Отговори
# 30
  • Мнения: 358
Над 20 са пунктовете за регистрация за временна закрила на бягащите от войната в Украйна

Над 20 са вече пунктовете в страната, където се издават регистрационни карти за временна закрила на бягащите от войната в Украйна. Освен на двата гранични пункта при Русе и Дуранкулак, важният документ може да бъде получен и на ЖП гарата в София, както и в районните или областните представителства на МВР в Несебър, Поморие Бургас, Свиленград, Благоевград.
Картата с новите места се обновява и допълва непрекъснато на правителствения портал.
Освен тези данни, на официалния сайт https://ukraine.gov.bg/bg/ може да се следят и дневните справки за броя влизащи хора от Украйна, колко от тях остават и са настанени у нас.

Четири пункта ще издават удостоверения за временна закрила на украински граждани в сградата на Морска гара - Бургас

Четири пункта за издаване на удостоверения за временна закрила на украински граждани стартира от днес, 21 март, в сградата на Морска гара - Бургас, където се намира областният кризисен център. Пунктовете ще се обслужват от полицейски служители и ще подпомагат дейността на държавната агенция за бежанците. Поетапно подобни пунктове до края на седмицата ще бъдат разкрити и в полицейските управления в Несебър, Поморие, Созопол и Приморско. ОДМВР Бургас има готовност да разкрие пунктове и в останалите общини на Бургаска област, ако има такава необходимост.Областният кризисен център на Морска гара в Бургас ще работи от 09:00 до 18:00 ч. всеки ден.

Центъра за украински бежанци във Варна има нужда от вода (списък към 21 март)
https://www.moreto.net/novini.php?n=456205&p=2

Какви проблеми възникват пред украинските граждани

1. Статут „Временна закрила“ все още не работи реално и оперативно в България. Какво означава това – в момента украинските граждани могат или да са туристи (до 3 месеца от датата на влизане на територията на България) или да подадат документи за „Международна закрила“ от която произлизат статути „БЕЖАНЕЦ“ или „ХУМАНИТАРЕН СТАТУТ“. И при двата статута националните документи на украинските граждани биват взимани и се предоставят български лични документи за временно пребиваване.

2. Не е ясно при получаване на статут „временна закрила“ (когато заработи) дали националните документи на украинските граждани ще бъдат взимани. В интервюта по телевизиите ни органите съобщават за издаване на „Регистрационна карта“ с QR код. Не се открива никаква информация по нормативните документи.В медиите представители на управлението твърдят, че временната закрила ще е за срок от 3 месеца, а в нормативните документи пише 1 година.

3.Необходимо е частните лица, предоставили жилищата си за ползване от украински граждани, да регистрират в полицията, че на адреса са настанени временно чуждестранни граждани. Това е различна регистрация от тази в миграционните служби. На практика полицията препраща към "Миграция".

4.Достъп до медицински грижи – разпространява се информация по телевизиите, че украинските граждани, получили временна закрила ще могат да имат достъп до медицински грижи. В сайта е посочено, че ще имат достъп само до СПЕШНА медицинска помощ. https://ukraine.gov.bg/bg/your-legal-status/.

Децата от Украйна ще бъдат включени в специално изготвения имунизационен календар, съобразен с украинския, за да могат да покрият здравните изисквания за постъпване в детско заведение или училище.При деца с непълен имунизационен статус ще се прилагат необходимите дози ваксини, съгласно Имунизационния календар на България. Разликата в имунизационните календари между България и Украйна е по отношение на ваксината срещу пневмококи (Streptococcus pneumonia ). Ако децата нямат имунизационен паспорт, те ще се смятат за неваксинирани и имунизацията им ще започне отначало. Поставянето на ваксини на децата на украинските бежанци ще може да се извършва в имунизационни кабинети към РЗИ.

Имунизационен календар в Украйна

Хепатит В          - 1ви ден, 2 мес., 6 мес.
Турберкулоза   - 3-5 ден
Дребна шарка,
паротит,
рубеола             - 12 мес., 6 години

Дифтерит,
тетанус             - 2мес., 4 мес., 6 мес. 18 мес., 6 год., 16 год.

Коклюш           - 2мес., 4 мес., 6 мес. 18 мес.
Полиомиелит  - 2мес., 4 мес., 6 мес. 18 мес., 6 год., 14 год.
ХИБ ваксина   - 2мес., 4 мес., 12 месец.

