Защо е толкова мръсно в България?

  • 32 309
  • 840
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 1 124
А аз си спомням, че някога по социалистическо време, улиците се метяха с машини. Имаха отпред едни въртящи се четки, пръскачки на вода и може би прахосмукачка засмукваше боклука. Отдавна не съм виждала такива. Нашата тиха, квартална уличка, на която като деца играехме, защото почти нямаше коли, се миеше поне 1 месечно. И не беше някакво събитие. Сега се оповестява график 1-2 пъти през лятото, като че ли кой знае какво ще се случва.
Като дете не съм си и помисляла да си хвърлям боклука на улицата. Дори билетчето. Винаги се намираше някой да направи забележка. Сега, дори да видя такова нещо, няма да направя забележка, за да не си отнеса боя или поне ругатни.

# 61
  • Мнения: 2 626
Значи в нашето малко западноевр.градче за двама души плащаме х10 повече. Тук е на брой живущи. Да не се чудим тогава.
За сортирането - дават ни безплатно 3 цвята чували, за различните отпадъци. Дразнех се в началото, но сега най-съвестно сортирам Grinning
За големите - мебели, бяла техника...има график - оставяш ги на улицата и веднъж месечно минава камион. Аз обожавам да хвърлям, голям клиент съм им.
В България като съм това ми тежи - къде да дяна големите отпадъци.

# 62
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 916
За големите - мебели, бяла техника...има график - оставяш ги на улицата и веднъж месечно минава камион. Аз обожавам да хвърлям, голям клиент съм им.
В България като съм това ми тежи - къде да дяна големите отпадъци.
И в България е същото. По общини има график кога се изхвърлят и събират големи отпадъци. А познайте дали някой го спазва.

# 63
  • Мнения: 15 144
Защо в къщите ни свети от чистота, а извън прага на дома е такава кочина?
Защото и в къщите им е пак кочина, така са свикнали.
У вас като свети от чистота, къде си хвърляш използваната носна салфетка - веднага след употреба на асфалта ли, или а държиш в ръка, докато стигнеш първото кошче/контейнер?

П.п. мдам, гледам, че пак държавата и общината виновни. Зарежи.

# 64
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 696
Усещането за свобода се изразява в това да не спазваш правилата, знаеш че не трябва да си хвърлиш обелката от лукчето на улицата, но го правиш защото си толкова независим, че направо имаш собствена конституция 😁

# 65
  • Мнения: 299
Защото “общото е чуждо”, но само в БГ! А това се учи у дома, в първите 7…

После идва държавата.

Така е. А и “държавата” е отражение на нашия манталитет. В големите градове е най-неугледно, защото има анонимност. В по-малките селища  хората повече се познават, съответно имат чувството за принадлежност.
Последно като си бях в София, много ми се набиха в очите графитите навсякъде и порутените сгради до напълно възстановени такива. Явно глобите не са високи и всеки може да си остави имуществото да е трън в очите. Не зНам как привличаме туристи с тая пълна безнаказаност. В чужбина на някои места  те глобяват ако не си си разделиш боклука правилно или не дай си боже не си си окосил ливадата навреме-загрозяваш съседния имот и му снижаваш цената. “Money talks”, както се казва…

Последна редакция: ср, 16 фев 2022, 14:46 от Aminka

# 66
  • Мнения: 302
Най-мразя да вървя с някой и той да си изхвърли боклука на улицата (веднага правя забележка) и никой около мен не смее (поне пред мен) ММ така си изхвърляше ботилките от вода през прозореца на колата вече събира вдичко и си го хвърля, не му мина номера ама те всички, е те всички ама ако всички си дават дупето ти ще го дадеш ли.... Научила съм и синът ми да си изхвърля боклука кудето трябва. Правя забележки дори на непознати някой път (колкото и да е грубо) им казвам "сега незабравяй да изгрухтиш". Като си изхвърлям боклука от нас ако има по улицата нещо го събирам в торбата си! Много мразя

# 67
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 916
Аз така съм гонила един германец 300 м, да му върна боклука грижливо подпъхнат зад едно Ел табло.
У нас се събира разделно и изхвърля боклука на определените за това места. Отпадъците от плодове и зеленчуци се компостират.

