За детските приказки - по точно кръвожадните...

  • 1 839
  • 26
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 652
Ами тя е писала, че детето й е на 3 г. затова го споменах Wink

Аз писах и по-горе.. моето дете няма проблем с приказките на Андерсен примерно, които за мен са безкрайнои тъжни, но за нея не са.

В случая става въпрос за дете, което не е като твоето. И понеже съм се сбълъскала с подобен проблем, който сега /на 4 год. / е в голяма степен разрешен и понеже професията ми предполага познаване на материята си позволих да посъветвам жената да настъпва внимателно с кръвожадните приказки, не да ги избягва, но да обеснява много , да предизвиква и да отговаря на въпросите на детето  и в никакъв случай да не ги чете преди сън.  Naughty
Не трябва да се спестяват житейските истини, но първо трябва да съхраним психиката здрава, а всяко дете има различна психика и изисква различен подход.

Последна редакция: нд, 12 ное 2006, 16:16 от darena

# 16
  • Мнения: 919
Моята щерка е мъничка още, но аз се опитвам да и чета винаги когато имам възможност. По този повод поръчах да ми пратят книжки с приказки. Едната книжка е на Ангел Каралийчев "Български Народни Приказки" издателство Златно перо.
Чета тези така наречени детски приказки и ми става лошо Sick Sick
Нека ви цитирам.

От приказката "Речи, Чекръче"
- Какво искаш, два ножа ли, два коня ли?
Тя му рекла, че два коня по обича. Тогава той и дал два коня и заповядал да вържат единия и крак за опашката на първия кон, а другия крак за опашката на втория. После заповядал да ударят двата коня тъй силно, че на часа да я разкъсат...

Всяка следваща приказка има все по-интересен и изобретателен начин за наказание на провинилите се герои: на вещицата и вързаха торба с камъни и я хвърлиха в езерото, лошата сестра от "Децата на войводата", заповядали да я засмолят в едно буре и да я хвърлят в морето и така нататък..
Тази последната даже няма да я коментирам за завистта на голямата сестра и как погубила дечицата... Войводата пък изхвърля жена си, оженва се за сестра и.. ooooh!

Какво по-точно учи това децата??

Моят фаворит за най-неподходяща приказка обаче си остава "Момичето, което било направено от вар". Просто нямам думи за тази гениална творба Rolling Eyes

Разбира се има още много, в които родители си изоставят децата, вълци изяждат бабите/прасенцата/козленцата и пр...просто за тази са ми най-пресни спомените

Последна редакция: нд, 12 ное 2006, 17:20 от Гаргамелчо

# 17
  • София
  • Мнения: 13 206
Ами тя е писала, че детето й е на 3 г. затова го споменах Wink

Аз писах и по-горе.. моето дете няма проблем с приказките на Андерсен примерно, които за мен са безкрайнои тъжни, но за нея не са.

В случая става въпрос за дете, което не е като твоето. И понеже съм се сбълъскала с подобен проблем, който сега /на 4 год. / е в голяма степен разрешен и понеже професията ми предполага познаване на материята си позволих да посъветвам жената да настъпва внимателно с кръвожадните приказки, не да ги избягва, но да обеснява много , да предизвиква и да отговаря на въпросите на детето  и в никакъв случай да не ги чете преди сън.  Naughty
Не трябва да се спестяват житейските истини, но първо трябва да съхраним психиката здрава, а всяко дете има различна психика и изисква различен подход.

Ми супер! Аз не съм казала да не я съветваш... също и аз го правя... нека да чуе различни гледни точки.. Съгласна?

# 18
  • Spain
  • Мнения: 3 750
в този дух - за приказките и кръвожадието - спомням си аз как ло6ия вълк изял бабата и легнал в леглото .... "Червената шапцица" - бях приятно изненадана (имам 3 книжки - руска , бг , испанска - и в трите - бабата се скрива в шкафа  -зна4и все пак се работи по въпроса ) - дъщеря ми е страшно впе4атлена от факта ,4е бабата се скрива в шкафа - незнам но така е по добре отколкото да я яде вълка  Mr. Green
 

# 19
  • Мнения: 25 620

Какво по-точно учи това децата??