Вече има регистър на децата, пожелали статут убежище, все още няма сигнали за поискана временна закрила.

Кризисният център в Бургас се нуждае от храна, доброволци, аниматори и учители


Днес на Морска гара отново са нужни хранителни продукти – пресни зеленчуци, консерви и пакетирани храни, детски храни, памперси, както и всякакъв вид хигиенни консумативи – паста и четка за зъби, дамски принадлежности и тоалетна хартия. Нужни са възглавници, завивки, одеяла и чаршафи, тъй като квартирите, в които бежанците се настаняват, са предимно за лятото и в тях няма налични.
Двигателят на доброволците Александра Долгих сподели, че има необходимост и от нови хора, които да подпомогнат тези, които вече втора седмица работят от 9 до 18 часа и вече са на предела на силите си.Търсят се и учители по български език, които биха могли да помагат на украинските граждани да се адаптират по-лесно в България.Ако има и аниматори или хора, които обичат заниманията с деца, те биха били полезни в детския кът.Тел: 0877 / 477-616, Артём и Александра Долгих

Община Сливен стартира интернет платформата „Сливен в помощ на Украйна“ - https://help.sliven.bg/
Предоставя се опция и за регистрация на украинци, търсещи връзка с българи. Платформата предлага избор на няколко езика, информация за кризисните щабове и отговор на често задавани въпроси. Тя е продължение на инициативата на кмета Стефан Радев за разкриване на телефон и електронен адрес, на които желаещите да помогнат, дават необходимата информация.
Телефонът е 0879/ 599-154, e-mail: soc_help@sliven.bg.

В Регионална библиотека „Димитър Талев“ – Благоевград започва безплатен курс по български език за украински бежанци с преподаватели-доброволци от филологическия факултет на ЮЗУ „Неофит Рилски“.В зала на библиотеката два пъти седмично преподаватели от ЮЗУ ще обучават пристигнали в града бежанци. Преподаватели от университета в Благоевград започват курс и с настанените в базата на ЮЗУ в парк „Бачиново“ украински бежанци. Там групата е от 14 човека и с тях два пъти седмично ще работят преподаватели от висшето училище.Предвижда се по време на часовете да бъде обособен детски кът за по-малките деца, докато техните родители учат. Студенти от двата университета в Благоевград – Американския университет в България и ЮЗУ „Неофит Рилски“, са изявили желание да се включат като доброволци в заниманията с децата, докато родителите им се обучават.

Последна редакция: вт, 22 мар 2022, 12:38 от lana26

# 31
  • Мнения: 2 806
Отново в Спортна зала - Варна има нужда от:

# 32
  • Мнения: 358
Във Видин отвориха пункт за издаване на регистрационни карти за временна закрила на украинци.
Пунктът е разположен в сградата на Областна дирекция, работи без прекъсване - 24 часа,  и бежанците се обслужват от служители на вътрешното министерство.
В Благоевград се очаква да заработи пунктът за издаване на регистрационни карти за временна закрила на бежанците от Украйна. Такива центрове са обособени и във всички полицейски управления в областта. Пунктът в ОДМВР е напълно оборудван, единната регистрационна система е тествана, а на място ще работят 7 полицейски служители.
ОДМВР-Кърджали вече работи специално гише за обслужване на украински граждани - ул. „Деспот Слав“ №1, телефони: 0361/ 69 355, 69 281, с работно време от понеделник до петък, от 8,30 часа до 17,30 часа.
До дни се очаква в Районното управление на МВР – Балчик да заработи системата за издаване на регистрационна карта за временна закрила.
Пунктовете Варна, Бургас , Русе, жп гара София, Свиленград и Дурнакулак, вече издават въпросния статут, но във вътрешността на страната, където би следвало да се насочва потокът при по-голяма вълна, все още чакат оборудване и нужния софтуер. На сайта на правителствения портал за украинските бежанци https://ukraine.gov.bg/bg/issuance-of-temporary-protection/#map вече е публикувана карта на регистрационните служби за временна закрила.
Дни наред властите повтарят, че влезлите у нас украинци трябва да се регистрират за статут на временна закрила до 31 март. Този срок звучи абсурдно, защото даването на статут още е технически невъзможно на много места, а и бежанският поток няма да приключи на тази дата.

