Ще постите ли?

  • 3 499
  • 55
  •   1
Отговори
  • Мнения: 11 607
От днес започват Коледните пости! Ще постите ли? По време на пости ходите ли на църква? Идеята на постите е не само физическо,а и духовно пречистване. Спазвате ли по принцип постите - Великденски, Коледни и около други празници. От кога постите? Въобще моля
да споделите вашия опит в постенето!

Ако темата не е за тук, преместете я - това към модераторите!

# 1
  • Бургас
  • Мнения: 3 158
Темата, поставена така, наистина май не е за тук, но да отговоря - да ще постя; постите започват от утре; днес е Заговезни. Постя от ученичка с прекъсване по време на бременността и една година след раждането. Не правя пълен пост-пия вино и правя секс, както и не тримеря /не знам дали така се пише  Embarassed/, но останалите неща ги спазвам стриктно. Постя през Коледните и Великденските пости, другите не ги спазвам. Постя за пречистване на организма и ми се отразява добре, само дето се опъпчвам първата седмица от изхвърлянето на токсините. Иначе съм ОК. Не съм особено религиозна, имам си някаква вяра, но не смятам, че редовното ходене на църква определя до каква степен вярваш в нещо. Все пак, на празници ходя да запаля свещичка за здраве, особено на Никулден, защото баща ми е моряк. Ами, това е в общи линии.

# 2
  • Мнения: 3 388
Никога досега не съм постила ... така и гласувах.

# 3
  • в баира
  • Мнения: 861
Да, ще постя. Повече от 4 години не съм го правила заради 2 бременности и кърмене и имам желание сега да ги изкарам постите до Коледа.

Към тези, които ще постят: пишете тук рецепти за постни ястия.

# 4
  • Мнения: 732
Няма да постя  Thinking Не искам да напълнея  Crossing Arms

# 5
# 6
  • Мнения: 2 818
По принцип от 5 години насам спазвам и великденските и коледните пости. Тези пости обаче май ще пропусна(поради бременност) и най-вероятно ще попостя малко преди Коледа(така и отговорих на анкетата). Коледата(Великден) е много различна,ако преди това си постил... посрещаш празника с ясен ум и усещаш много повече...

# 7
  • София
  • Мнения: 36 077
Не
Никога не съм го правила и мисля, че няма да мога. Нямам воля за това или по скоро немога да се мотивирам за да го направя /воля имам но за други неща  Wink/

# 8
  • Мнения: 4 668
Не  Naughty . Това е едно от нещата , които никога няма да направя . Не , че нямам воля , но не виждам никакъв смисъл .

# 9
  • Мнения: 337
не няма да постя   Embarassed
на диетката на Дюкан съм а тя никак не се връзва с постене  Rolling Eyes пък и се пости по религиозни причини поне според мен Simple Smile

# 10
  • Бургас
  • Мнения: 3 553
Не, никога не съм постила.
Всъщност опитах една година, но издържах само седмица Wink

# 11
  • гр. София
  • Мнения: 69
Да само първата седмица е гадно. Моето постене е особено: не ям месо, а др. животински продукти просто ги избягвам. Така започвам да ям повече полезни продукти- плодове и зеленчуци и никак не е трудно, но е доста полезно. Аз също не съм религиозна Simple Smile

# 12
  • Мнения: 844
Никога не съм постила но знам че е добре за организма, и мисля че пак няма да го направя за мое съжаление.

# 13
  • гр. София
  • Мнения: 69
ПЪРЖЕНИ ТИКВИЧКИ:
пържат се на кубчета от по 1,5 см, но вместо да се подлучат се сервират с настъргано сирен

# 14
  • Мнения: 3 647
Twisted Evil ОООО ДА, обезателно ще постя
 Twisted Evil  аз и без това съм вегетарианец  bouquet
 Peace гадно е първите 3 дена после се свиква;)
а за  ходенето на църква .............
както започваше филмът "стигмата"
" НЕ ме търси в храмове от камък и злато ....
разцепи камък и там ще ме намериш
откъсни цвете и там ще ме намериш
................................"
 Peace

# 15
  • Мнения: 3 334
не,не съм го правила до сега,но се възхищавам на постещите Peace

# 16
  • Мнения: 5 026
Не ,няма да постя-не съм го правиланикога. Сестра ми пости 2 пъти и казваше, че се чувства страхотно. На мен не ми се отдава  Wink

# 17
  • Мнения: 455
Само да знаеш  от колко време се каня.....
Майка ми има рожден ден по средата на постите и не мога да и откажа и да не си взема от вкусотиите, които ми предлага.
Една позната ми каза, че, ако хапнеш нещо, което е забранено, после може да си го изповядаш.
За онези работи под юргана е позволено при женените , та да не се развалят семействата.

