Косопад - 22

  • 47 810
  • 781
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 4
Проверихте ли нивата на желязо и феритин, ЖСК?

Малко се обърках, за първи път пиша в бг.мама и мислих, че пускам нова тема. Ако въпросът ви е към мен - не, не сме си правили изследвания, но дори и желязото и феритина да са ниски, все пак какво би помогнало и как да се справим с косопада?

# 76
  • Мнения: 27 931
Да, към вас беше въпросът. При мен косата капе ужасно само при ниски желязо и феритин. Когато има дефицит на желязо, се "дърпа" желязо от по-маловажните места и, уви, косата е едно от тях...След боледуване е възможно да има понижено желязо/възможно е да е имало някаква форма на дефицит и преди това, но чак сега да се е отразило на косата/. Понеже желязо трябва да се приема като добавка само след изследвания, затова първо трябва да се направят изследвания и да се прецени дали има дефицит. Хубавото е, че когато косопадът се дължи на дефицит на желязо /особено при нисък феритин/, след наваксването на дефицита косата започва да си расте нормално. 🙂 От личен опит- при ниски желязо и феритин, маски, шампоани и прочие ми правят косата по-мека, лъскава или красива, но не спират косопада...😬
Има значение и какви косми падат- най-дългите- които и без това са щели да окапят сравнително скоро- или и по-късите. При мен, заради дефицита на желязо (аз много трудно го наваксвам), малко да падне желязото и падат и по-късички косми, което изобщо не ми допада...Но и обратното е валидно, никне нова коса.

# 77
  • Мнения: 23 411
Бих допълнила долче - щитовидни хормони също да се погледнат.Вит Д задължително.

# 78
  • Мнения: 27 931
Да, със сигурност има и други причини за косопад. Аз просто се съсредоточих върху железния панел, защото /уви/ ми се наложи да стана почти експерт...😄

# 79
  • Мнения: 4
Благодаря ви за бързите отговори момичета!!
В такъв случай в понеделник ще пуснем изследвания.
Капят и на двете ни къси и меки косъмчета, т.е млади бебета косъмчета. От дебелите и дълги си падат също , но в нормални количества. Растеж на нови косми имаме, но поради каквато и да е причина в следствие от ковид .. младите просто окапват.
Другото което искам да ви попитам е - дали познавате или сте чували за други случаи на косопад специално от ковид и за колко месеци се оправя? Сега дори и изследванията да са ни с дефицит на желязо или друг хормонален дисбаланс и да приемаме медикаменти, все пак за пострадалите от ковид, има ли в бъдещето надежда да се върне всичко по старо му?

# 80
  • Мнения: 453
tanya.st,
Косопад след Ковид, при някои пациенти се проявява до няколко седмици след боледуването и продължава различно дълго при някой и до 10 седмици.
След боледуването общо организмът е отпаднал и трябва пълно възстановяване на липси и дефицити,всичко което укрепва имунната система би помогнало.
За да се възстанови косата трябва да спре окапването. С подходящите грижа и поддръжка, косата се възстановява.
Но както са писали момичетата,процеса е бавен и дълъг. Не се отказвай и упорито следвайте процедурата. Приемане на добавки,медицински шампоан в зависимост от косата, масажи, серуми, ампули.
Има група във Фейсбук: First Covid now Hair loss ...

# 81
  • Мнения: 27 931
При мен след ковид не започна да капе още повече косата, но и аз си приемах желязо и преди, по време и след ковид /заради дефицита на желязо, който се опитвам да наваксам- но може и таблетките с желязо да са предотвратили по-големи щети/. Имах си обаче следковидни симптоми от друг характер...

# 82
  • Мнения: 453
При мен след ковид не започна да капе още повече косата, но и аз си приемах желязо и преди, по време и след ковид /заради дефицита на желязо, който се опитвам да наваксам- но може и таблетките с желязо да са предотвратили по-големи щети/. Имах си обаче следковидни симптоми от друг характер...
Dolce,
По колко желязо приемаш, взимаш ли и допълнително витамин С, който спомага за усвояването.
Абсолютно вярно е,че липсата на желязо се наваксва трудно и бавно.

# 83
  • Мнения: 4
При мен след ковид не започна да капе още повече косата, но и аз си приемах желязо и преди, по време и след ковид /заради дефицита на желязо, който се опитвам да наваксам- но може и таблетките с желязо да са предотвратили по-големи щети/. Имах си обаче следковидни симптоми от друг характер...
(Съжалявам,че въпросът не е по темата-косопад)
Какво друго се случи при теб след ковид?
Аз имах пълна аносмия за 2 месеца и точно на нова година се сблъсках с паросмията-всички храни, продукти, препарати и всичко около мен мирише на мърша и мухъл.

# 84
  • Бургас
  • Мнения: 4 110
Аз карах ковид лятото и есента забелязах, че много съм оплешивяла, правих си изследвания и желязото беше 2 при норма над 10, ходих на хематолог, изписа ми Сорбифер дурулес, първата опаковка пих по 2 на ден, втората- по едно хапче, желязото леко се вдигна на 7,  хематологът каза да продължавам с хапчетата, нямало опасност да се предозира желязото, така че сега ще го пия поне още 3 месеца и пак ще изследвам, така че който е с ниско желязо може да го пробва, но със сигурност ще трябват месеци за подобрение