За да помогне на бежанците Банка ДСК въвежда облекчена процедура за откриване на разплащателна сметка
Всеки украински гражданин, принуден да напусне страната си, може да открие сметка с дебитна карта и електронно/мобилно банкиране, като посети офис на банката и предостави документ за самоличност, декларация от собственик на имота, в който е временно настанен, както и декларация от лицето, предоставило настаняване в България.

"Райфайзенбанк България" осигурява за бежанците от Украйна откриваните от тях сметки в банката да са освободени от такси за откриване и месечна поддръжка.
Украинските граждани няма да заплащат и такси за транзакциите на банкомати на територията на страната, както и при плащане с дебитна карта на ПОС терминал. Сметката за украинските граждани се открива с представяне на валиден международен паспорт и попълване на стандартен комплект документи.

"Каритас" разкри хуманитарен център в помощ на украинските бежанци в Русе
Той се намира зад училище "Отец Паисий", където всеки, който желае, може да направи дарение.В центъра приемат и нови или втора употреба домакински електроуреди. Предоставят и ценна информация на украинските граждани за регистрация и транспорт.

Благотворителен базар в подкрепа към пострадалите от войната
Инициативата "Купи книга в помощ на Украйна" , проведена на 20 март, събра 18 866,63 лв. Идеята е на Явор Иванов, който работи в сферата на Човешките Ресурси в IT сектора. Инициативата "Купи книга в помощ на Украйна" ще се проведе отново в събота (26 март) с начален час 11.00 в Софийския университет. Всеки, който иска да се включи, може да занесе книги или да закупи. Книгите са с цени 2, 5 и 10 лева. А цялата сума се дарява на пострадалите от войната в Украйна.

                       Прием на украински деца в българските училища – какъв е механизмът

Процедурата за приемането е следната – родителят подава заявлението в Регионалното управление на образованието, че желае детето му да постъпи в училище или детска градина.
Насочването към конкретно училище и конкретна детска градина, се осъществява след представяне на регистрационна карта за международна или за временна закрила с личен номер на чужденеца.
Започна предварителното приемане на заявленията, преди издаването на тези карти, за да може по-бързо да се реагира когато картите са налични и предварително е определено училището, а и директорите на училището и детските градини да са готови, за да могат децата максимално бързо да постъпят в образователната система.Заявления се приемат на място в Регионалното управление на образованието, а също така и по електронен път. На регионалните страници на всяко едно от тези 28 Регионални управления на образованието са посочени – електронният адрес, на който може да бъде изпратено по електронен път заявлението, там е качен и образец на заявлението, а също така има и телефон на експерт от Регионалното управление, който владее английски или руски език, за да може при необходимост да даде нужната подкрепа.
Записването става с медицински документ, че детето е клинично здраво, а насочването към конкретната детска градина и училище, се определя в зависимост от мястото, в което живеят гражданите на Украйна и в зависимост от профила на детето /какво е учило до този момент/.
Курсове по български език - допълнителното обучение по български език се осигурява на място в детската градина и в училището, като продължителността зависи от етапа, в който се обучава детето и ученика.
60 часа са в детската градина, а 90, 120 и 180 са часовете по български език като чужд в различните етапи на образованието – начален, прогимназиален и гимназиален.

Последна редакция: вт, 22 мар 2022, 20:37 от lana26

# 33
  • Мнения: 358
Безплатни уроци по български език за бежанци в София от 25 март
Те са организирани от Академия "Никола Тесла", в която освен уроци за родителите ще се провеждат и занимания за деца.Интересът към уроците е огромен. Програмата беше обявена днес сутринта и заради засиления интерес организаторите вече търсят втора зала за заниманията.
Часовете по български (през руски) ще се провеждат веднъж седмично - всеки петък. Първата група ще се обучава от 12:00 до 14:00 часа, когато за децата е организирана архитектурна арт работилница. От 14:00 до 16:00 часа ще са заниманията на втората група, както и детската група по роботика.
Желаещите да ги посещават трябва предварително за се запишат на тел. +359889074000, +359888955097. В заниманията може да се запишат заедно или отделно деца и възрастни. Уроците се провеждат на адрес  бул. "Цариградско шосе" 17 (близо до Орлов мост).
https://www.facebook.com/ant.bg

Във Варна се провеждат часове за деца, които са прекъснали обучението си заради войната. Часовете са на български и руски език.
За повече информация: +359888955097 (български и руски език), +359888345883 (български и английски език).
За по-малките деца също са предвидени занимания. Всяка събота децата между 4 и 6 години могат да посещават уроци по Robo English (роботчета, математика и английски език). Групите са две - от 9:30 до 11:00 или от 11:00 до 12:30.
Желаещите трябва да се обадят предварително на тел. +359889074000 или +359888955097. Часовете се провеждат в сградата на Академия "Никола Тесла" във Варна - бул. "Княз Борис I" 46, ет. 2 - на главната, близо до хотел "Черно море".

