фурми, и се чудех дали ще са добър заместител на стафидите. Май ще се наложи да се размърдам до магазина.
Петсън и Финдъс  от шведските книжки ли?
Любими герои на синът ми като беше малък.

# 572
  • Бургас / UK
  • Мнения: 1 610
Започнах днес с подготовката за Велик ден. Брашното е СМ за баница ,а рецептата е на Морена (както винаги) . С всеки път правене и четене на съветите ви , момичета,козунаците ми стават все по-хубави и по-хубави. За което искам да Благодаря на всички , които пишете и споделяте опит и тайни с нас по-неопитните 😊
Едно бухнало тесто на стайна температура


Сплетен, намазан с жълтък и поръсен със захар, но както винаги не много красив 😊

Направих два по-малки, единия се пече , другия чака ред .

# 573
  • Sofia
  • Мнения: 21 749
Отлично омесено и втасало тесто и сплетеното също, Чефи! Би могла без форма да печеш. Simple Smile

# 574
  • Мнения: 13 925
Как да не е красив козунакът, много добре ми изглежда даже.
Дано да не се объркат плановете нещо и да се похваля този път и аз с домашен козунак. Няма да съм си в моята кухня и дори не мога да се ориентирам какво количество ще замесвам евентуално... Май ще се решава като видя с какви и колко форми за печене ще разполагам там. Забавно ще е, като и с фурната не се "познаваме" Grinning

# 575
  • Бургас / UK
  • Мнения: 1 610
Благодаря , Морена, natka !!!
Както казах продължавам да се уча, въпреки, че вече 5 или 6 година правя козунаци. 😊 Първите ми опити бяха на ръка, от миналата година имам планетарен миксер, та той меси 😀 Този път рязделих дозата на две и по-лесно оплетох като са по-малки.
Единия е готов ( само на долен реотан с вентилатор на 150 градуса, както са инструкциите на Морена)

# 576
  • In transit
  • Мнения: 12 070
Чефи, перфектен е, браво!

# 577
  • На брега на реката
  • Мнения: 7 772
Ето го и моето днешно козуначе с локум.


Последна редакция: пт, 22 апр 2022, 06:26 от Бубoлина

# 578
  • Sofia
  • Мнения: 21 749
Браво, Чефи и Буболина! Идеални произведения! Simple Smile

# 579
  • Мнения: 2 635
Чудни са 🤩, Буболина коя рецепта използва?

# 580
  • Euskal Herria
  • Мнения: 28 924
Нещо много лепкаво ми стана тестото. Иначе като натисна с пръст, веднага се връща обратно. Все ще се изяде, сега го чакам да втаса. Аз меся в много голям съд, та няма как да го изпълни - както вашите.

Много хубави козунаци показвате!

# 581
  • Sofia
  • Мнения: 21 749
... Аз меся в много голям съд, та няма как да го изпълни - както вашите.
То идеята е да порасне двойно, че и повече тестото, не да изпълва съда, в който е. И важното е да има място за порастването, да не тръгне да си ходи. Simple Smile

Последна редакция: чт, 21 апр 2022, 22:36 от Morena

# 582
  • Euskal Herria
  • Мнения: 28 924
Да, де, ама като гледам вашите как се показват... Simple Smile

# 583
  • Бургас / UK
  • Мнения: 1 610
Нещо много лепкаво ми стана тестото. Иначе като натисна с пръст, веднага се връща обратно. Все ще се изяде, сега го чакам да втаса. Аз меся в много голям съд, та няма как да го изпълни - както вашите.

Много хубави козунаци показвате!
И моето малко лепнеше,иначе се разтягаше като дъвка,супер еластично ,ама тук там по пръстите ми остава(на финала ,след миксера искам да го пипна ,да го усетя) ...Добавих 2-3 кафени лъжички брашно ,намазних ръцете ,оформих го на топка (вече не лепеше) и го оставих да втасва.

# 584
  • София
  • Мнения: 906
Първият ми що годе успешен козунак в живота е благодарение на рецептата на Морена.

Не беше достатъчно сладък ама в рецептата пишеше диапазон на количеството и аз сложих най-малкото възможно. Та това е поправимо. По-ме е яд, че не е на конци и не съм сигурна откъде идва проблема. Трябвало да го меся още време или е трябвало да втасва повече? Месих в хлебопекарна на програма за сладък хляб, като на второто месене не оставих цикъла да свърши, а го спрях след около 30 минути.

Общи условия

Активация на акаунт