Хайде Коледата идва дайте своите идеи!

  • 51 803
  • 387
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 679
Аз ще дам две постни рецепти за Бъдни вечер

Гъби с лук и орехи
Избират се гъби със средна големина и се нареждат цели в намазнена тавичка. Пълнят се с нарязан на полумесеци лук и накълцани орехи. Поливат се с мазнина, посоляват се и се поръсват с черен пипер. Изваждат се от фурната, докато гъбите са все още сочни.

Пълнени пиперки с моркови
Настъргват се 6-7  моркова и се запържват с 2-3 глави накълцан лук. Посолява се и се ръси с черен пипер. Пиперът се пълни със сместа и пече в тавичка, полят с малко вода, доматен сок и олио.

Втората рецепта не съм я пробвала, но мисля, че е подходяща, ако някой иска да разнообрази малко традиционните пълнени пиперки

# 16
  • Мнения: 244
Ами време е да започваме, аз например тази Коледа искам да напълня тиква за което чакам вашите идеи!

-----------------------
Според мен - трябва да се направи разраничение - само за Бъдни вечер ли ще е? Тогава задължително ще е постно, нечетен брой ястия и в по-малко количество, колкото за вечерта - да не остава (нали всеки прекарва вечерта у дома си).  Другото е за самата Коледа, когато на масата трябва да е по-пищно - като за рожден ден на Спасителя - пък и гости може да дойдат. Тогава вече и постите са свършили и разнообразието за избор е по-голямо.

# 17
  • Мнения: 3 927
Предлагам нова свежарска идейка за сладките, които неминуемо ще се хрупкат по коледно време.....освен меденките с глазура, разбира се  Simple Smile Simple Smile

Ето репетицията на бисквитките:







# 18
  • Мнения: 7 106
Ето няколко идейки за сладки и от мен :







# 19
  • Мнения: 679
Тането, страхотни са бисквитките!
Тестото на "зебра" ли е разточено и какво правиш с изрезките?

Зори, а твоите сладки направо ми се приядоха! С какво са украсени звездичките за елха?

# 20
  • Мнения: 3 927
Не знам какво значи "на зебра"?
Разточих бяло и какаово фитилче едно до друго, така че да се слепят. Изрязох формичките, а от двете страни остатъците уползотворих отново. Нямах никакви неупотребяеми изрезки, само след последната формичка остана едно малко топче тесто, което направих на мраморна бисквитка....... Simple Smile
Идеята за вида на сладките е от сайта на Dr. Oetker, който ми е любим, моля:

http://www.droetker.de/wga/oetker/html/frameset/twaa-664d7m.de.html


А рецептата е класическа немска рецепта за маслени сладки:

Маслени бисквитки

Продукти:
500 гр брашно
250 гр захар
2 пакетчета ванилия
1 щипка сол
300 гр масло
2 яйца

Приготвяне:
Всички съставки се изсипват в купа и се омесват добре с миксера. Тестото се оставя 30 мин в хладилника. Разточва се на 0,5 см и се изрязват формички, намазват се с жълтък и се пекат по 10 мин на 180 градуса С.


Аз разделих тестото на две, едната част оцветих с какао и така......Няма всяка Коледа едни и същи сладки, я  Wink Simple Smile
Пропорциите са ужасно точни, получава се прекрасно тесто. Но е хубаво да се работи на части, т.е. откъсва се малка част за момента, а останалото тесто се връща в хладилника.....защото тестото за обработка бързо омеква в ръцете

# 21
  • Мнения: 1 052
Ще ви следя

# 22
  • Paris
  • Мнения: 1 727
Тане страхотно изглеждат сладките ти, задължително ще опитам да ги направя!

# 23
  • Варна, морето и сините вълни!
  • Мнения: 2 618
Таня, а дали е възможно вместо да изрязва форми да ги шприцна?
Ще стане ли?

И тоз сайт дето си го дала убав ма немцкия ми куца  Embarassed

# 24
  • София
  • Мнения: 2 019
Много ми харесаха сладките на 3ори и Taneto. Зори, кажи кои са най-вкусни да ги пробвам и пусни рецепти ако може.

# 25
  • под тепетата
  • Мнения: 9 308
Taneto, разкошни са сладките! Един въпрос   newsm78 няма ли някакъв набухвател ( извини ме, ако е тъп  Embarassed)

# 26
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
В ронливото масленото тесто не се слагат набухватели, само в бъркано маслено.