Какви са нуждите на Центъра за украински бежанци във Варна днес 23 Март 2022

Актуален списък с нуждите на Центъра
✅ Детски и бебешки колички
✅ За децата:
Детски книжки за оцветяване и тетрадки
Моливи и флумастери
Играчки, пъзели
✅ Чехли, джапанки, маратонки
✅ Чорапи
✅ Продукти за лична хигиена:
Паста за зъби
Четки за зъби
Превръзки
Шампоан
Сапун
Тоалетна хартия
Прах за пране
Мокри кърпи
Памперси 5 и 6 размер
Бебешки крем "Бочко" или подобен
✅ Хранителни продукти:
Консерви - месни, рибни, зеленчукови, пастет
Захар малки пакетчета
Кафе, чай
Прясно мляко
Детски каши, бисквити, солети
Плодове
✅А също:
Витамин С
детски Нурофен и Панадол

58 служители на ОД МВР Добрич ще обслужват кандидатстващи за временна закрила
От 23 март 2022 г. в районните полицейски управления в град Балчик и град Каварна се издават временни регистрационни карти. Гражданите на Украйна, могат да кандидатстват и на граничен пункт Дуранкулак, информира пресцентърът на областната дирекция.
До края на седмицата на територията на ОД МВР ДОБРИЧ ще бъдат разкрити пунктове за издаване на регистрационни карти в РУ МВР Шабла, РУ МВР Албена, РУ МВР Генерал Тошево и град Добрич.

В РДВР - Стара Загора работят два пункта за издаване на временна закрила, а един пункт работи в Казанлък.Веднага след получаване на статута, лицата получават право на работа за една година, който може да бъде продължен.

Откриха медицински център за бежанци от Украйна в Пловдив
Първият национален център за диагностика и лечение на бежанци заработи в Пловдив. Освен безплатни прегледи и консултации със специалисти, нуждаещите се пациенти от Украйна няма да заплащат и медикаменти.
Центърът за бежанците се намира в общинската болница „Свети Мина“.Центърът за диагностика и лечение на бежанци ще работи всеки ден от 8.30 до 17часа, включително и в почивните дни.

„Заедно за Украйна“ – благотворителен концерт на БНР, БНТ и Народен театър „Иван Вазов“
На 28 март (понеделник), от 19:00 ч. двете обществени медии, с домакинството на Народния театър, организират благотворителен концерт „Заедно за Украйна“ в знак на съпричастност към пострадалите от войната.
В концерта ще вземат участие Биг бендът на БНР с диригент Антони Дончев и Смесеният хор на БНР с диригент Любомира Александрова. Солисти ще са певицата Елена Сиракова и кларинетистът Борислав Йоцов, гост ще е младата украинска певица Биляна Митева, студентка в НМА „Проф. Панчо Владигеров“. Диригент ще е Любомир Денев – син. Програмата ще предложи музика на Добри Христов, Александър Бръзицов, Вили Казасян, Ангел Заберски – син, Фабиан Андре, Уилбър Шванд и Римски – Корсаков. На финала ще прозвучат изключителните „Сакрални концерти“ на Дюк Елингтън в адаптацията на Джон Хойбай и Педерсън Педер. Концертът ще бъде излъчен по всички национални и регионални програми на Българското национално радио на 28 март (понеделник) от 19:00 ч. и в ефира на БНТ 1 на 3 април (неделя) от 21:00 ч.
Събраните средства от кратък номер 1466, дарения на място или по банковата сметка на Българския червен кръст ще бъдат предоставени на пострадалите от войната в Украйна.