Гласувах, че ще постя и съм си направила списък с ястия, от които мога да ям.Не обичам  много месото, но обожавам сирене, мляко...
Имам вяра, паля свещички в църквата не само по празниците...
Но религията е обвързана с ежедневието.След Коледа и Нова година има толкова празници и почивни дни.....понякога имам чувството, че имам запаси за години напред. И това ми е мисълта в края на краищата, че не толкова по религиозни причини, колкото за пречистване на организма ще постя.

# 18
  • Мнения: 458
да, ще постя. Правя го от 6 години насам, с изключение на годината през която бях бременна. Simple Smile

# 19
  • в къщи
  • Мнения: 467
Не,обичам месце,мазничко,сладичко(ако и то влиза в графата Laughing). Пък и не спазвам много църковните обичаи Embarassed

# 20
  • Мнения: 1 288
постила съм само веднъж. но не мисля да постя, поне сега.
за мен постите имат смисъл, ако човек ги разбира като някакъв вид духовно пречистване, а не вид диета. винаги съм се дразнела много, когато някой ми каже, че ще пости, за да отслабне. въобще едното няма връзка с другото.

# 21
  • Мнения: 888
Аз никога не съм постила,нооо този път мисля и аз да се включа към постещите..
Та имам един въпрос към тези,които ще постят...-какво се яде в този период?Щото не си представям да се тъпча с боб,леща и картофи..друго какво ядете през постите?

# 22
  • Мнения: 3 478
Не постя Peace

# 23
  • Мнения: 216
не, трудна работа. ако се постеше с пържоли, вероятно щяхме да сме 1ви Peace

# 24
# 25
  • Мнения: 8 242
Таз година няма, защото кърмя.. И заради проблемчета с малкия са ми забранени куп храни.. та ако и месо не ям .. освен само картофи и ляб да ръфам  Rolling Eyes
Миналата година пропуснах също, защото бях бременна.. Надявам се догодина вече всичко да е наред Simple Smile Ако не се кърмим още  Mr. Green

# 26
# 27
  • София
  • Мнения: 10 858
Иска ми се, но съм бременна и сега не е удачно.

# 28
  • Мнения: 57
И аз да! Постила съм няколко пъти и наистина се чувствах доста по-различно. Не само физически, ами и емоционално и духовно. Не съм религиозна, правя го, за да се пречистя. А след първите 3 дни вече не ми прави и впечатление, че постя.
А за рецептите - лозови сармички с ориз, накълцани орехи и стафиди ми е едно от любимите. Само да има кой да ги навива  smile3503

# 29
  • София
  • Мнения: 3 271
Не, имаме много празници - рожден ден на сестра ми, Никулден, после аз имам ЧРД  Mr. Green, така че се разминавам с постенето  Hug

# 30
  • Мнения: 62
постила съм само веднъж. но не мисля да постя, поне сега.
за мен постите имат смисъл, ако човек ги разбира като някакъв вид духовно пречистване, а не вид диета. винаги съм се дразнела много, когато някой ми каже, че ще пости, за да отслабне. въобще едното няма връзка с другото.

И аз съм искала да кажа същото, че Поста няма нищо общо с диетата. По време на Поста човек трябва да се очисти духом и тялом, трябва да си вярващ, да си простиш на враговете си и да поискаш прошка. Praynig

# 31
# 32
  • Мнения: 497
Не, досега не съм го правила, и не мисля да започвам  Naughty

# 33
  • София
  • Мнения: 1 941
Не

# 34
  • С питане до Цариград, стига се, но с ... отзад!
  • Мнения: 6 406
Не.

# 35
# 36
  • Мнения: 5 140
Ще постя малко само преди Коледа, поне така съм решила.

# 37
  • област Софийска
  • Мнения: 1 719
Никога не съм постила но знам че е добре за организма, и мисля че пак няма да го направя за мое съжаление.
Ох, и аз така Embarassed

# 38
  • Paradise
  • Мнения: 3 103
От баба ми знам, че който не може да пости, по-добре да не се захваща.
А тя беше умна жена.
Не, няма да постя, защото не мога.
Пробвах, но не издържах, а след това ми беше много криво.
Майка ми пости, желязна е.