Ами учи ги например какви страшни наказания очакват човек, ако е лош с другите!  Peace
Това е бил начинът да се наложат морални норми в обществото. За невежи и неграмотни хора - откъде да знаят законите, ако изобщо е имало такива написани?
Абе, нещо подобно на темата за смъртното наказание. В реалния живот, всички сме ЗА, но в приказките - НЕ!   newsm78

ПП Като дете никога не ми е било жал за лошите герои. Даже съм била много удовлетворена, че са си получили заслуженото.  Wink Laughing

# 20
  • Мнения: 830
Ох, че сложен въпрос ...
До дете си е , определено .Голямата ми дъщеря е/беше мнооого чувствителна . Тя неможеше да гледа детско филмче до скоро , без да се разплаче ! На Червената шапчица плака за вълка ( макар че във версията , която гледа , вълка го хвърлиха в реката да отплува просто , някъде другаде да живее ) , на Том и Джери плачеше като се бият....На Шрек плака много още в началото , когато той изгони магарето... Затова доста внимавах с приказките. В един момент просто израстна за тези неща и вече ги приема нормално , обожава да и се четат приказки , дори и от "кръвожадните" Има една дебела книга Български народни приказки , но не споменатите на Ангел Каралийчев , друг сборник . Вярно , има зловещи приказки ! , Но , с подходящите обяснения и тълкувания поднесени , така ги четем . И то все кара баба и когато ни гостува , тя да и ги чете . Добре че от мене не ги иска Simple Smile. Сега вечер четем по 2 странички от "Пипи" , или от "Бирлибан" - една доста стара книжка , но много интересна за деца на тази възраст , че и за по-малки.
Виж , малката - няма такива емоционални проблеми. Никога не е плакала на филмче , нито се е вълнувала прекалено от приказка.

# 21
  • Мнения: 3 835

Какво по-точно учи това децата??


Ами учи ги например какви страшни наказания очакват човек, ако е лош с другите!  Peace
Това е бил начинът да се наложат морални норми в обществото. За невежи и неграмотни хора - откъде да знаят законите, ако изобщо е имало такива написани?
Абе, нещо подобно на темата за смъртното наказание. В реалния живот, всички сме ЗА, но в приказките - НЕ!   newsm78

ПП Като дете никога не ми е било жал за лошите герои. Даже съм била много удовлетворена, че са си получили заслуженото.  Wink Laughing
Ами, права си как'Сийке, как да не си права. Каквото повикало, такова се обадило. Заслужават си го напълно, тия лошите. Ама, ха. Проблема е, че тия наште хора, добрите, бая зор виждат, докато дойде щастливия край.  Joy Joy Joy

# 22
  • Мнения: 919
Притеснява ме не толкова, че са били наказани а по-скоро всевъзможните садистични наказания които автора измисля... не ми се вижда нормално и няма да ги чета на детето си. Има много хубави приказки които имат много добри поуки и без да бъдат "кръвожадни"

и ние сме израстнали с тях... и не сме станали кръвожадни
И като намесихте смъртното наказание.. чудя се дали е така в действителност

# 23
  • София
  • Мнения: 13 206
Притеснява ме не толкова, че са били наказани а по-скоро всевъзможните садистични наказания които автора измисля... не ми се вижда нормално и няма да ги чета на детето си. Има много хубави приказки които имат много добри поуки и без да бъдат "кръвожадни"

и ние сме израстнали с тях... и не сме станали кръвожадни
И като намесихте смъртното наказание.. чудя се дали е така в действителност

Ха-ха-ха.... не обръщайте темата в ЗА и ПРОТИВ смъртнот наказание, щото айде да не говорим, че кръвожадни не са тези дето го подкрепят, а тези, които изнасилват и убиват деца!!! Или и на тях са им чели същите приказки...

# 24
  • Мнения: 25 620
Ами май не са им чели достатъчно приказки, щом не могат да различат добро от зло... Sick

# 25
  • Мнения: 41
според мен пове4ето класически прикаазки са наистина много жестоки. Има деца, на които не им пука, но на по-чуствителните...
Аз също ги избягвам. Чета само франклин, мечо пух, пипи, и други много внимателно подбрани. Не желая да травмирам детето и да му създавам страховее от сега

# 26
  • Мнения: 1 117
Замисляла съм се по въпроса.Валери обожава приказките . Пояснявам ,че това е приказка и реално не е така. Като беше по-малък му ги преразазвах и тези сцени ги смекчавах до колкото мога. Сега ги четем дословно и така забелязвам ,че той прави разлика между това кое е добро и кое е лошо.
Изродените детски филмчета нима учат на по-добро Crazy
Че аз съм забранила да се гледат идиотщините по Cartoon Network ! Та и по нашите телевизии трудно можеш да намериш нещо ,което е по-нормално.

Общи условия

Активация на акаунт