Благотворителни прожекции на "Петя на моята Петя" в помощ на украинските бежанци
"Ще направим 12 прожекции на "Петя на моята Петя", от които ще дарим всички средства за децата на Украйна. Искаме да помогнем с този филм, защото той разказва за емпатия, приятелство, за връзките между децата", посочи продуцентът Николай Урумов.Прожекциите ще бъдат във всички големи киновериги в страната в големите градове - София, Пловдив, Варна, Бургас и Русе.https://www.facebook.com/petyaofmypetya/

Центърът на бесарабските българи в България СПЕШНО набира преводачи
към кризисните центрове и пунктовете за издаване на временна закрила.
НАБИРАТ СЕ КАНДИДАТИ ОТ ЦЯЛАТА СТРАНА:
✅ официален договор
✅ заплата
✅ командировъчни (в случай на пътуване)
Изисквания:
да РАЗБИРАТ български
да ГОВОРЯТ руски
да имат ЕГН (бълг.гражданство или ПМЖ)
Телефон: +359 879 588 353

Търсят се учители доброволци, които да преподават български език на украински бежанци
Причината е желанието на много хора, дошли от Украйна да научат нашия език.Само за 4 дни в безплатните курсове са се записали над 90 души, заяви преподавателят от НАТФИЗ  доц. д-р Валерия Кардашевска, инициатор на каузата. Курсистите ще бъдат разпределени в няколко групи в зависимост от възрастта и знанията им.

Последна редакция: чт, 24 мар 2022, 13:09 от lana26

# 34
  • Мнения: 535
Много ми се иска някои от куриерите да се включат с малко помощ (ако не безплатна, то поне префернциална цена на доставките с дарения). За нещастие в нашия град няма пункт (или поне аз не знам) за дарения. Пращах до център за бежанци във Варна (искам пак да го правя), но цените за доставка на пратките (понеже не е до офис на куриера и явно тежи) са убийствени! Ако някой има някакви идеи по въпроса нека сподели.

# 35
  • Мнения: 14 671
Цитат
Много ми се иска някои от куриерите да се включат с малко помощ (ако не безплатна, то поне префернциална цена на доставките с дарения).
Нали министъра на транспорта има куриерска фирма.Някой да го подсети да съдейства,ако не е поел такава инициатива все още.

# 36
  • Мнения: 2 806
" СПЕЦИАЛНА ПРОМОЦИЯ:
Само 1.99 лв. за пратки до 3 кг, изпратена до автомат на Спиди от офис/автомат.
Цената е крайна, с вкл. ДДС, такса гориво и тол-такса, и е валидна до 31.03.22 г."  - Преди дни ми попадна това инфо , но не мога да я проверя за достоверност.

# 37
  • Мнения: 535
" СПЕЦИАЛНА ПРОМОЦИЯ:
Само 1.99 лв. за пратки до 3 кг, изпратена до автомат на Спиди от офис/автомат.
Цената е крайна, с вкл. ДДС, такса гориво и тол-такса, и е валидна до 31.03.22 г."  - Преди дни ми попадна това инфо , но не мога да я проверя за достоверност.

Промоцията е супер, но доставките са до центъра за бежанци във Варна, не до автомат, а има и ограничение в теглото. Едва ли някой от центъра ще иска да ходи до някъде да взима пратки. А за министъра също се сетих, но как аз обикновения човек да се свържа с него Thinking

# 38
  • Мнения: 358
Кабинетът удължи до 15 април срока за получаване на временна закрила от бежанците
Междувременно прогресивно нараства и капацитетът, който институциите изграждат за издаване на регистрационните карти. Само за последните 4 дни на територията на страната са отворени и вече работят нови 40 пункта за регистрация за временна закрила на бягащите от войната в Украйна. 130 са вече функциониращите работни места за подаване на документи, разположени на 67 локации в 56 населени места. Нови регистрационни пунктове има в областите Благоевград, Бургас, Варна, Враца, Добрич, Кърджали, Кюстендил, Ловеч, Плевен, Пловдив, Разград, Русе, Силистра, Сливен, Смолян, Стара Загора и Ямбол.Разкрита е и нова регистрационната зала на бул. „Мария Луиза“ 91 в София. Работното време на залата засега е от 8.30 до 17.30 часа и в момента се извършва подготовка за 12-часов работен режим на две смени.12 пункта за посрещане на украинци в страната са с работен режим 24/7 – в Бургас, Несебър, Приморско, курортен комплекс „Албена“, Балчик, Генерал Тошево, ГКПП Дуранкулак, Добрич, Каварна, Шабла, ГКПП Русе Дунав мост и Централна железопътна гара София.
Към 8:30 часа на 30 март регистрираните лица по временна закрила са общо 23 005, което представлява 39% всички останали в България.

