Колко струва да родиш?

  • 6 523
  • 26
  •   1
Отговори
  • Мнения: 5
Здравейте. Hug Отварям нова (и по-актуална) тема относно “разноските” по раждането. На мен лично ми е малко рано, но се интересувам относно цени и качество. Насочила съм се към Пловдив. Интересувам се от цени за нормално раждане (без/със избор на екип) в различните болници под тепетата.

# 1
  • Мнения: 3 731
Звъниш и питаш!
По-точна информация никой не може да ти даде!
В държавните болници без избор на екип е безплатно!
В частните цените са различни!

# 2
  • София
  • Мнения: 13 155
Повечето болници (и частни, и държавни) имат качени ценоразписи на сайтовете им и можеш да си сметнеш всичко, което би искала, извън полагащото ти се по ЗК.

# 3
  • Мнения: 534
Родих 2020г в МБАЛ "Св. Панталеймон" - втора градска болница. Без избор на екип, следящия ме АГ работи там и ми насрочи дата, когато е на смяна, секцио с пълна упойка (по медицински причини). Раждането ми беше безплатно, платих единствено за ВИП стая по 12лв/ден. Тогава избора на екип беше между 400-450 лв.
Доволна съм от протичането на раждането, отделението и отношението на медицинските работници.
За разлика от частните болници, в държавната трябва да си носиш консумативи и принадлежности за теб и бебето, но реално не са чак толкова неща. Всяка болница дава списък.

# 4
  • Мнения: 2 701
Избереш ли екип, не ти мърда ножа. Лекарите не искат да са нащрек ден и нощ в продължение на месец и да не знаят коя нощ ще им звъннеш за раждане. Почват да ти говорят с медицинска терминология и да те убеждавят за секцио. Аз направих подобна грешка. Не стига, че плащаш, а и те режат. И за разкош на ден след операциятя ще си пусне отпуска и ще замине на ски или море, а на теб никой няма да ти обърне внимание. Като знаят, че си платила на колегата, ще те подминават.

# 5
  • София/Севлиево
  • Мнения: 11 017
Избереш ли екип, не ти мърда ножа. Лекарите не искат да са нащрек ден и нощ в продължение на месец и да не знаят коя нощ ще им звъннеш за раждане. Почват да ти говорят с медицинска терминология и да те убеждавят за секцио. Аз направих подобна грешка. Не стига, че плащаш, а и те режат. И за разкош на ден след операциятя ще си пусне отпуска и ще замине на ски или море, а на теб никой няма да ти обърне внимание. Като знаят, че си платила на колегата, ще те подминават.
Това е много тъжно.Аз избрах лекарят при който си следих бременността.Той ме убеждаваше за естествено раждане,но аз не исках.Оказа се,че имам и медицински показания за секцио,но докторът ми бе до мен и след раждането.Но и колегите му не ме "захвърлиха".Родих в Шейново,струваше ми 900 лв.Преди това престоях 10 дни в болницата,за които нищо не съм плащала.И понеже се отказах от ВИП стая след раждането-и тогава нищо не плащах(като изключим храната,защото бях с гестационен диабет и си купувах отвън).

# 6
  • Мнения: 2 352
То да е само раждането да го платиш...
Здравната каса поема много малка част от изследванията- 2-3 ултразвука и 3 ПКК и урина. Всички фетални морфологии, допълнителни кръвни изследвания и други прегледи си ги плащаш.
Отделно пък ако се наложи някакви терапии.
За самото раждане може и нищо да не платиш. Ама пак ще има някакви консумативи.

# 7
  • Мнения: 158
Избереш ли екип, не ти мърда ножа. Лекарите не искат да са нащрек ден и нощ в продължение на месец и да не знаят коя нощ ще им звъннеш за раждане. Почват да ти говорят с медицинска терминология и да те убеждавят за секцио. Аз направих подобна грешка. Не стига, че плащаш, а и те режат. И за разкош на ден след операциятя ще си пусне отпуска и ще замине на ски или море, а на теб никой няма да ти обърне внимание. Като знаят, че си платила на колегата, ще те подминават.
Не всички лекари са такива. Аз родих естествено, като моя никога не е повдигал въпроса за секцио, дойде да ме види след раждането и беше помолил негова колежка да ме наглежда. И това не беше следващия ми АГ, с се свързах с него в 36-та седмица. Моят съвет е внимателно да се избира на кой да се довери човек.