# 68
  • Мнения: 15 144
Хаха, сега се сетих преди време - слизам към метростанцията и някаква пред мен оставя жълто листче на едно по-издадено от стената място, като кутия - не помня маркуч ли имаше там, друго ли... Взех листчето - някакъв ваучер за такси - догоних я и казах това май е Ваше. Тя ми премигна и отговори а, не е, намерих го. И не си го взе, нали, понеже не било нейно, та аз го отнесох и го хвърлих в кошчето пред вратите на станцията.

# 69
  • Мнения: 3 450
Хубаво би било хората по блокове да се самоорганизират и веднъж на сезон някой да чисти градинките и площадките отпред. Би било много по-приятно. И става за половин час - ръкавици, торбичка или кашон и после в контейнерите. Много хора биха го правили, ама някак си не е обществено приемливо.
Както не е обществено приемливо да изчистиш входа ако се налага - примерно някой е минал с кални обувки и е нацапал всичко. Някак предпочитаме дни наред да заобикаляме мръсотия и да цъкаме какви простаци има.
Това не е някакво обвинение, а просто се чудя защо сме такива. Антисоциални.

Ето и една интересна статия, която показва, че тези неща не винаги са били така: https://www.vesti.bg/lyubopitno/frensko-spisanie-ot-30-te-sofiia … YlUMnoHO8InLX0EgM

"Това, което характеризира София, е богатството от големи свободни пространства. Паметниците са на големи разстояния, площадите са обширни, улиците широки, градините са многобройни и добре поддържани. Това е град с много въздух, където може да се диша. София е чиста като северен град и се мие всяка вечер с изобилна вода."

Последна редакция: ср, 16 фев 2022, 15:25 от Гарганела

# 70
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 916
Хубаво би било хората по блокове да се самоорганизират и веднъж на сезон някой да чисти градинките и площадките отпред. Би било много по-приятно. И става за половин час - ръкавици, торбичка или кашон и после в контейнерите. Много хора биха го правили, ама някак си не е обществено приемливо.
Както не е обществено приемливо да изчистиш входа ако се налага - примерно някой е минал с кални обувки и е нацапал всичко. Някак предпочитаме дни наред да заобикаляме мръсотия и да цъкаме какви простаци има.
Години наред го правехме с една от съседките. Докато ние чистим или копаем и садим цветя, отгоре си изхвърлят фасовете. Хем садих цветя, хем ги поливах, като започнаха да цъфтят някой си ги изтръгна.

# 71
  • София
  • Мнения: 3 205
Лошото на самодейностите е, че не действат по никакъв начин в дългосрочен план. Едни хвърлят, защото могат, други не хвърлят, че и чуждите мизерии събират, и животът си върви. В институциите, които отговарят за това също не си дават зор, защото могат, и животът си върви.
Ако имаше съответни глоби за хвърлен фас, за подпиране вместо работа и за неупражнен контрол, щеше да е по-различно, сигурна съм.
И аз съм се включвала в акции за почистване, но вече не. Не цапам и това е, което мога да направя.

Последна редакция: ср, 16 фев 2022, 18:03 от Нелка*

# 72
  • Мнения: 4 822
Охххх колко позната бг действителност .
В старият блок имаше един дядо , който доброволно и безплатно чистеше входа , но почина и след това никой не искаше да плаща за чистачка.
Аз живеех на първи етаж и понеже не мога да търпя мизерия почиствах редовно  първия етаж  и входовата площадка. И така месеци наред- не стига , че всички се правеха , че не забелязват , ами имаха наглостта две съседки да ме повикат да изчистим целия вход основно защото видите ли те забелязали, че чистя долу.

# 73
  • Мнения: 3 450
Брат му на Кристо - актьорът Анани Явашев /да почива в мир/ така чистеше про боно входа. Щото никой не искал да плаща за чистачка, а той не искал да му е мръсно.

# 74
  • Мнения: 1 252
И аз съм се включвала в акции за почистване, но вече не. Не цапам и това е, което мога да направя.

Защо не се включваш вече?

Аз изпитвам удоволетворение, когато почистя или събера някой боклук от планината. Може и да е краткосрочно, знам, че след това ще мине някое човекоподобно и ще изхвърли нещо, но него природата / съдбата ще го накаже по някакъв начин Smiling Imp Или по-скоро вече го е наказала, щом няма 2 капки мисъл в мозъка си.

Общи условия

Активация на акаунт