Тане, красиви сладки. Peace

# 27
  • Мнения: 7 106
Зори, а твоите сладки направо ми се приядоха! С какво са украсени звездичките за елха?

Със сушени плодове и цитрусови корички.

Много ми харесаха сладките на 3ори и Taneto. Зори, кажи кои са най-вкусни да ги пробвам и пусни рецепти ако може.

Ами не мога да определя. Всички са от  маслено тесто, но с различни подправки. Пускам рецептите.

На първата снимка

180 гр размекнато масло
50 гр. пудра захар
1 и 1/2 чаша брашно
2 ванилии

Маслото се  разбива със пудрата захар и ванилиите. Брашното се пресява и се добавя към маслената смес. Шприцовет се сладките върху покрита със хартия за печене тава и се пекат около 15 минутки на 180 традуса.
Сладките могат да се слепяд със сладко и да се потопят в разтопен шоколад и след това да се овалят в смлени орехи.

Вторите са замесени от едно тесто, след което се разделя тестото на 4 топки и всяка от тях се ароматизира с канела, към втората се добавя какао, към третата ромова есенция, а към последната настъргана лимонова кора. Или каквото се сетите. Оформят се сладките според вкуса и желанието и се пекан 10-тина минутки на 180 градуса. Иначе основното тесто е :
Основна рецепта за ронливо тесто

Продукти (1 доза)

250 гр. брашно
125 гр. захар
1 ванилия
1 яйце
125 гр. масло(на стайна температура)

Маслото се разбива със захарта, добавя се яйцето и ванилията и накрая брашното, като се доомесва на ръка, до гладко тесто. Увива се във фолио или плик и се слага в хладилника за 1-2 часа.

Аз замесвам 2 дози и готовото тесто разделям на 4-5 равни топки


Сладките от третата снимка са джинджифилови. Приготвят се от :
85 гр. масло
3 с.л. захар
100 гр. мед
1 яйце
350 гр. брашно
1/2 каф. л. сода бикарбонат
1 с.л. джинджифил на прах
2 к.л. канела
2 с.л. настъргани лимонови и портокалови корички
 В дълбок съд се разтопява маслото със захарта и меда. като изстине, към сместа се добавя яйцето. Отделно се разбърква брашното със содата и подправките и се добавя към маслената смес. Прибавят се и цитрусовите корички и тестото се омесва на ръка. Оставя се на хладно за около час, след това се разточва и се изрязват формички по желание. Нареждат се върху хартия за печене, намазват се с разбит белтък и се украсяват със стафиди, сушени плодове и цитрусови кори. Пекат се 6-8 мин. във загрята на 200 гр. фурна.
Много са ароматни.




# 28
  • Мнения: 3 927
Мими, не мисля, че това тесто ще стане за шприц. Твоят какъв е ? Няма ли си съответна книжка с рецепти към него?

Джемма е отговорила вместо мен, ама и аз да потвърдя: няма набухвател!


И да ви споделя нещо, че забравих.....купих си подправка на Kotanyi за немски коледни сладки, наричат се лебкухен (обаче нямам идея как се превежда това чудо) - смятам да я използвам за коледно ароматизиране на сладки, меденки и др. подобни. Ето как изглежда:



и предполагам, че ги има в повечто големи супер/хипер-маркети.

Всъщост пакетче от 31 грама съдържа:
канела
индийско орехче
кориандър
копър (или сминдух)
джинджифил
карамфил
бахар
анасон
звездовиден анасон
черен пипер
семена кардамон

Мисля, че е удачна комбинация.....


И още нещо: взех, че влязох в магазина Биг шоп, в който са ТСМ-ските стоки и там попаднах на силиконово килимче за месене и разточване, също така и за печене във фурна до 220 градуса на супер цена от 7 лева. Днес го пробвах и съм доволна - тестото наистина не полепваше по него, а и във фурната на около 180-200 градуса нищо му нямаше Simple Smile

# 29
  • Мнения: 7 106
Тане, подправката я имам и наистина е много ароматна. Миналата зима правих меденките с нея, останало ми е едно пакетче, което е още в срок на годност и ще я ползвам и сега. Ползвала съм я и за един Коледен сладкиш, който е с много подправки и съм доволна от резултата.
Миналата година ми я прати една приятелка от немско, в София къде я продават?

Общи условия

Активация на акаунт