# 8
  • Мнения: 911
Раждането (естественото ) е "внезапен" момент.
Не мога да кажа какво си мисли лекаря, и как възприема ситуацията..
Аз за първото раждане, още преди да забременея си знаех и исках да е с "екип".
Т.е с АГ което ме е следило 9 месеца, не можех да си представя друго,  да отида и някакви съвсем непознати лица 😁
И затова исках , колкото е възможно по-рано да го кажа, с цел разбира се по- добро отношение още от този момент, т.е на месечните консултации..
Обаче!!!! Въпреки, че бях с контракции от 6 тия месец и АГ ми казваше че ще родя преждевременно, родих 7 дни преди термин...
Ии звъня на Лекарката в 23:30 ч. Че съм с регулярни контракции на 6 мин...
И тя ми казва,
- Ами ти хубаво , че ще раждаш, но аз съм на Огняново! 😯😯😯
И така, звъннах на Акушерката, с която работи и тя беше до мен през цялото време, доволна бях много..
На сутринта, АГ веднага си тръгнала, дойде да ме види и така.
С второто (родих 2020 г.) Пак при същата лекарка, но вече пенсионирана и не изражда...
Но аз бях спокойна, че пак с акушерката,
Говорихме, нямаше проблем...
Обачее!!! Започва раждане 16 дни преди термин , звъня и...
Оооо първо , започва по съвсем различен начин от първото, с падане на т.нар. тапа и леко кървене...та направо ми се взе акъла от притеснение.
И тя , представете си ми казва, че не може, защото сина и се жени 😯😯😯в Събота...
А аз звъня в сряда вечерта...😧🤔
Такова нещо не съм очаквала.
Въпреки, че не е важно материалното.
След първото раждане пари, почерпки...
4 години за Празника на АГ и за 8 ми март, цветя, подаръци..от уважение..😶
Отидох със сълзи на очите и толкова разстроена в Родилното..
За щастие ВСИЧКО мина добре..
И много се разлях в обяснения, но много добре си избирай и наблюдаващия и израждащия, ако решиш да си с Екип..
И не се притеснявай, ако нещо искаш да промениш или да питаш...
От такива като мен, наивници няма какво да научиш😁
Иначе при нас екип струваше мисля около 400- 500 лв.за нормално раждане, платено на ръка, не на касата на болницата, защото видиш ли там ако пратиш "било по-скъпо"🙂
Успех и лека бременност.
И най- вече леко раждане и здраво бебче накрая ❤

# 9
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 281
Аз раждах с избор на екип.
Не бих се доверила на всеки,не е все едно кой ще следи бременноста и кой ще ме оперира,ако се наложи.Както и стана при мен.
Плащахме за ФМ,за изследвания.
ВИП стая-платих си,защото исках да съм сама с бебето,а и съпруга ми да може да идва.
В цената на стаята влизаше и храна,която си избирах от меню.
Платихме и за да може съпруга ми да снима бебето веднага след като се роди.

Общо ни излезе 1200лв.

Тук не смятам разходите за лекарства,които се наложи да приемам след раждането.


# 10
  • Мнения: 534
Платихме и за да може съпруга ми да снима бебето веднага след като се роди.

В болницата, в която аз родих нямаше такова допълнително заплащане. Даже за първи път чувам и ми стана интересно. Под веднага имате предвид още в родината зала ли?
След като неонатолозите прегледаха бебето, веднага го показаха на съпруга ми, майка ми също беше в чакалнята и бяха направили няколко снимки.

# 11
  • Мнения: 302
Родих в майчин дом без екип и нищо не платих. Мъжът ми ми казваше ако искам екип няма проблеми, но му казах че искам просто господ да е с мен и да пази мен и беба и нищо повече не искам. Екипа които ме изражда беше страхотен, бях повече от 11 часа в болницата преди да родя с изтекли води, всички бяха много отзевчиви наглеждаха ме през 20 мин сигурно и все ме питаха как съм. Чакаха беба сама да реши да излезе, но накрая ми сложиха система и 30-40мин след това нашето слънце дойде на бял свят. Имам приятелки които бяха с екипи бяха дали луди пари и после изобщо не бяха доволни. Даже едната дето беше платила за екип родила след термина и тая лекарка ѝ казала ти си платила до тази дата и после ѝ искали още пари.... Абе господ просто да ни пази и това е, ако той не е с нас никой няма да ни помогне.... А щом сте решили в Пловдив извинявам се, но вие от къде сте... Защото някой път ако сте от друго населено място ще имате ли времето да стигнете до там... Желая ви лека бременност и едно здраво бебче на края!

# 12
  • гр.Пловдив
  • Мнения: 3 325
А при избор на екип пак ли отиваш с направление в държавна болница? Понеже доколкото ми става ясно направление за раждане по частните болници не важи.

# 13
  • Мнения: 3 731
А при избор на екип пак ли отиваш с направление в държавна болница? Понеже доколкото ми става ясно направление за раждане по частните болници не важи.
Няма значение в каква болница раждаш, трябва ти направление за хоспитализация. Издава ти го следящия АГ или ЛЛ. Родих в частна болница и цялата бременност там си я следих при двама лекари. Един на частно, а при друг по ЗК, заради документалната част. Родих в същата болница със секцио при лекаря, при който ходих на частно. Струваше ми 1000лв секцио + 400лв за самостоятелна стая (това беше в края на 2019)

# 14
  • Мнения: 534
Дори частните болници работят със здравна каса, т.е. получават пари от държавата за раждане и отделно от родилките определената от болницата сума.

Общи условия

Активация на акаунт