Бюрото по труда във Варна с подкрепа на украинските граждани
На сайта на Агенция по заетостта специално е създаден бутон, който предоставя бърз и лесен достъп до раздел „Възможности за работа на украински граждани”, където се публикува своевременно и информация за всички услуги, които Агенция по заетостта предоставя на украинските граждани.
Основни професии във Варненска област и най-вече в община Варна, за които има обявени свободни работни места, са сервитьори и бармани, касиери и продавачи на билети, фризьори и козметици, творци и изпълнители, готвачи, разработчици на софтуер и софтуерни приложения и анализатори, персонал, водещ стокови и транспортни документи, леяри, заварчици, тенекеджии, монтажници на метални конструкции и сродни на тях, охрана и други.
Специално създадени за целта мобилни екипи от ДБТ в област Варна посещават и консултират украински граждани, настанени в различни обекти в областта. Предоставя се и QR код за попълване на електронния формуляр за проучване нагласите на украинските граждани за започване на работа.

Безплатен типов договор помага на бежанци от Украйна за настаняването им в български домове
Ситуационен център „Отворени врати“ предоставя безплатен типов договор за настаняване на хора, прогонени от войната в Украйна, в български домове. Договорът урежда отношенията между страните, за да бъдат избегнати конфликтни ситуации.
Мисията на центъра е изграждане на системи и подходи, които да намаляват последствията от предстоящата хуманитарна катастрофа в Европа, следствие на войната в Украйна. Целта им е да изработят цялостен подход за подкрепа на бягащите, за да могат те максимално бързо да се интегрират в България и да живеят самостоятелно.
По темата пред Радио София говори Йоана Бещюк, която е част от екипа на центъра. Тя сподели, че договорът е разработен още от първите дни след започването на войната, понеже езиковата разлика, както и разликата в психологичното състояние и много други фактори могат да доведат до това, и при двете страни да се случат най-различни недоразумения. Тя добави, че целта на този договор е да се предотвратят тези недоразумения.
Бещюк каза, че тъй като уговорките са ставали по телефон или чрез интернет се оказва, че: "едни неидентифицирани хора идващи от Украйна са настанени в къщи на неидентифицирани хора някъде на територията на България, което може да доведе до най-различни опасни ситуации".
Тя каза още, че договорът е много прост и лесен за използване и цели да даде яснота по най-основните точки, както във всяко стандартно споразумение за наемане на помещения, ясно са разписани правата и задълженията на всяка страна. Сред тях са: размер на наем или липса на такъв, срок за ползване на помещението, заплащане на комунални сметки, задължения към етажната собственост, поддръжка на жилището и покриване на евентуални щети.
Всеки български гражданин, който би желал да предостави свой недвижим имот на хора, бягащи от войната в Украйна, би могъл да получи типовия договор напълно безплатно. Той може да бъде изтеглен от Facebook страницата на Ситуационен Център „Отворени Врати“: https://www.facebook.com/SituationalCenterOpenDoors

Дарения за Центъра на бесарабските българи в България
Тази седмица в Центъра за бесарабски българи в България продължава събирането на пакети с храна и консумативи за гражданите на Украйна.
За хората, предприятия, бизнесмени, които искат да помогнат, тази седмица се събират следните дарения:
* Хранителни продукти - пакетирани стоки (елда, ориз, овесени ядки, макарони), консерви (зеленчукови, месни и рибни)
* Лекарства - сашета срещу настинки (Тайлоухот, Фервекс и т.н.), мента, глог и валериан, детски лекарства
* Хигиенни материали - шампоани, душ гелове, тоалетна хартия, женски хигиенни материали
* Бебешки храни и пелени
 ул. „Цар Калоян“ 8, 1000 София