# 85
  • Мнения: 27 931
Lorinda, мен ме е срам да напиша по колко желязо приемам 😅 Шегата настрани, но желязото се дозира според изследванията. През 2017 г "тръгнах" от желязо 3,9 и хемоглобин 72. В началото бях с някакви по-ниски дози желязо, но пак бавно се покачваше. Към края на миналата  година с 300 мг Малтофер поддържах хемоглобин в долната част на нормата, желязото също там...От януари смених Малтофер със Сорбифер дурулес, по 2 таблетки дневно, а от началото на този месец минах на 3 таблетки дневно...Като ми се струва (дано не си въобразявам), че от него имам по-добър ефект. Гледам си цвета на венците и от вътрешната страна на долния клепач и като че ли започват да бият повече на червено, преди си бяха светлорозови...По някое време ще правя пак изследвания. Но четох, че жени с цикъл (преди менопауза) много трудно и бавно покачват феритина, ако е под 20 (а моят последно беше около 16-17)...Но друг може да се повлияе по-бързо от дозите желязо, които съм примала аз. Така че си трябва изследване, за да се видят нивата му. 🙂
Bur02, колкото е по-ниско, толкова по-бавно и трудно се наваксва желязото (и феритина особено). Поне в общия случай. Но има хора, които реагират на терапията по-бързо от други...
Тanya,
Скрит текст:
не съм имала проблеми с миризмите. Но имах симптоми като вариране на кръвната захар (необичайни стойности без да съм яла много въглехидрати или сладко), болки в гръб или кръст, изтръпване на крайници, крампи, особено силно изявено беше безсънието и проблемите със съня, кошмари...Има и други, но не се сещам за всичко. Иначе самия ковид считам, че го изкарах леко- над седмица температура, усещане за голям студ първите дни, сънливост, почти нищо не ядох и други разностранни, но леки симптоми- обаче нямах хрема, нито кашлица и никакви секрети от гърлото. Много по-неприятно съм боледувала примерно от грип. Обоняние нямах седмица-две, след ковид се възвърна лека-полека. Но за променено обоняние и косопад след ковид пишат и други хора.

Последна редакция: нд, 06 фев 2022, 17:50 от dolce miele

# 86
  • Мнения: 289
dolce miele, аз качвам феритина много добре от Малтофер, но всеки организъм е различен. Моя беше 9 като започнах да го приемам. Желязото и хемоглобина ми бяха в норма. Пих 3 месеца по 100мг на ден и го качих до 39.Паралелно с него приемам 1000 мг вит.С и гледам да не пия кафе или някакви други витамини, както и млечни около 4 часа преди и след като го пия.
Направих месец пауза и сега пак започнах втори курс от 3 месеца като след това пак ще пусна изследвания. Чела съм, че за да спре косопада (ако той е причината) трябва да стигне до около 80-100 и тези стойности да се запазят поне 6 месеца.

# 87
  • Мнения: 27 931
Gera, аз последните месеци по-скоро поддържах стойностите на желязо и феритин, отколкото чак толкова да ги покачвам...Имам и хипофункция на ЩЗ, което вероятно също оказва влияние, а и Б 12 не ми е в оптималните граници (бях го спряла на добавки, защото от него железните показатели ми се влошават, пък организмът има нужда от добри нива на Б 12, за да се покачва и желязото- малко е омагьосан кръг). Сега ще проучвам дали пък няма някакъв проблем с фолата, който също е важен за образуване на хемоглобин. Факт е, че само с добавка на Б 12 покачвам хемоглобина до около 130 и желязо и феритин донякъде, но трябва много да внимавам с дозировката, че иначе се получава обратен ефект...🤪 Може да има и някакъв проблем с усвояването на желязото, доколкото знам, нямам уж заболяване, което да води до влошено усвояване, но...Желязото го приемам вечер на гладно, най-малко 2 часа след храна, обикновено юинават повече, защото се старая да е малко преди лягане. И да се усвоява цяла нощ...Втората доза я вмествам през деня, около 2-3 часа преди или след хранене. Гледам да е далеч от какао, кафе, чай, млечни, а варива и зърнени по принцип не ям, а наскоро разбрах, че не трябвало и яйца да се консумират с желязото- съдържали някакъв протеин, който се свързвал с желязото и намалявал усвояването...Мечтая си за феритин поне над 70...и да се задържи и повиши още после де. 😃 За щастие, по рождение имам доста гъста коса, не е чак драматично положението на външен вид (е, само майка ми повтаря, че съм "останала почти без коса"😆, но тя знае и колко гъста беше преди). И все пак си е доста стресиращо, когато съм в "капеща" фаза да остава по 1 шепа коса при всяко миене...Когато се случва, задължително феритинът се е понижил, а понякога и желязото. Може би при мен е така наречената "хронична анемия/дефицит от неясен произход" и доста дълго явно съм поддържала дефицитите...

# 88
  • Бургас
  • Мнения: 4 110
Аз да не би грешно да си пия желязото, взимам го сутрин при ставане и след час пия кафе и закусвам, да не би да в по- добре вечер като лягам, няколко часа след вечеря

# 89
  • Мнения: 289
Аз да не би грешно да си пия желязото, взимам го сутрин при ставане и след час пия кафе и закусвам, да не би да в по- добре вечер като лягам, няколко часа след вечеря
Час е малко. Трябва да минат поне 3-4 часа. Аз преди го пиех следобед след като вече няма да пия кафе и са минали 2-3 часа от приема на последното. Но сега понеже пия протеин следобед и то не остава време кога да го пия освен преди лягане.
dolce miele, така е, приема на желязо понижава Б12 и обратното. Аз приемам Малтофер фол(с фолиева к-на).
Аз също имах гъста коса и затова не забелязах проблема навреме. Пък и нямам обилен косопад, да не кажа че почти не ми капе. Но с времето оредя. И аз имам хипофункция на ЩЗ, която вече е овладяна, но не е само от нея, защото преди година ми започнаха проблемите с нея, а косата си е изтънявала от поне 5-6.
Моята цел са новите растежи. Трудна работа, но.... продължавам!

Общи условия

Активация на акаунт