Аз не я разбирам тази анкета - постите са до Коледа, какво значи малко преди Коледа. Това не е постене. Или се пости през цялото време, или не.



# 39
  • Мнения: 11 607
Аз не я разбирам тази анкета - постите са до Коледа, какво значи малко преди Коледа. Това не е постене. Или се пости през цялото време, или не.

По принцип някои си решават да постят 1 седмица преди празника! като не могат да издържат цялото време,решават само непосредствено преди деня! За някакво свое успокоение! Всеки си решава за себе си! Та затова и тях ги включих! А не защото така е правилно!

# 40
  • Paradise
  • Мнения: 3 103
Мама Цоцоланка, не го приемай лично.
За мен това не е постене. Кой както иска да го нарича, но не и постене.
 Simple Smile

# 41
  • Мнения: 74
Ще постя малко само преди Коледа, поне така съм решила.
Peace

# 42
  • София, България
  • Мнения: 5 605
няма дя постя , защото нямам такъв навик от малка.
А би било хубаво ..
За съжаление ако съм дори само ден без месо започвам да сънувам луканки  Twisted Evil
това не е майтап #Crazy

# 43
  • Бургас
  • Мнения: 3 158
Цитат
За съжаление ако съм дори само ден без месо започвам да сънувам луканки 
Аз пък първата седмица виждам навсякъде около себе си само кашкавал, но после претръпвам, а и си калявам волята уж  Peace

# 44
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
не.
А така ми се иска да можех.

# 45
  • там от където съм
  • Мнения: 1 073
Няма да постим.Покрай мъжа ми винаги не става ,аз се изушавам!

# 46
  • Countryside
  • Мнения: 11 643
Не  Blush
А ми се иска като,че ли , поне от здравословна гледна точка Thinking

# 47
  • Мнения: 7 914
Само на 24 , че съм бременна Peace

# 48
  • Мнения: 386
Не мога да налагам пост на цялото семейство, иначе бих желала за себе си

# 49
  • тук
  • Мнения: 510
Да   Grinning
Аз за втори път след великденските миналата година. Много добре ми се отразява, затова вербувах и мъжа си сега. Тежи ми само, че трябва да готвя по две неща заради детето  ooooh!

Много бих се радвала ако споделите какво готвите, защото както една друга мацка писа по-рано, няма нищо по-гадно от дни на боб, леща и картофи  Joy

Ние тази сутрин закусвахме настъргана ябълка със смлени орехи, канела и мед. Здравословно и вкусно. След малко ще направя тиквеник, но с основното за вечеря малко се затруднявам. Помагайте  Praynig

# 50
  • Мнения: 10
не - много обичаме млечните продукти Thinking

# 51
# 52
  • Мнения: 27 524
Не, не съм си създала този навик, досега не съм постила...  Embarassed А би било хубаво  Simple Smile

# 53
  • Варна
  • Мнения: 2 171
Цитат
За съжаление ако съм дори само ден без месо започвам да сънувам луканки 
Аз пък първата седмица виждам навсякъде около себе си само кашкавал, но после претръпвам, а и си калявам волята уж  Peace

В Метро има изцяло растителен кашкавал и съвсем достойно замества истинския по време на пости Peace.

Аз спазвам пета поредна година Великденския и Коледния пост и се чувствам много добре.

# 54
  • Бургас
  • Мнения: 3 158
Мерси, Катюша, но растителният кашкавал е  Sick според мен; пробвах миналата година. Вече не ми се яде толкова, но онази вечер ми потекоха лигите по едни кюфтета. Държа се обаче Peace

# 55
  • Мнения: 1 063
Да, постя и за сега успешно  Peace.

Общи условия

Активация на акаунт