Последна редакция: чт, 31 мар 2022, 18:10 от lana26

# 39
  • Мнения: 358
Преподавай или организирай курсове по български език за бежанци от Украйна в София

Сдружение "Помощ за Украйна" действа на първа линия от началото на войната насам, като осигурява транспорт, временно настаняване, координационна подкрепа и хуманитарна помощ на всички хора, потърсили закрила в България.
Екипът ѝ постепенно се адаптира и към нуждите на бежанците, като създава "Украински Вулик" ("Украински кошер") - интеграционно-образователен център в София, където хората, разселени от войната, могат да учат български език, както и да посещават различни занимания, уроци и курсове, които да помогнат за тяхната по-бърза интеграция в непознатото общество.
Всичко това се случва благодарение на доброволци, които вече преподават български език на над 1000 бежанци, но организаторите непрекъснато се свързват с нови и нови хора, които иматт нужда от съдействие. Много от тях търсят работа или вече работят, а децата им ще тръгнат на детска градина или училище, затова те често се обръщат към екипа на сдружението с молба за курсове по български език.
Търсят се хора, които:
да подготвят уроци и да преподават български език на бежанци в София;
да осигурят помещение и материали за преподавателите доброволци.
Кандидатствайте до 31 декември 2023 г.

https://www.uaid.org.ua/
https://www.facebook.com/uaidbg

Sofia, School 150, str.Deliyska vodenitsa 11, Sofia, Bulgaria, 1000
Tel: +359879286391
info@uaid.org.ua

# 40
  • Мнения: 358
Mинистерският съвет отпусна 12 милиона лева за бежанците от Украйна
Средствата са за компенсации на хотелиерите, които са ги приели

dnes.bg
Mинистерският съвет прие Проект на Постановление на Министерския съвет за одобряване на допълнителни разходи по бюджета на Министерство на туризма за 2023 г. Плащанията са верифицирани за периода от 16.11.2022 до 31.08.2023 г. за 732 одобрени заявления на заинтересованите лица.
С приемането на настоящия проект на акт плащанията към одобрените за финансиране кандидати са в общ размер на 12 528 457,05 лв. с ДДС съгласно приложения Списък № 20, неразделна част от проекта на решение.
След извършване на допълнителни проверки по предоставените от ДАБ и от ГД „Гранична полиция“ актуални данни са установени лица с временна закрила, които са напускали пределите на страната през времето на ползване на Програмата, извършени са и корекции във връзка със забавени от обектите регистрации в ЕСТИ и последващи регистрации в други обекти и подадените декларации в други обекти, и подадените декларации от законните представители на лицата, извършващи дейност в обектите чрез Системата за сигурно електронно връчване.
https://www.dnes.bg/politika/2023/11/29/ms-otpusna-12-miliona-le … ot-ukraina.590761

Европа ни е дала близо 100 млн. лв. за бежанците от войната в Украйна

https://www.24chasa.bg/bulgaria/article/16276024
Министерството на туризма успешно изпълни проекти, финансирани по европрограмите за подслон и покриване на основни нужди на бежанците от войната в Украйна, съобщиха от пресцентъра на ведомството.
От министерството представиха изпълнението на дейностите на проекти по ОП „Околна среда" 2014-2020 (ОПОС) и ОП „Иновации и конкурентоспособност 2014-2020 (ОПИК). Предвидената помощ цели финансовото обезпечаване на вече предоставените настаняване и изхранване по Програмата за ползване на хуманитарна помощ за лица, търсещи временна закрила  в България вследствие на военните действия в Украйна.
Проект „Подкрепа за покриване на основните нужди на бежанците от Украйна" се осъществява с финансовата подкрепа на ОПОС, съфинансиран от Европейския съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие (ЕФРР). Общата му стойност е 30 588 236 лева, от които 85% европейско и 15% национално съфинансиране. В резултат на което са покрити разходи за 728 877 нощувки с включена закуска и топъл обяд на бежанец, настанен в периода от 18 до 31 май 2022 г. Към настоящия момент предстои подаване на искане за окончателно плащане на разходите за още над 31 000 нощувки.
Вторият проект „Подкрепа за покриване на основните нужди на бежанците от Украйна" се финансира по ОПИК, съфинансиран от ЕС чрез ЕФРР. Той е насочен за подкрепа към значителния брой пристигащи от Украйна лица, на които трябва да бъде предоставена незабавна базова подкрепа. Общата стойност на проекта е 62 889 120 лева, които са насочени за покриване на основните нужди на 63 753 разселени лица от Украйна, от които 26 991 са деца под 18 години.

Последна редакция: нд, 03 дек 2023, 00:45 от lana26

Общи условия

Активация на акаунт